Filmi shqiptaro-serb “Muajt e Mjaltit” sukses ne Venecia

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Filmi shqiptaro-serb “Muajt e Mjaltit” sukses ne Venecia

   [Blockierte Grafik: http://i25.tinypic.com/2vai5o3.jpg]   Pas shume zhurme per “Muajt e Mjaltit” shqiptaro-serb, filmi mundi te lere gjurme ne Festivalin e Venecias, duke bere qe kritika ta cilesoje si “film te guximshem”.
   Ndersa per regjisorin serb Goran Paskaljevic u tha se rrezikoi ne kete produksion qe Venecia e etiketoi si film te rendesishem.

   Krahas interpretimit te aktoreve Bujar Lako e Yllka Mujo, interpretuan edhe aktoret e rinj, te cilet qene te perkedhelur nga fati pasi munden te parakalonin ne tapetin e kuq te nje fesivali te rendesishem.

   “Ishte nje emocion i madh per mua qe e pashe kete film ne nje nder sallat e Festivalit te Venecias. Ishte nje gje me te vertete e bukur”, u shpreh aktori Jozef Shiroka

   Ndersa aktorja tjeter e re, Mirela Naska pjesemarrese ne kete film ka shprehur kenaqesine qe ka qene pjese e nje bashkepunimi me aktoret e mirenjohur si Bujar Lako dhe Yllka Mujo.

   “Jam shume e perkedhelur nga fati qe jam pjese e ketij filmi perkrah Bujar Lakos dhe Yllka Mujos eshte me te vertete dicka e madhe per mua. Nje shkolle e vertete ka qene bashkepunimi me regjisorin Goran Paskaljevic”, u shpreh per aktorja Mirela Naska.

   Ndersa per bashkeskenaristin e “Muajt e Mjaltit”, Genc Permetin, Venecia ishte finalizimi i nje misioni qe nisi vite me pare.

   “Ne fillim u duken si dy histori te thjeshta, te dy familjeve, por qe ne te vertete ato marrin nje konokacion thellesisht politik i cili eshte pikepyetja qe i shtrohet Europes”, u shpreh Permeti, bashkeskenarist i filmit.

   Per drejtorin e Festivalit Nderkombetar te Filmit ne Venecia, “Muajt e mjaltit” eshte nje histori e madhe qe na ben te kuptojme nga vijme e ku po shkojme.

   Pas premieres boterore ne Venecia dhe gares ne 8 festivale nderkombetare vetem ne muajin tetor, pas premierave ne Beograd e mandej ne Tirane me 27 nentor, “Muajt e Mjaltit” do te nise te transmetohet ne kanalet e filmave ne platformen DigitAlb per te gjithe shqiptaret.