Angepinnt Poezi dhe krijime që i kushtohen Gjuhës Shqipe

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Poezi dhe krijime që i kushtohen Gjuhës Shqipe

   .--------------

   [Blockierte Grafik: http://i35.tinypic.com/2dv02o2.jpg]


   Gjuha Shqipe


   Kur në sulm hodhën turqit
   Hordhitë e pambaruara,
   Kështjellat e sintaksës
   S’i muar, që s’i muar.


   Kur panë se gjuhës
   S’i hodhën dot prangat
   Lëshuan drejt saj
   Gjithfarë merimangash.


   Parashtesa e pjesëza
   E lidhëza së prapthi,
   Të bukurën gjuhë
   Ta bënin leshharpi.


   Të të bënin ty, donin,
   Shqipëri, memece.
   Po ja, erdhi Naimi,
   Si yll mbi ty ecte.


   Dorën e zbehtë
   Mbi ballë ta vuri
   Të të hiqte zjarrllëkun
   Prej të sëmuri.


   Dhe vdisnin pjesëzat,
   Thaheshin merimangat,
   Ndriste si perlat
   Poezia e madhe.

   Ismail Kadare
  • Porsi kanga e zogut t'verës,
   qi vallzon n'blerim të prillit;
   porsi i ambli flladi i erës,
   qi lmon gjit e drandofillit;
   porsi vala e bregut t'detit,
   porsi gjâma e rrfès zhgjetare,
   porsi ushtima e nji tërmetit,
   ngjashtu â' gjuha e jonë shqyptare.
   Ah! po; â' e ambël fjala e sajë,
   porsi gjumi m'nji kërthi,
   porsi drita plot uzdajë,
   porsi gazi i pamashtri;
   edhè ndihet tue kumbue;
   porsi fleta e Kerubimit,
   ka'i bien qiellvet tue flutrue
   n't'zjarrtat valle t'ameshimit.
   Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
   qi këtë gjuhë të Perëndis',
   trashigim, që na la i Pari,
   trashigim s'ia len ai fmis;
   edhe atij iu thaftë, po, goja,
   që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
   qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
   flet e t'veten e lèn mbas dore.
   Në gjuhë shqype nanat tona
   shi prej djepit na kanë thânun,
   se asht një Zot, qi do ta dona;
   njatë, qi jetën na ka dhânun;
   edhe shqyp na thanë se Zoti
   për shqyptarë Shqypninë e fali,
   se sa t'enden stina e moti,
   do ta gzojn kta djalë mbas djali.
   Shqyp na vete, po pik' mâ para,
   n'agim t'jetës kur kemi shkue,
   tue ndjekë flutra nëpër ara,
   shqyp mâ s'pari kemi kndue:
   kemi kndue, po armët besnike,
   qi flakue kanë n'dorë t'shqyptarëvet,
   kah kanë dekë kta për dhè t't'Parvet.
   Në këtë gjuhë edhe njai Leka,
   qi'i rruzllim mbretnin s'i a, xûni,
   në këtë gjuhë edhe Kastriota
   u pat folë njatyne ushtrive,
   qi sa t'drisë e diellit rrota,
   kanë me kênë ndera e trimnive.
   Pra, shqyptarë çdo fès qi t'jini,
   gegë e toskë, malci e qyteta,
   gjuhën t'uej kurr mos ta lini,
   mos ta lini sa t'jetë jeta,
   por për tê gjithmonë punoni;
   pse, sa t'mbani gjuhën t'uej,
   fisi juej, vendi e zakoni
   kanë me u mbajtë larg kambës s'huej,
   Nper gjuhë shqype bota mbarë
   ka me ju njohtë se ç'fis ju kini,
   ka me ju njohtë për shqyptarë;
   trimi n'za, sikurse jini.
   Prandaj, pra, n'e doni fisin,
   mali, bregu edhe Malcija
   prej njaj goje sod t'brohrisim:
   Me gjuhë t'veten rrnoftë Shqypnia!   At Gjergj Fishta
  • Gjuhës shqype


   [Blockierte Grafik: http://i28.tinypic.com/2dwgin6.jpg]

   Gjuh' e ambël, gjuh' amtare,
   Je ambla gjuh' shqyptare!
   Gjuh' e nalt' për Perëndi,*
   T'cilt ndër koh't që kahmot shkuene
   Mbi Tomorr të përdoruene;
   Gjuh' e ambël, plot dashtni!

   Gjuh' e shejt' e kaq e moçme.
   Gjuh' sakole**der n'dit t'soçme,
   Shoqen tande kund s'e gjenë!
   Zoti ty këtu t'ka çuemun:
   T'rrebt' e t'bukur e t'kulluemun;***
   Kshtu gjithmon' ti ke me qenë.

   Gjuh' që t'foli Skendërbegu,
   Dhe ndër t'par' qe Naim Begu,
   Që me shkrim t'pat lartësue.
   Ty t'kan' fol' shum' kapidana,
   Burra t'rrebt si t'ishin zana;
   Gjuh' e rrebt, ti qofsh nderue!

   Gjuh' e bukur si pranvera,
   Ti s'do t'quhesh ma: e mjera;
   Se na dona ty me t'rritë.
   Bashk' me t'tjerat shoqe tueja,
   Se ma s'dona zhele t'hueja
   Veç duem ty me t'pa në dritë.
  • Gjuhës shqipe

   [align=center[/align]]
   [Blockierte Grafik: http://i28.tinypic.com/2dwgin6.jpg]

   Lshon ame ilire n`goje agimesh s`vjetra
   Ndo `i fjale e jote than` vetimeveti,
   O gjuhe e folun n`bote ende ferishte
   S`ciles Mayeri ne te censhmet letra
   Rraj`t e mshefuna n`mot nuk mund ia gjeti
   As n`t`folun t`Cezarve as n`helenishte,
   Perse Athina s`kishte
   Emen as Roma, kur e rrept ushtove
   Nder vepra katallajsh qi nper jehona
   Vigma t`fuqishme qitshin hove-hove,
   Tue ndertue ledhe permbi troje t`ona.

   Kuturesat e hyjit nper gjeth lisi
   N`Dodonen shejte prifti, qi n`pergjime
   Naten e diten rrinte atje perdore,
   Porse ndo `i fllad pullnaje kundalisi,
   Ndoshta me fjal`t e tueja i dha heshtime
   T`perfrigueshme qi mbluen t`parat therore:
   Ndoshta ndo` i buz` hyjnore
   N`at mot qi zota shpesh perbujte toka
   Shqiptoi kto fjal` qi ne mbi goj` na shkrefen;
   Me ty hyjneshat ndoshta nper kto boka
   Ndonjij biri njeriu dashnin ia shprefen.

   Mbi anija t`shpejta velat nde kah preja,
   Qi urdhni i Teutes niste nen hyj ari
   Me msy t`Helenit barkat tregetuese
   Ngarkue me ar e kem e skllave t`reja,
   Ty t`kelthitte n`timue anijetari
   Tue i ra me kic ilir pupes bishtnuese;
   E permbi val` shkembuese
   Ti jehojshe nder hymnet e ngadhnjimit
   Kur, me plackat e rrmbyeme mbrend` stivue,
   U afrojshin n`breg anijat prej agimit,
   Mbretneshes s`detit pret me i a dhurue.

   Mysteri i vjeter qi mberthen fjal`t t`ueja,
   Zanin na e dridh` me nji kreni t`pashoqe,
   O ghuhe e folun per trimij pranvera,
   E tok na mbajte nder pushtime t`hueja
   Sepse prej gojve arbnore nuk u hoqe
   As kur u ndam n`besime e doke tjera;
   E shekujve potera
   Qi me vrull u perplas mbi tok` shqiptare
   Ndonjij ndrrimi edhe n`ty i cili shtegun,
   Por prap kumbimet n`buze i ke krenare
   Si n`mot qi Ilirt Shqipnis i a ruejshin bregun.

   Thue buza e kangatarve te paemen
   Qi gzim e idhnim me ty knduen maje mali
   Dhe kanga u humbi n`erresin e motit,
   Ket permallim qi mungullon mbi t`emen
   E vjen nga heshtja e shekujve m`a fali,
   Mue trashigues i tune n`dhe t`Kastriotit?
   N` kthjelltin e dites s`sotit
   Kang` ndoshta t`kndueme qi vorroi kalesa
   Kendoi, o gjuh` lulzue n`shkreti, dh`asht goja
   E eme ahmarrse e gojve qi harresa
   N`terr mbylli, kur ti s`kishe as sheje as shkroja.

   Motrat e tueja qi kumbuene n`shekull
   Bukurin tue sjell` n`prak t`ksaj jete
   E tjetra ligj`t e Arsyes qi mbarshtrojn` fise,
   Heshten e rrojn` vec n`karta:ti, per mrekulli,
   Me nji mosh` trimij vjetsh e blerun mbete
   Edhe kumbon e gjall` po n`ato vise
   Ku me lshue tingujt nise
   N`foshnjin e botes. Pse t`ka ruejtun fati
   T`njom edhe virgjin? Egersija jote
   Mos mban n`at gji, q`i hueji nuk pecati,
   Stinen e fundme t`poezis s`ksaj bote?

   O shqipe plot me munguj, o gjuh` burrash
   Qi me `i fjal` t`vetme lidheshin per laku
   Dhe soje as vdekja s`mujte kurr me i trande,
   Shprehje t,kulluet na ep si akull gurrash
   Per kang`t e burrnis s`lasht q`ushqejm` te gjaku
   E t`lavdis s`re qi me t`fitue na kande;
   Thjeshtin e ambel t`ande
   Me ndjell` dashnin e vashavet qi t`flasin
   Falja poetve t`u, por n`qe se kamben
   Buzes amtare kush ia ven, ti casin
   Mos prit: banu rrufe me lshue n`te namen.

   O Kange, Arbnor`t e plogte i kapi gjumi;
   Ti kris si za burije
   Mbi ata qi flejn` pa andrra fisnikije:
   E n`qe se belkacuk`t e gjuh`s ilire,
   Tue t`ndie fishkllojn` prej smire,
   Me rrahje flatrash ik n`nalsi t`kalthera

  • [Blockierte Grafik: http://i28.tinypic.com/2dwgin6.jpg]

   Vëllezër shqipëtarë!
   Të prekim urtësinë,
   Të zëm' udhën e mbarë,
   Të ngjallim Shqipërinë.

   Shqipëria ka qënë
   Edhe po do të jetë,
   Po sot në ditët tënë
   Të metë të mos ketë.

   E ka nderuar zoti
   Gjithënjë Shqipërinë,
   Ish fort mirë qëmoti,
   Do bëhet dhe taninë.

   Sa ishte trimëria
   N'atë kohë të vjetrë,
   Kish emrë Shqipëria,
   Sa s'kish nonjë vënt tjetrë.

   Sa burra kordhëtarë
   Ka nxjerrë Shqipëria
   Më pastaj e më parë,
   Q'i shkruan istoria!

   Ajo ish koh' e zjarrtë
   Dhe kish mundime tepër,
   Po sot pëndë dhe kartë
   Na duhet, nukë tjetër.

   O burra, shqipëtarë,
   Të marrim dituritë,
   Se s'është koh'e parë,
   Tani lipsetë dritë.

   Të shkruajm' gjuhën tënë,
   Kombinë ta ndritojmë,
   Gjithë ç'është e ç'ka qënë
   Ngadalëzë ta msojmë.

   pa shihni ç'gjuh' e mirë!
   Sa shije ka e hije,
   ç'e bukur'edh'e lirë,
   Si gjuhë perëndie.

   Shum'e bardhë kjo ditë
   Për gjithë shqipëtarët,
   Do na sjellë një dritë,
   Që s'e kishin të parët.

   Kjo dritë do na bjerë
   Të gjitha mirësitë
   Dhe gjithë do t'i ngrerë
   Dëmet e marrëzitë.

   Si lum kush zë të mbjellë,
   Lum kush vë këtë pemë!
   Se kjo ka për të pjellë,
   S'mbulohetë me remë.

   Naim Frasheri
  • [Blockierte Grafik: http://i28.tinypic.com/2dwgin6.jpg]

   O vëllezër shqipëtarë,
   Gëzohi që erth kjo ditë
   Kaq' e mir'e kaq'e mbarë,
   Që sjell gjithë mirësitë!

   Kjo është një dit'e rezë,
   Që bie vëllazërinë
   E dëbon jetën e zezë
   Dhe ndarjen e marrëzinë.

   Ta lusimë këtë ditë,
   Q'e bekoi zot'i vërtetë
   Dh'e dërgoi me shumë dritë,
   T'i mbes'emëri përjetë.

   Sot e vumë gurr'e parë,
   Sa'sht'e bekuar kjo ditë!
   Zot'i math e pruftë mbarë
   E na dhëntë urtësinë!

   Hapu, hapu, errësirë!
   Pa jakë tëhu, o dritë!
   Se arriti koh'e mirë,
   U gdhi nata, u bë ditë.

   Sot niset një tjatrë jetë,
   Të rremenë posht'e shtije,
   Mbretëron fjal'e vërtetë,
   Dhe të mirat gjith'i bije.

   Zot'i math qoft'i lëvduar,
   Q'e nxjer në shesht të vërtetën,
   Se ajo sij ka buruar,
   Pa e ndritur jetën.

   Lumja ti, moj korç'o lule,
   Q'i le pas shoqet' e tua!
   Si trimi në ball'u sule,
   Ta paçim përjetë hua!

   Kushdo që është sot burrë
   Dhe shqipëtar i vërtetë,
   Emëri s'i shuhet kurrë
   Dhe nderi i rron përjetë.

   Gjuha jonë sa e mirë!
   Sa e ëmblë, sa e gjerë!
   Sa e lehtë, sa e lirë!
   Sa e bukur, sa e vlerë!

   Kjo 'shtë mëm' e mirësisë,
   Që bije qytetërinë,
   Gasthin e vëllazërisë,
   Njerëzin' e miqësinë.

   S'jemi grekër as bullgarë,
   Asgjë tjetër nukë jemi,
   Jemi vetëm shqipëtarë,
   Në kët'emër nderr'e kemi.

   Ky emr' është shum' i mirë,
   Se më s'jemi të gënjyer,
   Nukë jemi n'errësirë,
   E njohëmë gjën' e vjyer.

   Perëndia na e lëntë
   Përjetë ta trashëgojmë,
   Edhe kurrë mos e dhëntë
   Ta humbim e ta harrojmë!

   Të lemë mëmënë tënë
   E të marimë një shtrigë!
   Zoti mos e pastë thënë!
   Pun'e keq'e shum'e ligë.

   O, sa qenë të gënjyer
   Ata që vuan për botë!
   Turp të math kanë rrëfyer,
   Punuanë fare kotë.

   Pa mejtoni, o të gjorë,
   Efialtin, Pafsaninë,
   Që u bënë trathëtorë
   Dh'e gjenë më perëndinë.

   Nga gjithë ç'kemi kënduar
   Për të njohur vetëhenë,
   Kaqë gjë kemi mësuar,
   Të nderojmë mëmëdhenë.

   Se njerëstë gjithë vdesin,
   Po jeta s'mbetet e shkretë,
   Gjuha, mëmëdheu mbesin
   Të patundurë përjetë.

   Me zëmërë të gëzuar
   Dhe me gjithë shpirt uroni!
   Zotërinjt' e zotëruar,
   Gjithë përnjëherë thoni:

   Rroft' e qoftë Shqipëria
   Dhe kombi e gjuha jonë!
   Lulëzoftë dituria,
   Edhe ndihmës paçim zonë.

   Naim Frasheri  • [Blockierte Grafik: http://i28.tinypic.com/2dwgin6.jpg]

   Përmbi za që lshon bylbyli,
   gjuha shqipe m'shungullon*
   përmbi er' që jep zymbyli,
   pa da zemren ma ngushllon.


   Ndër komb' tjera, ndër dhena tjera,
   ku e shkoj jetën tash sa mot,
   veç për ty m'rreh zemra e mjera
   e prej mallit derdhi lot.


   Nji kto gjuhë që jam tue ndie,
   jan' të bukra me themel
   por prap' kjo, si diell pa hije,
   për mue t'tanave iu del.
   ................................


   Ku n'breg t'Cemit rritet trimi
   me zbardh, shqipe, zanin tand,
   e ku Drinit a burimi
   që shpërndahet kand e kand.


   Geg' e tosk', malsi, jallia**)
   jan' nji komb, m'u da, s'duron;
   fund e maj' nji a Shqipnia
   e nji gjuh' t'gjith' na bashkon.


   Qoftë mallkue kush qet ngatrrime
   ndër kto vllazën shoq me shoq,
   kush e dan me flak' e shkrime
   çka natyra vet' përpoq.***)


   Por me gjuhë kaq t'moçme e mjera
   si nj'bij' kjo që pa prind mbet:
   për t'huej t'mbajshin dhenat tjera,
   s't'kishte kush për motër t'vet.


   E njat tok' që je tue gzue,
   e ke zan' tash sa mij' vjet,
   shqiptaria, që mbet mblue
   sot nën dhe, edhe shqip flet.

   Ndre Mjeda
  • Bijtë E Shqipes   [Blockierte Grafik: http://i28.tinypic.com/2dwgin6.jpg]

   Fole mëmë me lot
   shpirtcopëtuar pa shëmbëllim
   bij shpërndarë nëpër botë
   rrugë më rrugë pa mbarim

   U lëkund imja barkë
   valët më nxorën në Kalabri
   dëgjova Arbëreshën urtare
   matanë detit në Sicili

   Mora rrugën për në Kosovë
   ku lulëzon një bozhur
   atje ku shtrihen fusha vargmale
   fërfërit i kuq flamur

   S'ma ndal hapin mua lodhja
   kur shqiponja më bën shoqëri
   bukë e kripë shtruar në sofra
   n'djep të lashtë në Maqedoni

   Më mori mua kjo pendëshkruar
   dhe më hodhi në Camëri
   te ata bijë të përmalluar
   që u ndanë me dhembshuri

   Pyet mëma me brengë në shpirt
   - Dallëndyshe ku po shkon
   - Mbi piramida në Egjipt
   fole ndërtoj ndër faraonë

   Nën qiell të huaj një zë jehon
   mes metropoleve në Turqi
   nga gojët e shqipeve buron
   fjala e arbërit për liri

   N'udhëkryqe t'Afrikës t'Australisë
   sodis nga larg një yll-zjarr
   i bardhë plisi si bora në mal
   derdh dritë një fanar

   Kudo që shkela në rruzulli
   n'Amerikë Europë e Azi
   vetëm trupin - në mërgim
   kurse zemrën - n' Iliri
  • Gjuhës Shqipe   [Blockierte Grafik: http://i28.tinypic.com/2dwgin6.jpg]

   Gjuh' e ambël, gjuh' amtare,
   Je ambla gjuh' shqyptare!
   Gjuh' e nalt për Perëndi,
   T'cilt ndër koh't që kahmot shkuene
   Mbi Tomorr të përdoruene;
   Gjuh' e ambël, plot dashtni!

   Gjuh' e shejt' e kaq e moçme,
   Gjuh' sakole der n'dit t'soçme,
   Shoqen tande kund s'e gjenë!
   Zoti ty këtu t'ka çuemun;
   T'rrebt e t'bukur e t'kulluemun,
   Kshtu gjithmon' ti ke me qenë.

   Gjuh' që t'foli Skendërbegu,
   Dhe ndër t'par qe Naim Begu,
   Që me shkrim t'pat lartësue.
   Ty t'kan' fol shum' kapidana,
   Burra t'rrebt si t'ishin zana;
   Gjuh' e rrebt, ti qofsh nderue!
   Gjuh' e bukur si pranvera,
   Ti s'do quhesh ma: e mjera;
   Se na dona ty me t'rritë.
   Bashk' me tjerat shoqe tueja,
   Se ma s'dona zhele t'hueja,
   Veç duem ty me t'pa në dritë

  • Uria e Poetit   [Blockierte Grafik: http://i28.tinypic.com/2dwgin6.jpg]
   Nuk jam i uritur për bukë e kripë
   Por për figura e vargje

   Nuk jam i etur për uje e lëngje
   Por për gurra frymëzimesh

   Nuk jam i varfër për pasuri
   Por për vargjet e kontrolluara
   Nëpër zyra të sekuestrimit

   Nuk më dhëmb koka
   Nga tensioni i lartë i gjakut
   Por për poezitë e dënuara
   Me shumë vjet heqje lirie

   Uria ime ështe e madhe
   Ma shuan vetëm alfabeti im
  • GJUHA SHQYPE

   1. Porsi kanga e zogut t'veres,
   Qi vallzon n'blerim të Prillit;
   Porsi i ambli flladi i erës,
   Qi lmon gjit e drandofillit:
   Porsi vala e bregut t'detit,
   Porsi gjâma e rrfés zhgjetare,
   Porsi ushtima e nji termetit,
   Njashtû â gjuha e jonë shqyptare.
   2. Ah! po; â, ambël fiala e sajë,
   Porsi gjumi m'nji kerthí,
   Porsi drita plot uzdajë,
   Porsi gazi i pa mashtrí;
   Edhè ndihet tu kumbue,
   Porsi fleta e Kerubimit,
   Ka'i bjen qiellvet tue fluturue
   N't'zjartat valle t'ameshimit.
   3. Prá, mallkue njaj bir Shqyptari,
   Qi ketë gjuhë të Perendís,
   Trashigim, qi na la i Pari,
   Trashigim s'i a lên ai fmís;
   Edhè atij i u thaftë, po, goja,
   Qi e perbuzë ketë gjuhë hyjnore;
   Qi n'gjuhë t'huej, kúr s'âsht nevoja,
   Flet e t'veten lên mbas dore.
   4. Në gjuhë shqype nanat t'ona
   Shì prej djepit na kanë thânun,
   Se âsht nji Zot, qi do t'a dona:
   Njatë, qi jetën na ka dhânun;
   Edhè shqyp na thanë se Zoti
   Per Shqyptarë Shqypnín e fali,
   se sá t'enden stina e moti,
   Do t'a gzojn kta djalë mbas djali.
   5. Shqyp na vetë, po pik' mâ para,
   N'agim t'jetës kúr kemi shkue
   Tue ndjekë flutra neper ara,
   Shqyp mâ s'pari kemi kndue:
   Kemi kndue, po armët besnike,
   Qi flakue kanë n'dorë t'Shqyptarvet,
   Kah kanë dekë per besë jetike,
   Kah kanë dekë kta per dhé t'Parvet.
   6. Në këtë gjuhë edhè njaj Leka,
   Qi 'i rruzllim mbretnín s'i a xûni,
   Qi kah bijte ai, shkelte deka.
   Shekllit mbarë ligjë t'randë i vûni;
   Në këtë gjuhë edhè Kastriota
   U pat folë njatyne ushtrive,
   Qi sa t'ndrisë e diellit rrota,
   Kanë me kênë ndera e trimnive.
   7. Prá, Shqyptarë, çdo fés qi t'jini,
   Gegë e Toskë, malcí e qyteta,
   Gjuhen t'uej kurr mos t'a lini,
   Mos t'a lini sá t'jetë jeta,
   Por per tê gjithmonë punoni;
   Pse, sa t'mbani gjuhen t'uej,
   Fisi i juej, vendi e zakoni
   Kanë me u mbajtë larg kambet s'huej.
   8. Nper gjuhë shqype bota mbarë
   Ka me u njohtë se ç'fis ju kini,
   Ka me u njohtë jú per Shqyptarë:
   Trima n'zà sikurse jini.
   Prandej, prá, n'e doni fisin,
   Mali, bregu edhè Malcija
   Prej njaj goje sod t'brohrisin:
   Me gjuhë t'veten rrnoftë Shqypnija!
  • Gjergj Fishta - MRIZI I ZANAVET

   SHQYPNIJA

   1. Edhè hâna do t' a dije,
   Edhè dielli do t' két pá,
   Se per qark ksaj rrokullije,
   Si Shqypnija 'i vend nuk ká !
   2. Fusha t' gjâna e kodra t' blera,
   Zijes s' mnershme larg kû âsht droja,
   Me gaz t' vet ktû i veshë Prendvera,
   Si t' Parrizit t' larmet shtroja.
   3. Nen nji qiellë perherë t' kullueme,
   N' rreze e n' dritë pershkue unjí,
   Bjeshkë e male të blerueme
   Si vigâj shtiellen n' ajrí.
   4. Ke ato bjeshkë e ke ato male
   Kroje t' kjarta e t' cemta gurra,
   Tue rrëmbye nper mriza hale,
   Gurgullojn nper rrâjë e curra.
   5. Mbi ato male e bjeshkë kreshnike
   Léjn mande' ata djelm si Zâna,
   Armët e t' cillvet, p'rherë besnike,
   Janë permendë nder fise t' tana.
   6. Atje léjn, po Toskë e Gegë,
   Si dý rreze n' flakë t' nji dielli:
   Si dý rrfé, qi shkojn tue djegë,
   Kúr shkrepë rêja nalt prej qielli.
   7. Oh! Po, e din i prûjtë anmiku,
   Se âsht rrfé zogu i Shqyptarit,
   Rijtun gjakut kah çeliku
   N' dorë t' ktij shndritë per vend t' të Parit.
   8. Ato male të madhnueshme,
   Ato, po, kanë mûjtë me pá
   Se sa forca e pafrigueshme
   N' turr t' Shqyptarit pît ka rá.
   9. Dridhet toka e gjimon deti,
   Ndezen malet flakë e shkndija,
   Ka' i frigueshëm, si termeti,
   Atje rrmben kû e thrret Lirija.
   10. Lume e shé para atij ngelin,
   I a lshojn udhen dete e male;
   Mbretent fjalen s' mund t' i a shkelin,
   Turrin ferri s' mund t' i a ndale.
   11. Shkundu pluhnit, prá, Shqypní,
   Ngrehe ballin si mbretneshë,
   Pse me djelm, qi ngrofë ti n' gjí,
   Nuk mund t' quhesh, jo, robneshë.
   12. Burrë Shqyptár kushdo i thotë vetit,
   Qi zanát ka besë e fé,
   Per Lirí, per fron të Mbretit
   Me dhânë jeten ka bâ bé.
   13. Sy per sy, po, kqyr anmikun;
   Perse djemt, qi ti ke ushqyue,
   S' i ka pá, jo, kush tue hikun:
   Friga e dekës kurr s' i ka thye,
   14. Kaq të bukur, kaq të hieshme
   Perendija t' fali i Amshueshem,
   Sá 'dhe deka âsht per tý e shieshme:
   N' gjí t' and vorri âsht i lakmueshem.
   15. Po, edhè hâna do t' a dije,
   Edhè dielli do t' két pá,
   Se per qark ksaj rrokullije,
   Si Shqypnija 'i vend nuk ká !
   16. Rrnosh e kjosh, prá moj Shqypní,
   Rrnosh e kjosh gjithmonë si vera,
   E me dije e me Lirí
   Per jetë t' jetës të rrnoftë tý ndera.
   __________________
  • Kadare

   NË PARKUN QË MBULUAN FLETËT

   Në parkun q'ë mbuluan fletët
   Të dy ne ecim qetësisht,
   Pas shijes saj ka shtruar vjeshta
   Qilim të verdhë natyrisht.

   Dhe ndoshta si një ëndërr e zbehtë
   Ju fanit një muzg i vonë
   Ky park q'ë kan' mbuluar fletët
   Ku pas kaq shekujsh ti po shkon.

   Nga vagabondët me cigare
   Ti mos u tremb e dashur kot
   Imazhin tënd as dinosaurët
   Shekuj më parë s'e shtypën dot.

   Që ti të vije kaq e bukur
   Me këta flokë, me këtë hap
   Toka të egrën klimë e zbuti
   Dhe akullnajat ktheu mbrapsht.

   Dhe s'kish se si të ndodhte ndryshe
   Të ndodhte ndryshe s'kish se si.
   U desh të zhdukeshin përbindshat
   Që te kjo botë të vije ti...
  • Nga Ismail Kadare:

   VALLJA SHQIPTARE.

   Tri herë opinga rrahu dheun
   Sikur kërkoi leje prej tij;
   Pastaj shamia palët ndehu
   Me qetësi dhe madhështi.

   Kështu mes qiellit dhe tokës
   Vallja u lind, vallja u shpall;
   Këmba sinjale i çon tokës
   Dhe dora qiellit i jep lajm.

   Dhe vallja rrokulliset tutje
   Mbi kohra hedhur si hobe;
   Prilli përsipër i hedh lule,
   Dhjetori borën shkund atje.

   Valle shqiptare, shënja në erë
   Ylbere tirqesh tej-e-tehu;
   Kush ju kërceu ju njëherë
   Dhe këmbët rob s'i mbenë tek ju?

   Kush ra midis vorbullës suaj
   Dhe s'u përzhit dhe s'u përflak,
   Ju bubullima me opinga
   Që nëpër shekuj brodhët varg?

   Nuk është rregull që njëqind më të mirat të jenë të njëjta me njëqind më të njohurat, qoftë dhe prej Kadaresë.
  • Martin Camaj

   Me falni diçka

   Më falni diçka që më kënaq
   si puthja e nanës në ballë;
   më gëzoni një herë
   si gëzohet gjethi i njomë në puhi
   më shikoni si hana nëpër rremba
   e kam me u falë gjithçka:
   mordjen do të puthi ndër buzët e ngrime
   dhe në zgarrat e synit të saj
   do të derdhi lot.
   Avitu njeri!
   Nga palci i urrejtjes dëshiroj me dalë
   si bima prej fare në pranverë.
  • Ali Podrimja

   Unë do të kisha atdhe

   Të kanë rrejtur
   se je më i bukuri
   ndër trimat me trimi
   më i vjetri ndër të moçmit

   Tjetër kush do të ishe

   Të kanë rrejtur
   se nënë ke ulkonjën
   krahët e orakullit
   se pi ujë në gurra të Drinit

   Tjetër kush do të ishe

   Të kanë rrejtur
   se je Zoti i Dheut
   se je Zjarr i Fshehur
   se mbi Pashtrik hapet qielli
   e pikë terri në pjatë të Djallit

   Tjetër kush do të ishe

   Dhe unë do të kisha Atdhe.
  • Fan Noli

   Rent, or Marathonomak!

   Rent, or rent, rent e u thuaj
   Se u-çthur ordi e huaj,
   Se betejën e fituam
   Dhe qytetin e shpëtuam!
   Rent, or rent,
   Rent, or Marothonomak!

   Kap një degë prej dafine
   Dhe vërtitesh ndaj Athine,
   Nëpër fush’ e brek mbi brek
   Këmba tokën as t’a prek,
   Hip’ e zbrit,
   Petrit, Marathonomak!

   Ke një plagë, po s’e the,
   Djers’ e gjak pikon për-dhe;
   Do që ti të jesh i pari,
   Për triumfin lajmëtari
   Flamur-gjak,
   Kuqo, Marathonomak!

   T’u-tha gryka po s’të pihet,
   T’u-mpi këmba, po s’të rrihet,
   Se mileti po të pret,
   Ankthi zemrat ua vret,
   Vrer e tmerrr,
   Shpejt, or Marathonomak!

   Kurrë kaqë s’dogji djelli
   Dhe si plumbi s’rëndovi qjelli,
   Kurr’ aq ëmbël’ e bukur s’ftoj
   Hij’ e lisit edhe kroj;
   Tur-u tej,
   Tutje, or Marathonomak!

   Vapa mbyt e pluhri nxin
   Ferra çjerr e guri grin
   Afsha gjoksin përvëlon
   Syrin avulli verbon;
   Ur’ e prush,
   Furr’o, or Marathonomak!

   Gryka si gjyryk të çfryn
   Prej Vullkanit flag e tym
   Se ç’vëngon e se ç’gulçon,
   Zëmra brinjët t’i çkallmon
   Me tokmak,
   Mbahu, or Marathonomak!

   Nëna, motra, nusja dalin,
   Ngrehin krahët të të ndalin,
   Mos, se s’janë veç Najada
   Magjistrica dhe Driada;
   Lark, or lark,
   Lark, or Marathonomak!

   Hajde, ja Akropolia,
   Ja qyteti e njerëzia
   Që të pan’ e që të çpuan
   Dhe fuqinë ta rishtuan
   Ha dhe pak,
   Hajde, or Marathonomak!

   Ja, arrive, ua the:
   Ç’gas e ç’helm qe kjo myzhde!
   “E fituam!”, brohorite
   Dhe për tok’ u-përpëlite;
   Vdiq, or vdiq!
   Vdiqe, or Marathonomak!

   Rent kudo, dyke bërtitur,
   Nëpër shekuj faqe-ndritur,
   Se i vogli shtrin viganin
   Dhe i shtypuri tiranin,
   Veç e tok,
   Tok, or Marathonomak!
  • Azem Shkreli

   Katrë këshilla vetes

   Mos u bëj poet nëse s’mund të lindësh
   Me secilin varg, të lindësh me secilën fjalë.

   Ngrehu mbi veten në do t’rrokësh frerët e erërave,
   Të shkelësh shpërgajt e mërisë dhe shtërgatat e gjakut tënd.

   N’se dashurohesh, dashurohu n’flakë e n’valë,
   Jo në sy të kaltër se bëhesh det i çmendur pendimi.

   Mos u bëj poet nëse s’mund të vdesësh
   Për secilin varg, të vdesësh për secilën fjalë.
  • Mitrush Kuteli

   Balta shqipëtare

   Të dua, baltë shqipëtare!
   Të dua:
   egërsisht!
   dëshpërimisht! –
   Si ujku pyllin,
   si vala valën,
   si balta baltën!

   Se gjer mbi gju
   jam brenda teje;
   se lerë kam
   këtu:
   Si Baba
   E Gjyshi.

   Të dua, Baltë Shqipëtare!
   e gjer mbi bel
   e përmbi bel
   jam brenda teje –
   e s’dal dot,
   Se s’dua!

   Se ti më lidh
   e më mban:
   Me mjaltë
   e me pelin!

   Se vdekur ka,
   këtu,
   dhe Nëna,
   Dhe Baba,
   e Gjysh-strëgjyshi!

   Të dua, Baltë shqipëtare,
   magjistare,
   e embël
   si vetë vdekja!

   Se thellë jam këtu,
   brenda teje:
   gjer mbi gju
   gjer mbi bel
   e gjer mbi krye.

   Dhe dua fort të dehem
   të prehem
   (ah, që tani!)
   Brenda teje.

   Të të pushtoj
   i dëshpëruar;
   të të shtrëngoj,
   të më shtrëngosh:
   egërsisht!
   dëshpërimisht!
   e të më tretësh
   si gjysh-strëgjyshnë
   e si po tret
   ah! Zemër-madhë
   e flokë-bardhë
   e trup-zhuriturin
   Babanë!

   Të dua Baltë shqipëtare,
   magjistare:
   ti mjalt e ëmbël, -
   pelin e hidhur.
   Të dua:
   egërsisht,
   dëshpërimisht,
   si ujku pyllin,
   si vala valën
   si balta baltën!
  • Sefulla Maleshova (Lame Kodra)

   Lypsi plak (Gjyshi plak)

   Po del nga shpella ku e ka hedhur fati,
   I mjeri plak i krusur nga mundimet,
   I dridhen mjekra, këmbët, gjithë shtati,
   Skalitur ka në ballë hidhërimet.
   Ja, fill i vetëm udhën merr nga fshati
   I urtë, i shëmtuar nga mjerimet.
   Trastën në krahë, shkopin mban në dorë,
   Shiu me breshër bie e ka dëborë.
   Udhës mendon kur ishte si të tjerët:
   Me bukë, me kasoll’ e dashuri
   Dhe psherëtiu: Oh! S’paska për të mjerët
   Në këtë botë vallë Perëndi?
   Po ndjen në lukth një posi të prerët
   Edhe hedh këmbët plaku me fuqi.
   Torbën në krahë, shkopin mban në dorë.
   Në një kasolle afër sheh një zjarr,
   I ngrohet plakut shpirti si një varr,
   Dhe drejt kasolles niset me të katra
   Gëzohet edhe qesh edhe makar
   Udhës kërcen e hidhet shatra-patra.
   Trastën në krahë, shkopin mban në dorë,
   Shiu me breshër bie e ka dëborë.
   I valon gjaku plakut edhe shikon
   Përpara gjithnjë duke çaluar.
   Po te dera një djepe ç’e shikon.
   I dridhen buzët; buzët duke ngashëryer,
   Një gur atëhere këmbët i pengon
   Edhe përmbys atje mbetet harruar.
   Torbën me krahë, shkopin mban me dorë,
   Shiu me breshër bie, e ka dëborë.