Angepinnt Poezi dhe krijime që i kushtohen Gjuhës Shqipe

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Katër stinët e dashurisë

   Se mbajë n'mend si shkoi Pranvera
   Si më ike edhe ti
   Zogjtë sërish i solli era
   Streha zu e pikon shi.
   Ditët ikin ndërrohet stina
   Ndërrojmë dhe ne por jo kujtimi
   Në një kopsht me trëndelina
   Midis vere resh trishtimi.

   Rrushi nxin tutje në vreshta
   Kokërrzohet loti gurrë
   Shtrat me gjethe bëri vjeshta
   Pritjen time si dikur.
   Zuri dimri borë e trashë
   Vello e bardhë e nusërisë
   Se si ikën nuk i pashë
   Katër stinët e dashurisë

   Në fund të botës a në skaj
   Ku ke humb, o shpirt pa faj ?
   Nuk të gjej as nuk më gjen
   Malli ytë të qet s'më len.
   As një letër e asnjë fjalë
   Dashuri që djeg si zjarr,

   Se si ikën nuk i pashë
   Katër stinët e dashurisë
  • Lugina e dashurisë

   Del një hënë në cep t'Gërmisë
   E mbyt rrezen në mes t'luginës
   E nriqon një rrugë të dashurisë
   që nis befas në muzg të Prishtinës

   Rëndim natën përqafuar
   Rrezja e hënës edhe unë
   Brenda meje ngroh e shkrinë
   Brenda teje gaz pa fund .

   Nëpër lisa gjen dy shkronja
   Gjen dy emra zemërshkruar
   Ditët ikin e stinët ndërrohen
   Por kujtimi për ta këtu rri zgjuar
   Rëndim natën përqafuar
   Rrezja e hënës edhe unë
   Brenda meje ngroh e shkrin
   Brenda teje gaz pa fund.

   Vesa e mëngjesit ta lag cepallën
   Flokun e zi ta qëndis
   Ëndrrat digjen e zemrat kallen
   Në luginën e dashurisë
  • Drenicakja

   Rrugët nisin rrugët cojnë
   Rrugë pa fund e pa mbarim
   Një më kthen deri tek ti
   Drenicakja e shpirtit tim.

   Bota ka këngët e veta
   Ku vlon etshtëm dashuria,
   Por unë vdes për syrin tënd
   Moj lirikë e këngëve t'mia

   Ti që rrezën ja fal diellit
   Kur më merr në përqafim
   Ti qe dritë mi fale syrit
   Drenicakja e shpirtit tim

   Moj Drenushë, moj Drenicake
   Që ma ndeze zemrën flakë
   Dielli tha kur të pa
   Hijeshi bota pa ty nuk ka
   Moj Drenushë moj Drenicake
   Që ma ndeze zemrën flakë
   Buzëqershi moj syqiellore
   Në ty shkrihen yjet prore
   Bukuri moj engjellore.
  • Thuaj yjet s’janë zjarr


   Moj bjondinë
   rreze, yll e dritë
   n’buzët tua
   paskan rënë qershitë.   S’ka mesnatë
   që s’më prishet gjumi,
   nëpër ëndrra
   veç ty po t’përkundi.   N’sytë e tu
   paska zbritur qielli,
   n’flokun tënd të artë
   po prarohet dielli.   Mos mi prish
   ëndrrat e mia
   mos ndëgjo botën
   le t’flasë dashuria.   N’pafund’si
   retë e shkumës treten (???)
   shtat ylber
   Pi ujë e s’ma shuajn etjen.


   Thuaj yjet s’janë zjarr
   thuaj bota u shua,
   thuaj jeta është varr
   por mos thuaj se s’të dua.   S’ka mesnatë
   që s’më prishet gjumi,
   nëpër ëndrra
   veç ty po t’përkundi.


   Thuaj yjet s’janë zjarr
   thuaj bota u shua,
   thuaj jeta është varr
   por mos thuaj se s’të dua.   Mos mi prish
   ëndrrat e mia
   mos ndëgjo botën
   le t’flasë dashuria.   S’ka mesnatë
   që s’më prishet gjumi,
   nëpër ëndrra
   veç ty po t’përkundi.   Thuaj yjet s’janë zjarr
   thuaj bota u shua,
   thuaj jeta është varr
   por mos thuaj se s’të dua.   Mos mi prish
   ëndrrat e mia
   mos ndëgjo botën
   le t’flasë dashuria.   Thuaj yjet s’janë zjarr
   thuaj bota u shua,
   thuaj jeta është varr
   por mos thuaj se s’të dua.   Thuaj yjet s’janë zjarr
   thuaj bota u shua,
   thuaj jeta është varr
   por mos thuaj se s’të dua.   Moj bjondinë
   rreze, yll e dritë,
   n’buzët tua
   paskan rënë qershitë.   Thuaj yjet s’janë zjarr
   thuaj bota u shua,
   thuaj jeta është varr
   por mos thuaj se s’të dua.   N’sytë e tu
   paska zbritur qielli,
   n’flokun tënd të artë
   po prarohet dielli.   Thuaj yjet s’janë zjarr
   thuaj bota u shua,
   thuaj jeta është varr
   por mos thuaj se s’të dua.   N’pafund’si
   retë e shkumës treten (???)
   shtat ylber
   Pi ujë e s’ma shuajn etjen.
  • S'mi merr gjumi amanetet

   Shqiptaria quhet trolli
   qe nuk vdes nen zinxhir tanku.
   Shqiptaria quhet deti
   jo me uje, por me vale gjaku.
   Shqiptaria quhet zemra
   qe nuk tutet para krajlit.
   Shqiptaria e ka cerdhen
   ne cdo zemer te shqiptarit.

   Nuk flen shpata e Skenderit,
   nuk flen syri i shqiptarit,
   s'mi merr gjumi amanetet
   ne asnje zemer t'kosovarit.
   Se atehere na e qartin kullen
   hasmi trojeve i ban dam,
   ba me flejte, atehere nanlokja
   s'do te na e beje qumeshtim hallall.

   Shqiptaria quhet fjala
   qe ngre zemrat ne kushtrim.
   Shqiptaria quhet feja
   qe beson ne Shqiperine.
   Shqiptaria quhet flaka
   qe do te djege roberine e gjate.
   Shqiptaria quhet pushka
   qe Kosova ne dore ka mbajte.

   Nuk flen shpata.......
  • Engjujt Arbëror

   U nisa fushës dhe malit ta vras vdekjen
   barot dhe hekur më ranë në kraharor
   dhe këmbë e dorë e patën së fundi herë pikëpjekjen
   atje mbi majat me dëborë

   Dhe s"prita të ec lirshëm atdheut flori
   në këmbë të hapëroj udhës së gjatë
   andej kah u nisën stërgjyshërit e mi
   dhe rëntë çdo ditë e natë
   e rëntë për ditë e për natë

   Ktheje kokën vëlla në strehën time qiell
   në trupin tim lexova këtu nis liria
   Mos qoftë atdheu i ngrohtë si diell
   s'kanë pse i duhen gjymtyrët e mia

   Njëra dorë më ngeli pendën ta shtrëngoj
   e t'iu thurr lavdi dëshmorëve
   trimave që ranë
   në tela të kitarës kënga të jehoj
   për engjujt arbëror
   shpirtin vigan

   Falma një buzëqeshje se ta vrava vdekjen
   ma përkund lirinë shekujve në përjetësi
   kur prisnin rrufetë përmbi supet tona
   mos të isha unë do të ishe ti

   Ktheje kokën vëlla në strehën time qiell
   në trupin tim lexova këtu nis liria
   Mos qoftë atdheu i ngrohtë si diell
   s"kanë pse i duhen gjymtyrët e mia
  • Erdhi dita e pavarsisë

   Anë e mbanë ushton jehona
   Dielli rri mbi trojet tona
   Rreze t’ arta mbi fusha kan’ ra
   Mblodha sot në mbretërin’ time
   Nëpër shekuj ligjërime
   Gur mbi gur sot u bën’ kala

   O sot ka fest Kosova
   G’zimi i madh në zemrat tona
   O sot ka fest Kosova
   Brohorasin malet tona
   Shkrepi dielli i lirisë
   Mbi fushat e Arbërisë
   Erdhi dita e pavarsisë
   N’trojet t’lashta të Dardanisë

   Jemi lulkuqet e Kosovës
   Jemi blerimi i vet’ tokës
   Rrim’ mbi gjokset që ran’ për liri
   Jemi lulkuqet e Kosovës
   Jemi blerimi i vet’ tokës
   Dy mij’ vjet stolisur me lavdi


   O sot ka fest Kosova
   G’zimi i madh në zemrat tona
   O sot ka fest Kosova
   Brohorasin malet tona
   Shkrepi dielli i lirisë
   Mbi fushat e Arbërisë
   Erdhi dita e pavarsisë
   N’trojet t’lashta të Dardanisë

   O tok’ e mbjellur me plumba
   Dhe i ndezur për shtat’ trimëri
   Tokë e mbjellur me burra
   Shekujve të rënë për liri
   Zgjohuni o dëshmor’
   Zgjohuni e gëzoni bashk’ me ne
   Sot atdheu i lasht’ i shqipeve
   Feston, ditën e re…
  • Moj Evrop evrop e vjeter
   si s'ma gjete nje rrug tjeter
   Ni rrug tjeter pak kthes 100 vjet mi qite nharres
   Moj evrop e bija tallkanit
   Ta vum zjarrin mes te ballaknit
   ta vum zjarrin qe mpervlon
   e nuk pres ma nuk pres si kujton
   Nuk jav pres hilet si t'thash
   se mka ra ma thika nasht
   e dredhit po dalin nfush
   arat vorre mi kan mush
   100 vjet poj pres ngushllim
   po i laj durt me gjakun tim
   kthema mua krenarin dhe doren see
   mos tndaj kufi, mos tndaj kufi
   Kthema token , te jap qjellin
   kthema borxhin kthema borxhin
   lshoma djellin
   dua tjem zot
   ntime tokë
   dje dhesot , sot e neser jam evrop ,jam evrop ,jam evrop
   her ne lindje her ne azi her me be her me dredhi
   trup e kok mi banin cop
   qe tmos isha ma evrop
   Moj evrop e bija tallkanit
   Ta vum zjarrin mes te ballaknit
   ta vum zjarrin qe mpervlon
   e nuk pres ma nuk pres si kujton
   Nuk jav pres hilet si t'thash
   se mka ra ma thika nasht
   e dredhit po dalin nfush
   arat vorre mi kan mush
   100 vjet poj pres ngushllim
   po i laj durt me gjakun tim
   kthema mua krenarin dhe doren see
   mos tndaj kufi, mos tndaj kufi
   Kthema token , te jap qjellin
   kthema borxhin kthema borxhin
   lshoma djellin
   dua tjem zot
   ntime tokë
   dje dhesot , sot e neser jam evrop ,jam evrop ,jam evrop
   Kthema token , te jap qjellin
   kthema borxhin kthema borxhin
   lshoma djellin
   dua tjem zot
   ntime tokë
   dje dhesot , sot e neser jam evrop ,jam evrop ,jam evrop
  • Zure vend ne cdo zemer,
   Bilbil i vertete.
   Deshmorve emer per emer,
   Zeri yt u jep jete.

   Si bilbili ti kendove,
   O, plis qilibari.
   Kengetar zemer Kosove,
   n'cdo oxhak shqiptari.

   Pushke e gjate e Shqiperise,
   me ty plot u mbush.
   Luftetarve te lirise,
   zemrat u mbaje prush.


   Kosoves ti i kendove ,
   Kengen e pavarsise,
   me ze tend i sherove,
   Plaget e lirise.


   Me kenge tende morri liria,
   takat dhe urate.
   Ty te do gjithe Shqiperia ,
   Skenderbe pa shpate.

   Rrnofsh e kendofsh o Ilir,
   o shqipja me flete.
   Se te pret nje kenge e mire,
   Per bashkim t'vertete.
  • Gjuha Shqipe


   Kur në sulm hodhën turqit
   Hordhitë e pambaruara,
   Kështjellat e sintaksës
   S’i muar, që s’i muar.


   Kur panë se gjuhës
   S’i hodhën dot prangat
   Lëshuan drejt saj
   Gjithfarë merimangash.


   Parashtesa e pjesëza
   E lidhëza së prapthi,
   Të bukurën gjuhë
   Ta bënin leshharpi.


   Të të bënin ty, donin,
   Shqipëri, memece.
   Po ja, erdhi Naimi,
   Si yll mbi ty ecte.


   Dorën e zbehtë
   Mbi ballë ta vuri
   Të të hiqte zjarrllëkun
   Prej të sëmuri.


   Dhe vdisnin pjesëzat,
   Thaheshin merimangat,
   Ndriste si perlat
   Poezia e madhe.
  • O gjuhë - e shenjtëruar, o mall me shpirtin plot
   O vetëtim' e qjellit që fërfëllon me flakë
   O djellë - i llaftaruar që ndrin si pikë lot...
   Si pikë lot e ndritur po ndrij në rreze tuaj
   Po ndrij e papandehur, po qaj pak e nga pakë
   Sepse prej botës suaj kam mbetur kaq i huaj...

   Kam mbetur kaq i huaj, dh'i ndrydhur edh'i shkret!
   Prej ligjëratës sate që më çudit, o zjarr!
   Me gjuhëra prej flake ti djeg... ti flet... ti pret...
   Do vi! Do vi pranë mjerush e dyke vuar
   E flakën vraparake nër krahë do ta marr
   Posi kuvend të shkruar do të ta çik me duar

   O këng' e shenjtëruar, o verb i larë n'ar
   O zjarr që më përflakesh si yll vetëtimtar
   O fshehtësir' e ndezur në fill prej shkrepëtime

   Kur të këndoj me gojë, kur të kuptoj në kartë
   Posi një kraharuar ti dhemb, o Gjuh' - e zjarrtë
   Posi kullim' i gjakut që rreh në zemër time

   Ti ndrin në thelb të jetës si drit' e përvëluar
   O gjuh' - e zemrës sime, o mos-e-kuvenduar
  • Malli i Shqiperise

   Me ka marre malli per Shqiperine tone.
   Sonte,kur po kthehesha me trolejbuz,
   Tymi i cigarit "Partizani"qe pinte dikush
   Dridhej kalteronte,bente spirale,
   Sikur te fshehta me thosh ne gjuhen e shqipetareve
   Mua bashkatdhetarit.

   Te shkoj dua mbremjes ne rruget e Tiranes,
   Ku kam bere dikur ndonje marrezi,
   Dhe ne rruget ku skam bere asnje marrezi.
   Me njohin ato porta te vjetra te drunjta,
   Inatin akoma do ma mbajne,
   Koken do ma tundin,
   Por une s'do ta marr per keq,
   Se malli me ka marre.
   Dhe t'eci rrugicave plot gjethe te thara,
   Gjethe te thara,gjethe vjeshte,
   Per te cilat krahasimet gjenden aq lehte.

   Me ka marre malli per Shqiperine tone;
   Per ate qiell te madh,te gjere e te thelle,
   Per vrapin e kalter te dallgeve adriatike,
   Per rete qe ne muzg si keshtjella digjen,
   Per alpet flokebardha e mjekergjelbra,
   Per netet e neilonta,qe nga flladet fergellojne,
   Per mjegullat qe si indiane te kuq muzgjeve
   shtegtojne

   Per lokomotivat dhe kuajt,
   Qe te djersitur avullojne e hungerojne,
   Per qiparisat,kopete dhe varret
   Malli me ka marre.
   Malli me ka marre,
   Per shqipetaret.

   Me ka marre malli dhe se shpejti vi atje,
   Duke fluturuar mbi mjegullat,si mbi deshira.
   Sa i larget,aq edhe i dashur je,atdhe.
   Aerodromi do te dridhet nga uturima,
   Mjegulla do te rrije pezull mbi humnera.
   Ata qe shpiken shpejtesine reaktive
   Larg atdheut sigurisht do kene qene ndonjehere.
  • NUK E KAM NJE FOLE   Nuk e kam nje fole sonte
   Te strukem e gjume te fle
   Ti, te me zgjosh, bukuroshe
   Enderren, zgjenderr, te ma besh   A te gjej ne zemren tende, shpresen
   folene qe e humba
   Ie flas me endrren tende
   E ta fal besen


   Do ta shohesh, do te jem me i mire neser
   Kam si te dal para dites
   Me folene qe kam gjetur
   Zog qe, gjith nates ka fjetur


   Porse sante, ku ta gjej nje foIe
   te ngrohte e te mire
   Ii jashte, ne kete ngrice, me Ie
   Paske qene, sa e pameshire


   Kam, dy sy, si te qiellit
   Yje, qe humbur m'kane, n'pagjetje
  • Armiku im,
   shpeshhere me fyeve ne menyren me te dobet,
   shpeshhere te fyeva ne menyren me te ceket,
   armiku im.
   E c'do te ish jeta ime pa ty
   dhe e jotja pa mua?
   Askush s'mund ta dije.
   (kur kushtezime mbaron
   qenia zhduket)
   Armik.Armiku im.
   Prej teje rash ne gjurme dhe perfitim
   te asaj qe kerkoja,
   prej teje gjalleroji jeta ime, u zgjua,
   u perbetua,
   dhe ngashereu,
   kur vrasja shpirtat ngertheu.
   oh, ne te vertete ti je dashuria
   dhe urrejtja ime,
   armiku im.
   Pikerisht ato,
   qe ne zhvleftesuam
   ndersa rruges ecem,
   qe asnjeher s'i ditem,
   s'i llogaritem,
   TURMAT,
   qe inerte derdhen
   dhe fryme marrin
   me injorim,
   lane pasoje
   mbi shpirtin tend
   mbi shpirtin tim.
  • MELODI E KËPUTUN

   Melodi e këputun - lot i kjartë nga syni
   i një grues së dashun...
   andje e përplasun,
   xhevahir i tretun,
   një andërr e shkelun,
   buzë e paputhun
   në melodin e këputun.
   Nga vaji i heshtun shkunden supat e zhveshun,
   verbojnë nga zbardhimi...
   e ther, ther hidhnimi
   për çasteet e rrëshqitun,
   për fatin e ikun,
   për gëzimin e humbun
   në melodin e këputun.
   Brrylat ndër gjujë të mpshtetun, ftyrë në shplakë e fundosun:
   Qan grueja e pikllueme
   me zemër të piskueme
   (një kitarë e gjymtun,
   za kange i mbytun
   në buzë nga dhimb' e puthun
   në melodin e këputun).
   Hesht njeriu pran grues që qan e turpnueme...
   syni i venitet
   në të loti vërvitet,
   diçka nxjerr nga xhepi
   grues ia lë - dhe së shpejti
   e len gruen e humbun
   në melodin e këputun.
   Por kur vjen ndoj tjetër, epshi kapërthehet,
   gjaqet turbullohen,
   përzihen, përvlohen,
   çohen peshë, tërbohen
   ... e vetëm ndëgjohen
   ahtët e molisun
   në melodin e grisun.
  • Anës Lumenjve

   Arratisur, syrgjynosur,
   Rraskapitur dhe katosur
   Po vajtonj pa funt, pa shpresë,
   Anës Elbë-s, anës Spree-së.
   Ku e lam' e ku na mbeti,
   Vaj-vatani e mjer mileti,
   Anës detit i palarë,
   Anës dritës i paparë,
   Pranë sofrës i pangrënë,
   Pranë dijes i panxënë,
   Lakuriq dhe i dregosur,
   Trup e shpirt i sakatosur.
  • Çirem, digjem i vrerosur,
   Sakatosur, çarmatosur,
   As i gjall', as i varrosur,
   Pres një shenj' e pres një dritë,
   Pres me vjet' e pres me ditë,
   Se ç'u tera, se ç'u mpaka,
   Se ç'u çora, se ç'u mplaka,
   Lark prej vatrës dhe prej punës,
   Anës Rinit, anës Tunës.
   Çakërdisur, batërdisur,
   Përpëlitur dhe zalisur,
   ËndËronj pa funt, pa shpresë,
   Anës Elbë-s, anës Spree-së.