Angepinnt Bibla Shqip

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Zanafilla

   Kapitulli 42

   1. Por Jakobi, pasi mesoi se ne Egjipt kishte grure, u tha bijve te tij: "Pse shikoni njeri-tjetrin?".

   2. Pastaj tha: "Ja, degjova se ne Egjipt ka grure; shkoni atje poshte per te blere grure per ne, qe te mundim te jetojme dhe te mos vdesim".

   3. Keshtu dhjete vellezerit e Jozefit zbriten ne Egjipt per te blere grure.

   4. Por Jakobi nuk e dergoi Beniaminin, vellane e Jozefit, me vellezerit e tij, sepse thoshte: "Te mos i ngjase ndonje fatkeqesi".

   5. Bijte e Izraelit arriten aty, pra, per te blere grure, ne mes te te ardhurve te tjere, sepse ne vendin e Kanaaneve mbreteronte zija.

   6. Jozefi ishte qeveritari i vendit; ai u shiste grure tere njerezve te vendit; dhe vellezerit e Jozefit erdhen dhe u perulen para tij me fytyren per toke.

   7. Jozefi pa vellezerit e tij dhe i njohu, por u suall me ta si nje i huaj dhe perdori fjale te ashpra me ta, duke u thene: "Nga vini?". Ata u pergjigjen: "Nga vendi i Kanaanit per te blere ushqime".

   8. Keshtu Jozefi njohu vellezerit e tij, por ata nuk e njohen ate.

   9 .Atehere Jozefit iu kujtuan endrrat qe kishte pare rreth tyre dhe tha: "Ju jeni spiune! Keni ardhur ketu per te pare pikat e pambrojtura te vendit!".

   10. Ata iu pergjegjen: "Jo, zoteria im; sherbetoret e tu kane ardhur per te blere ushqime.

   11. Jemi te gjithe bijte e te njejtit njeri, jemi njerez te ndershem; sherbetoret e tu nuk jane spiune".

   12. Por ai u tha atyre: "Jo, ju keni ardhur per te pare pikat e pambrojtura te vendit!".

   13. Atehere ata thane: "Ne, sherbetoret e tu, jemi dymbedhjete vellezer, bij te te njejtit njeri nga vendi i Kanaanit. Dhe ja, pra, me i riu eshte sot me atin tone, dhe njeri prej tyre nuk eshte me".

   14. Por Jozefi u tha atyre: "Çeshtja qendron ashtu sic ju thashe: ju jeni spiune!

   15. Ja si do te viheni ne prove: ashtu sic eshte e verteta qe Faraoni jeton, nuk do te dilni ketej para se vellai juaj me i vogel te vije ketu.

   16. Dergoni njerin prej jush te marre vellane tuaj; dhe ju do te qendroni ketu ne burg, qe fjalet tuaja te provohen dhe te shihet nese thoni te verteten; per ndryshe, ashtu sic eshte e vertete qe Faraoni jeton, ju jeni spiune!".

   17 .Keshtu i futi bashke ne burg per tri dite.

   18. Diten e trete, Jozefi u tha atyre: "Beni kete dhe do te jetoni; une kam frike nga Perendia!

   19. Ne rast se jeni njerez te ndershem, njeri nga ju vellezerit te rrije i lidhur me zinxhir ne burgun tone, dhe ju shkoni t`u coni grure familjeve tuaja qe vdesin urie;

   20. Pastaj me sillni vellane tuaj me te vogel; keshtu do te vertetohen fjalet tuaja dhe ju nuk keni per te vdekur". Dhe ata vepruan keshtu.

   21. Atehere i thonin njeri-tjetrit: "Ne jemi me te vertete fajtore ndaj vellait tone, sepse e pame ankthin e shpirtit te tij kur ai na lutej, por nuk ia vume veshin! Ja pse na ra kjo fatkeqesi".

   22. Rubeni iu pergjegj atyre duke thene: "A nuk ju thoja une: "Mos kryeni kete mekat kunder femijes!"? Por ju nuk me degjuat. Prandaj tani na kerkohet llogari per gjakun e tij".

   23. Ata nuk e dinin qe Jozefi i kuptonte, sepse midis tij dhe atyre kishte nje perkthyes.

   24. Atehere ai u largua nga ata dhe qau. Pastaj u kthye prane tyre dhe u foli; mori Simeonin dhe vuri ta lidhnin me zinxhir para syve te tyre.

   25. Pastaj Jozefi urdheroi te mbushnin me grure thaset e tyre, te vendosnin parate e secilit ne trasten e tij dhe t`u jepnin ushqime per udhetimin. Dhe keshtu u be.

   26. Ata ngarkuan, pra, grurin mbi gomaret e tyre dhe u larguan.

   27. Tani, ne vendin ku po kalonin naten, njeri prej tyre hapi trasten e vet per t`i dhene ushqim gomarit te tij dhe pa aty brenda parate e veta, qe ishin ne gryke te trastes;

   28. keshtu iu drejtua vellezerve te tij: "Parate e mia m`u rikthyen; ja ku jane ne trasten time". Atehere, zemervrare dhe te trembur, i thonin njeri-tjetrit: "Ç`eshte valle kjo qe na beri Perendia?".

   29. Keshtu arriten te Jakobi, ati i tyre, ne vendin e Kanaanit dhe i treguan te gjitha ato qe kishin ndodhur, duke thene:

   30. "Njeriu, qe eshte zot i vendit, na foli ashper dhe na trajtoi si spiune te vendit.

   31. Dhe ne i thame: "Jemi njerez te ndershem, nuk jemi spiune;

   32. jemi dymbedhjete vellezer, bij te atit tone; njeri nuk eshte me dhe me i riu ndodhet sot me atin tone ne vendin e Kanaanit".

   33. Por ai njeri, zoti i vendit, na tha: "Nga kjo do te provoj nese jeni njerez te ndershem: lini prane meje nje prej vellezerve tuaj, merrni me vete ushqime per familjen tuaj qe po vdes nga uria dhe shkoni;

   34 .pastaj me sillni vellane tuaj me te vogel. Keshtu do te provoj qe nuk jeni spiune, por njerez te ndershem; une do t`ju kthej vellane tuaj dhe ju do te keni mundesi te beni tregeti ketu"".

   35. Ndersa ata po zbraznin trastat e tyre, ja qe pakot e parave te secilit ishin ne trasten e secilit; keshtu ata dhe ati i tyre i pane pakot e parave te tyre dhe i zuri frika.

   36. Atehere Jakobi, ati i tyre, tha: "Ju me keni lene pa bijte e mi! Jozefi nuk eshte me, Simeoni nuk eshte me, dhe doni te me hiqni edhe Beniaminin! E tere kjo rendon mbi mua!".

   37. Rubeni i tha te atit: "Po nuk ta ktheva, urdhero te vriten dy bijte e mi. Besoma mua, une do te ta kthej".

   38 .Por Jakobi u pergjigj: "Biri im nuk ka per te zbritur me ju, sepse vellai i tij vdiq dhe mbeti vetem ky: po t`i ndodhte ndonje fatkeqesi gjate udhetimit, do te kallnit ne varr pleqerine time te dhembshme".
  • Zanafilla
   Kapitulli 43

   1. Por zija ishte e madhe ne vend;

   2 .dhe kur mbaruan se ngreni grurin qe kishin sjelle nga Egjipti, i ati u tha atyre: "Kthehuni per te na blere pak ushqime".

   3. Por Juda iu pergjegj duke thene: "Ai njeri na ka paralajmeruar haptas duke thene: "Nuk keni per ta pare fytyren time, ne qofte se vellai juaj nuk do te jete me ju".

   4. Ne qofte se ti e nis vellane tone me ne, ne do te zbresim dhe do te te blejme ushqime;

   5. por ne rast se nuk e nis, ne nuk kemi per te zbritur, sepse ai njeri na tha: "Nuk keni per ta pare fytyren time, ne rast se vellai juaj nuk do te jete me ju"".

   6. Atehere Izraeli tha: "Pse me dhate kete dhembje duke i thene atij njeriu qe kishit edhe nje vella?".

   7. Ata iu pergjigjen: "Ai njeri na pyeti me shume kujdes per ne dhe farefisin tone, duke thene: "Gjalle eshte ende ati juaj? Keni ndonje vella tjeter?". Dhe ne u pergjigjem ne baze te ketyre pyetjeve te tij. Ku te na shkonte nga mendja qe ai do te na thoshte: "Silleni ketu vellane tuaj"?".

   8. Pastaj Juda i tha Izraelit, atit te tij: "Lere femijen te vije me mua, dhe do te cohemi dhe do te shkojme ne menyre qe te rrojme dhe jo te vdesim, si ne ashtu dhe ti e te vegjelit tane.

   9. Une behem garant per te; do t`i kerkosh llogari dores sime per ate. Ne rast se nuk e rikthej dhe nuk e ve para teje, do te jem fajtor para teje per gjithnje.

   10. Po te mos ishim vonuar, ne kete ore do te ishim kthyer per te dyten here".

   11. Atehere Izraeli, ati i tyre, u tha atyre: "Po te jete ashtu, veproni ne kete menyre: merrni ne trastat tuaja disa nga prodhimet me te mira te vendit dhe i coni atij njeriu nje dhurate: pak balsam,

   12. Merrni me vete dyfishin e parave dhe kthejani parate qe ju vune ne gryken e trastave tuaja, ndofta ka qene nje gabim.

   13. Merrni edhe vellane tuaj, dhe cohuni dhe kthehuni tek ai njeri;

   14. dhe Perendia i plotfuqishem t`ju beje te gjeni hir para atij njeriu, keshtu qe ai te liroje vellane tjeter tuajin dhe Beniaminin. Sa per mua, po te jete se duhet te mbetem pa bijte e mi, ashtu qofte!".

   15. Ata, pra, moren me vete dhuraten si dhe dyfishin e parave dhe Beniaminin; u ngriten dhe zbriten ne Egjipt dhe u paraqiten para Jozefit.

   16. Kur Jozefi pa Beniaminin bashke me ta, i tha kryesherbetorit te shtepise se tij: "Çoji keta njerez ne shtepi, ther nje kafshe dhe pergatit nje banket, sepse ata do te hane dreke bashke me mua".

   17. Dhe ai beri ashtu sic e urdheroi Jozefi dhe i coi ne shtepine e Jozefit.

   18. Por ata u tremben, per shkak se i kishin cuar ne shtepi te Jozefit dhe thane: "Na sollen ketu per shkak te atyre parave qe na u vune ne trastat te paren here, per te gjetur nje shkas kunder nesh, per t`u sulur mbi ne dhe per te na zene skllever bashke me gomaret tone".

   19. Pasi iu afruan kryesherbetorit te shtepise se Jozefit, folen me te te dera e shtepise dhe thane:

   20. "Zoteria im, ne zbritem ne te vertete heren e pare ketu per te blere ushqime;

   21. dhe ndodhi qe, kur arritem ne vendin ku kaluam naten, hapem trastat dhe, ja, parate e secilit prej nesh ndodheshin ne gryke te trastes se vet; parate tona me peshen e tyre te sakte; tani i kemi risjelle me vete.

   22. Dhe kemi sjelle me vete para te tjera per te blere ushqime; ne nuk e dime kush mund t`i kete vene parate tona ne trastat tona".

   23. Por ai tha: "Qetesohuni, mos u trembni: Perendia juaj dhe Perendia e atit tuaj ka vene nje thesar ne trastat tuaja. Une i pata parate tuaja". Pastaj u solli Simeonin.

   24. Ai njeri i futi ne shtepine e Jozefit, u dha uje qe te lanin kembet dhe ushqim per gomaret e tyre.

   25. Atehere ata pergatiten dhuraten, duke pritur qe Jozefi te vinte ne mesdite, sepse kishin degjuar qe do te rrinin per te ngrene ne ate vend.

   26. Kur Jozefi arriti ne shtepi, ata i paraqiten dhuraten qe kishin sjelle me vete ne shtepi, dhe u perkulen para tij deri ne toke.

   27. Ai i pyeti si ishin dhe tha: "Ati juaj, per te cilin me keni folur, a eshte mire? Éshte ende gjalle?".

   28. Ata u pergjegjen: "Sherbetori yt, ati yne, eshte mire; jeton ende". Dhe e nderuan duke u perkulur.

   29. Pastaj Jozefi ngriti syte, pa vellane e tij Beniaminin, bir i nenes se tij, dhe tha: "Ky eshte vellai juaj me i vogel per te cilin me folet?". Dhe shtoi: "Perendia te ndihmofte, biri im!".

   30. Atehere Jozefi nxitoi te dale jashte, sepse ishte mallengjyer thelle per shkak te vellait te tij, dhe kerkonte vend ku te qante. Hyri keshtu ne dhomen e tij dhe aty qau.

   31. Pastaj lau fytyren dhe doli; dhe duke i dhene zemer vetes, tha: "Shtrojeni dreken".

   32. Dreka u shtrua vecmas per te, vecmas per ata dhe per Egjiptasit qe hanin vecmas nga ai, sepse Egjiptasit nuk mund te hanin bashke me Hebrejte; kjo do te ishte nje gje e neveritshme per Egjiptasit.

   33. Keshtu ata u ulen perpara tij: i parelinduri simbas se drejtes se tij te parebirnise dhe me i riu simbas moshes se tij; dhe e shikonin njeri-tjetrin me habi.

   34. Dhe Jozefi urdheroi qe t`u sillnin racione nga tryeza e vet; por racioni i Beniaminit ishte pese here me i madh nga ai i secilit prej tyre. Dhe pine dhe u gezuan me te.
  • Zanafilla
   Kapitulli 44
   1. Jozefi i dha kete urdher kryesherbetorit te shtepise se tij: "Mbushi trastat e ketyre njerezve me aq ushqime sa mund te mbajne dhe veri parate e secilit ne gryken e cdo traste.

   2. Pervec kesaj vere kupen time, kupen prej argjendi, ne gryken e trastes te me te riut, bashke me parate e grurit te tij". Dhe ai beri ashtu sic i tha Jozefi.

   3. Ne mengjes, sa u be dite, i nisen ata njerez me gomaret e tyre.

   4. Sapo kishin dale nga qyteti dhe nuk ishin akoma larg, kur Jozefi i tha kryesherbetorit te shtepise se tij: "Çohu, ndiqi ata njerez dhe kur t`i kesh arritur, thuaju atyre: "Pse e shperblyet te miren me te keqe?

   5 .A nuk eshte ajo kupa me te cilen pi zoteria im dhe qe e perdor per te parathene te ardhmen? Keni vepruar keq duke u sjelle keshtu"".

   6. Ai i arriti ata dhe u tha keto fjale.

   7. Atehere ata iu pergjegjen: "Pse zoteria im na drejton fjale si keto? Sherbyesit e tu duhet t`i shmangen nje qendrimi te tille!

   8. Ja, pra, ne te kemi rikthyer nga vendi i Kanaanit parate qe kishim gjetur ne gryken e trastave tona; si mund te vidhnim argjend ose flori nga shtepia e zoterise tend?

   9. Ai prej sherbetoreve te tu te cilit do t`i gjendet kupa, te denohet me vdekje; edhe gjithashtu ne do te behemi skllever te zoterise tend".

   10. Ai tha: "Mire, pra, le te behet si thoni ju: ai te cilit do t`i gjendet kupa do te behet skllavi im dhe ju do te jeni te pafaj".

   11. Keshtu secili prej tyre nxitoi te ule per toke trasten e vet dhe e hapi.

   12. Dhe kryesherbetori i kontrolloi, duke filluar nga me i moshuari dhe duke mbaruar me me te riun; dhe kupa u gjet ne thesin e Beniaminit.

   13. Atehere ata i shqyen rrobat e tyre, ringarkuan secili gomarin e vet dhe u kthyen ne qytet.

   14. Juda dhe vellezerit e tij arriten ne shtepine e Jozefit, qe gjendej akoma aty, dhe u shtrine per toke para tij.

   15. Dhe Jozefi u tha atyre: "Çfare veprimi eshte ky qe keni bere? Nuk e dini qe nje njeri si une eshte ne gjendje te parathote te ardhmen?".

   16 .Juda u pergjegj: "Ç`do t`i themi zoterise tim? Çfare fjale do te perdorim ose si do te mund te justifikohemi? Perendia ka rigjetur paudhesine e sherbetoreve te tu. Ja, jemi skllever te zoterise tim, si ne ashtu edhe ai ne doren e te cilit u gjet kupa".

   17. Por Jozefi tha: "Larg meje nje veprim i tille! Njeriu, ne doren e te cilit u gjet kupa, do te jete skllavi im; sa per ju, kthehuni ne paqe tek ati juaj".

   18. Atehere Juda iu afrua Jozefit dhe i tha: "Te lutem, zoteria im, lejoje sherbetorin tend qe t`i thote nje fjale zoterise tim, dhe mos u zemero me sherbetorin tend, sepse ti je si Faraoni.

   19. Zoteria im i pyeti sherbetoret e tij duke thene: "A keni ju baba apo vella?".

   20. Dhe ne iu pergjegjem zoterise tim: "Kemi nje baba qe eshte plak me nje bir te ri, qe i ka lindur ne pleqeri; i vellai ka vdekur, keshtu ai ka mbetur i vetmi bir i nenes se tij dhe i ati e do".

   21. Atehere ti u the sherbetoreve te tu: "Sillmani ketu qe te mund ta shoh me syte e mi".

   22. Dhe ne i thame zoterise tim: "Femija nuk mund ta lere atin e tij, sepse po te duhej ta linte, i ati do te vdiste".

   23. Por ti u the sherbetoreve te tu: "Ne rast se vellai juaj me i ri nuk zbret bashke me ju, ju nuk do ta shihni me fytyren time".

   24. Keshtu qe kur u ngjitem perseri te sherbetori yt, ati im, i treguam fjalet e zoterise tim.

   25. Atehere ati yne tha: "Kthehuni te na blini pak ushqime".

   26. Ne u pergjegjem: "Nuk mund te zbresim atje poshte; do te zbresim vetem ne rast se vjen me ne vellai yne me i vogel; sepse nuk mund ta shohim fytyren e atij njeriu po te jete se vellai yne me i vogel nuk eshte me ne".

   27. Dhe sherbetori yt, ati yne, na u pergjegj: "Ju e dini qe gruaja ime me lindi dy bij;

   28. Njeri prej tyre me la dhe une i thashe: Me siguri ai eshte bere cope e cike dhe nuk e kam pare me qysh atehere;

   29 .Dhe po te ma hiqni edhe kete dhe i ndodh ndonje fatkeqesi, ju do te kallni ne varr pleqerine time te dhembshme".

   30. Keshtu, pra, kur te arrij te sherbetori yt, ati im, ne qofte se femija nuk eshte me ne, sepse jeta e tij eshte e lidhur me ate te femijes,

   31. Do te ndodhe qe, sa te shohe qe femija nuk eshte me ne, ai ka per te vdekur; dhe sherbetoret e tu do ta kene kallur ne varr pleqerine e sherbetorit tend, te atit tone.

   32. Tani, me qene se sherbetori yt eshte bere dorezane per femijen prane atit tim dhe i ka thene: "Ne rast se nuk do ta rikthej do te jem per gjithnje fajtor ndaj atit tim",

   33. lejo, pra, tani qe sherbetori yt te mbetet skllav i zoterise tim ne vend te femijes, dhe qe femija te kthehet me vellezerit e tij.

   34 .Sepse si mund te rikthehem tek ati im ne qofte se femija nuk eshte me mua? Ah, mos e pafsha dhembjen qe do te pushtonte atin tim!".

  • Zanafilla

   Kapitulli 45

   1. Atehere Jozefi nuk e permbajti dot me veten para tere te pranishmeve dhe briti: "Nxirrini jashte te gjithe nga prania ime!". Keshtu nuk mbeti asnjeri me Jozefin kur ai u tregoi vellezerve te tij se kush ishte.

   2. Dhe qau aq fort sa qe e degjuan edhe vet Egjiptasit, dhe ky lajm arriti edhe ne shtepine e Faraonit.

   3. Pastaj Jozefi u tha vellezerve te tij: "Une jam Jozefi, a eshte ende gjalle ati im?". Por vellezerit e tij nuk mund t`i pergjigjeshin, sepse ishin te tronditur thelle ne pranine e tij.

   4 .Atehere Jozefi u tha vellezerve te tij: "Afrohuni, pra, tek une!". Ata iu afruan dhe ai u tha: "Une jam Jozefi, vellai juaj, qe ju e shitet qe ta conin ne Egjipt.

   5. Por tani mos u trishtoni dhe mos t`ju vije keq qe me shitet me qellim qe te cohesha ketu poshte, sepse Perendia me ka derguar para jush per te ruajtur jeten tuaj.

   6 .Ne fakt u bene dy vjet qe ra zija e bukes ne vend; dhe do te kete pese vjet te tjera gjate te cilave as do te lerohet, as do te korret.

   7 .Por Perendia me ka derguar para jush, me qellim qe te ruhet dicka mbi toke dhe per t`ju shpetuar jeten me nje clirim te madh.

   8. Nuk jeni ju, pra, qe me derguat ketu, por eshte Perendia; ai me caktoi si ate i Faraonit, si zot i krejt shtepise se tij dhe si qeveritar i tere vendit te Egjiptit.

   9. Nxitoni te riktheheni tek ati im dhe i thoni: "Keshtu thote biri yt Jozefi: Perendia me ka caktuar si zot i gjithe Egjiptit; zbrit tek une, mos u vono;

   10. Ti do te banosh ne vendin e Goshenit dhe do jesh afer meje; ti dhe bijte e tu, bijte e bijve te tu, kopete e bagetive te imta e te trasha dhe gjithcka ti zoteron.

   11. Dhe atje une do te te ushqej, sepse do te kete edhe pese vjet te tjera zije, me qellim qe ti te mos katandisesh ne mjerim: ti, familja jote dhe gjithcka zoteron".

   12. Dhe ja, syte tuaja dhe syte e vellait tim Beniaminit shohin qe eshte goja ime qe ju flet.

   13. Tregojani, pra, atit tim tere lavdine time ketu ne Egjipt dhe gjithcka pate, shpejtoni ta sillni atin tim ketu".

   14 .Pastaj iu hodh ne qafe vellait te tij Beniamin dhe qau, dhe Beniamini qau i shtrenguar ne qafen e tij.

   15. Ai puthi gjithashtu tere vellezerit e tij dhe qau i shtrenguar me ta. Pastaj vellezerit e tij filluan te flasin me te.

   16. Jehona e kesaj ngjarjeje u perhap ne shtepine e Faraonit dhe njerezit thane: "Kane ardhur vellezerit e Jozefit". Kjo i pelqeu Faraonit dhe sherbetoreve te tij.

   17. Atehere Faraoni i tha Jozefit: "Thuaju vellezerve te tu: "Beni kete: Ngarkoni kafshet tuaja dhe shkoni; kthehuni ne vendin e Kanaanit.

   18. Pastaj merrni atin tuaj dhe familjet tuaja, dhe ejani tek une; une do t`ju jap me te mirat e vendit te Egjiptit dhe do te hani prodhimet me te zgjedhura te vendit".

   19. Ti ke urdherin t`u thuash atyre: "Beni kete: Merrni me vete nga vendi i Egjiptit qerre per te vegjelit tuaj dhe per grate tuaja; merrni atin tuaj dha ejani.

   20. Dhe mos u shqetesoni per orendite shtepiake, sepse sendet me te mira qe ka Egjipti do te jene tuajat"".

   21. Bijte e Izraelit vepruan keshtu, dhe Jozefi u dha atyre qerre, simbas urdherit te Faraonit, si edhe ushqime per udhetimin.

   22. Te gjitheve u dha nje pale rroba per nderrese per secilin, por Beniaminit i dha treqind sikla argjendi dhe pese nderresa veshmbathje;

   23. Atit te tij i dergoi: dhjete gomare te ngarkuar me gjerat me te mira te Egjiptit, dhjete gomarica te ngarkuara me grure, buke dhe ushqime per atin e tij gjate udhetimit.

   24 .Keshtu i nisi vellezerit e tij dhe, ndersa ata po iknin, u tha: "Mos u grindni rruges".

   25. Atehere ata u ngjiten perseri nga Egjipti dhe arriten ne vendin e Kanaanit te Jakobi, ati i tyre.

   26. Dhe i kallezuan gjithcka, duke thene: "Jozefi eshte ende gjalle dhe eshte qeveritari i gjithe shtetit te Egjiptit". Por zemra e atij nuk iu ngroh, sepse nuk u besonte atyre.

   27. Po kur ata i treguan tere fjalet qe u kishte thene Jozefi dhe kur pa qerret qe Jozefi kishte derguar per ta marre ate, atehere shpirti i Jakobit atit te tyre, u ringjall

   28. Dhe Izraeli tha: "Mjaft; djali im Jozefi eshte ende gjalle; une do te shkoj ta shoh para se te vdes".

  • Zanafilla
   Kapitulli 46
   1. Izraeli, pra, u nis me te gjitha ato qe kishte dhe, kur arriti ne Beer-Sheba, i beri fli Perendise te atit te tij Isak.

   2. Dhe Perendia i foli Izraelit ne vegime nate dhe tha: "Jakobi, Jakobi!". Ai u pergjegj: "Ja ku jam".

   3. Atehere Perendia tha: "Une jam Perendia, Perendia i atit tend; mos ki frike te zbresesh ne Egjipt, sepse aty do te te bej nje komb te madh.

   4 .Une do te zbres bashke me ty ne Egjipt dhe do te bej qe sigurisht te kthehesh, dhe Jozefi do te t`i mbylle syte".

   5. Atehere Jakobi u nis nga Beer-Sheba dhe bijte e Izraelit e hipen Jakobin, atin e tyre, femijet e vegjel dhe grate e tyre mbi qerret qe Faraoni kishte derguar per t`i mbartur.

   6. Keshtu ata moren me vete bagetine dhe sendet qe kishin blere ne vendin e Kanaanit dhe erdhen ne Egjipt. Éshte fjala per Jakobin me tere pasardhesit e tij.

   7. Ai mori me vete ne Egjipt bijte e tij, bijte e bijve te tij, bijat e tij dhe bijat e bijve te tij dhe tere pasardhesit e tij.

   8 .Keta jane emrat e bijve te Izraelit qe erdhen ne Egjipt: Jakobi dhe bijte e tij. I parelinduri i Jakobit: Rubeni.

   9. Bijte e Rubenit: Hanoku, Pallu, Hetsroni dhe Karmi

   10 .Bijte e Simeonit: Jemueli, Jamini, Ohadi, Jakini, Tsohari dhe Sauli, biri i nje Kananease.

   11. Bijte e Levit: Gershomi, Kehathi dhe Merari.

   12. Bijte e Judes: Eri, Onani, Shelahu, Peretsi dhe Zerahu; (por Eri dhe Onani vdiqen ne vendin e Kanaanit). Bijte e Peretsit qene: Hetsroni dhe Hamuli.

   13. Bijte e Isakarit: Tola, Puvahu, Jobi dhe Shimroni.

   14. Bijte e Zabulonit: Seredi, Eloni dhe Jahleeli.

   15 .Keta qene bijte qe Lea i lindi Jakobit ne Padan-Aram, pervec bijes se saj Dina. Bijte dhe bijat e saj ishin gjithsej tridhjete e tre veta.

   16. Bijte e Gadit: Tsifioni, Haxhi, Shuni, Etsboni, Eri, Arodi dhe Areli.

   17. Bijte e Asherit: Jmna, Jshua, Jshni, Beriahu dhe Serahu motra e tyre. Dhe bijte e Beriahut: Heberi dhe Malkieli.

   18. Keta qene bijte e Zilpahut qe Labano i kishte dhene bijes se tij Lea; dhe ajo i lindi Jakobit: gjithsej gjashtembedhjete veta.

   19. Bijte e Rakeles, gruas se Jakobit: Jozefi dhe Beniamini.

   20. Dhe Jozefi ne vendin e Egjiptit, i linden Manasi dhe Efraimi. Nena e tyre ishte Asenathi, e bija e Potiferahut, prift i Onit.

   21 Bijte e Beniaminit: Belahu, Bekeri, Ashbeli, Gerau, Naamani, Ehi, Roshi, Mupimi, Hupimi dhe Ardi.


   22. Keta qene bijte e Rakeles qe i linden Jakobit: gjithsej katermbedhjete veta.

   23. Biri i Danit: Hushimi.

   24. Bijte e Neftalise: Jahtseeli, Guni, Jetseri dhe Shilemi.

   25. Keta qene bijte e Bilhahut, qe Labano ia kishte dhene bijes se tij Rakela dhe qe kjo ia lindi Jakobit: gjithsej shtate veta.

   26. Njerezit qe erdhen me Jakobin ne Egjipt, pasardhes te tij, pa llogaritur grate e bijve te Jakobit, ishin gjithsej gjashtedhjete e gjashte veta.

   27. Bijte e Jozefit, qe i linden ne Egjipt, ishin dy. Tere personat e familjes se Jakobit qe erdhen ne Egjipt ishin gjithsej shtatedhjete veta.

   28. Por Jakobi dergoi para tij Juden me qellim qe ta fuste ne vendin e Goshenit. Dhe keshtu ata arriten ne vendin e Goshenit.

   29 .Atehere Jozefi e mbrehu qerren e tij dhe mori te perpjeten per ne Goshen qe te takonte Izraelin, atin e tij; sa e pa, iu hodh ne qafe dhe qau gjate i shtrenguar pas tij.

   30. Dhe Izraeli i tha Jozefit: "Tani le te vdes, sepse pashe fytyren tende dhe ti je akoma gjalle".

   31. Atehere Jozefi u tha vellezerve te tij dhe familjes te atit te tij: "Do te ngjitem per ta njoftuar Faraonin dhe do t`i them: "Vellezerit e mi dhe familja e atit tim, qe ishin ne vendin e Kanaanit, kane ardhur tek une.

   32. Ata jane barinj, sepse kane qene gjithnje rrites bagetish, dhe kane sjelle me vete kopete e tyre dhe gjithcka zoterojne".

   33. Kur Faraoni do t`ju therrase dhe do t`ju thote: "Me c`pune merreni?", ju do t`i pergjigjeni:

   34. "Sherbetoret e tu kane qene rrites bagetish nga femijeria e deri sot, si ne ashtu dhe eterit tane", qe te keni mundesi te banoni ne vendin e Goshenit. Sepse Egjiptasit ndiejne neveri per tere barinjte".

  • Zanafilla

   Kapitulli 47
   1. Jozefi shkoi, pra, te njoftoje Faraonin dhe i tha: "Ati im dhe vellezerit e mi, me gjithe kopete e tyre, te bagetive te imta dhe te trasha dhe me gjithcka kane, kane ardhur nga vendi i Kanaanit; dhe ja, tani ndodhen ne vendin e Goshenit".

   2. Pastaj mori pese nga vellezerit e tij dhe ia paraqiti Faraonit.

   3 .Atehere Faraoni u tha vellezerve te Jozefit: "Me c`pune merreni?". Ata iu pergjigjen Faraonit: "Sherbetoret e tu jane barinj, si ne ashtu dhe eterit tane".

   4. Pastaj i thane Faraonit: "Kemi ardhur per te banuar ne kete vend, sepse nuk kishte me kullota per kopete e sherbetoreve te tu, sepse ka zi te madhe ne vendin e Kanaanit. Lejona tani qe sherbetoret e tu te banojne ne vendin e Goshenit".

   5. Atehere Faraoni ia drejtoi fjalen Jozefit, duke i thene: "Ati yt dhe vellezerit e tu erdhen te ti;

   6 .vendi i Egjiptit eshte ne dispozicionin tend; bej qe ati yt dhe vellezerit e tu te banojne ne pjesen me te mire te vendit; le te banojne edhe ne vendin e Goshenit. Dhe ne qofte se ti di qe midis tyre ka njerez te zote, caktoji kryeintendente te bagetise sime".

   7. Pastaj Jozefi e coi Jakobin, atin e tij, te Faraoni dhe ia paraqiti. Dhe Jakobi bekoi Faraonin.

   8. Atehere Faraoni i tha Jakobit: "Sa vjet ke qe jeton?".

   9 .Jakobi iu pergjegj Faraonit: "Vitet e shtegtimit tim jane njeqind e tridhjete; vitet e jetes sime kane qene te pakta dhe te keqija, dhe nuk e kane arritur numrin e viteve te jetes se eterve te mi, ne ditet e shtegtimit te tyre".

   10 .Jakobi e bekoi perseri Faraonin dhe u largua nga prania e Faraonit.

   11. Keshtu Jozefi vendosi atin e tij dhe vellezerit e tij dhe u dha atyre nje prone ne vendin e Egjiptit, ne pjesen me te mire te vendit, ne krahinen e Ramsesit, ashtu sic kishte urdheruar Faraoni.

   12. Dhe Jozefi e mbajti me buke te atin, te vellezerit dhe tere familjen e te atit duke i furnizuar sipas numrit te bijve.

   13. Nderkaq ne te gjithe vendin nuk kishte buke, sepse zija e bukes ishte shume e madhe; vendi i Egjiptit dhe vendi i Kanaanit vuanin nga uria.

   14. Jozefi mblodhi tere parate qe gjendeshin ne vendin e Egjiptit dhe ne vendin e Kanaanit ne kembim te grurit qe ata blinin; dhe keto para Jozefi i coi ne shtepine e Faraonit

   15 .Por kur ne vendin e Egjiptit dhe ne vendin e Kanaanit nuk pati me para, tere Egjiptasit erdhen te Jozefi dhe thane: "Na jep buke! Pse duhet te vdesim para syve te tu? Sepse parate tona kane mbaruar".

   16. Jozefi tha: "Jepni bagetine tuaj; dhe une do t`ju jap buke ne kembim te bagetise suaj, ne qofte se i keni mbaruar parate".

   17. Atehere ata i cuan Jozefit bagetine e tyre; dhe Jozefi u dha atyre buke ne kembim te kuajve te tyre, te kopeve te tyre me dele, te qeve dhe te gomareve. Keshtu i furnizoi me buke per ate vit ne kembim te gjithe bagetise se tyre.

   18. Mbasi kaloi ai vit, u kthyen tek ai vitin pasues dhe i thane: "Nuk mund t`ja fshehim zoterise tone qe, me qene se parate mbaruan dhe kopete e bagetise sone jane bere prone e zoterise tone, nuk mbetet asgje tjeter qe zoteria ime mund te na marre vec trupave tone dhe tokave tona.

   19. Pse duhet te mbarojme para syve te tu, ne dhe tokat tona? Blina ne dhe tokat tona ne kembim te bukes, dhe ne me tokat tona do te jemi skllever te Faraonit; na jep te mbjellim qe te mund te jetojme dhe jo te vdesim, dhe toka te mos shnderrohet ne nje shkretetire".

   20 .Keshtu Jozefi bleu per Faraonin tere tokat e Egjiptit, sepse Egjiptasit shiten secili aren e vet, me qe ishin goditur rende nga zija e bukes. Keshtu vendi u be prone e Faraonit.

   21. Sa per popullin, e zhvendosi neper qytete, ne te kater anet e Egjiptit;

   22 .Vetem tokat e prifterinjve nuk i bleu, sepse prifterinjte merrnin furnizime nga Faraoni dhe rronin nga furnizimet qe u jepte Faraoni; per kete arsye ata nuk i shiten tokat e tyre.

   23. Por Jozefi i tha popullit: "Ja, sot ju bleva ju dhe tokat tuaja per Faraonin; ja ku e keni faren; mbillni token;

   24. Ne kohen e korrjes, te pesten pjese do t`ia jepni Faraonit dhe kater pjese do te jene tuajat per te siguruar faren e arave, ushqimin tuaj dhe te personave te shtepise suaj dhe per ushqimin e femijeve tuaj".

   25. Dhe ata thane: "Ti na shpetove jeten! Pacim hir ne syte e zoterise tone, dhe ne do te jemi sklleverit e Faraonit".

   26. Jozefi e beri ligj kete ne vendin e Egjiptit, i cili vazhdon edhe sot e kesaj dite dhe sipas te cilit e pesta pjese e korrjes duhet t`i jepet Faraonit. Vetem tokat e prifterinjve nuk u bene prone e Faraonit.

   27. Keshtu Izraeli banoi ne vendin e Egjiptit, ne vendin e Goshenit; aty ata paten prona, qene frytdhenes dhe u shumuan fort.

   28. Jakobi jetoi ne vendin e Egjiptit shtatembedhjete vjet dhe kohezgjatja e jetes se Jakobit qe njeqind e dyzet e shtate vjet.

   29 .Kur koha e vdekjes po i afrohej Izraelit, ai thirri te birin Jozef dhe i tha: "Ne paca gjetur hir ne syte e tu, vere doren tende poshte kofshes sime dhe sillu me mua me miredashje dhe besnikeri; te lutem, mos me varros ne Egjipt!

   30. Por kur do te pushoj me eterit e mi, me nxirr jashte Egjiptit dhe me varros ne varrin e tyre!". Ai u pergjigj: "Do te bej si thua ti".

   31. Atehere Jakobi tha: "Betomu". Dhe Jozefi iu betua. Pastaj Izraeli, duke u mbeshtetur te koka e shtratit, ra ne adhurim.

  • Zanafilla
   Kapitulli 48
   1. Mbas ketyre gjerave, ndodhi qe i thane Jozefit: "Ja, ati yt eshte i semure". Keshtu ai mori me vete dy bijte e tij, Manasin dhe Efraimin.

   2. Kur i thane Jakobit: "Ja, biri yt Jozefi po vjen te ti", Izraeli mblodhi tere forcat dhe u ul mbi shtratin e tij.

   3. Atehere Jakobi i tha Jozefit: "Perendia i plotfuqishem m`u shfaq ne Luc, ne vendin e Kanaanit, me bekoi

   4. Dhe me tha: "Ja, une do te te bej frytdhenes, do te te shumoj, do te bej prej teje nje shumice popujsh dhe do t`u jap kete vend pasardhesve te tu pas teje, si prone perjete".


   5 Tani dy bijte e tu, qe te kane lindur ne vendin e Egjiptit para se une te vija tek ti ne Egjipt, jane te mite. Efraimi dhe Manasi jane te mite, ashtu si Rubeni dhe Simeoni.

   6. Por bijte qe ke lindur mbas tyre do te jene te tute; ne territorin e trashegimise se tyre do te thirren me emrin e vellezerve te tyre.

   7 .Sa per mua, ndersa po kthehesha nga Padani, Rakela vdiq prane meje gjate udhetimit, ne vendin e Kanaanit, aty afer Efrates; dhe e varrosa atje, ne rrugen e Efrates, qe eshte Betlemi".

   8. Kur Izraeli pa bijte e Jozefit, tha: "Kush jane keta?".

   9 .Jozefi iu pergjegj te atit: "Jane femijet e mi qe Perendia me ka dhene ketu". Atehere ai tha: "M`i afro dhe une do t`i bekoj".

   10 .Tani syte e Izraelit ishin venitur per shkak te moshes dhe nuk shihte fare. Jozefi i afroi ata dhe ai i puthi dhe i perqafoi.

   11 .Pastaj Izraeli i tha Jozefit: "Une nuk mendoja te shikoja perseri fytyren tende, por tani Perendia me dha mundesine te shikoj edhe pasardhesit e tu".

   12. Jozefi i terhoqi nga gjunjet e te atit dhe u perul me fytyren ne toke.

   13. Pastaj Jozefi i mori qe te dy: Efraimin ne te djathte te tij dhe ne te majte te Izraelit, Manasin ne te majte te tij dhe ne te djathte te Izraelit, dhe i afroi prane atij.

   14. Atehere Izraeli zgjati doren e tij te djathte dhe e vuri mbi kryet e Efraimit qe ishte me i riu, dhe vuri doren e tij te majte mbi kryet e Manasit duke kryqezuar duart, ndonese Manasi ishte i parelinduri.

   15. Keshtu bekoi Jozefi dhe tha: "Perendia, para te cilit ecen eterit e mi Abrahami dhe Isaku, Perendia qe me ka ushqyer qysh prej lindjes sime deri me sot,

   16. Engjelli qe me ka cliruar nga cdo e keqe, le t`i bekoje keta femije! Le te quhen me emrin tim dhe me emrin e eterve te mi Abraham dhe Isak, dhe te shumohen fort mbi toke!".

   17. Kur Jozefi pa qe i ati kishte vene doren e djathte mbi koken e Efraimit, kjo nuk i pelqeu; prandaj ai kapi doren e atit te tij per ta hequr nga kryet e Efraimit dhe per ta vene mbi kryet e Manasit.

   18. Pastaj Jozefi i tha atit te tij: "Jo keshtu, ati im, sepse i parelinduri eshte ky ketu; vere doren tende te djathte mbi kryet e tij".

   19. Por i ati refuzoi dhe tha: "E di, biri im, e di; edhe ai do te behet nje popull, edhe ai do te jete i madh; megjithate, vellai yt me i vogel do te behet me i madh se ai, dhe pasardhesit e tij do te behen nje mori kombesh".

   20 .Dhe ate dite i bekoi duke thene: "Per ty Izraeli ka per te bekuar, duke thene: "Perendia te te bej si Efraimi dhe si Manasi!"". Keshtu ai e vuri Efraimin para Manasit.

   21 Pastaj Izraeli i tha Jozefit: "Ja, une kam per te vdekur pas pak, por Perendia do te jete me ju dhe do t`ju coje perseri ne vendin e eterve tuaj.

   22 .Vec kesaj, ty po te jap nje pjese me te madhe ne krahasim me vellezerit e tu, ate qe fitova nga Amorejte me shpaten dhe harkun tim".

  • Zanafilla

   Kapitulli 49
   1. Pastaj Jakobi thirri bijte e tij dhe tha: "Mblidhuni qe une t`ju njoftoj cfare do t`ju ndodhe ne ditet e ardhshme.

   2. Mblidhuni dhe degjoni, o bijte e Jakobit! Degjoni Izraelin, atin tuaj!

   3 .Ruben, ti je i parelinduri im, forca ime, filli i fuqise sime, i dalluar per dinjitet dhe per force.

   4. I rrembyer si uji, ti nuk do te kesh epersine, sepse hipe mbi shtratin e atit tend dhe e perdhose. Ai hipi mbi shtratin tim.

   5. Simeoni dhe Levi jane vellezer: shpatat e tyre jane vegla dhune.

   6. Mos hyfte shpirti im ne mendjen e tyre, lavdia ime mos u bashkofte me kuvendin e tyre! Sepse ne merine e tyre kane vrare njerez, ne kryenecesine e tyre u kane prere leqet e kembeve demave.

   7. Mallkuar qofte meria e tyre, sepse ka qene e eger, dhe terbimi i tyre sepse ka qene mizor! Une do t`i ndaj te Jakobi dhe do t`i shperndaj te Izraeli.

   8. Jude, vellezerit e tu do te te lavderojne; dora jote do te jete mbi zverkun e armiqve te tu; bijte e atit tend do te perkulen para teje.

   9 .Juda eshte nje luan i ri; ti ze fill nga preja, biri im; ai perkulet, struket si nje luan, si nje luaneshe; kush guxon ta zgjoje?

   10 .Skeptri nuk do t`i hiqet Judes, as bastuni i komandimit nga kembet e tij, deri sa te vije Shilohu; dhe atij do t`i binden popujt.

   11 .Ai e lidh gomarin e tij te vogel ne pjergull dhe kerricin e gomarices se tij ne pjergullen me te mire; i lan rrobat e tij ne vere dhe mantelin e tij ne gjakun e rrushit.

   12. Ai i ka syte te ndritura nga vera dhe dhembet e bardha nga qumeshti.

   13. Zabuloni do te banoje ne breg te deteve; dhe do te perbeje nje vendstrehim per anijet; kufiri i tij do te zgjatet drejt Sidonit.

   14. Isakari eshte nje gomar i fuqishem, i shtrire neper vathe.

   15 .Ai e pa qe clodhja eshte e mire dhe qe vendi eshte i kendshem; ai perkuli kurrizin per te mbajtur peshen dhe u be nje sherbetor i punes se detyruar.

   16 .Dani do ta gjykoje popullin e tij, si nje nga fiset e Izraelit.

   17. Dani do te jete nje gjarper ne rruge, nje neperke neper shteg, qe kafshon thembrat e kalit, keshtu qe kaloresi rrezohet se prapthi.

   18. Une pres shpetimin tend, o Zot!

   19. Nje bande grabitesish do te sulmoje Gadin, por edhe ai do t`i sulmoje kemba kembes.

   20. Nga Asheri do te vije buka e shijshme dhe ai do te jape kenaqesira reale.

   21. Neftali eshte nje drenushe e lene e lire, ai thote fjale te bukura.

   22. Jozefi eshte nje dege e nje druri frytdhenes; nje dege e nje druri frytdhenes qe ndodhet prane nje burimi; deget e tij shtrihen mbi murin.

   23 .Harketaret e kane provokuar, i kane hedhur shigjeta, e kane ndjekur;

   24. por harku i tij ka mbetur i forte; krahet e tij jane perforcuar nga duart e te Fuqishmit te Jakobit (e atij qe eshte bariu dhe shkembi i Izraelit),

   25. nga Perendia e atit tend qe do te te ndihmoje dhe nga Shume i Larti qe do te te bekoje me bekimet e qiellit nga lart, me bekimet e humneres qe ndodhet poshte, me bekimet e siseve dhe gjirit te nenes.

   26. Bekimet e atit tend ua kalojne bekimeve te te pareve te mi, deri ne majat e kodrave te perjetshme. Ata do te jene mbi kryet e Jozefit dhe mbi kuroren e atij qe u nda nga vellezerit e tij.

   27. Beniamini eshte nje ujk grabitqar; ne mengjes ha gjahun dhe ne mbremje ndan prene.

   28. Tere keta jane dymbedhjete fiset e Izraelit; dhe pikerisht kete u tha ati i tyre kur i bekoi. I bekoi duke i dhene secilit nje bekim te vecante.

   29. Pastaj Jakobi i urdheroi duke thene: "Une jam duke u ribashkuar me popullin tim; me varrosni prane eterve te mi ne shpellen qe ndodhet ne aren e Efron Hiteut,

   30. ne shpellen qe eshte ne fushen e Makpelahut perballe Mamres, ne vendin e Kanaanit, ate qe Abrahami bleu ne aren nga Efron Hiteu, si vendvarrim, prone e tij.

   31. Atje u varrosen Abrahami dhe Sara, gruaja e tij, aty u varrosen Isaku dhe Rebeka, e shoqja, dhe aty une varrosa Lean.

   32. Ara dhe shpella qe ndodhet aty u blene nga bijte e Hethit".

   33. Kur Jakobi mbaroi se dheni keto urdhera bijve te tij, mblodhi kembet ne shtrat dhe vdiq; dhe u bashkua me popullin e tij.

  • Zanafilla
   Kapitulli 50
   1 .Atehere Jozefi u hodh mbi fytyren e te atit, qau mbi te dhe e puthi.

   2. Pastaj Jozefi urdheroi mjeket qe ishin ne sherbim te tij te balsamosnin te atin; dhe mjeket e balsamosen Izraelin.

   3 .U deshen dyzet dite, sepse e tille ishte koha e nevojshme per balsamimin; dhe Egjiptasit e qane shtatedhjete dite.

   4 .Kur kaluan ditet e zise te mbajtura per te, Jozefi foli ne shtepine e Faraonit duke thene: "Ne qofte se kam gjetur hirin tuaj, i thoni Faraonit keto fjale:

   5. Ati im me ka vene te betohem dhe me ka thene: "Ja, une jam duke vdekur; me varros ne varrin qe kam germuar ne vendin e Kanaanit". Tani, pra, me lejo te ngjitem per te varrosur atin tim, pastaj do te kthehem".

   6 .Faraoni u pergjegj: "Ngjitu dhe varrose atin tend ashtu si te ka vene te betohesh".

   7 .Atehere Jozefi u ngjit per te varrosur te atin; dhe me te u ngjiten tere sherbetoret e Faraonit, te moshuarit e shtepise se tij dhe tere te moshuarit e vendit te Egjiptit,

   8 .Dhe tere shtepia e Jozefit, vellezerit e tij dhe shtepia e te atit. Ne vendin e Goshenit lane vetem femijet e tyre te vegjel, kopete me bagetine e imet dhe me bagetine e trashe.

   9 .Me te u ngjiten lart gjithashtu qerre dhe kalores, aq sa u formua nje vargan i madh njerezish.

   10. Me te arritur ne lemin e Atadit, qe eshte pertej Jordanit, u degjuan vajtime te medha dhe solemne; dhe Jozefi mbajti shtate dite zi per te atin.

   11. Kur banoret e vendit, Kananejte, pane zine ne lemin e Atadit, thane: "Kjo eshte nje zi e madhe per Egjiptasit!". Prandaj ai vend u quajt Abel-Mitsraim dhe ndodhet pertej Jordanit.

   12. Bijte e tij bene per te ate qe ai i kishte urdheruar.

   13 .Bijte e tij e barten ne vendin e Kanaanit dhe e varrosen ne shpellen e fushes se Malkpelahut, perballe Mamres, qe Abrahami e kishte blere bashke me aren nga Efron Hiteu, si vendvarrim, prone e tij.

   14. Mbasi varrosi te atin, Jozefi u kthye ne Egjipt bashke me vellezerit e tij dhe me te gjithe ata qe ishin ngjitur deri atje per te varrosur atin e tij.

   15. Vellezerit e Jozefit kur pane se ati i tyre vdiq, thane: "Mos valle Jozefi na mban inat dhe merr hak per tere te keqen qe i kemi bere?".

   16. Atehere i cuan fjale Jozefit: "Ati yt para se te vdiste dha kete porosi duke thene:

   17. "Keshtu do t`i thoni Jozefit: "Falu vellezerve te tu te keqen qe te kane bere, mekatin e tyre, sepse te kane bere keq". Falu, pra, tani krimin sherbetoreve te Perendise te atit tend". Jozefi qau kur i folen keshtu.

   18. Pastaj erdhen edhe vellezerit e tij dhe u shtrine para tij, dhe i thane: "Ja, ne jemi sherbetoret e tu".

   19. Jozefi u tha atyre: "Mos u trembni, se mos jam une ne vend te Perendise?.

   20 .Ju keni kurdisur te keqija kunder meje, por Perendia ka dashur qe t`i sherbeje se mires, per te kryer ate qe po ndodh sot: te mbash gjalle nje popull te shumte.

   21 .Tani, pra, mos kini frike; une do te siguroj ushqimin per ju dhe per bijte tuaj". Keshtu u dha zemer dhe i foli zemres se tyre me embelsi.

   22. Keshtu Jozefi banoi ne Egjipt, ai dhe shtepia e te atit, dhe jetoi njeqind e dhjete vjet.

   23. Jozefi pa bijte e Efraimit deri ne breznine e trete; edhe bijte e Makirit, bir i Manasit, linden mbi gjunjet e tij.

   24. Pastaj Jozefi u tha vellezerve te tij: "Une po vdes; por Perendia do t`ju vizitoje me siguri dhe do t`ju coje me siguri nga ky vend ne vendin qe i premtoi me betim Abrahamit, Isakut dhe Jakobit".

   25 .Pastaj Jozefi i vuri te betohen bijte e Izraelit, duke thene: "Perendia me siguri do t`ju vizitoje; atehere ju do t`i hiqni kockat e mia qe ketej".

   26. Pastaj Jozefi vdiq ne moshen njeqind e dhjete vjec; e balsamosen dhe e futen ne nje arkivol ne Egjipt.