Angepinnt Poezi Humoristike

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Poezi Humoristike

   [Blockierte Grafik: http://i35.tinypic.com/a4nc4h.jpg]


   Sot shoqe sapo me tha nje barcalete aq te bukur sa desh u rrezova nga krevati !

   -abonenti qe kerkoni per momentin eshte duke u dehur. ju lutem riprovojeni nga ora 2 e mesnates.ndoshta do keni fat!

   -kush i ben varrin shokut , bie shoku tjeter brenda

   -Dashuria, dashuria, semundje nga lashtesia,
   Çdo semundje dergon nje njeri ne shtrat,
   Por dashuria 2, o zot ç’mekat !!!

   -sa te rrosh do te jetosh

   -Zemra e femres eshte gure, hyre brenda e s'del me kurr. Zemra e mashkullit eshte hotel, kush ka qef hyn e del.

   -gur, gur, behen dy gure.

   -Femrat jane si puna e autobuzit .Mos u mundo ti gjemosh nga prapa se vjen tjetri(a).
   Edhe martesa eshte si puna e autobuzit ,kur je jashte mezi pret te futesh brenda ,kur je brenda mezi pret te dalesh jashte

   -Une shikoj punen tende, ti shikon punen time, gjithkush shikon punen e e tjetrit....

   Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von .:Zeshkanja:. ()


  • [Blockierte Grafik: http://i35.tinypic.com/a4nc4h.jpg]


   TE DASHUROSH ESHTE SI TE NGASESH MAKINEN NIS NGADALE VOZIT SHPEJTE DHE FRENON VETEM KUR ESHTE TEPER VONE

   -e lash per zotin se gjerat ndryshojne me motin

   -Jeta eshte teater...
   njerezit spektatore,
   mami babi regjizore,
   ne te dy....rolin kryesor!

   -Dashuria nuk eshte nje kokerr patate qe hahet brenda nje nate...! SMS PER TE QESHUR

   Une eci pas teje
   ka kohe qe te ndjek
   Gjurmet e mia te vogla
   mbi gjurmet e tua te medha.
   Se di ku shkon , pas teje vi.
   Me nje loje te pafajshme si ne femijeri.
   DO E KTHESH KOKEN???


   ME FORCE DO TE HYJ NE SHTRATIN TEND,
   DO TE BEJ TE BERTASESH, TE ULERASESH,
   TE NDJESH LODHJE. MOS U TREMB, JAM....
   GRIPI......


   KUR ESHTE FTOHTE VEC TI ME NGROH,
   NE VAPE VEC TI ME FRESKON,
   KE LINDUR TI PER MUA,
   PERVEC TEJE TJETER S'DUA!
   S'E BESOJA ASNJEHERE SE DO DASHUROJA NJE KONDICIONER...

   Unë dhe ti nën hije të mollës
   Kishim rënë në dashuri,
   Me mallëngjim shikonim qiellin
   Kur na ra një glasë përmbi!
   ……………………………….

   Shkuam në arë me veturë
   Dashuri s’ngopeshim dot,
   Kur u humbëm në njëri tjetrin
   Ëndrrën na e prishi një tërrnakop!!
   …………………………………….

   Thellë në sy ty të shikoja
   Humba aty në brendi
   Kur kujtoja se për mua lotoje
   Pash se të kishte rënë qerpiku në sy!
   ………………………………………..

   Të mora për dore
   Shkuam andej nga liqeni
   Mu atëherë kur ty të puthja
   Të gëlltiti peshkaqeni!
   (po ku ka peshkaqen në liqe se??)
   ………………………………………

   Kur vendosa të martohem
   Babai më tha: Merre nusen për shtëpinë
   Po e more asi të shehrit
   Ke marrë nuse për qarshinë (rrugën)!
   Or baba koha ka ndërruar
   Çfarë më duhet nuse e shtëpisë,
   M’lejo bab të marr një të bukur
   Dhe po të jetë pasqyrë e qarshisë!
   …………………………………

   U martova por s’më rrihej në shtëpi
   Dola n’kafiq të gjej një tjetër,
   Asgjë grepi nuk më kapi
   Ktheva prap tek dashuri e vjetër!
   ………………………………….

   Pash në ëndërr sikur të puthja
   Me shumë afsh dhe ledhatime,
   Mbaroi ëndrra hapa sytë
   Unë po puthja dorën time!?
   __________________

   Vjersha humoristike
   Më ra bora mbi kokë
   Dhe flokët e bardha m’i bëri
   Nuk më don më as gruaja
   E jo më tjetër njeri!
   Fëmijët më thonë
   Rri mos fol se s’din send
   Hajt shko ulu aty në qoshe
   Se nuk ke më tjetër vend!
   Mbylle gojën dhe mos fol
   Se të vie erë nga goja
   Të thërrasim për t’qu rënd
   Atëherë kur të jetë nevoja.
   Ik nga shtëpia shko ku të duash
   Se më vijnë shoqet në qaj,
   Shpesh këtë më thotë gruaja
   Kthe pastaj dhe enët laj!
   Në kafe s’më don shoqëria
   Se s’kam para që të paguaj
   Në politik s’më don partija
   Ç’bëra në jetë tani e vuaj!
   Nuk më mbetet asgjë tjetër
   Veç të ulem poezi të shkruaj
   Të qaj kohën e kaluar
   Me zor të qesh edhe kur vuaj


   Vjersha Humoristke

   Kush dreqin me mesoi Ineternetin, se s'po di me c'fare eshte realiteti

   Kur hy ne Chat haroj te dal, aty mesova qe kusherira ime ka 3 jave qe ka lindur djal

   Nuk ri dot pa hyre perdite ne Internet, kurse tek gjyshja kam pa shkuar plot 2 vjet

   Nuk le femer pa ngacmuar ne Forum, sa nuk me del koha as per te fjetur gjum

   Kerkoj gjithe diten te gjej nje Portal, s'me inetereson se kam shtruar gjyshin ne spital

   I them Mirmengjes c'do dite nje shoku ne Irlanden e Veriut, ehhh... ta dini ju... kam 4 muaj pa pare komshiun

   Pyes c'do dite Sugan c'fare ngjyre i ka veshur breket, dhe nuk pyes mamane c'fare ka gatuar per dreke

   Ne MSN kam femra dhe nga Zelanda e Re, dhe nuk kam kohe te dal me shoket as per nje kafe

   I njoh gjithe Shetet vetem nga IP-ia, dhe nuk di ne c'vit eshte cliruar Shqiperia

   E lashe gjithe leket ne Ineternet Caffe, kur propozoj nje femer i them: hajd dalim nje xhiro se nuk kam lek per kafe

  • [Blockierte Grafik: http://i35.tinypic.com/a4nc4h.jpg]


   Vjersha Humoristke

   Rrokullisu pas pemes
   gjej djalin e zemres
   mos e gjej te bukur se te tradheton
   gjeje sakat se te dashuron
   ------------------------------------
   Nese sonte ndjehesh vetem
   dhe ke frik te shohesh endrra...
   shuaj driten
   mbylle deren
   se te hyjn mushkonjat brenda
   -------------------------------------
   Kete nate kisha nevoje per ty...te kerkoja me padurim!
   Doja te te ndjeja mbi trupin tim te brisht dhe te zhveshur....
   Doja te ndjeja ngrohtesine tende,aromen tende.....
   Po ku ishe fut me batanije dreqit??
   --------------------------------------
   Naten me yje te prita un ty,
   kanace te shtypura te mblidhnim te dy,
   te prita, te prita sa doli hena
   pastaj e kuptova qe s'te linte nena.
   Pergjigje s'durova qe te kthesh,
   ndaj nenen ku ta kesh
   -----------------------------------------

   Nje lule me çeli ne zemer..
   nje shprese u shtri mbi mua....
   nje lule me perkedheli....
   nje ze me tha:ej po te bi celulari
   --------------------------------------------
   Ishim ulur te dy ne ballkon
   une po haja buke me gjalpe
   ti e haje me gjize
   aty verdalle kaloi nje mize
   Une haja gjalpin, ti gjizen
   ishim aq te dashuruar
   sa kishim ngrene edhe mizen

   Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von .:Zeshkanja:. ()

  • [Blockierte Grafik: http://i35.tinypic.com/a4nc4h.jpg]

   Me dashuri per ty

   Syte e tu si kokrra fiku, hunda jote si bisht zhapiku
   veshet e tu si cizme llastiku
   dora jote si puter ariu
   kur flet ti sikur pol miu
   Pjese eksituese per ty eshte balli
   qe ma ke si fugon malli
   je si yll qe ndrit ne qiell
   po kur te shoh me vjen per te vjell   Kualicioni

   Ujku bashke me sorkadhen
   Vendosen...koalicion
   Nuk durohej me luani
   Koke e kembe ne korrupsion

   Ne fushaten elektorale...
   Krahperkrah me njeri tjetrin
   Mbledhin kafshet ne mitingje
   Me ne fund marrin pushtetin

   Per te festuar fitoren
   Mblidhen ujqerit nga cdo ane
   Per themelet e pushtetit
   Sorkadhen e bejne kurban

   ---

   Te shkomi i Kavajës...

   Te shkomi i kavajes
   t'djelen kom shku ne plazh
   kur te bregu i detit
   turinin ta pash

   Me trupin si njal
   ma hoqe trunin fare
   O zot na i hudh syt
   o zocka lozonjare

   Me ca rrobe banje
   si drane kopliku
   po u rrotullojshe
   qe t'shifte publiku

   Per i xhiro te bregu
   te ftova per pak kohe
   por ti refuzove
   gjasme se nuk do

   Po un e di
   se ti per mu vdes
   dhe un s'te ndahem
   o ylli lalit t'vet

   Ajo plaka jote
   me inot me pa
   kujdes mi dreq kujdes
   se gocen nuk ta ha

   Per drek i fute
   domote me qep
   dhe tasin e llalles
   e rrujte komplet

   Per t'hy ne muhabet
   te kerkova nje kaptin qep
   po ti s'me dhe gjo
   se nje gjysem kishe vet

   dallget bejne shkum
   dielli rrezaton
   po ti o yll bote
   plazhin po terbon

   O zot falemnderit
   qe yllin tim kom pa
   qe ja hongsha buzen
   e tgjitha ca ka

   Per ne cunat e rinj
   o zot bej bismilah
   se si rrushi lalit
   ne kete dynjah s'ka

  • [Blockierte Grafik: http://i35.tinypic.com/a4nc4h.jpg]

   Ne luften Nacional clirimtare !!


   Versioni i myzeqarit
   Olele erdhi gjermani
   me maqina te medha,
   ne u fshehem te kallamat
   shyqyr Zotit moj qe s'na pa.

   ---

   Versioni ne laberi:
   Ore shoke erdhi gjermani
   me maqina te medha
   i kish ngjyer me jeshile
   qe te mos i njihnim na.


   Kenge partizane per Daja_swe!

   Kur doli Daja_swe malit
   iu drodhen kembet gjermanit
   Daja_swe me dyfek ne sup
   gjithe gjermanit i beri m..

   Daja_swe trim i papare
   s'la asnje gjerman pa vrare
   por pastaj e zuri plumbi
   dhe vdiq buze nje lumi

   jasaman ore Daja_swe
   ti re per liri,
   te kishe vdekur pak me vone
   te festoje dhe Vitin e Ri

   Viti i ri po vjen re Daja_swe
   ne do hame nje gjel deti
   po ty more i shkrete
   dheu qysh te treti.

   Nuk e tret dheu Daja_swe
   se ishte trim me flete
   emrin e tij kur degjon gjermani
   i ngrihen floket perpjete.

   Rrofte Daja_swe bashke me shoke
   se si Daja_swe s'gjen me dot.

   eeeeeeeeeeeeeeeoooooooooooooo


  • [Blockierte Grafik: http://i35.tinypic.com/a4nc4h.jpg]

   Ne dritare rrija une,
   ne dritare rrije ti.
   Buke me gjalpe haja une
   buke me gjize haje ti.
   ...eh dashuri, dashuri...

   ---

   Jemi ulur ne lendine,
   po kapim cironka me dore
   marrim dhjeta ne mesime
   SMT-ja ka traktore...

   ---

   Tek stoli i prishur
   te prisja une ty
   qe te vije ti dhe
   ta rregullonim te dy


   ---

   Jashte dielli djeg si saç
   ne me kova ngarkojme llaç
   ore-ore lule-bore
   çoje llaçin ku e more
   ---

   Dashuria nuk eshte nje patate
   .....qe hahet brenda nje nate
   Ajo eshte nje shtylle betoni
   qe kur e prek te ze tensioni!   Me dashuri per ty

   Syte e tu si kokrra fiku, hunda jote si bisht zhapiku
   veshet e tu si cizme llastiku
   dora jote si puter ariu
   kur flet ti sikur pol miu
   Pjese eksituese per ty eshte balli
   qe ma ke si fugon malli
   je si yll qe ndrit ne qiell
   po kur te shoh me vjen per te vjell

   Zemra ime tastiere,
   Zemra jote diskete
   Dashuria jone...

   Windows xp   Ehhh burra e gra
   qka kam mendu nje dit
   ne chat te gjithve me ju ftue
   e te gjith bashk me u pajtue
   armpushimin te gjith
   dojm me e nenshkrue
   se marum tuj u perla
   mas nenshkrimt kto mi harru
   e fitoren me festu
   me vargje e me poezi
   me qesh e me ba mahi
   se ma sjemi 8 me 2
   po mundona kapak
   em ja qellu ,po qysh pom doket
   krejt e kam zezu  • [Blockierte Grafik: http://i35.tinypic.com/a4nc4h.jpg]

   SHKA

   Shka po thoni bre keshtu
   mjafte per Kosove kena luftu
   tash duhet me u bashku
   njeri tjetrin me perqafu

   A besa-bese shka me te tregu
   nuk e dije luften a e ke perjetu
   mendo sa veshire eshte me paramenu
   por ende me veshitre eshte me perjetu

   Tashe 10 vite kane kalu
   por une ato vite nuk mundi me i harru
   deri ne vdekje kame me i perkujtu
   dhe sendin me te vogel
   kam me vlersu.

   Se shumica e shqiptareve
   ato vite i ka harru
   dhe tashe ne Kosove
   nuk po dime ne jetu.

   Se gjithe rini prej mendve ka fluturu
   neper kasfiqa e diskoteka tu shku
   e shumica e femrave
   kane met pa u martu tene naten tu kerku.

   hahahahahahahahahahahahahahaahahah


   [i]"Te dua o tamaqar"

   kur te pash heren e par
   isha tu ble speca ne pazar

   heren e dyt kur u takuam
   neper "ben'af" kaluam

   kur te pash heren e tret
   kesh tu ra shkallve perpjet

   heren e katert ne tel kur te morra
   spata para e nje mbushje e vodha

   kur biseduam heren e pest
   ishe duke i lar enet me 'test'

   heren e gjasht kur per ty mendova
   me grrep desh u qorrova

   ah mor djal te dua shum
   ter diten po me le pa gjum

   me beso te dua pasha krejt
   por mami nuk po me le me ty me fjet

   heren e shtat kur te zuna
   ishe me nje femen ne "la luna"

   kur ta shpulla heren e tet
   pa koment tu me shiku ki mbet

   heren e nent mos harro
   tash ti hupmu, bajmu, shko

   per her te dhjet ti je pendu
   qe me ate tjetren ke shku

   tash pom lyp e po ma don
   por zemer, tani esht vone

   ki mbet vetem me nji an
   kuku per ty qfar femre ke lan

   tani gati me te harrova
   qesht tradhetia prej teje e mesova

   kete koment e kam perfundu
   me kepe ne dor duke qiru
   [/i]
   • Ku na vjat e ku na mbeti
   • vaj vatani e mjer mielti
   • me këta horra të paparë
   • që përdhosën mëm e atë
   • Janë pa nder e pa lezet
   • si nga burrat dhe nga gratë
   • na njollosënë surranë
   • si hale gojën e hapnë
   • S'kanë turp, e s'kanë nder vetëm lehinë si qentë mburren, hidhen dhe bërtasin kush është me i dhjerë
   • Nuk kanë turp e as llogjikë as nuk kanë edhe frikë se shqipëtari po e fyeve te bën marre a te ben fije
   • Ngrehuni o popull ngrehuni shfarros plehëratë nga rrënja se akoma do zvarritesh e do fyesh me pëllëmba
   • Si do ta bëjmë këtë punë si do ta rregullojmë këtë hale kete hallë që na zu dhe bota po ç'urunjapset
   • Jemi bërë si karnavale ne cdo teme shajme e nëmim por si plakat telendare pa llogik llafin lëshojnë
   • Ka shumë për të thënë për të thënë e për të shkruar por duhen libra të tërë gjëmat e tilla ti përshkruash
   • Ah moj nëna Shqipëtare ç'u pa syri e ç'u shëruat nga gangsterat që të perulin e të ç'quejnë si qentë
   • Ngrihu moj nëna shqipëtare që jeton në këtë skëterrë bjeru në kokë ketyre idjotëve qe te përdhosën edhe tynë
   • Se më mirë të na dali syri se sa nami që ka marrë dhenë pika që s'na bie te gjithëve qe dëshpërojmë mëmëdhenë
   • Te na roj gjitoni Kthimi i burit nga Greqia
   • Iku buri ne Greqi
   • Qysh do t'ia bej une tani
   • Ah, hallall ja kam bere te terra
   • Kam nevoje per shume gjerra
   • Ahjaaaaaa e zeza.....
   • Po pellcas po ja bej bammmmmmmmm
   • O jam grua tamem ne vakt
   • O jane ca gjera qe s'tregonen
   • Po digjem po perrvelonem
   • oiooooooiiiiiii o jeta imeeee
   • Dhe kam frike mos terbonem
   • Ooooo e zeza...
   • Po digjem si bari i thate
   • Oh si s'paska nje burre ne fshat
   • -Ahhhh, u shofshi
   • -U shofshi
   • -Ahhh, u shofshi ...
   • :D :D :D :D
   • Vazhdimi
   • -Me bejn syte apo erdhe ti
   • -Po moj qe mos qofsha erdha une tek ti
   • -Ta kam ruajtur nderin qe kur ike ti
   • -S'ta kam pasur friken grua, ti je ti
   • -Ohhh mire se me erdhe
   • -Ohhhohooo mire se te gjeta
   • -Me nje djale me le
   • -O me gjashte cop te gjeta
   • -Mos dysho tek une
   • -Ti s'me ke tradhetuar
   • -Te na roj komshiu
   • -Qe na ka ndih-uhhh-uhhh-muarrrr
   • -Ohhh mire se me erdhe
   • -Ohhh mire se te gjeta
   • -Me nje djale me le
   • -O me gjashte cop te gjeta
  • Shqiptaret neper Bote

   • Dasmen e pare e bera ne Athine
   • Femija i dyte na lindi ne kine
   • Se nga na doli femija i trete
   • Nuk e mbaj mend as vete
   • Dasmen e dyte e bera ne Bruksel
   • Femija i peste na doli ne Burrel
   • Gruan e trete e mora KULSHEDRANE
   • Me tradita Italione
   • Ku s'kemi shkueee
   • Or kam qon, e n'Kine or Tej
   • Ku s'kemi shkel eee
   • E n'Afrike kam qon or tej
   • -O te lumt bi**tha or tej
   • Ku s'kemi shkueee
   • ku s'kemi shkel
   • Neper Evrope
   • Neper Azi
   • Dhe me cdo grue bosh s'kemi mettt
   • Po kemi beren ga 5-6 femije...
   • - Po he mi ku ke qon tej?
   • -Dasmen e peste e bera ne Vlore
   • -Shume majr
   • -Femijen e gjashte e linda ne oborr
   • -Po pse bre?
   • -Ndersa i shtati nje gjerman
   • Me Gjyshin Kuvajtian
   • -eu bre...
   • -Me te tetin une kisha shume frike
   • -S'ke faj
   • -As vete se di pse lindi ne Afrike
   • -Jepi zezak jepiiiiiiiii
   • -me vone kur u bera Pronare
   • -E kape edh ate
   • -I dhieti me lindi ne Kashare...
   • Ku s'kemi shkueee
   • Or kam qon, e n'Kine or Tej
   • Ku s'kemi shkel eee
   • E n'Afrike kam qon or tej
   • -O te lumt bi**tha or tej
   • Ku s'kemi shkueee
   • ku s'kemi shkel
   • Neper Evrope
   • Neper Azi
   • Dhe me cdo grue bosh s'kemi mettt
   • Po kemi beren ga 5-6 femije...
  • Fatura Elektrike
   • Haxhire moj Haxhire
   • Sahatin moj pse s'ma pe
   • Do ta ngop si afrofe
   • Do te fus te gjalle ne dhe
   • Gjithe diten ri ne karrige
   • Pres fatura elektrike
   • Dhe kete muaj na e ngjeshi
   • Me ne po dhijamoset keshi
   • Kur te vije fatur e keshit
   • Qe perpiet qimet e leshit
   • As para as drita s'ka
   • Na shkoi jeta fukara
   • Kesh o kesh te qofshim fale
   • Do t'ju fus nga keni dale
   • Na lujti keshi nga fiqiri
   • Rroft e qofte per ne qiriri
   • S'po gjej deren e shtepise
   • Dhe ne qafe i rashe komshise
   • S'thashe asgje se ishte nate
   • Vec kur hengra nje te thate.
   • Ti gje e shemtuar
   • largohu nga mua
   • kam 5-6 muaj
   • qe te them s'te dua
   • ti gje e shemtuar
   • largohu nga une
   • nuk te kam per borxh
   • qe me del ne gjume
   • floket si tertila
   • nuk shihesh 2 here resht
   • fytyra si kal
   • ishallah ngelsh per vjeshte
   • syte e tu te shndritshem
   • kujdes se mos na verbosh
   • njeri ne konispol
   • tjetri ne vermosh
   • dhembet e tu te bukur
   • sa ti kam zili
   • 1 e ke te bardh
   • 3 i ke te zi
   • ti kastile nderove shkolle
   • qe te rrime te dy
   • une o vras veten
   • o te vras ty
   • qe kur te takova
   • e deri ne ate dite
   • mallkoj ate bushter
   • qe te nxori ne drite
   • ti gje e shemtuar
   • mos me dil perpara
   • provoje dhe njehere
   • shihe po ste vrava
   • ti gje e shemtuar
   • ik pa bere fjale
   • largohu per koke te mamit
   • se do bej skandal
   • megjithese kam vazhduar
   • mjekime ne shume vende
   • kurre se kam haruar
   • eren e sqetlles tende
   • ti do nje puthje
   • paske qene tru peshk
   • e kam me te lehte
   • te te jap nje vesh
   • mos me dil perpara
   • se s'dua te flas
   • sa here ti hap gojen
   • te vjen era pras
   • sqetllat kur ti shoh
   • dhe shuren se mbaj dot
   • te majtes i hedh ca veshtrime
   • dhe them me veten time
   • i marrsh te keqen e leshit
   • qe te ka keqe e veshit
   • une te them boll
   • ti ke qejf te vazhdosh
   • mbylle ate m....t goje
   • se do na helmosh
   • kopshtit botanik
   • afer mos i rri
   • se kalben dhe plepat
   • sapo kalon ti
   • ti gje e shemtuar
   • mos shko te vendi i ndaluar
   • me mire e kap ate dhe e pres
   • prandaj mos mbaj asnje shprese
   • me beri pershtypje
   • varsja qe ke ne qafe
   • po me shume pershtypje
   • qafa e palare
   • kur te pashe te pulpat e kembes
   • thashe se s'ka bere vaki
   • te kembet skam as une
   • aq lesh sa ke ti
   • :D :D :D :D :D :D :D :D :D
   • O malet e Shqiperise
   • dhe ju o lisat e gjate
   • fushat e gjera me lule
   • qe ju kam nder mend dite e nate
   • Ju bregore bukuroshe
   • dhe ju o lumenj te kulluar
   • cuka, kodra, brinja, gerxhe
   • kurre skam per tju harruar"
   • Keshtu e shkrova heren e pare
   • por paskerkam qene shume ***
   • nga malli syte me ishin thare
   • sa dhe mutit i thashe ar
   • I thashe lumit, "I kulluar"
   • pa pike lidhje e paskerkam shkruar
   • s'eshte gje tjeter vecse shurre e filtruar
   • qe dhe mutrat si kane munguar
   • I kendova bagetise,
   • qe mbani e ushqeni
   • o vendthit e bekuar,
   • pse mutin me zhgenjeni
   • Kur degjon borine e bencit
   • qysh e le ka shtepine
   • parfumoset dy a tri here
   • edhe iken qe ta lepin
   • Ashtu dhe kjo zemra ime
   • rri ketu bashke me mua
   • hej shyqyr, si ha me palla
   • te vije nder viset e tua
   • Lere grua se c`me gjeti
   • Nuk me bindet me aleti
   • Ky bandill qe cante rete
   • Me s`i ngre kryet perpjete
   • Vjet si kale turfullonte
   • Grate e fshatit kur shikonte
   • Sa i shihte bythe zbuluar
   • Sulej si qen i terbuar
   • I pushtonte vete te tera
   • Zgavra,shpella,guva,verra
   • Fryhej si nje patllixhan
   • Kur shkonte nen fustan
   • Sa i vinte mend zanatit
   • E uronin grate e fshatit
   • Po sot c`ka qe eshte merzitur
   • Trup e shpirt i raskapitur
   • Shikon cupat siseplota
   • Me shale te buta e te ngrohta
   • Nuset e bardha si debora
   • Qe s`i shpetonin nga dora
   • Grate e reja sisemedhate
   • Qe i nderronte pernate
   • Dhe s`leviz te behet burre
   • Te mbeti vetem per sh......e
   • Ah moj grua moj e grate
   • Te mbeti burri kaq thate
   • Megjithese mend s`te ngop dot
   • Por dikur s`kam qene si sot
   • Ishe trim dhe djale i hedhur
   • Pak usta per te zgjedhur
   • Buzeqeshja me te tera
   • Mjaftonte qe tu hante verra
   • Por me shume doja grate
   • Vithe gjera sise medhate
   • Por dhe cupat shume i desha
   • Nuk i lija virgjeresha
   • Mazallah mbetcin me barre
   • I therrja i beja varre
   • Nuset e reja me naze
   • Thoja si qofte taze
   • I ndukja me buze e dhembe
   • Sa ngrihej fshati ne kembe
   • Isha bej me mall me toka
   • Po beja dhe c`me thosh koka
   • Ne Zagori dore e pare
   • Me sejmere e hyzmeqare
   • Kisha kuaj lope e dhen
   • Edhe gra me shume se qen
   • Vete i ujdisja te tera
   • C`me tha koka e s`e bera
   • Ne Europe s`lashe vend pa pare
   • Kuplarate i mora mbare
   • Shijova bionde gjeramane
   • Meskeputurat persiane
   • Rreth e qark iu solla botes
   • Por ne France lash mendt e kokes
   • Kush te doje le ta provoje
   • Ta marre mikun ne goje
   • Ne Stamboll mos shkofsha kurre
   • Bashkohet burri me burre
   • Thone se eshte ves i shemtuar
   • Mos vdeksha pa e provuar
   • Por tani kjo pune e pati
   • U plaka me ra takati.
  • Poezi te shkomi i kavajes

   Te shkomi i kavajes
   t'djelen kom shku ne plazh
   kur te bregu i detit
   turinin ta pash

   Me trupin si njal
   ma hoqe trunin fare
   O zot na i hudh syt
   o zocka lozonjare

   Me ca rrobe banje
   si drane kopliku
   po u rrotullojshe
   qe t'shifte publiku

   Per i xhiro te bregu
   te ftova per pak kohe
   por ti refuzove
   gjasme se nuk do

   Po un e di
   se ti per mu vdes
   dhe un s'te ndahem
   o ylli lalit t'vet

   Ajo plaka jote
   me inot me pa
   kujdes mi dreq kujdes
   se gocen nuk ta ha

   Per drek i fute
   domote me qep
   dhe tasin e llalles
   e rrujte komplet

   Per t'hy ne muhabet
   te kerkova nje kaptin qep
   po ti s'me dhe gjo
   se nje gjysem kishe vet

   dallget bejne shkum
   dielli rrezaton
   po ti o yll bote
   plazhin po terbon

   O zot falemnderit
   qe yllin tim kom pa
   qe ja hongsha buzen
   e tgjitha ca ka

   Per ne cunat e rinj
   o zot bej bismilah
   se si rrushi lalit
   ne kete dynjah s'ka
  • Te dua te thash ...........

   Buze detit po rrinim
   Dallget sjellnin shkume
   Ne ate flad pasditje.
   Te thashe:te dua shume.

   Te dua te thashe
   Me kaq su mjaftova
   Dhe fjalen te dua
   Ne rere e shkrova.

   Erdhi vala e detit
   E permbyti reren
   Dhe fjalen e te dua
   E fshiu te teren.

   Te dua te thashe
   Perplot dashuri
   E shkrova kete fjale
   Ne mur perseri.

   Nuk zgjati shume kohe
   U trondita zerish
   Se murin e prishi
   Fadroma e bashkise.

   Te dua, te dua
   Je e embel mjalte
   Kete fjale e shkrova
   Tutje mbi asfalt.

   Se di nje pastruese
   Aty se nga mbiu
   Dhe fjalen te dua
   Me fshese e fshiu.

   Te dua serish shkrova
   Me gozhde mbi derrase
   Mbi te hipi pula
   Dhe beri nje glase.

   Ah sa hidherohem
   Kur kujtoj sedyti
   Qe dashurine tone
   Dallga e permbyti.

   Ah sa u brendosa
   Tere shpirti me dhembi
   Qe dashurine tone
   Fadroma e shembi.

   Jo, jo, me te vertete
   Kete kurre se prisja
   Nje dashuri t?sinqerte
   Ta fshinte pastruesja.

   Por me iku grenza fare
   Merzia me mbertheu
   Tere dashurine e madhe
   Nje pule na e dhjeu.
  • 11 Vjecari Catist

   "Chat-ist i vog?l jam
   operator?t frik s'i kam
   10 marr ne m?sime
   babin peshkatar e kam
   mami shet fruta perime.

   Me shoket on- line
   bajm' gallat perdit
   t'u u sha me fjal?
   m? keq se sa femit?.

   Shoqet i kam t'mira:
   ca jan' t'bukra kinge
   e ca jan' shumtira
   disa shtirren t'zgjuta
   dhe te fusin kunja
   po un kam qen' portier
   dhe nuk pys per bomba.

   Rroft interneti
   se na qiti m'drit
   sheroi edhe gjyshin
   q? s'shifte ka syt.

   N? shtepine ton?
   e kena bo me list?
   n'or?n 5 te mjesit
   nizet kompjuteri shpis?.

   I pari asht? babi
   qe rri lexo lajme
   po jan me figura
   e me teta te zhveshme
   se i pash i dit?
   ke vrima e derws
   dhe ai po thoshte:
   "Ene keto rruspie
   te lejn pa menje !"

   Pastaj futet gjyshi
   qe kliko ke bursa
   se lek ka investu
   do me i shtu me tepwr
   se Sudja i pat mor ne brekt!!!
   Gjyshin e kam trim
   futet dhe n chat
   me emrin "i bukri"
   i hodhi ne tok grat.

   Pastaj gjyshja vje,
   futet ne dhom
   i rras gjyshit shpulla
   se ngeli ne chat
   me robt tu u zon
   e na flliqi fare
   kte' mhallen ton.

   Ka ora 7 mami vje me vrap
   kliko te horoskopi
   me pa a o' me fat
   pastaj shko ke ca
   faqe kot m koti
   me lule e lajna,
   ku shesin rroba t'vdekmish,
   bizhuteri gabi
   dhe receta supash
   me lekure arabi.

   Masanej m'syn gjyshja,
   po mu nuk me lejn,
   m bojn gati shpejt
   e me nisin n'shkoll.
   Gjyshja shko ke lojnat,
   kazinot, bixhozi
   se luhen pa pare
   dhe fito dollar.
   U bo nja 2 vjet
   qe lu pa pushu
   po gjo i mu*
   ajo s'ka fitu
   se i bojn me hile
   - me thot ajo mu.

   Deri n'orn 1
   n'rrojn venet me gjyshin
   karrigen ngroft e majn
   deri sa vje klyshi,
   - kshu m'qujn ato mu.

   Per 5 minuta drek haj un'
   i laj durt shpejt
   me uj, pa sapun
   shkoj dhe puth gjyshin
   dhe i them t'u ju lut
   venin te ma lshoj
   se kam rradhn un'.
   Ai m shikon dhe thot me prti:
   "H mor kopil a u ktheve ti?
   'ne kaq shpejt sot
   apo i le or't e funit
   pr me ardh n shpi?!?"
   Jo mr - i them una
   - kisha 6 or
   dhe mezi kam ardh
   se po bie ne bor !!!
   Hmm ,- thot gjyshi
   dhe shkon n dritare,
   kur born shikon
   ai habitet fare.
   Bre, bre- thot' edhe kok?n tund
   - dikur binte me flok
   tani e hedhin kshtu me 1 cop,
   po si nuk e pash fare,
   po kur ra ne tok ?!?
   Po kshtu esht? kur rri aty
   ulur mbi ekran e merresh me lop !!!
   - ja pret gjyshja teksa gjelln bn.

   Me vrap ne karrige
   shkoj e ulem un'
   me miun e vog?l
   klikoj tek chat-i, ose atia,
   si i thot' per shkurt ajo teze Xhevrija.
   Dhe futem ke Dhoma Shqipria
   pickoj nja 2 goca
   e shkruj zhgarravina,
   ngacmoj Lozonjaren se ajo lu me mu
   e shtyj katunaren se ajo do pak dru
   i boj filma Lolitas
   se ajo m'do shum' mu
   kujto se jam i mir,
   20 vjeq djal' me pasuni e vetur
   ne kup per tu pir.

   Ene kshu me rrena
   kam zon 2 dashnore:
   nj?ra quhet Djella tjetra Salvatore.
   E para esht? stiliste, e dyta piktore,
   thon jan' simpatike
   po m'duken konviktore,
   m'thon se jan puntore,
   sidomos me goj, qndisje e pun' dore.
   Po gjyshi m'ka thon:
   femnave naze mos u boj
   se t'gjitha jon t'veanta
   asnji nuk o isoj !

   Dhe ort kalojn'
   prindrit ne shpi vijn',
   mami thesin e lakrave ke dera e hedh
   shtrihet ne divan
   se o bo telef.
   Babi vje m von
   sjell 5 a 6 peshq
   duket shum? i lodhur
   me flokt si dreq.
   E plas muhabeti, lesh politike
   Fillojn' t'shamet keq
   fluturojn' jastikt,
   po un rri ke dhoma e myllem me cels
   Kompjuterin s'e leshoj deri neser n'mjes!!!"