Angepinnt Poezi Humoristike

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Te dashures nga nje matematikan
   ---------------------------------------

   Ty po te drejtohem,vajze moj syzeze
   me do a sme do,kjo eshte hipoteze

   Pamja jote e embel,posi teoreme
   kur te shoh perpara,sikur zgjidh probleme

   Ti je elegante si ekuacion
   mesi yt i holle posi ypsilon

   Supet delikate,pika infenksioni
   qafa si cilinder,koka si trung koni


   hunda si segment,posi reze drite
   veshet simetrike balli si orbite

   Buzet si elips,mjekra si kupole
   syte si dy vatra,vetull parabole

   Cmi ke ndare aq bukur floket si spirale
   oj tu thafte dora si me simetrale

   reze rezatojne syt e tu te qeta
   njeri reze alfa,tjetri reze beta

   per ty psheretimat qe dalin rethore
   hapen vale-vale si rathe bashkqendrore

   une e ti nje thyese lidhur ne nje bosht
   ti numerusi siper,un? emerusi posht?

   po s'te bera jeten diell si pranvera
   cvite me jan? taksur mi shumezofte zerua

   dashuris? p?r ty mos ti shuhet vapa
   ?do fjale qe t? thuash do ta fus ne kllapa

   dhe oh si do ritet me hapa ritmike
   sot fuqi katrore mot fuqi kubike

   bukuria jote bukuri limit
   mi perndau mende gjer ne infinit.

   me trete formule,me shkrive te gjalle
   si nje copez akull ne plus njeqind shkalle

   folme shpirti im,shpirt ne maximum'
   se pa ty skam gjume as ne minimum!
  • Vazhdimi *Te na roj Gjitoni*

   -Me bejn syte apo erdhe ti

   -Po moj qe mos qofsha erdha une tek ti

   -Ta kam ruajtur nderin qe kur ike ti

   -S'ta kam pasur friken grua, ti je ti

   -Ohhh mire se me erdhe
   -Ohhhohooo mire se te gjeta
   -Me nje djale me le
   -O me gjashte cop te gjeta


   -Mos dysho tek une
   -Ti s'me ke tradhetuar
   -Te na roj komshiu
   -Qe na ka ndih-uhhh-uhhh-muarrrrr


   -Ohhh mire se me erdhe
   -Ohhh mire se te gjeta
   -Me nje djale me le
   -O me gjashte cop te gjeta
  • Shqiptaret neper Bote

   Dasmen e pare e bera ne Athine
   Femija i dyte na lindi ne kine
   Se nga na doli femija i trete
   Nuk e mbaj mend as vete


   Dasmen e dyte e bera ne Bruksel
   Femija i peste na doli ne Burrel


   Gruan e trete e mora Kuksiane
   Me tradita Italione


   Ku s'kemi shkueee
   Or kam qon, e n'Kine or Tej
   Ku s'kemi shkel eee
   E n'Afrike kam qon or tej
   -O te lumt bi**tha or tej


   Ku s'kemi shkueee
   ku s'kemi shkel
   Neper Evrope
   Neper Azi
   Dhe me cdo grue bosh s'kemi mettt
   Po kemi beren ga 5-6 femije...


   - Po he mi ku ke qon tej?
   -Dasmen e peste e bera ne Vlore
   -Shume majr
   -Femijen e gjashte e linda ne oborr
   -Po pse bre?
   -Ndersa i shtati nje gjerman
   Me Gjyshin Kuvajtian
   -eu bre...
   -Me te tetin une kisha shume frike
   -S'ke faj
   -As vete se di pse lindi ne Afrike
   -Jepi zezak jepiiiiiiiii
   -me vone kur u bera Pronare
   -E kape edh ate
   -I dhieti me lindi ne Kashare...   Ku s'kemi shkueee
   Or kam qon, e n'Kine or Tej
   Ku s'kemi shkel eee
   E n'Afrike kam qon or tej
   -O te lumt bi**tha or tej


   Ku s'kemi shkueee
   ku s'kemi shkel
   Neper Evrope
   Neper Azi
   Dhe me cdo grue bosh s'kemi mettt
   Po kemi beren ga 5-6 femije...
  • Buri qe martohet me Greke dhe harron gruan ne Shqiperi.

   Mora rrugen per n'greqi
   Me nje greke rashe n'dashni
   As nuk ha e as nuk pi
   Harova gruan e femijeee

   Hajde Daku cokollata ciki-ciki cikita
   Shifi, shifi sa i ka
   I ka sa per kater gra
   T'vish ti shofesh sa i kaaaa...

   -Ho, ho hooooooo (ahenk)
   -U te engsha gjoksin
   -Auuuuuuu, auuuuu
   -Shifi MoME SHIFI
   -Naaa, Naaa, Naaa
   -Edhe truni mu bo gerrnet
   Po luj n'myth o Mome
   -Ua i iku petlla fareeee...

   -Telefoni sa kerrciti
   Doli gruaj e m'bertiti
   -Do te shtrydh si limon
   -Oh, harove ti dashnin toneee

   Hajde Daku cokollata ciki-ciki cikita
   Shifi, shifi sa i ka
   I ka sa per kater gra
   T'vish ti shofesh sa i kaaaa...


   Hajde Daku cokollata ciki-ciki cikita
   Shifi, shifi sa i ka
   I ka sa per kater gra
   T'vish ti shofesh sa i kaaaa... (perseritet...)
  • Pa uje e pa drita


   -Mu ne mes te Europes
   Pa uje e pa drita
   -U beme gazi i botes moj
   Me keq se Afrika
   -RRuget plot me grropa
   Sheshet plot me plera
   -S'dh**es dot pa maska moj
   Se qelbesh nga era

   Ne doren tende jemi ne moj Perendi eee
   Me pension qe marrim moj s'bejm dot asnje fije
   C'fat qe paskemi pasur
   Te gjalle pa varosur
   Shtyje moj ta shtyjme
   Jo s'paska te sosur.


   Lumet plot me uje sa s'po cahen digat
   N'Bagdad bien bombat
   N'Tiron ikin dritat
   Keshi nuk pergjigjet
   Gjum fle qeveria
   Ujesiellsi ngre syte moj larte nga Perendiaaa


   Ne doren tende jemi ne moj Perendi eee
   Me pension qe marrim moj s'bejm dot asnje fije
   C'fat qe paskemi pasur
   Te gjalle pa varosur
   Shtyje moj ta shtyjme
   Jo s'paska te sosur.
  • SHIGJETAT -> --->
   ----> -----> -----> ---->
   -----> ----> -----> ------->
   ------> ---------> -------->
   -------> -------> -------->
   ------> ----------> --------->
   --------->-------->------->
   --------->-------->------>
   (QENKE BUDALL TI MORE,
   QE BEN CTE THEM UNE)   Unë dhe ti nën hije të mollës
   Kishim rënë në dashuri,
   Me mallëngjim shikonim qiellin
   Kur na ra një glasë përmbi!
   ……………………………….

   Shkuam në arë me veturë
   Dashuri s’ngopeshim dot,
   Kur u humbëm në njëri tjetrin
   Ëndrrën na e prishi një tërrnakop!!
   …………………………………….

   Thellë në sy ty të shikoja
   Humba aty në brendi
   Kur kujtoja se për mua lotoje
   Pash se të kishte rënë qerpiku në sy!
   ………………………………………..

   Të mora për dore
   Shkuam andej nga liqeni
   Mu atëherë kur ty të puthja
   Të gëlltiti peshkaqeni!
   (po ku ka peshkaqen në liqe se??)
   ………………………………………

   Kur vendosa të martohem
   Babai më tha: Merre nusen për shtëpinë
   Po e more asi të shehrit
   Ke marrë nuse për qarshinë (rrugën)!
   Or baba koha ka ndërruar
   Çfarë më duhet nuse e shtëpisë,
   M’lejo bab të marr një të bukur
   Dhe po të jetë pasqyrë e qarshisë!
   …………………………………

   U martova por s’më rrihej në shtëpi
   Dola n’kafiq të gjej një tjetër,
   Asgjë grepi nuk më kapi
   Ktheva prap tek dashuri e vjetër!
   ………………………………….

   Pash në ëndërr sikur të puthja
   Me shumë afsh dhe ledhatime,
   Mbaroi ëndrra hapa sytë
   Unë po puthja dorën time!?
   __________________

   Vjersha humoristike
   Më ra bora mbi kokë
   Dhe flokët e bardha m’i bëri
   Nuk më don më as gruaja
   E jo më tjetër njeri!
   Fëmijët më thonë
   Rri mos fol se s’din send
   Hajt shko ulu aty në qoshe
   Se nuk ke më tjetër vend!
   Mbylle gojën dhe mos fol
   Se të vie erë nga goja
   Të thërrasim për t’qu rënd
   Atëherë kur të jetë nevoja.
   Ik nga shtëpia shko ku të duash
   Se më vijnë shoqet në qaj,
   Shpesh këtë më thotë gruaja
   Kthe pastaj dhe enët laj!
   Në kafe s’më don shoqëria
   Se s’kam para që të paguaj
   Në politik s’më don partija
   Ç’bëra në jetë tani e vuaj!
   Nuk më mbetet asgjë tjetër
   Veç të ulem poezi të shkruaj
   Të qaj kohën e kaluar
   Me zor të qesh edhe kur vuaj
  • Edhe une plake i ngrate
   dikur mbare i merrja grrate
   tani edhe syte me kane lene
   por miku veren ta krrene

   Te keqn t`me marre pleqeria
   zili t`me kete njerzia
   nuk i le kurre grate e mia
   ti mjelen katunaria

   I forte besa, jam si gur
   dhe sot jam ende per burr
   me rri gjithe diten tull
   si rrufepritesja mbi kull

   Nuk qahem aspak per bese
   filloj sa pa kenduar kendes
   bitis nga mesi i nates
   sa t`me kthehet si qaf e pates

   Jam nga ata te vjetrit
   qe i venin mbrapa dhe ketrit
   nuk lenin pa hypur as dhite
   kur s`kishin kujt ti zenin prite

   Me shume lere c`tju them
   4 gra i kam e me nuk kam vend!

   Njeriu duhet te grindet!
   Jo, njeriu duhet te rrij urte!
   As njera, as tjetra.....
  • Kishte shkuar ora nane
   Ishin mbledhur ropt te tane
   Tane ka hane e po pine
   Vec Kumbara ne shtrat me Mrine

   Sec po i binin karadakut
   gozhdat dridheshin cardakut
   Po i prishej mendja plakut
   Ia mberdhen plakes per lakut

   Vijne femija te gjithe ne shtepi
   Plaka e shkrete gjithe lezet
   Po frikesohen n`shpi cfare ka hy
   Se me te madhe plaka po bertet

   Hyn i pari tek dhoma e gjumit
   Degjohet britma matane shpise
   Cfare po heq faqja e murit
   I doli gjumi edhe komshise

   Se po tundej krevati i shkrete
   Plaku, plakes i kishte hypur
   Vendin qyqja s`po dine me gjete
   Se edhe lozja i ishte krimbur

   Cohu ne kembe plakes po i thote
   Se i shkreti drejte s`me rri
   Ma hidh kraheve ate kapote
   Se fillova per me u ngri

   Se perjashta debore binte
   Plak shkreta s`kish me fuqi
   Plaka cirrej, dhoma ushetinte
   Mendja i thoshte se ish prape i ri


   Fjalor.

   Nane = nente (9)
   ropt= gjithe familja
   tane=te gjithe
   Karadakut=dyzenit
   cardakut=dyshemese
   lakut (fig)= qafe
   Lozja=hallati
   Kapote=xhakete
  • Kalin e shaluam
   fushat i ndricuam
   ngado qe te vini
   ne kurriz na kini

   Presim ne tu japin
   sa tu cajme trapin
   hidhni fishekzjarre
   sa te pjelli gomare

   Me luge floriri
   do haje fakiri
   dyzet kryetare
   do ju lene me barre

   Ju na jepni voten
   ne ju japin rroten
   dhe fitues te dalim
   do ju dhjesim kalin

   E kane dhene platformen
   Do marrim bashkine
   drite do bejme Tiranen
   dhe te gjithe Shqiperine

   Do veme dy turbina
   tek lana nen ure
   nje punon me uje
   e tjetra me shurre

   E shpallem platformen
   do marrim bashkine
   njelloj si versaja
   do behet parku
   do ju japin vaksina
   kur tu dhembe barku

   Nje metro do bejme
   mu ne mes t`Laprakes
   Nje lulishte te madhe
   mu ne mes te brrakes
  • Ky thesari me florite
   ne tunel po bredhin minjte
   fletlavderim ne kerkuam
   se na mbeti thesi ne duar

   kemi thesin neper duar
   kapitalin me te cmuar
   me jep nje thes ta ve ne koke
   me ju te qaj mor "shoke"

   Se Fatosi shpejt e fshehu
   se pa thes thoshte ka mbetur
   shih Berishu coju e ngrehu
   se Fatosi eshte i thekur

   Dhe pas kesaj vijne akuzat
   te ndersjella nga dy palet
   se thesari u vodh nga cubat
   me Fatosin i ndan paret

   Del Berisha ne konferenca
   Per te deshmuar kete hata
   ca te ben konkurrenca
   Tosi thote jam pa gja

   Edhe thesari nje rruge mori
   Se ku shkoi askush se di
   Se dikush jashte sec e nxori
   populli rri prape nen qershi
  • Nje here macoku Pullali
   Me macen Bardhoshe
   Ra ne dashuri
   E kishte gjitone
   Bardhoshen bukuroshe
   Por c'ndjente per te
   Nuk mundte t'ia thoshte
   Dhe ja nje dite shkuan ne piknik
   Bardhoshja me ombrelle,Pullaliu fisnik
   Ecnin te dy krahe per krahe
   Duke qeshur ,duke bere shaka
   Por ja Pullaliu sec u be serioz
   Dhe maces Bardhoshe nisi t'i thosh:
   Bardhoshe e dashur, une shume te dua
   Kete ndjenje te zjarrte,
   Kam kohe qe po e vuaj
   Qafome te lutem me putrat e tua
   Kujdes mos nxirr thonjte, ato nuk i dua.
   Por Bardhoshes sone te bukur lozonjare
   Fjalimi i macokut s'i pelqeu fare
   Me ombrellen forte, ne dru e mbertheu
   Derisa bishtin, fare ne kurriz ia theu.
  • burri im i dashur
   eja pak ..sme thua
   ditlindjen me ka mamaja
   ti beje qefin dua
   mire moj zemra ime
   thot burri i menduar
   cmendon qe ti blesh
   aq shume per ta gezuar???

   c me thua sikur te shpenzoj
   per nje aparat elektrik
   nje hekur a nje sobe
   qe te gatuaj pa frike,


   thot burri i menduar
   mire e ke moj grua
   po per aparat elekktrik
   me mire me pyet mua   e gezuar e shoqja

   e perqafon tere dashuri
   vendose vet cte duash
   thesari im je ti
   dhe burri kruan zerin
   e thote me shprehje energjike
   cmendon sikur ti blejme
   karrige elektrike
  • piccola moj vajze
   sa e mire qe je
   e mbush forumin
   tere gaz e hare...
   po dhe shefe e rrepte
   njeri s'te kthen fjale
   se na fshin mesazhet
   kur s'te bindemi pak.
   je shume embelsire
   kur flet me dashuri
   po dhe cupe e mire
   hakun s'ta ha njeri.
   lum si forumi
   qe anetare te ka
   lum dhe si ne
   qe kenaqesi na fal.
   pac fat e dashur
   ku do qe te jesh ti
   zoti te te fal
   paqe lumturi.
   pac jeten e gjate
   dhe gaz ne syte e tu
   100 vjec u befsh
   me ke me shume do ti.
   te pershendet vogelushe
   tani do te shkoje
   je nje vajze yll
   kur mos ndrysho,
   kete behe per ne.
  • Per njonin qitu NO NAME


   Ti je Candy Shop,
   Sa I bukur je ohh Zot,
   Un te dua a din sa Fort,
   Trupin e ki Very God,
   Te kisha majt ne Dur si Lilipop,
   Ment te ti i kam Non Stop,

   Oh Baby kur te Pash,
   As I holl as I Trash,
   Menjeher jam Nal,
   A jam anderr a jam Gjall,
   Zemra mu ka Mush,
   Dashuri sa te Dush,
   Ti je ajo se me prek ne Tel,
   Ti je Bonbon ti je Karamel,
   Veq po rri tu je lpi Gishtin,
   T´kisha hanger si Tigri Mishin,
   Je si Molla n´rrem,
   Met Puth iher a m´len,
   Dridhu dridhu e banma me Sy,
   A e din se veq un jam per Ty,

   Ti je Candy Shop,
   Sa e bukur je ohh Zot,
   Un te dua a din sa Fort,
   Trupin e ki Very God,
   Te kisha majt ne Dur si Lilipop,
   Ment te ti i kam Non Stop,

   Jojo s´kam Harru,
   Babs i kam Kallxu,
   Veq po pres mem Puth Mu,
   E Kuku un at her mu Tranu,
   Pom mvjen marre met than te Du,

   Syt po i qeli e po i Msheli,
   Zemren ma knaqe bre Baby,
   Sjam Doktoresh as Profesor,
   Veq di me Livru me Traktor,
   Ah qka ishin kta djem
   Bre kta i Plast Pika,
   Baby je si Akullore,
   Zemren fill ma More,
   Langi prej Gojes pom Del,
   Hajde bre t´kallt Reja a pom Merr,
   Isha Fry se t´kam Dashnor,
   Ty t´kam si Ameltore,
   Pom shkon Kryt knej e Anej,
   Kallem kallem krejt asht Okej,
   Ta hangsha Kthizen Bre,
   Hajde mos em Le.


   Ti je Candy Shop,
   Sa i bukur je ohh Zot,
   Un te dua a din sa Fort,
   Trupin e ki Very God,
   Te kisha majt ne Dur si Lilipop,
   Ment te ti i kam Non Stop,

   Jojo s´kam Harru,
   Babs i kam Kallxu,
   Veq po pres mem Puth Mu,
   E Kuku un at her mu Tranu,
   Pom mvjen marre met than te Du,
  • Kush po na prishe "rahatine"??


   Kenkan vesh paria
   e jan ba tebdil,
   asnjeri s'ka gajle
   qe jan ba rezil.

   Tere diten e dites
   e qojne neper kafe
   kurrgja nuk punojne
   veq knaqen me llafe.

   Arat mbetun djerre
   burrat rrine nene hije
   miell e tamel taze
   n'a vjen prej serbije.

   S'dihet a eshte tamel
   mund te jet edhe uje
   keshtu e ka puna
   me lope lidhe ne grazhd te huje.


   Nuk e kan hiq gajle
   eshte tamel a shurre
   kryesorja -ne kafe
   me i thene vetit burre.

   Me ketefare biznisi
   dikush edhe mburret
   bani e ia prishe
   sikur qeni turret.

   Bizniset me shkaun
   fundin e kan te lige,
   kur ty te mbushet mendja
   ai nuk te leshon me ike.

   Arat mbetun djerre
   e burrat rrine nere hije,
   gojen plot atdhe
   e barkun buke serbije....
  • nisin muhabetet
   fjalet i bejne varg
   s'shohin para hundes,
   mendojne me shku larg.

   Njani flet per fe
   tjetri flet per kerr
   i ndegjon se koti
   se kurr vesh si merr.

   njeri i krishter
   tjetri musliman
   edhe dyte se bashku
   prap nuk jan taman.

   Njerit i mungon patvalla
   tjetrit do mertek
   mos provo me ju hy ne mes
   se mund te hash qytek.

   E kan gjete Forumin
   per me fole me gishta
   nuk pritojn me ngjite
   e as me hjeke-bishta.

   Flasin e perflasin
   por vetem per te tjere
   por bishtat e vet- te gjate
   s'i shohin kta te mjere...............
  • Poezi humoristike

   Plaku dhe Plaka

   Plaku i pallatit per karshi
   Me nje plake, ka ra n’dashni
   Dite e nate per te mendon
   Pa e pare dot s’duron.
   Kur del plaka ne dritare
   Plaku i shkret luan fare
   Do qe t’ia bej me sy
   Por i mbyllen qe te dy…

   Hotmaili

   Prej hotmailit i lshova syt njeher
   kur ma lypi pasvordin dy herë
   thash me myti kuku për mu
   shpejt Windowsin e kom startu

   Po qeli mesengjerin me shumë deshirë
   për me gjet një qikë te mirë
   kom vendos edhe pikë
   u njoftova me një qikë

   Tung i thashë si je moj zojë
   Une jom baca malsor
   tung me tha me dashuri
   une jom Dada Selvi

   E veta për dashuri
   kom deshir me i pas 5 femij
   ajo me tha ik ore malok
   se une ty ta baj bllok

   Ok i thash nuk te lus
   po ta futi një virus
   nuk është gajle tha për mu
   kom adres edhe ne yahoo
   _________________

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • N'internet caffe

   N'internet kafe ty mi floke jeshile tpash
   me nji te pame ndashni me ty rashe
   mausin me dore e preke
   tgjith robt i mahnite e i meke
   ntastjere kur mshkruje plot elegance
   mu duk vetja sikur isha nfrance
   flok jeshile tmort e mira
   zemres sime iu plotsu deshira
   emailin prij ekranit tat e vodha
   ne me iher nji postcard dashnia ta cova
  • Ne Autobus Urban...

   Sa po futesh brenda
   Degjon keti zera
   Uuuuuu, Buuuuuuu
   Uuuuuu, Buuuuuuu.

   Kur ja, atje ne fillim
   Degjohet nje ze tjeter
   Eshte faturina qe bertet
   Beni gati, leket dhe abonete.

   Pak me tutje nje femi
   Qe eshte grindavec
   Qan me nje ze te c'jerrur
   Ueeeeeeee, Ueeeeeeee.

   Pas qarjes se femijes
   Degjohet nje tjeter britme
   Mooooooooos, moreeeeee
   Me vodhen portofolin.

   Ai qe bertiti me te madhe
   Se i vodhen portofolin
   Ishte i shkreti xhaje
   Qe sapo kishte marre pensionin.

   Nje burre perballe xhajes
   Grabitesin, shume mire e pa
   Por nga fytyra kercenuese e tij
   Me tregu, dot nuk ia mba.

   Oooooo shofeeeeeeer
   Mbaje autobuzin
   Therret xhaja i pikelluar

   Mire por hajduti, eshte larguar...