Angepinnt Poezi Humoristike

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Per 5 minuta drek haj un'
   i laj durt shpejt
   me uj, pa sapun
   shkoj dhe puth gjyshin
   dhe i them t'u ju lut
   venin te ma lshoj
   se kom rradhn un'.
   Ai m shikon dhe thot me prti:
   "H mor kopil a u ktheve ti?
   'ne kaq shpejt sot
   apo i le or't e funit
   pr me ardh n shpi?!?"
   Jo mr - i them una
   - kisha 6 or
   dhe mezi kom ardh
   se po bje ne bor !!!
   Hmm ,- thot gjyshi
   dhe shkon n dritare,
   kur born shikon
   ai habitet fare.
   Bre, bre- thot' edhe kokën tund
   - dikur binte me flok
   tani e hedhin kshtu me 1 cop,
   po si nuk e pash fare,
   po kur ra ne tok ?!?
   Po kshtu eshte kur rri aty
   ulur mbi ekran e merresh me lop !!!
   - ja pret gjyshja teksa gjelln bn.

   Me vrap ne karrige
   shkoj e ulem un'
   me miun e vogël
   klikoj tek chat-i, ose atia,
   si i thot' per shkurt ajo teze Xhevrija.
   Dhe futem ke Dhoma Shqipria
   pickoj nja 2 goca
   e shkruj zhgarravina,
   ngacmoj Lozonjaren se ajo lu me mu
   e shtyj katunaren se ajo do pak dru
   i boj filma Lolitas
   se ajo m'do shum' mu
   kujto se jam i mir,
   20 vjec djal' me pasuni e vetur
   ne kup per tu pir.

   Ene kshu me rrena
   kom zon 2 dashnore:
   njona quhet Djella tjetra Salvatore.
   E para osht stiliste, e dyta piktore,
   thon jan' simpatike
   po m'duken konviktore,
   m'thon se jan puntore,
   sidomos me goj, qndisje e pun' dore.
   Po gjyshi m'ka thon:
   femnave naze mos u boj
   se t'gjitha jon t'veanta
   asnji nuk o isoj !
   Vazhdon me poshte ......
  • Kisha ngelur keq,
   Beqare e pa martuar.
   Kush me kishte ardh'
   I kisha refuzuar.

   Jo per gje
   Po kisha pretendime
   Vij nga der e madhe,
   Me nam rraca ime.

   Tani ta vazhdoj ,
   Atje ku e lash.
   Shum keq kisha ngelur,
   Sic jua thash.

   Te tere fshatit ,
   I kish hyre halli per mua.
   "Ngeli vajza ne dere,
   U rrit u be grua."

   Kushuri te panjohur
   Filluan te dalin,
   Nje te milte lopen
   Nje te milte kalin.

   Filluan te me cojne
   Ne Xhami e Kisha,
   Isha 18,
   Magji than qe kisha.

   Kur pane qe nuk nxorren
   Dot qime nga qulli.
   U hodh halla,t'me cojne
   Ne Tiran te Luli.

   S'lane njeri te shenjte
   E haxhi pa me cuar
   Por me ne fund u martova
   Te 60-at sa i kisha kaluar
   Moxxi

   Fc Barcelona Nr.1
  • Poezi Dashurie
   Te shkomi i kavajes
   T'dielen kom shku ne plazh
   Kur te bregu detit
   Turinin tat pash

   Me trupin si njal
   Ma hoqe trunin fare
   O zot na i hudh syte
   O zocka lozonjare

   Me ca rrobe banje
   Si drane kopliku
   PO u rrotullojshe
   Qe t'shifte publiku

   Per i xhiro te bregu
   te ftova per pak kohe
   Po ti refuzove
   Gjasme se nuk do

   Po une e di
   se ti per mu vdes
   dhe une s'te ndahem
   o ylli lalit t' vet


   Ajo plaka jote
   me inot me pa
   kujdes mi dreq kujdes
   se gocen s'ta ha.

   Per drek i fute
   domote me qep
   dhe tasin e llalles
   e rrujte komplet

   Per t'hy ne muhabet
   TE kerkova nje kaptin qep
   po ti s'me dhe gjo
   se nje gjysem kishe vet.

   dallget bejne shkum,
   dielli rrezaton
   po ti oyll bote
   plazhin po terbon

   O zot faleminderit
   qe yllin tim kom pa
   qe ja hongsha buzen
   e t'gjitha ça ka...

   Per ne cunat e rinj
   o zot bej bismilah
   se si rrushi lalit
   ne kete dynjah s'ka!"
  • [b] Mendoj per ty
   [/b]Kur vjen mengjesi
   nuk me haet buke se mendoj per ty,
   kur vjen dreka
   nuk me haet buke se mendoj per ty,
   kur vjen darka
   nuk me haet buke se mendoj per ty,
   kur vjen ora per gjum
   nuk me ze gjumi se me haet buk
   Moxxi

   Fc Barcelona Nr.1

   Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von Moxxi ()


  • Zitate

   ich sah dich…still und unbeweglich
   deine Regungslosigkeit… war unerträglich
   was kann dich nur wieder in Bewegung bringen?
   mein Herz…es ist nun laut am singen…
   deine Lippen…so sanft und weich…
   mit den meinen, berühre ich sie gleich !
   wie ein Federstrichen treffen diese…
   die deinen wie der Wind die Sommerwiese.
   süss und weich … dein Atem wohlig warm…
   als ich dich, zärtlich in meinen Arme nahm…..
   der Kuss…mit Sehnsucht und Gefühl
   nach Stunden, nimmer enden will…
   deine Augen schon hellwach und offen
   wollen sich noch mehr…. erhoffen
   na na ich bin nicht verrückt und auch nicht besofen :D
   E mira e nje njeriu te dashur vjen nga dashuria per te pare te tjeret te Lumtur ♥
  • Memedhe Quhet Toka

   Memedhe quhet toka
   ku per dhjame qeni te shkon koka
   ku kam dashur meme e ate
   ku fajdet te grine parate
   ku kam fis e ku kam fare
   ku ska drite po pishtare
   ku te mbyt pluhury,tallashi
   ku kercet e pret kallashi
   ku ka diamant dhe ar
   ku sgjen uje per tu lare
   Memedhe eshte kjo cope toke
   qe te ben me dhimbje koke
   ku po shemben kombinate
   dhe hajdutet ngrejne pallate
   ku ben ligji kondrabanda
   dhe nje pjese punojne ne banda
   ku bejme cmos shesim dhe dhembet
   vec te ikim nga syte kembet.
   Memedhe quhet ky vend
   qe ka deputete me mend
   qe perleshen dhe bertasin
   qe nuk dine as vete se c'flasin
   ku ka ligje dhe rend
   ver per forme jo me gjithemend
   ku te grijne dhe te bejne sallate
   jo me lart po ne gjykate
   ku per kunje tjetri te zhvesh
   e polici ri e qesh
   ku te tredhin "duke qare"
   si vellezer opozitare
   Dhe kete tua dish per nder
   se ka dhe tritol nen dere
   ku rroj me gaz e me shprese
   te gdhihem gjalle ne mengjes
   ku ka buke veresie
   dhe mijera lypsare si hije
   ku nje vrases e nje gomar
   vlejne me shume se nje shkrimtar
   ku ngroh veze revolucioni
   ku te grijne me ate gjys pensioni
   ku c'kish bere "demokracia"
   i fshin meritokcracia
   ku gjithcka "lind" nga asgjeja
   ku te te merr shpirtin TVSH-ja
   ku zihen burrat si gjelat
   kush e kush ti marre thelat.
   Militaret, ish-sekretaret
   per kolltuk na vijne te paret
   memedhe eshte dhe milioni
   beci, vila, telefoni
   wiski, vere e rakia
   kur ty xhan te ka "Partia".
   Moxxi

   Fc Barcelona Nr.1

   Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von Moxxi ()

  • Suxhuku

   At suxhuk maje per veti
   Se s'han ma suxhuk mileti
   boll na keni torturuar
   me suxhuk te perveluar
   Gjithmon populli i ngrat
   han suxhukun per sallat
   Socialist e demokrat
   vec suxhukun t'bajn dhurat
   A ba suxhuku rend i dites
   n'per seanca t'politikes
   Ndaj o popull mos duroni
   dilni n'shesh e protestoni
   Ket suxhuk
   politikes ja dhuroni...
   Moxxi

   Fc Barcelona Nr.1
  • IKU UJI...

   Iku uji, iku uji Moj e mjera popullsi
   Hapni cezmat edhe prisni Pas dhjete oresh, do te vije.
   Kur uji te kete ardhur Shume shpejt do te shkoje
   Mbushni kovat dhe legenet Qe tju gjenden, per nevoje.

   Ate uje qe pini Ju lutem ziejeni mire
   Pasi nje gomar i ngordhur Eshte hedhur ne Boville.

   Rrofte shume, tregu i lire Qe sjell uje te importuar
   Ne ditet qe do te vijne Do bejme dush, me uje te gazuar...
   Moxxi

   Fc Barcelona Nr.1

   Dieser Beitrag wurde bereits 2 mal editiert, zuletzt von Moxxi ()

  • Gomari im

   Duke ecur rruges
   Hipur mbi te timin, gomar
   Njerezit me shikonin
   Sikur te isha me Ferrar

   Gomari im, nxitonte
   Se ishte shume i shpejte
   Policet, si shikonte
   Kur ngrenin tabelat, perpjete.

   Dhe keshtu, gomari
   Ne semafor, nuk ndaloi
   Shpejt, policia me ndali
   Dokumentat, me kerkoi

   Por une s'kisha dokumenta
   Per gomarin tim, veshgjat
   Keshtu qe policia, gomarin
   Ma derguan, ne komisariat.

   Moxxi

   Fc Barcelona Nr.1

   Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von Moxxi ()

  • GRINDJE KOHËSH

   Çka po thotë baca Ibish
   Puna e të rinjëve,kurgja hiq
   I merrni gratë si shkurtabiq
   Gruaja ime e gjanë si lis
   Ngjoksa t´saj mund rri këmbëkryq

   Po gabon more zotrote
   T´gjata e t´trasha kanë dalë mode
   Ne i zgjedhim si sorkadhe
   Nga madhesia,mesatare

   Kësaj zgjedhje si thonë fare
   ju po i merrni si shkopinj thane
   hiq nuk duken pa hypë n´nallane
   n´kofshë e poshtë krejt cullakhane

   Të mëdha,a të vogla s´ka rëndësi
   Ne i zgjedhim për dashuri

   As këtu s´pajtoj me ty
   Edhe ne kem qu dashni
   këmbë e kokë,ua kem përzi
   Ju kinse tash,jeni përsosë
   dhe n´dashni ju bëni lëmoshë
   i fërkoni,si me i hekurosë

   Ngadal mixho mos t´vjen inatë
   ju n´mes veti s´jeni përshtatë
   Asnjëherë si keni njohur gratë
   veq n´martesë të parën natë

   Pasha axhen ne kem pas fatin
   gratë e tona e kanë mbush shtratin
   qito të juvet që po i zgjidhni sot
   sun i gjeni me mikroskop
   Qito t´juvet çka po shminkaten
   Me to axha se kish qu naten!!!
   Moxxi

   Fc Barcelona Nr.1
  • Poeti

   Rroke lapsino poet
   ti per halle mos ben dert
   shkruaj mir ti poezi
   dil me goca rri ne qarshi
   sot ka goca sa te duash
   per dashuri s´ben te vuajsh
   ti mos shko me u grindë me grue
   ajo vet ka me t´kerkue
   kur ti sheh vajzat ty rrethit
   bahet me folë vet me veti
   ti me penë edhe me leter
   rron më mirë se çdo një tjeter
   ngjyrose pak edhe flokun
   bahesh burrë që se ke shokun
   qoje jeten me dashuri
   thur per vajzat poezi
   mos u plak,po mbahu i ri
   Moxxi

   Fc Barcelona Nr.1