Edhe Tojota tërhiqet nga Formula 1

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Edhe Tojota tërhiqet nga Formula 1

   Kompania japoneze e automobilave, Tojota, ka vendosur të braktis garat në Formula 1, kurse si shkas për tërheqje zyrtarët e kësaj kompanie kanë thënë se është zvogëlimi i shpenzimeve dhe përqendrimi në prodhimin e automobilave.

   Kësisoj, pas këtij vendimi të Tojotës, Japonia ka mbetur pa përfaqësues të saj në Formula 1, pasi në vit më parë të njëjtën gjë e ka bërë edhe Honda. Presidenti i Tojotës, Akio Tojoda, u ka kërkuar falje të gjithë dashamirëve të automobilizmit, ngase skuadra e tij që nga debutimi në Formula 1 në vitin 2002, nuk ka arritur t'i gëzohet kurrë fitores, ndonëse kishte një buxhet të madh vjetor prej 250 milionë euro. "Vendimi ishte i vështirë, por i pashmangshëm. Që nga viti i kaluar për shkak të krizës ekonomike globale, kemi luftuar me pyetjen nëse duhet të qëndrojmë në Formula 1. Në fund, e morëm vendimin që të tërhiqemi tërësisht nga Formula 1 dhe tash vetëm mund t'iu kërkoj falje tifozëve të shumtë të Tojotës, sepse nuk arritëm rezultate të cilat i dëshironim", ka theksuar Tojoda.
   [Blockierte Grafik: http://i50.tinypic.com/2le2wzn.jpg] Mirë se erdhët në Oden Folklor-Shqiptar-Burimor Video, & CD, & Kaseta me Shirit C9000 Vetum të Rambo6!