Artizanati!

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team


  • [Blockierte Grafik: http://i31.tinypic.com/34s49k0.jpg]

   Shqiperia ka një traditë të vjetër të artizanatit. Perandoria Osmane në dy ekspozita ndërkombetare të organizuara në vitin 1867 në Paris dhe 1894 ne Çikago ekspozonte pushkë dhe pistoleta me gdhendie nga Shqipëria të prodhuara në Shkodër, Elbasan dhe Prizren. Eshtë e njohur tradita e prodhimit të qylymave të Korçës, Kukësit, Hasit dhe Krujës, poçerisë dhe prodhimeve të baltës së Kavajës, qendistarisë së Zadrimës, filigramit, artikujve të alabastrës, bakrit, argjendit etj.

   Sa ushtrohet ne ditet e sotme ky art vendin ton