Angepinnt Barcoleta Vetem Nga Nastradin Aga

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Nastradini punonte te Mbreti

   • Ishte nastradini dhe punonte për mbretin, mbreti e dërgonte coban me derra një ditë nastradini i shete derrat dhe u prete bishtat dhe i vendose ne toke dhe vete me vrape tek mbreti dhe i thotë:- o mbret! - he i thotë mbreti! - fundosen derrat ne lluce i thotë nastradini dhe mbreti me vrape vete tek vendi i derrave shikon bishtet te ngulur ne toke dhe tërheq njerin dhe dele vetëm bishti i thotë nastradini qe u keput dhe mbreti i thotë nastradinit te vente dhe të marrte cizmet dhe nastradini me vrape dhe vete tek mbreteresha dhe i thotë më ka thënë mbreti te beje seks me ti e mirë i thotë mbreteresha pasi mbaron pun vete tek vajza e mbretit dhe i thotë po të njëjtën gjë dhe vajza e mbretit nuk pranoi dhe nastradini i flete mbretit o mbrete njërën apo te dyja dhe mbreti i përgjigjet te dyja me te dyja!
   • Nxora Doren Me Vodhen Oren!
   • Nj? dit? nastradini kishte dal? me 3 shok? 1 frances 1 amerikan dhe 1 gjerman.
   • Dhe kishin menduar te vinin reth e rotull tokes dhe keshtu bene vajten blene nje avjon dhe filluan qe nga amerika. dhe nxori doren jashte amerikani dhe tha ky eshte vendi tim se sapo e nxora doren preka Ndertesen e Chicagos. e mire qe e verteta keshtu beri dhe francezi nxori doren dhe tha kjo esht? franca se sa e nxora une doren preka kullen e ifelit. e mire keshtu e beri dhe gjermani dhe preku murin e berlinit pastaj ishin mbi Shqiperi dhe nastradini kishte blere nje ore te mir? pe floriri dhe e nxori dorene po priste s'po dallonte gje sepse ishin ne greqi mire po sa ariti ne sektorin e Shqiperise ngriti doren dhe pa qe skishte oren. dhe i thane shoket he mo ku eshte vendi tend. dhe nastradini tha. "PO JA O KETU JEMI MBI SHQIPERI SE UNE SA E NXORA DOREN TAK ME VODHEN OREN"
   • Kishte qen nastradini te shpia tu nejt dhe gruja e tij po punonten ne bace. kur tek komshia pak me anej po ziheshin dy gra dhe gruja nastradinit shkon qe ti nda´n po nuk beheshte fjal dhe shkon te shpia dhe thir nastradinin dhe i thot: NJeri shiko ato dyja qe po zijen ca kan se as qe mundesh me i da! qesh nastradini dhe thot:po moj gru me i da eshte kollaj sa per ca kan ta tregoj un tani,i tu vdeshme nastradini lakuriq dhe shkon ti dan. uauauau grat. ja oj plak si u ndalen.
   • Nastradini kishte blere 2kg mish dhe i thote gruas na e na e gatuaje kete mishin, gruaja e Nastradinit e hante shume mishin dhe cberi ajo, e skuqi dhe e hengri te gjithe vete. Vjen Nastradini ne shpi dhe i thote gruas na e nxirr ate mishin qe solla sot moj grua, ate e hengri macja i thote gruaja po si e hengri ... po ja e hengri, po kush eshte macja .. dhe shkon Nastradini e merr macen dhe e peshon .... 2kg, grua i thote mishi ja ku eshte po macja ku eshte me thuaj mua ti?
  • Efendi Nastradini

   Njehere hoxhe Nastradini u ngjit ne faltore, per te predikuar dhe tha: “Besimtare, a e dini se ca do t’u theme” Ata iu pergjigjen: “Jo, nuk e dime.” Atehere hoxha tha: “Kur ju nuk e dini, atehere, c’mund t’u flase” Me keto fjale, ai zbriti nga faltorja, dhe shkoi ne punen e vet. Heren tjeter ai hipi perseri ne faltore dhe u drejtoi te njejten pyetje, njerezite iu pergjigjen: “E dime.” “Pra, perderisa ju e dini, d.m.th. qe s’eshte nevoja qe une t’u flase” Keshtu tha dhe perseri u largua. Besimtaret, te habitur, vendosen qe, kur hoxha te hipi prape ne faltore, t’i pergjigjen: “Disa nga ne e dine, kurse te tjeret nuk e dine.” Pasi u ngjit per here te trete ne faltore, Nastradini, sipas zakonit, iu drejtua popullit me te njejten pyetje. Pergjigja ishte: “Disa nga ne e dine, kurse te tjeret nuk e dine.” Nastradini duke mbajtur seriozitetin, tha me ze te larte: “E mrekulluesheme! Atehere, ata qe dine le tua tregojne atyre qe nuk e dine.”
  • Disa fjale te urta te thena nga Nastradini

   -Kur u ktheva ne Shqiperi , e kuptova qe nostalgjia ishte zgjedhja me e mire.

   -Zemren e kam ne Shqiperi, koken e kam cuar ne vend me te sigurt.

   - ZOTI I RUAN SHQIPTARET – por per eksperimente.

   - Populli me tre fe, shume lehte e gjen edhe ndonje Zot

   - Virgjereshe nuk behesh, por mbetesh.

   - Fallsifikuesit nuk kane faj, origjinali ja ka nisur i pari.

   - Lypsa, mereni pushtetin, jeni bere maxhoranca!

   -Pse masturbimi ka vlere me te madhe se seksi..? Sepse eshte pune e bere me dore!

   -Ishalla Liderat Evropian nuk e thone ate qe mendojne shumica e politikanve te Shqiperise: Me plai ka*i per shqiptaret!

   - Nese doni te lini te dashuren, lereni tek une
  • Nastradini me punë në Bursë

   Njëherë Nastradini shkonte me të birin diku në fshat, djalin e hipi në gomar, kurse vetë ecte në këmbë. E panë njerëzit rrugës dhe thanë, C'djalë na qënka! Babanë e vetë plak ai e lë të ecë në këmbë, kurse vetë kapardiset kaluar mbi gomar! Atëherë djali i tha Nastradinit.
   Dëgjo baba, a nuk të thashë unë? S'ka gjë, po mos ngul këmbë, hajde hip në gomar." Nastradini hipi edhe vetë dhe bashkë me djalin, kaluar mbi gomar, vazhduan rrugën. Sapo kaluan disa hapa, kur përpara u del një turmë endacakësh. E vështruan ata mirë e mirë Nastradinin me të birin dhe bërtitën: "Shikoni njerëzit e pa shpirtë! Pse ore, mund të mbajë ky gomar i vogël dy njerëz në kurriz? Pa shikoni, shikoni mirë, ky duhet të jetë Nastradini! Nastradini u inatos, zbriti nga gomari, e zbriti edhe djalin dhe e ngau gomarin përpara. S'kaloi shumë, dhe përsëri përpara u dolën disa njerëz. Ja budallenjtë, - thanë ata, gomari vrapon bosh para tyre, kurse ata ecin më këmbë në piskun e vapës. Po ja, paska budallenj të tillë në dynja! Kur Nastradini dëgjoi këto fjalë, ai tha. Prap se prap, unë dyshoj që ndokush mund t'ushmanget thashethemeve!
  • NË DASHTË ZOTI

   Nastradini ish qetuar
   Dhe po rrij duke mejtuar;
   Po përnjëherë u xgjua,
   Së shoqes i tha: "O grua,
   Nesërë jam për në veshtë,
   Se s'kam vatur këtë vjeshtë,
   Sindëkur vinja qëmoti."
   Plaka tha : "Në dashtë zoti."
   Nastradini i tha : "Unë
   S'e këllas zotnë në punë,
   E shoh vetë punën time,
   E nuk e vë nër mundime,
   Që të doj' a të mos dojë,
   Se nukë më flet me gojë."
   Kështu the, o jetëgjatë!
   Papo u ngrite me natë,
   More shportat e gomarë,
   Po s'të vate udha mbarë!
   Për rrush del njeriu i mjerë
   E sjell shkarpa shumë herë.
   Gjithë bota po punonin
   E udhëtë po ndrejtonin.
   Nastradinë kur e panë,
   E zun' e më nuk e lanë:
   Gjithë ditën gur' i gjori
   Mbajti edhe pagë s'mori.
   I këputur, i drobitur,
   I lodhur, i kahënitur,
   Natën në t'errët u kthye,
   Me pluhurë mbi qyrdye!
   Erth më der' e trokëlliti,
   E shoqja nga shkalla xbriti,
   Tha : "Kush ësht' aty më derë?"
   Pa tha Nastradin' i mjerë:
   "Në dashtë zoti, jam unë,
   Që vajç' e s'bëra dot punë!"
   Pa më nesëret një fqinjë,
   Q'ish i varfër e pa linjë,
   Erth e i kërkoi gomarrë,
   Duke thënë ca më parë:
   "Jemi pa buk' e pa ngrënë,
   Në mulli drithë kam shpënë,
   Gjer më tani është bluar,
   Po s'kam kafsh', o i uruar."
   Nastradini, pa mejtuar,
   Tha : "Për dru e kam dërguar,
   Ka vaturë që me natë,
   I varfëri veshgjatë."
   Ajy tha "e kam dërguar",
   Gomari palli në quar!
   Fqinja tha : "Pse më gënjeni,
   Të drejtënë s'ma rrëfeni?
   Ja se ku pëllet gomari,
   Qysh e ka marë druvari!"
   Nastradini tha : "S'kam parë
   Kshu, të besojnë gomarë!
   Me fjalën time s'je nginjur,
   Që jam sot plak e i thinjur,
   Po dëgjon gomarrë ç'thotë,
   Q'është pa mënt e flet kotë.
   Njeriu që dëgjon gomarrë,
   S'e ka punën mbroth e mbarë."
   Kështu tha, po të vërtetën
   E thosh gomari, të shkretën.