Angepinnt Barcoleta Vetem Nga Nastradin Aga

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Barcoleta Vetem Nga Nastradin Aga

   • Nastradini dhe Qeni
   • Nje Dit Nastradini shkoi tek dyqani i mishit dhe bleu 5 kile .Meqe ai nuk dinte sa si te Gatuente kasapi i dha dhe nje Recete se si ta Gatuente .
   • Rruges i afrohet nje qen dhe i merr mishin ,dhe nastradini i thote Ik ik ,ik ,se as ti se din se si gatuhet ahaha.
  • Nastradini dhe Qifuti

   • Nje here Nsatradini efendiu kish mbetur fyshek pa lek dhe shkoi nen penxhere te nje cifuti te pasur dhe atje unjet nje gjunje e i lutet zotit :
   • Me jep njeqind lek se ,sikur te me japesh nentedhjete e nente nuk i marr ,ngaqe nuk mbaroj dot pune me aq !Cifuti qe mbante vesh permbrenda penxheres ,e degjoi dhe tha vete;Do ta provoj njhere cdo te beje ,do i hedh vetem nentedhjete e nente lek ;valle a do ti pranoje ?Dhe i mbeshtolli vertet aq leke ne nji shami dhe i hodhi perpjet mesa fuqi pati ,pa i rene ne sy te nastradinit ,Dhe shamia leke ra pastaj poshte ,perpara Nastradini ,Tamam sikur zbriti nga qielli :Ahere Nastradini zgjati doren e i mori dhe zgjithi shamine e i numroi ;-Nje .dy.tri...... nentedhjete e nente dhe shamia njeqint !Tamam aq sa me duheshin !DHE I FUTI NE XHEP E SHKOI .
  • Nastradini Shkenctare

   • Nastradini Shkenctare
   • Nastradini megjithese nuk dinte te shkruante dhe te lexonte merr pjes ne nje konference shkencore .
   • Nje shkenctare ,qe ishte ulur afer Nastradinit , i bie ne sy sjellja e tij dhe me nje ton talles e pyet :
   • -Qfare ndryshii ka ndermjet teje dhe Gomarit
   • Nastradini ia Kthej :
   • -Ka vetem nje pellembe largsie ...............
  • Nastradini kerkon Pune

   • Nastradini kerkon Pune
   • Nastradini i mbetur pa pune shikon ne nje Ljmerim te varur ne nje peme se kerkohje nje Kopshtare
   • Nastradini i gezuar se po gjente pune aplikon menjhere per pranim
   • Pronari
   • -Nese e ndihmon edhe sherbetoren tone athere do te te jap edhe vend per te fjetur ne hambar
   • Nastradini :
   • -Me pare me duhet te shoh punen
   • Pronari duke pare kopeshtin e madh nga dritarja i thote
   • Nastradin :
   • -Jo jo me pare sherbetoren
  • Nastradini ne Turqi me boren.

   • Gruaja e Nastradinit i thote Nastradinit se e kishte te vogel mikun. Nastradini shkon ne Turqi per ta vizituar ne mes te dimrit. Kur nje dite fillon te bjere bore edeh degjon femijet turq duke bertitur Ka* Ka* Nastradini kujton se i thone atij dhe kthehet ne Shqiperi tere qejf se i kishin thene :Ka*". Kur shkon ne shtepi ja tregon gruas edhe gruaja i beson se ne te vertet i ishte ritur ai miku: - A ka shtepi me qera atje te rrime nja 1 vit?.
   • Nastradini sheh nje vajze te bukur ne dasem, e pelqen dhe i afrohet afer: -A mund te t'ju puthe qofte edhe nje here? - e pyet vajzen. -perse jo -pergjigjet vajza -Vetem se do te duhet te paguash 5000 leke... Nastradini nxjerr menjehere 5000 lekshen dhe pasi ja jep, ngjitet pas buzeve te vajzes dhe mbas nje puthje te gjate i thote vajzes: - Hmmm, nuk me pelqeu e puthura jote po e kthej mbrapsh...
  • Nastradini dhe mamaja

   • Nje dite vere mamaja po pastronte shtepine. duke pastruar ajo hedh nga dritaria objekte te vjetra. mer bufen dhe hedh nga dritaria. vjen nastradini me vrap dhe thote: mami mami cfare ndodhi. mami u pergjigj: asgje shpirt, hodha bufen e vjeter. pas 10 minutash mamaja hedh nga dritaria televizorin. vjen nastradini prap me vrap dhe thote: mami cfare ndodhi? asgje zemer hodha televizorin se ishte vjetruar........... pas disa minutash mamaja degjo nje zhurme nga dhoma e nastradinit. Shkon me vrap dhe e pyet nastradin cfare ndodhi? asgje mami asgje hodha gjyshen se ishte vjeteruar...
  • Nastradini ne burg

   • Sesi ishte ngaterruar nje her Nastradini dhe e futen ne burg. Kur erdhi dita qe ta gjykonin, Nastradini i beri ca shenja me duar kadiut, si per te treguar nj? gj? te madhe. Kadiu nuk e zgjati davane dhe i dha te drejt, duke menduar se Nastradini do t'i jepte ndonje ryshfet te math. Mbaroi gjyqi dhe Kadiu ju afrua Nastradinin dhe i tha: -Hajde, tunde at? qe me premtove! -Une s'te premotva gje, kadi efendi, te thashe se ke koke te madhe.
   • Gruaja e deshperuar, vrapon tek Nastradini:
   • -Kam lare robat e djalit, por jane zvogeluar, s'do t'i bien me kurre!
   • Dhe Nastradini:
   • -Epo laje dhe djalin, qe t'i bien tamom!
   • ***Nastradini don te bleje 1 Ferrari qe kushtonte 30.000 euro, por kishte vetem 29.999 euro. Kalon nje plake atypari dhe Nastradini:
   • - A mund t'me jepni 1 euro? Dua te blej 1 Ferrari!
   • -Ja meri 2 euro, blema 1 dhe mua!-pergjigjet plaka.
   • ***
   • -Nastradin, sa pika uje ka deti?
   • -Ndalni gjithe lumenjte, pastaj ua them!
   • Ne klasen e Nastradinit, mesuesja fton ne derrasen e zeze nje femije qe te vizatoje nje objekt dhe ta pershkruaj se cfare eshte.
   • Ngrihet femija i pare, drejtohet per tek derrasa e zeze, dhe ….
   • .… vizaton nje vije horizontale dhe thote : “ kjo eshte toka”.
   • Mesuesja e falenderon dhe i thote te ulet perseri ne banke.
   • Me pas fton nje femije tjeter ne derras i cili ..
   • … vizaton nje drejtkendesh mbi vizen dhe thote: “ kjo eshte nje kuti qe qendron mbi toke”.”. Mesuesja e falenderon dhe i thote te ulet perseri ne banke.
   • Me pas fton nje femije tjeter ne derras i cili ..
   • … shton nje figure dhe thote: “kjo eshte nje shtepi e cila ka brenda kutine qe eshte vendosur mbi toke”. Mesuesja, gjithmone e me e lumtur me fantazine e femijeve e falenderon dhe i thote te ulet ne banken e vet.
   • Me pas fton nje femije tjeter ne derras i cili ... … duke vazhduar vizatimin thote: “kjo eshte bora qe shkrin ne shtepine qe ka kutine qe ndodhet mbi toke”.
   • Mesuesja tani me shume entuziaste per femijet i thote dhe ketij te ulet ne banke pasi e ka falenderuar. Me pas fton nje femije tjeter ne derras i cili ...
   • … shton dicka tjeter dhe thote: “ky eshte dielli i cili ka shrire boren e cila ka mbuluar shtepine qe ka kutine e cila ndodhet mbi toke”.
   • Mesuesja, shume e gezuar e falenderon dhe i thote te ulet ne vendin e vet. … ne kete pike ngrihet Nastradini dhe, duke u lutur si nje femije i poraslindur i kerkon mesueses te ngrihet ne derrase.
   • Mesueseja e mesuar me shakate e kripura te tij nuk do qe te pranoje, por duke pare vizatimin e pafajshem te femijeve mendon se Nastradini nuk mund ta prishe ne asnje menyre dhe me qetesine me te madhe e fton te vizatoje mbi derrase.
   • Nastradini ngrihet dhe ... … duke perfunduar vizatimin thote: “ky eshte babi im ne pllaken e dushit duke kapur sapunin”. Fund.
  • Nastradini DHE vajza e Mbretit

   • Ishte njeher Nastradini dhe kalaoi përpara pallatit te Mbretit > Aty be ballkon pa vajzen e mbretit dhe e puthi nga larg me dorë. Vajza u inatos dhe shkoi te i jati dhei tha se çfarë kishte ndodhur. > Mbreti thërret ushtrin dhe ndjek Nastradinin nga mbrapa. Nastradini e kuptoi dhe shkon me vrap ne pyll Ndes një zjarr dhe hypen lartë ne pemë Vjen mbreti dhe e pyet cben atje lartë o nastradin? Ja ziej fasule i tha, po zihen aq lart fasulet. Po dhe un pse ta Putha vajzan aq larg Mbreti ngeli pa goje dhe iku
  • Nastrandini me Biciklet

   • Një dit Nastradinit i thot nana a po shkon djali jem me ble disa sende por kur nastranidini nistet me biciklet e sheh një vorrim qe kishte vdekur një plak dhe shkon për ta shikuar dhe nastradinit ia vjedhin bicikleten dhe ai fillon te qan dhe e sheh një njeri aty duke qar dhe i thot hajt se e vejter u kan po boll kajte ai i thot e vjetër e vjetër po i kisha hyp edhe naj dit.
  • Hoxh Nastradini

   • Njëherë hoxhe Nastradini u ngjit ne faltore, për te predikuar dhe tha: "Besimtare, a e dini se ca do t'u them?" Ata iu përgjigjen: "Jo, nuk e dimë." Atëherë hoxha tha: "Kur ju nuk e dini, atëherë, c'mund t'u flas?" Me këto fjale, ai zbriti nga faltorja, dhe shkoi në punën e vet. Heren tjetër ai hipi përsëri ne faltore dhe u drejtoi te njëjtën pyetje, njerëzitë iu përgjigjen: "E dimë." "Pra, përderisa ju e dini, d.m.th. qe s'është nevoja qe unë t'u flas?" Kështu tha dhe përsëri u largua. Besimtaret, te habitur, vendosen qe, kur hoxha te hipi prapë ne faltore, t'i përgjigjen: "Disa nga ne e dinë, kurse te tjerët nuk e dinë." Pasi u ngjit për here te tretë ne faltore, Nastradini, sipas zakonit, iu drejtua popullit me te njëjtën pyetje. Pergjigja ishte: "Disa nga ne e dinë, kurse te tjerët nuk e dinë." Nastradini duke mbajtur seriozitetin, tha me ze te lartë: "E mrekulluesheme! Atëherë, ata qe dinë le tua tregojnë atyre qe nuk e dinë."