Pica Quattro Stagion (katër stinët)

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Pica Quattro Stagion (katër stinët)

   • Në këtë version të picës, lulelakrat, specat, kërpudhat dhe ullinjtë prezantojnë nga një stinë të vitit. Ndani katër pjesët e picës në katër anë me anë të një litari me brumë. Kjo i jep picës një paraqitje interesante në tavolinë. Prijeni në feta në secilën anë dhe kënaquni duke ngrenë pjesë nga gjithsecila stinë.
   • Përmbajtja:
   • Miell të mjaftueshëm sa për një picë (të vogël, të mesme të madhe)
   • 28. 3 gramë ose më shumë salcë të picës
   • Gjysmë filxhani djathë
   • Dy filxhanë kërpudha të prera
   • Një lugë vaj ulliri
   • 5-10 zemre të lulelakrës, të thara dhe të prera
   • Gjashtë speca të kuqe të prera në kafshata të vogla
   • Gjashtë speca të verdha po ashtu të prera në kafshata të vogla
   • Një filxhan me ullinj
   • Dy lugë vaj ulliri
   • Borzilokë të prerë dhe të freskët
   [IMG:http://i46.tinypic.com/15yety8.jpg]
   • Përgatitja
   • 1. Së pari nxehim furrën në 375 gradë celsius dhe përgatiteni brumin e Picas, duke ndjekur përgatitjet për Picën, por rezervoni brumë që mund t’ju duhet më vonë. Shpërndajeni salcën e picas mbi mbrumë në secilën anë; spërkateni me djathë. Ndajeni brumin rezervë në katër pjesë. Bëjeni rrathët duke e ndarë picën në katër pjesë.
   • 2. Në mesin e tiganit përgatisni kërpudhat duke ia shtuar edhe një lugë vaj ulliri pasi ta kenë marrë me nxehtësinë mesatare dhe nuk i ka mbetur aspak lëng. Vendoseni në një të katërtën e picas që keni pjekur kërpudhat. Në anën tjetër vendosni zemrat e lulelakrës. Vendosni në pjesën tjetër pjesët e specave dhe të pjesës së mbetur të ullinjve.
   • 3. Futeni të pjekën në furrë të nxehur dhe leni ato 25 minuta apo deri sa të merr ngjyrën e kafet. Lejoni që të ftohet për pesë minuta. Hidhni duke e stërpikur një lugë me vajin e ullirit që ju ka mbetur. Hidhni edhe bazilokë të prerë. Prejeni picën në çarje dhe shpërbëjeni menjëherë. Nëse është e madhe atëherë mund ta përdorin edhe 8 persona.