Sallatë franceze

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Sallatë franceze

   [Blockierte Grafik: http://i40.tinypic.com/k9vrbc.jpg]
   Për 6 persona nevojiten:
   * 6 speca jeshile
   * 4 speca të kuq
   * l thelb hudhër të shtypur
   * 3 domate mesatare
   * 1/2 filxhan çaji vaj ulliri
   * 2 lugë gjelle uthull
   * rreth 10 ullinj të zinj
   * l lugë gjelle majdanoz
   * pak kripë

   Përgatitja

   1. Piqni në furrë specat dhe pasi të jenë gati pastrojini nga lëkura dhe farëzat. Prijini hollë për së gjati.

   2. Lani domatet dhe prijini në copa të vogla. Hidhni poshtë lëngun dhe farëzat.

   3. Përgatitni dressing duke rrahur me tel vajin dhe uthullën, derisa të formohet një masë e rrjedhshme e homogjene. Shtoni në këtë masë kripën dhe hudhrën. I përzieni sërish.

   4. Në një pjatancë hidhni domatet dhe specat. Përziejini mirë dhe shtoni nga lart dressing-un e përgatitur. Në fund shpërndani kudo ullinjtë dhe majdanozin.