Brumë për picë

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Brumë për picë   Pica është më e njohur italiane që njihet në tërë botën për shkak të thjeshtësisë dhe shpejtësisë për përgaditje. Pica përgaditet si ushqim i gatshëm në të gjitha kontinentet. Ka shumë lloje të picave, por më e njohura është Margarita dhe Kapricosa.

   Përmbajtja: Një kilogram Miell, një lugë të supës tharmë, 20 gr kripë, 80 gr Margarinë ose gjalpë, 40 dc vaj, 30 gr sheqer, 2 kokrra vezë, 450 dc ujë të vakët.

   Prej artikujve të lartëpërmendur zihet brumi me trashësi mesatare, pastaj ngjeshet e ndahet në pjesë sipas dëshirës (por më së shumti nga 150 gramë). Prej tërë kësaj mase dalin 11-12 petë për 12 pica, renditen në tavolinë dhe lyhen me vaj dhe mbulohen me një qese najlloni ose salvetë të pambukët dhe lihen të pushojnë afro 30 minuta. Pas kësaj, i tëhollojmë me një trashësi 4-6 cm dhe i vendosim në enë (tepsi) për picë, të cilat duhen të rrinë edhe 10 minuta pastaj, i lyejmë sipas dëshirës dhe mundësive, por më parë duhet të lyhet me salcë domateje, pak djathë të fortë, i cili duhet të jetë i grirë, mish i terur, pak këpurdha, mundet një vezë sipas dëshirës dhe shijes.

   Pica duhet të piqet në temperaturë të lartë deri në 300 gradë, 5-7 minuta.