Sa e rëndë të quajnë “i huaj”

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Sa e rëndë të quajnë “i huaj”

   [Blockierte Grafik: http://i40.tinypic.com/e0lhk9.jpg]

   Prishtinë, 20 prill – Integrimi i të huajve në shoqërinë norvegjeze është tema të cilën regjisori kosovar Besnik Zogaj ka marrë përsipër ta shtjellojë në dokumentarin e tij të radhës. “Integrimi” është titulli me të cilin ai e ka pagëzuar këtë dokumentar, xhirimet për të cilin Zogaj i ka nisur në Ålesund të Norvegjisë, një qytet që njihet për numrin e madh të emigrantëve nga mbarë bota. Zogaj premton se produkti final i këtij projekti do të jetë gati në nëntor. Thotë se atë do ta shfaqë edhe para publikut në Kosovë e në Shqipëri. Vetë jeta e tij si emigrant në Norvegji ka qenë ajo që ia ka dhënë frymën e parë për një dokumentar. Zogaj ka thënë se bashkëkombësit e tij po ashtu do të jenë “personazhe” të “Integrimi”.
   “Sigurisht se pjesë e filmit do të jenë edhe të rinjtë dhe familjet shqiptare”, ka thënë Zogaj. Ai thotë se hedhja e një rrëfimi emigrantësh në shirit filmik nuk është gjë e vështirë për të. “Sa është e vështirë të integrohesh në një vend ndryshe nga vendi yt dhe si ndihesh kur dëgjon fjalën ‘i huaj’” , janë dy pyetjet të cilave ai do t’u japë përgjigje në “Integrimi”. Ai ka treguar se dokumentari është duke u realizuar në bashkëpunim me shkollën “Nørve Voksenopplæring”.   [Blockierte Grafik: http://i40.tinypic.com/35k7tk3.gif]
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • I huaj në vend të huaj ose i humbur në dhe të huaj ky është realiteti o Bossi .Ndoshta edhe ne skemi bërë sa duhet me qenë ma të inkuadruar në integrimin në jetën kulturore të ati shteti ku punojm dhe jetojmë.

   Unë mendojë se më e rënda është kur dikush e banë një vepër jo të mirë nuk i drejtohen përsonit me emër e mbiemër por direktë qe kosovarët apo Albanezët . Kjo paksa u bo e tepërt sepse siq thotë një fjalë e urtë "Mos i shti të gjithë me një kazan",pra nuk është reale sepse të gjithë gabojnë dhe ndeshkohen për veprën .
   Ne jemi populli më miqësorë dhe më puntorë (po mendoj për diasporën) por na duhet me punuar ma tepër në drejtim të integrimit ma të madhë nëper ato shtete ku jetojmë.


   (mendimi i imi)

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • Une personalishte mendoj qe ka shume shqipetare psh ketu ne Austri qe jan mjaft bukur te integruar. Por problemi eshte qe per fate te keq ka shume qe fare nuk integrohen apo edhe nuk punojn kot, vetem merren me gjera jo legale (shumica jon psh vet ketu pa familje etj..) kjo pastaj eshte shume keq sepse njeriu gjithmon te keqen ta mban me shume mend se te miren.

   Por edhe une nuk jom per integrim 100% sepse gjithmon duhet njeriu me mabjt mend dhe mos me harru orgiginen, sepse ne jemi lindur si shqipetare dhe duhet si keso te vdesim, nuk duhet te imitojm as nje popull tjter, sepse me ket sjellje e tradhtojm vetem popullin tone dhe vehten.

   Une personalishte pershembull njof disa familje ku femite jan lindur ketu(diaspore) dhe aspak nuk e dine gjuhen shqipe, sepse prinderit mundohen te behen "Austriak" pshb... per mua kjo eshte turp, sepse kurr smundesh dhe nuk eshte mire te fshehsh originen qe e ke, perkundrazi disa poluj ne evrope skan histori qe munden te krenarohen me te psh Germanija apo Austija, ne Shqipetaret kemi nje Histori qe eshte shume e paster , sepse gjithmon kemi luftuar per lirin tone e kurr per me i roberu popujt tjere.

   Mua personalishte nuk me pengon te me quajn Albaner apo i huaj. .. sepse se pari jom mjaft i integrum (pa e tepru) se dyti sjellem me nje shoqeri qe ka nje nivell te mjaft shkollore dhe ekonomik e ketyre nuk ju intereson nga cili shtet vjen ti ....

   O sa mire me qene Shqipetare
   / Proud to be Albanian
  • Joker se pari të përshendesë e sa i përket temës po pajtohem me mendimin tëndë se nuk shkon 100% me u integrue .Unë kisha me thënë kështu : të ju marrim ato çka i kan të mira apo të dobishme etë këqiat sna duhen se i kemi tonat se për ndryshe bahen shumë.
   Ne jemi me të vërtet një popullë që kemi një histori dhe një kulturë të pastër dhe për këtë na kan lakmi shumë popuj tjerë.E ardhmja ndërtohet duke mos e harruar të kaluarën ,por për fatë të keqë ka prej atyre siq e përmende se fëmijët nuk din asnjë fjalë shqipë,kjo është dobësi e prinderve të tyre se tek e fundit është e drejtë morale e tyre apo obligim i tyre të pakten të mundohen që fëmijët e tyre ta dinë gjuhen dhe traditën e vendit të lindjes aty ku kan jetuar gjysh e stërgjysh.
   Sa i përketë asajë se si na quajnë të huaj apo Albaner,Shqiptarë apo Kosovar unë mendojë se të huajë jemi kjo sdo komentë por se na quajnë Kosovar apo Albaner siq e ceket ju unë mendoj se duhet të mburremi me këtë.

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.