Angepinnt Këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

   Këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

   “Të kemi shëndetin” themi shpeshherë kur përballemi me probleme të vogla a të mëdha në jetën e përditshme. Se shëndeti fizik e mendor janë ato çka e bëjnë të plotë trupin e njeriut e vetë jetën. Sigurisht, sëmundjet mund të kurohen në spitale e klinika mjekësore, por, nëse do ishte e mundur, parandalimi është rruga më e sigurt për një jetë të gjatë e të shëndetshme. Por dhe në ato raste kur dikush është prekur nga një sëmundje e caktuar, ekzistojnë procedura të thjeshta që mund të ndiqen në kushtet e shtëpisë, të cilat ndihmojnë në mos përkeqësimin e gjendjes.
   Çelësi është gjithnjë tek informacioni.Specia listët e shëndetësisë kanë deklaruar se 35 për qind e sëmundjeve në trupin e njeriut shfaqen nga mungesa e njohurive. Jo pak herë është vërtetuar se janë vetë njerëzit ata që e dëmtojnë kolesterolin, që krijojnë probleme me mushkëritë, që acarojnë funksionimin e mëlçisë apo që nuk kujdesen aq sa duhet për mirëqenien organike. Pikërisht për këtë arsye, gazeta “Tirana Observer” boton në suplementin e sotëm plot 300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet në organizmin e njeriut. Në shumë raste këshillat vlejnë për të evituar shfaqjen e një sëmundjeje të caktuar dhe në raste të tjera për ta kuruar atë.
   Kështu ju mund të lexoni brenda nëntë faqeve rekomandime të mjekëve për sëmundjet kardiake, ato të veshkave, mëlçisë, stomakut, barkut, pankreasit, infeksionet e syve, të veshëve, të lëkurës, obezitetin, variçet, këshilla për kancerin dhe evitimin e tij. Nuk mungojnë as këshillat për nënat që lindin fëmijë prematurë, si t’i ushqejnë të vegjlit ë tyre me qumësht gjiri, për menopauzën, një ndër problemet më të shqetësuese të grave, e shumë të tjera si këto. Këshillat e përmbledhura në numrin e sotëm lidhen kryesisht me mënyrën tonë të të ushqyerit, si duhet të jetë ajo, si dhe me zakonet e përditshmërisë që një njeri nuk duhet t’i harrojë asnjëherë.
  • ZEMRA

   Si të luftoni sëmundjet kardiake
   1-Pakësoni ushqimet me yndyrë, shtoni perimet dhe frutat e freskëta në dietën tuaj.
   2-Bëni çdo ditë të paktën 30 minuta ecje.
   3-Bëni çdo ditë të paktën 15 minuta ushtrime.
   4-Konsumoni një gotë verë të kuqe në ditë.
   5-Evitoni, alkoolin, duhanin.
  • Kolesteroli
   Këshilla për të ulur kolesterolin
   6-Për të ulur përqindjen e lartë të kolesterolit nuk duhet të pini cigare dhe nëse pini, mundoheni ta ulni numrin e tyre deri sa ta ndaloni krejtësisht.
   7-Merruni me ushtrime fizike në mënyrë të rregullt. Mbani një peshë ideale (pesha ideale është ajo që keni pasur kur keni qenë 25 vjeç).
   8- Favorizoni më tepër konsumin e peshkut se sa të mishit.
   9-Përdorni më shumë vajin e ullirit se sa gjalpin në përgatitjen e vakteve.
   10-Kujdes me ëmbëlsirat e ndryshme, sepse bëhen gjithnjë me shumë vezë, po ashtu duhet të largoni nga ushqimet tuaja gjalpin, djathin, sallamet e ndryshme.
  • OBEZITETI
   Si të mposhtini mbipeshën
   11- Duhet të lëvizni duke caktuar kohë për aktivitete çdo ditë.
   12- Zgjidhni ushqimin cilësor, duke i dhënë organizmit gjithçka për të cilën ai ka nevojë.
   13- Yndyrat dhe sheqernat kanë shije të mirë dhe ju nevojitet një
   masë e caktuar e tyre çdo ditë.
   14- Balanconi dietën tuaj, të gjitha ushqimet mund t’i vendosim në dietë të shëndetshme.
   15- Planifikoni një meny të shumëllojshme gjatë ditës.
   16- Planifikoni të kaloni 5-10 minuta relaks çdo mëngjes.
   17- Mundohuni të jeni korrektë me ushqimin, hani nga të gjitha
   llojet, por me kufi.
  • ANEMIA
   Çfarë duhet të konsumojnë anemikët
   18-Anemikët duhet të konsumojnë fruta me vitaminë C.
   19-Anemikët duhet të konsumojnë spinaq dhe barëra jeshile.
   20-Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, efikase për t’u trajtuar.
   21-Anemikët duhet të pinë 150 gram lëng karotash në ditë.
   22-Çajin, kakaon dhe kafen duhet t’i marrin tri orë përpara se të hanë, pasi ndryshe vështirëson tretjen.
   23-Pacientët duhet të pinë çdo ditë 150 ml lëng të rrepës së kuqe, para buke.
   24-Këshillohet të konsumohet sa më shpesh domatja.
   25-Të sëmurët duhet të marrin gjithashtu, çdo ditë 10-15 fruta të mandarinës për një kohë prej 20-25 ditë.
  • REUMATIZMA
   Si ta kurojmë reumatizmëm
   26-Bëni dy herë në javë ushtime gjimnastikore të lehta.
   27-Merrni here pas herë (një herë në dy ose tre muaj) tableta multivitaminë.
   28-Jetoni në ambiente që nuk janë të ftohta.
   29-Bëni plazh çdo vit dhe e rëndësishme është që të shtriheni në rërën e mëngjesit dhe pasdites.
   30-Pini sa më shumë çarja me bimë jeshile.
   31-Përdorni ujë mineral.
   32-Hani sa më shumë fruta me vitaminë C dhe A.
   33-Sa herë që ndjeheni të lodhur përdorni paracetamol ose medikamente të tjera me përmbajtje paracetamoli.
  • SPONDILIATROZA
   Si të evitojmë dhimbjet
   34-Çdo mëngjes duhet të bëni të paktën 15 minuta ushtrime për muskujt e qafës.
   35-Duhet të bëni në darkë dush me temperaturë mesatare.
   36-Duhet të evitoni stresin dhe dëgjimin e televizorit me zë të lartë.
   37-Pirja e çajrave të ndryshëm, veçanërisht me mente, bën mirë për sëmundjen.
   38- Ecja, shëtitjet pasditeve ndihmojnë për një gjumë më të mirë.
   39-Zgjedhja e dyshekut, e jastëkut duhet të jetë e kujdesshme, në mënyrë që ato të përshtaten me masën e qafës.
   40-Kurimi i sëmundjes ka për bazë kortizonin.
   41-Për të hequr dhimbjen nuk duhet të pini asnjëherë paracetamol dhe aspirina.
  • SINOZITI
   Këshilla për sëmundjen
   42-Evitoni diellin në pikun e vapës.
   43-Mbani gjithmonë syze edhe në dimër, edhe në verë
   44-Përdorni sa më shumë ushqime me fibra.
   45-Në rast se ju fillojnë dhimbje është mirë që të konsumoni menjëherë kafe.
   46-Evitoni zhurmat e larta, të magnetofonit, televizorit.
   47-Për t’u qetësuar, qëndroni në qetësi të plotë dhe në një ambient të mbyllur, dhe në errësirë për të paktën 30 minuta.
  • MIGRENA
   Këshilla për të evituar dhimbjen:
   48-Kontrolloni tensionin çdo ditë, pasi luhatjet e tij janë shkak për shfaqjen e krizave të migrenës.
   49-Kuroni dhimbjet e dhëmbëve, dhimbjet e syve, sinozitet apo bllokimin e hundëve, pasi ato bëhen shkak për migrenë kronike edhe pas këtyre sëmundjeve.
   50-Evitoni zemërimin, emocionet e forta, shokimet, çlironi tensionet, çlirohuni nga streset.
   51-Evitoni mbilodhjen, ndryshimin e rutinës, çrregullimet e gjumit, çrregullimet seksuale.
   52-Mos qëndroni në vende me zhurmë të lartë, në ambiente me drita të zbehta si dhe ambiente me lagështirë.
  • DIABETI
   Ushqimet që duhet të konsumojnë pacientët:
   53-Pacientët me diabet duhet të kontrollojnë peshën.
   54- Duhet të kufizojnë sheqernat e rafinuara.
   55- Duhet të rrisin sasinë e fibrës në dietë.
   56- Yndyrat duhet të jenë vajra me një lidhje dyfishe.
   57- Duhet t’i shtojnë dietës së tyre arra.
   58- Efikase edhe bajamet.
  • PANKREASI
   Këshilla për të mos u dëmtuar pankreasi:
   59-Mospërdorimi i alkoolit është këshilla numër një e specialistëve të shëndetësisë për të evituar pankreasin.
   60-Femrat dëmtohen më shpesh sesa meshkujt nga sëmundja, pasi stomaku i tyre e ka më të vështirë tretjen e ushqimeve, për këtë arsye atyre u këshillohet të përdorin sa më pak kripë, yndyrna.
   61-Për të luftuar sëmundjen e pankreasit këshillohet një jetë sa më e qetë, pa strese dhe çrregullime nervore.
  • MUSHKËRITË
   Si të ndihmoni mushkëritë:
   67-Përdorni sa më shumë produkte me mish.
   68-Shëtisni të paktën 1 orë në ditë në një pyll të mbushur me pemë dhe në ajër të pastër.
   69-Mos përdorni duhan.
   70-Mos jetoni apo flini në një dhomë me duhanpirës.
   71-Përdorni sa më shumë lëngje dhe supëra.
   72-Çdo ditë duhet të konsumoni një gotë verë, preferohet e kuqe.
   73-Peshku dhe nënproduktet e tij janë shumë efikase për “mirëqenien” e mëlçive.
  • GURËT NË TËMTH
   Si të luftoni shfaqjen e gurëve në tëmth:
   74- Duhet të konsumoni çaj rigoni.
   75- Për kurimin e sëmundjes, përveç bimës shërbejnë edhe gjethet e thara në hije.
   76- Përdoreni erëza në ushqime. Përveç shijes së mirë, parandalojnë sëmundjet.
   77- Përdorni sa më pak ushqime të skuqura dhe kripë.
   78- Pini sa më shumë lëngje dhe ujë natyral.
  • KRIZAT E BARKUT
   Evitoni dhimbjet e barkut me:
   79-Përdorni ushqime të pasura me hekur.
   80-Mish, peshk, shpretkë.
   81-Vezë, perime, fruta.
   82-Fruta që përmbajnë vitaminë C etj.
   83-Kafe, çaj, kakao apo edhe lëngje të tjera, që përmbajnë kafeinë, duhet t’i marrin dy orë para ose pas ushqimit.
   84-Hurmat janë tepër efikase për të trajtuar dhimbjet e barkut.
  • MËLÇIA
   Ushqimet që kurojnë dhe dëmtojnë mëlçinë:
   85-Përdorimi i 20-40 gramëve alkool në ditë dëmton mëlçinë.
   86-Mosha është një ndër faktorët kryesorë të dëmtimit të mëlçisë, pasi sa më e vogël që të jetë mosha e konsumatorëve të alkoolit aq më të rënda janë dëmtimet.
   87-Predispozicioni gjenetik është një ndër faktorët kryesorë të shfaqjes së sëmundjes.
   88-Këshillohet konsumimi i produkteve të mishit.
   89-Këshillohet përdorimi i rrepave të kuq, lakrës së kuqe dhe broklës.
   90-Këshillohet të mos pihen shumë kafe gjatë ditës, të mos konsumohet birra dhe lëngjet me gaz.
  • DIETA DHE SHËNDETI
   Si të mbash oreksin nën kontroll:
   91- Edhe pse frutat e thata nuk përmbajnë yndyrë dhe kalori, është mirë t’i konsumosh.
   92- Buka bën pjesë tek karbohidratet të cilat janë një burim shumë i rëndësishëm energjie për organizmin.
   93- Gjatë ditës duhet të konsumohen tre vaktet kryesore: Mëngjesi, dreka dhe darka, dhe dy deri në tre vakte të ndërmjetme: Paradite, pasdite.
   94- Dietat e shpejta nuk janë zgjidhja e duhur për t’u dobësuar.
   95- Është e shëndetshme të përzihen karbohidratet me proteinat.
  • HIPERTENSIONI
   Rregulla për të mos nxitur sëmundjen:
   96-Stresi krijon një dominante në sistemin nervor, e cila shton prodhimin e adesteronit në veshka, e për pasojë çon në ngushtimin e enëve të gjakut dhe shfaqjen e hipertensionit.
   97-Personat me hipertension duhet të kenë kujdes gjatë dimrit, për shkak të së ftohtit, por dhe luhatjeve të theksuara të temperaturave.
   98-I ftohti ngushton enët e gjakut dhe rrit tensionin.
   99-Prandaj këtyre pacientëve u rekomandohet të jenë korrekt në marrjen e ilaçeve dhe të kenë kujdes me menynë dhe stilin e jetës.
   100-Të sëmurët duhet të eliminojnë daljet në ditët shumë të ftohta, të dalin vetëm gjatë orëve të ngrohta dhe të vishen mirë.
  • BRONKITI KRONIK
   Si të mbani larg vetes sëmundjen:
   101-Evitoni jetesën në ambiente të lagështa.
   102-Evitoni jetesën në ambiente me duhanpirës.
   103-Evitoni jetesën në qytete të ndotura.
   104-Mos qëndroni për shumë kohë në dush, as në dimër e as në verë.
   105-Bëni masazhe me vaj ulliri dhe raki në të gjithë trupin.
   106-Frekuentoni sa më shumë plazhin dhe ambientet me diell.
  • TIROIDJA
   Ushqimet që i bëjnë keq tiroides:
   107-Personat me tiroide nuk duhet të konsumojnë lakrën e bardhë. 108-Nuk duhet të konsumojnë fasulet.
   109-Nuk duhet të konsumojnë gështenjat.
   110-Në rast se personat kanë mungesë jodi, në këtë rast kripa duhet të ruhet nga lagështira dhe kontakti me dritën.
   111-Në rast se personat e kanë me tepri jodin, atëherë duhen zbatuar konsultat e mjekëve në mënyrë që sëmundja të mos kthehet