Angepinnt Këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • ALERGJIA
   Si të evitojmë alergjitë
   112-Alergjikët duhet të mos konsumojnë kikirikët, qumështin, vezët, grurin, sojën.
   113-Nuk duhet të konsumojnë ato ushqime me përbërje vajore si arrat dhe bajamet.
   114- Edhe në rastet kur bëhet fjalë për puthje, këshillohet që partnerët të lajnë dhëmbët dhe fytyrën nëse ata kanë ngrënë një ushqim që shkakton alergji tek partnerët.
   115-Mos përdorni në rroba detergjentë aromatikë.
   116-Qëndroni larg vendeve të lulëzuara gjatë stinës së pranverës dhe vjeshtës.
   117- Mos përdorni facoletë, letra higjienike apo letra duarsh me përmbajte aromatike.
  • TURBEKULOZI
   Këshilla për parandalimin e tuberkulozit
   118-Është e këshillueshme një ajrosje e vazhdueshme si dhe filtrim i ajrit.
   119- Është mirë që të dilet vazhdimisht për të marrë ajër të pastër në zonat që nuk kanë ndotje të ajrit.
   120-Po ashtu edhe në shtëpinë tuaj nuk duhet të hyjë ajër i papastër, ndaj duhet të merrni masa për ta filtruar atë.
   121-Nëse një person mendohet se ka qenë në kontakt me një person tjetër që është me tuberkuloz, duhet t’i jepet menjëherë antibiotiku parandalues.
   122-Po ashtu personat e infektuar duhet të qëndrojnë në vende të izoluara dhe të marrin kurë të menjëhershme.
   123-Secili duhet t’i kushtojë rëndësi mbrojtjes personale. Nëse e dini që do të jeni në kontakt me një person që është i infektuar me tuberkuloz, duhet të vishni një respirator personal, si dhe duhet të jeni sa më shumë higjienikë.
  • MAJASELLI
   Këshilla për personat që kanë probleme në zorrë
   124-Në të gjitha rastet me majasëll këshillohet që të përdoren krundet e grurit në supë apo në gjellë, tri herë në ditë.
   125-Krundet nuk duhet të përvëlohen, por të hidhen atëherë kur serviret ushqimi në tryezën e ngrënies.
   126-Krundet e grurit duhet të zëvendësojnë mëlmesat e tjera që janë shumë të dëmshme për hemorroidet. Mëlmesa me përbërje të barishteve natyrore që përgatitet e bluar, ka hekur dhe e përmirëson shëndetin e të sëmurëve.
   127-Përdorimi i kësaj mëlmese krijon lirimin e kapsllëkut.
   128-Mëlmesa e tillë nuk duhet të përvëlohet, por të qitet në supë apo në gjellë ashtu e “gjallë” të përzihet dhe të hahet.
   129-Ngrënia e një molle të ëmbël para ushqimit liron zbrazjen e zorrëve.
   130-Ata që kanë probleme në zorrë duhet të pinë rregullisht tri herë në ditë nga një gotë lëng molle para ushqimit.
   131-Kundër mbylljes kronike të zorrës së trashë (për rregullimin e jashtëqitjes), ndihmojnë gjethet e pelinit.
   132-Ndihmues janë edhe lëvoret e dardhës si dhe kamomili, i cili mund të pihet në vend të ujit.
  • KANCERI I GJIRIT
   Këshilla për të shmangur kancerin në gji
   134- Bëni vizita mjekësore sa herë ndjeni shqetësime, por edhe kur e ndjeni veten mirë.
   135- Bëni një jetë të shëndetshme, bini në peshë, nëse jeni
   mbipeshë.
   136-Përpiquni të minimizoni stresin.
   137-Mundohuni të keni një aktivitet seksual të rregullt.
   138-Ushqehuni duke ndjekur një dietë të caktuar.
   139- Hani ushqime që janë të pasura me vitaminë A, E dhe C, p.sh., karota, spinaq, kajsi dhe agrume.
   140-Mos harroni se lindja e fëmijës dhe ushqimi me gji
   janë shumë të rëndësishme për shëndetin e gjirit tuaj.
  • KANCERI I PROSTATES
   Këshilla për dietën që parandalon kancerin e prostatës
   141- Hudhrat janë parandaluese të mira për organizmin mashkullor nga ky lloj tumori.
   142- Qepët, merita e është e përbërësve që shkaktojnë dhe erën e rëndë.
   143- Djathi vegjetarian mund të eliminojë rrezikun e përhapjes së tumorit.
   144- Peshku, vitaminat e tij kanë një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e organizmit.
   145- Arrat, sipas specialistëve, kanë vitaminë D.
   146- Domatet janë tepër të rëndësishme për konsum të përditshëm, parandalojnë kancerin e prostatës.
   147- Drithërat e ndryshme, të cilat kanë në përbërjen e tyre selen.
   148- Mishi, edhe në të gjendet seleni, por është e rekomandueshme të mos ekzagjerohet me përdorimin e tij.
  • KANCERI NË STOMAK
   Si të evitoni kancerin në stomak
   149- Përdorni sa më shumë fruta dhe perime
   150-Evitoni nitratin dhe potasiumin. Këta përbërës nitrogjen njihen se janë shumë të dëmshëm dhe japin më shumë mundësi zhvillimit të kancerit të stomakut. Gjenden më së shumti në mish, sallam, salçiçe.
   151- Limitoni duhanin, ushqimet që përmbajnë djegës si dhe që janë shumë të kripësuara.
   152-Në vendet që tymoset shumë dhe që preferojnë ushqimet më shumë kripë është vërtetuar se kanë një nivel më të lartë të prekurve nga kjo sëmundje.
   153- Limitoni konsumimin e alkoolit. Alkooli mund të shkaktojë ndryshime në qelizat dhe mund të çojë drejt kancerit.
   154- Limitoni mishin e kuq. Konsumimi i sasive të mëdha të mishit të kuq, sidomos nëse është i skuqur, rrit mundësinë për zhvillimin e kancerit të stomakut.
   155- Vizitohuni tek mjeku nëse keni simptoma të ulcerës, si dhimbja e stomakut, djegia apo të vjellat.
  • KANCERI I LEKURËS
   Këshilla për të shmangur rrezikun
   156- Eliminoni sa më shumë ekspozimin e rrezeve ultra vjollcë, sidomos në orët më të nxehta të ditës.
   157- Evitoni djegiet nga dielli.
   158- Përdorini kapele për të mbrojtur fytyrën e cila është e ekspozuar si në verë edhe në dimër nga dielli.
   159- Përdorni veshje dhe rroba mbrojtëse (mëngë të gjata, pantallona të gjata) kur e dini që do të qëndroni shumë në diell.
   160- Përdorini aparatura që u ndihmojnë të nxiheni (rrezet artificiale) që bllokojnë si rrezet UVA dhe ato UVB.
  • ASTMA
   Si të luftoni astmën
   161-Këshillohet të pihen sa më shumë çajra me përzierje bimore, të nxehtë, pasi ato ndihmojnë në largimin e kollës.
   162-Duhet të shmanget pirja e cigares për sa kohë që të sëmurët kanë kollë, pirja e përkeqëson më tepër shëndetin.
   163-Këshillohet uji me mjaltë dhe limon, ndihmon në zbutjen e fytit.
   164-Këshillohet mbajtja pranë e 1 gote uji, lehtëson kollën, nëse kollitesh gjatë natës.
   165-Këshillohet të mos përdoren ushqime, si vezë, qumësht që
  • Këmbët
   Këshilla për infeksionet në këmbë
   167-Mos i mbani këmbët në këpucë më shumë se tri orë.
   168-Trajtoji çdo ditë me ujë të ngrohtë, brenda së cilës duhet të keni hedhur vaj bajame ose rozmarinë.
   169- Gjatë verës është mirë që përdorni vetëm shapka ose sandale, në mënyrë që këmbët të ajrosen sa më shumë.
   170-Burrat janë më problematikë në sëmundjet e gishtave të këmbëve.
   171-Morthi, është sëmundje që u krijohet zakonisht atyre njerëzve që i veshin çorapet e lagura ose nuk u djersinë këmbët.
  • PAGJUMËSIA
   Këshilla për të stimuluar gjumin:
   172. Ushtrimet ju ndihmojnë që të flini, por evitoni ushtrimet e shkurta para se të shkoni në shtrat.
   173. Një dush i ngrohtë para se të shkoni në shtrat do t’u vinte shumë në ndihmë.
   174. Evitoni konsumimin e pijeve që përmbajnë kafeinë (kafe, kakao dhe koka kola), sidomos natën vonë.
   175. Seksi para se të jetë koha për gjumë mund të jetë një mënyrë për të përafruar gjumin tuaj. Meshkujt mund të flenë pas seksit, ndërkohë që femrat mund të mbeten shumë energjike.
   176. Lexoni një libër derisa të ndiheni të përgjumur. Nëse nuk jeni në gjendje të flini, çohuni përsëri.
   177-Uluni dëgjoni pak muzikë ose vazhdoni të lexoni derisa të kalojë gjysmë ore. Atëherë gjumi me siguri që nuk do “t’u bëjë naze”.
  • ZBOKTHI
   Këshilla për të luftuar zbokthin:
   178- Mos e hidh shampon drejtpërdrejtë
   tek flokët, por hidheni në pëllëmbën e dorës përpara se të lani flokët. Kështu nuk acarohet tabani i flokëve.
   179-Përpiqu të mos përdorësh solucione që përmbajnë alkool për flokët pasi ai than lëkurën.
   180-Përpiqu t’i shmangesh stresit dhe të flesh gjumë të rregullt, pasi pagjumësia dhe stresi shtojnë zbokthin.
   181-Në rastin kur zbokthi është në sasi të vogla, mund të përdorni rregullisht një shampo të zakonshme kundër zbokthit, sa herë që lani flokët.
   182-Kur zbokthi është në sasi mesatare, duhet përdorur çdo dy ditë një shampo e veçantë që përmban lëndë që mbysin këpurdhat.
   184-Kur zbokthi është në sasi shqetësuese, është nevoja e përdorimit të një mjeti efektiv siç janë shampoja “Fungoral” apo trajtuesi i zbokthit “Gentinor”.
  • AKNET
   Për të luftuar puçrrat në fytyrë:
   185-Mos ndërhyni me duar në puçrra ose pika të zeza, sepse janë shenja inflamacioni. Shtypja është e rrezikshme nëse ndërhyrja bëhet në mënyrë të gabuar. Kjo lloj traume nuk bën tjetër veçse përkeqëson gjendjen e lëkurës.
   186-Trajtoni fytyrën me produkte cilësore, me përbërës organikë si: Kamomil, kamfor, kalendula, etj.
   187-Përdorni fruta e ushqime të freskëta.
   188-Merrni vitamina A, C, E.
   189-Mos përdorni sapunë kundër yndyrës. Në këto raste gjëndrat reagojnë duke prodhuar yndyrë në sasi.
   190-Përdorni drithëra, vaj ulliri, kos, fruta, perime, prodhime deti.
   191-Pini shumë ujë (pa gaz). Është mënyra më e mirë për të hidratuar lëkurën.
   192-Kujdes nga flokët e gjatë. Në kushtet e një higjiene të keqe ato mund të jenë bartës bakteriesh dhe në kontakt me lëkurën keqësojnë gjendjen e saj duke stimuluar infeksionet.
  • VESHET
   Si të luftoni infeksionin e veshëve:
   193-Trajtimi fillimisht i infeksionit konsiston në pastrimin apo bërjen lavazh të kanalit të veshit dhe kjo ndihmon në heqjen dhe shpërndarjen e grumbullit të infeksionit të mbledhur në zona të caktuara.
   194-Më pas nëpërmjet një fitili, deri në mesin e veshit, arrihet që të shpërndahet i gjithë pezmatimi i mbledhur.
   195-Njëkohësisht duhet bërë edhe trajtimi mjekësor në të cilin hidhen antibiotikët në vesh për të trajtuar dhe kuruar zonën në të cilën më parë ishte mbledhur pezmatimi dhe që kishin çuar në ënjtjen e veshit.
   196-Është e rëndësishme që të shmanget marrja e ilaçeve qetësuese vetë në farmaci, pa rekomandim, sepse ato nuk ndikojnë në përmirësimin e situatës, vetëm sa mund ta rëndojnë dhe më shumë.
  • AROMA E KEQE
   Këshilla për të ulur aromën e pakëndshme të frymëmarrjes:
   197-Përdorni gjatë ditës majdanoz të freskët.
   198-Përdorni shpëlarës antibakterial.
   199-Duhet të konsumoni të paktën dy herë në ditë kos të freskët.
   200-Duhet të shpëlani gojën me sodë.
   201- Duhet të përdorni vaj mesteje.
   201- Të konsumoni farat e koprës.
   202-Të konsumoni gjatë ditës çimçakiz me manjolia.
  • SYTË
   Si të mos i dëmtojmë sytë kur jemi para kompjuterit:
   203-Sfondi përtej ekranit të mos jetë asnjëherë krejt i errët.
   204-Të mos ketë reflekse në ekran.
   205- Kontrasti dhe drita e ekranit të rregullohen në vlera mesatare.
   206- Ekrani duhet të jetë rreth 50-60 cm larg syve.
   207- Mundësisht të përdoret filtër për ekranin kundër reflekseve.
   208- Të shpluhuroset shpesh ekrani.
   209- Gjatë punës para kompjuterit është mirë që disa herë në orë të shkëputet shikimi nga ekrani përreth një minutë.
   210- Të rrotullohen sytë në ambientin përreth ose të paktën çdo një orë të bëhet një pushim prej 15 minutash.
  • STRESI
   Disa teknika për të shmangur stresin e panevojshëm:
   211- Menaxho kohën. Programimi dhe organizimi i kohës suaj mund t’ju bëjë më shumë produktivë.
   212- Strategjitë për të përballuar. Përpiqu të dallosh mënyrat e sjelljes që ndikojnë në stres dhe gjej mënyrat për t’i reduktuar.
   213- Krijo një stil jete. Balanco detyrimet duke i dhuruar vetes kohën e mjaftueshme për t’u qetësuar. Ushqehu mirë, mos pi duhan dhe limito sa të mundesh konsumin e alkoolit.
   214- Mbaj afër miq të mirë: Njerëzit që kanë një rrjet të fortë shoqëror që i mbështet dhe që janë shumë të aftë të përballojnë ndryshimet e jetës.
   215- Ndrysho mënyrën e të menduarit. Thuaju “stop” mendimeve që të shkaktojnë stres.
  • LINDJET PARA KOHE
   Disa këshilla për kujdesin ndaj fëmijëve prematurë:
   217- Mbajtja e temperaturës së trupit në shifrat normale.
   218- Ushqyerja e kujdesshme sipas mundësive dhe nevojave të fëmijës.
   219- Ruajtja nga sëmundjet dhe infeksionet.
   220- Temperatura e fëmijës duhet ruajtur në limitin 36-37 gradë.
   221- Temperatura e ambientit ku qëndron fëmija duhet 23-25 gradë.
   222- Në stinët e nxehta temperatura nuk duhet t’i kalojë 27 gradë.
   223- Dhoma e fëmijës duhet të ketë lagështirë të mjaftueshme.
   224- Ajri i dhomës ku rri fëmija duhet të ndërrohet vazhdimisht.
   225- Veshjet dhe mbulesat nuk duhet ta shtrëngojnë fëmijën.
  • USHQIMI ME QUMESHT
   Këshilla për nënat që kanë fëmijën në gji:
   226- Jepini fëmijës sasinë e nevojshme të qumështit.
   227- Jepini fëmijës qumësht nga të dy gjiret.
   228- Të vegjlit duhet të pinë shpesh por pa e tepruar.
   229- Gjatë pirjes krijojini foshnjës mundësi të pushojë nga pak.
   230- Nëna që ka fëmijën në gji duhet të marrë sa më shumë lëngje.
   231- Ushqimi i nënës duhet të sigurojë elementet e nevojshme.
   232- Sa më shumë të pijë fëmija, aq më tepër qumësht prodhon gjiri.
   233- Fëmijës deri në gjashtë muaj nuk i jepen ushqime jo të lëngshme.
   234- Nëna që ka fëmijën në gji duhet të shmangë stresin, shqetësimet.
  • RËNIA E FLOKËVE
   Kujdesi që duhet të tregoni për të parandaluar fenomenin:
   239-Kontrolloni stresin.
   240-Mbani një dietë të shëndetshme.
   241-Pini të paktën 2 kilogramë ujë në ditë.
   242-Konsumoni fruta, perime, me anë të së cilave merrni vitaminat, proteinat dhe mineralet e nevojshme.
   243-Evitoni sa më shumë konsumimin e yndyrnave shtazore duke i zëvendësuar me ato vajore.
   244-Evitoni ushqimet e skuqura.