Angepinnt Këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • ULÇERA
   Ushqimet që kurojnë sëmundjen:
   245-Banania jo e pjekur. Ajo favorizon shërimin e ulcerës gastroduodenale të lehtë.
   246-Duhet të ndiqet një ushqim i ekuilibruar, i pasur në zarzavate dhe fruta që të kenë vitamina C, e njohur kjo për mbrojtjen e mukozës së stomakut.
   247-Në të kundërtën duhen kufizuar proteinat shtazore dhe dhjamërat.
   248- Mishi, peshku ose veza duhen marre vetëm një herë në ditë.
   249-Duhet përdorur çaji nga bima e njohur e Bar-Bletës.
  • Cerma /Përdhesi
   Këshilla për të lehtësuar dhimbjet e sëmundjes:
   250- Këshillohet pirja sa më shumë e ujit dhe lëngjeve të ndryshme për të lehtësuar nxjerrjen e acidit urik nga trupi.
   251-Duhet pasur parasysh se, nëse vuajmë nga sëmundjet e zemrës, duhet të këshillohemi me mjekun për sasinë e lëngjeve që konsumojmë.
   252-Rënia në peshë është e rëndësishme për të pakësuar rrezikun e shfaqjes së sëmundjes.
   253-Sasia e proteinave në ushqim ndikon në një farë mënyre në sasinë e acidit urik në gjak.
   254-Por edhe një dietë koncize nuk mund të sjellë uljen e acidit urik në gjak në të njëjtën mënyrë si mjekimi.
  • OSTEOPOROZA
   Këshilla për të luftuar sëmundjen që në fëmijëri:
   255-Për të luftuar shfaqjen e osteoporozës është e nevojshme ajo që hamë. Për këtë duhet të ndiqet një dietë ushqyese e balancuar me një përbërje kalorike, të përshtatshme me nevojat fiziologjike të individit.
   256-Dieta duhet të përmbajë një gram proteinash për çdo kile të organizmit tonë.
   257-Duhet të përmbajë një përbërje të duhur yndyrash dhe karbohidratesh që nuk duhen të jenë më tepër se 55-60% të kalorive totale. Po që duhen marrë çdo ditë.
   258-Po ashtu rekomandohen sasi të larta kalciumi, potasi, magnezi dhe sasi të pakta sode.
   259-Vitamina D është nga ana tjetër një përbërës i rëndësishëm për asimilimin e kalciumit dhe për këtë duhet marrë me dietë apo me tableta.
   260- Përveç kësaj vitaminat: A, C, E, K dhe minerale të tjera si fosfori, fluori, hekuri, zinku dhe bori janë të nevojshëm për një metabolizëm normal të kockave dhe mund të merren falë një ushqyerjeje të larmishme dhe korrekte.
   261-Së fundmi rekomandohet eliminimi i alkoolit, kafeinës dhe pijeve të gazuara. Këto të fundit duket se e rrisin më shumë riskun për fraktura te gratë që i konsumojnë.
  • LEMZA
   Këshilla për të ndaluar lemzën e shpeshtë:
   262-Duhet të pish ujë ose të hash një lugë sheqer sapo të zëre lemza.
   263-Faktori psikologjik arrin të ndalojë lemzën si p.sh me anë të tërheqjes së vëmendjes, bën që të ndalojë shtëllunga e ajrit.
   264- Ndalesa e frymëmarrjes, pirja e ujit të ftohtë me gllënka të vogla, vendosja në qafë e një cope akulli, vendosja e një borse akulli në bark, gudulisja e hundës për të provokuar një teshtimë, marrja e frymës thellë, duke ndjekur një ritëm të rregullt janë disa nga mënyrat e ndalimit të lemzës.
   265- Lemza mund të zërë edhe një fëmijë të porsalindur dhe mund të ndalohet duke e marrë në krah, i mbështet kokën në shpatull dhe i bie lehtë në kurriz, në mënyrë që t’ia nxjerrsh ajrin që ndoshta i ka dilatuar stomakun ose ezofagun.
   266-Një mënyrë tjetër është edhe frymëmarrja dhe nxjerrja në një qese letreje. Në këtë mënyrë rritet sasia e CO2 në organizëm.
   267-Mjekët kryesisht rekomandojnë ngrënien e një luge sheqer pa ujë.
  • VARIÇET
   Këshilla për personat që vuajnë nga sëmundja:
   268- Përdorni xhel freskues për këmbët.
   269- Mos mbani këpucë me taka më shumë se 4 pond.
   270- Mos përdorni këpucë të sheshta plotësisht.
   271- Përdorni produkte bimësh jeshile me kërcell.
   272- Mos hiqni nga menyja orizin.
   273- Përdorni vazhdimisht grurin.
   274- Mos qëndroni ulur për më shumë se një orë në të njëjtën pozicion.
   275- Mos i mbani këmbët e kryqëzuara.
   276- Mos mbani pasha të rënda.
   277- Përdorni korse najloni në mbrëmje.
  • DHËMBËT
   Si të shmangim kariesin dhe infeksionet
   278-Duhet të zgjidhni një pastë dhëmbësh cilësore. Pasi ajo lehtëson lëvizjen e pllakëzave bakteriale dhe ka substanca freskuese dhe kurative.
   279- Duhet të përdoret çdo ditë fija pastruese e dhëmbëve, duhet të kalohet rreth çdo dhëmbi në mënyrë që të përshkojë sipërfaqen e tij.
   280- Ushqimi duhet të jetë i zgjedhur me kujdes.
   281-Duhet të konsumoni ushqime që kanë karbohidrate.
   282- Molla është një ndër frutat më të këshillueshme nga dentisti për dhëmbët, sipas rekomandimeve duhet të hahen jo më pak se dy të tilla në ditë.
   283-Karotat duhet të përdoren çdo ditë, sipas specialistëve ato bëjnë mirë për zmaltin e dhëmbëve.
  • KUJTESA/ALZAIMER
   Dhjetë këshilla për të mbajtur në fortë kujtesës:
   284-Lexoni libra. Në këtë mënyrë jo vetën që do të vini trurin në lëvizje duke imagjinuar periudha të ndryshme kohore dhe kultura, por do të keni histori interesante për të treguar.
   285-Luani lojëra. Lojërat janë mënyra më e mirë për të sfiduar trurin. Kështu fjalëkryqet. Lojërat elektronike përmirësojnë shpejtësinë dhe kujtesën e trurit, pasi të gjitha mbështeten tek matematika.
   286-Përdorini dorën e kundërt. Kalojeni ditën duke bërë gjëra me dorën që nuk e përdorni, si dhe mbajeni orën në dorën e kundërt të që kujtoheni për të.
   287-Mësoni numrat e telefonit.
   288-Hani edhe për trurin tuaj. Kjo do të thotë se duhet të përqendroheni tek vajrat e peshkut, salmoni, arrat, bajamet dhe vaji i ullirit.
   289-Ndahuni nga rutina. Ndryshoni dyqanin ku jeni klient, hani gjëra që si keni ngrënë më parë, frekuentoni lokale që s’keni qenë më parë, pasi kjo do ta bëjë trurin tuaj të zgjohet nga zakoni dhe të jetë përsëri vigjilent.
   290-Kaloni nga një rrugë e ndryshme. Kaloni apo udhëtoni në rrugë të ndryshme, kjo e ndihmon trurin të stërvisë kujtesën.
   291-Mësoni një aftësi të re. Në këtë mënyrë kujtesa hyn më shumë në punë kur mësoni gjëra të reja, që më parë si bënit dot.
   292-Bëni lista. Bërja e listave ju ndihmon që t’i lidhni artikujt njëri me tjetrin. Në këtë mënyrë ju luani me kujtesën tuaj, sa herë që listoni ushqimet, fjalët, veprimtaritë e ditës.
   293-Zgjidh një mjeshtëri të re. Gjeni diçka që ju pëlqen dhe që nuk kushton shumë. Fotografitë me aparat dixhital, mësimi i pikturës, mësimi i një instrumenti muzikor, mësimi i stileve të ndryshme të gatimit, të kërcimit, e bëjnë trurin që të jetë në aktivitet gjatë gjithë kohës.
  • MENOPAUZA
   Ushqimet dhe dieta që duhet të ndiqet gjatë kësaj periudhe:
   294- Përdorimi larmi ushqimesh, por që gjithnjë të jenë sa më të freskëta .
   295- Përdorni sa më shumë fruta e zarzavate.
   296- Filloni vaktin me sallatë ose me supë me zarzavate.
   297- Pakësoni vaktet me mish (jo më shumë se 3 herë në javë) dhe zëvendësojini ato me ushqime me zarzavate.
   298- Ulni përdorimin e yndyrnave gjatë përgatitjes së ushqimeve.
   299- Pakësoni sa më shumë që të jetë e mundur përdorimin e ëmbëlsirave.
   300- Hani fruta, por jo menjëherë pas ngrënies së vaktit.
  • .:Zeshkanja:. schrieb:

   REUMATIZMA
   Si ta kurojmë reumatizmëm
   26-Bëni dy herë në javë ushtime gjimnastikore të lehta.
   27-Merrni here pas herë (një herë në dy ose tre muaj) tableta multivitaminë.
   28-Jetoni në ambiente që nuk janë të ftohta.
   29-Bëni plazh çdo vit dhe e rëndësishme është që të shtriheni në rërën e mëngjesit dhe pasdites.
   30-Pini sa më shumë çarja me bimë jeshile.
   31-Përdorni ujë mineral.
   32-Hani sa më shumë fruta me vitaminë C dhe A.
   33-Sa herë që ndjeheni të lodhur përdorni paracetamol ose medikamente të tjera me përmbajtje paracetamoli.

   Hahahahaha Zeshkooo qetë kure ja kisha propozue bashkëatdhetarve tane e sidomos atyre në shfajcarie se na myti reuma,ani sidomos ato gjeneratat e para qe kan emigrue nga puna e rënde dhe kushtet jo të favorshme për jetë ju kisha propozue duplo procedurën.

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.