Kur rapsodi, këndon edhe mbi letrën e bardhë...

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Kur rapsodi, këndon edhe mbi letrën e bardhë...

   [Blockierte Grafik: http://i42.tinypic.com/108fw41.jpg]


   Nuk
   është e rastësishme, që një artist ta njohësh në disa imazhe të ndryshme.
   Ndërkohë që ti i njeh njërin aspekt, ai të shfaqet dhe të surprizon me
   prezantimin e tij.

   Bëhet fjalë për raspsodin e njohur popullor, z. Agim Gashi.

   Ishte hera e dytë që u takuam në një takim letrar, në një qytet të
   Gjermanisë Ndërkohë që në takimin e parë, më 17 shkurt 2008, kur Agimi pranoi me kënaqësi ftesën e bërë
   nga unë, për të qënë pjesë e shfaqjes së madhe me rastin e shpalljes së
   pavarsisë së Kosovës...ku ai prezantoi vetëm dy këngë nga repertori i pasur i
   tij, në takimin e fundit letrar mbajtur në Koblenz të Gjermanisë, do njihja Agim
   Gashin e vërtetë...atë njeri të talentuar, që shpirtin ja ka falur tërësisht
   artit. Salla buçiti nga zëri i tij, edhe pse prej kohësh Agimi ishte paksa rënë
   në pesimizëm prej sëmundjes që e ka mbërthyer pa mëshirë.

   Megjithatë, të tillë artistëve vështirë mund t´ju zbehet zëri,, kur
   bëhet fjalë për Kosovë, për Ibrahim Rugovë , për Adem Jashar per dëshmorë të
   luftës, për Çamëri, për vendlindje...e
   mbi të gjitha, kur bëhet fjalë për shqiptarizëm.


   “Çamëri moj çamëri,

   Kosovari qan për ty...”   njohësh nga afër një artist si Agim Gashi, motoja e të cilit është “Ta bajm
   shqipnin shqypni”, ndihesh i favorizuar, mbushesh me frymë dhe ndjenja
   patriotike të rigjenerohet, nëse të ka rënë disi në
   heshtje.

   Agim Gashi ndryshon nga artistët e tjerë. Ai jo vetëm këndon, por edhe
   reciton, shkruan...dhe mbi të gjitha, është një shqiptar i vërtetë.

   Edhe pse jeta e tij private, ka pasur një rënie të cilat e kanë ndikuar
   jo pak rapsodin tonë, (siç është sëmundja e tij e parakohshme), përsëri në sytë e tij, duket një besim dhe
   dëshirë për të qënë i pranishëm kudo, që bëhet fjalë për çështje
   shqiptare...kudo që flitet shqip, edhe pse larg
   vëndlindjes.

   “Me
   grykë pushke këndon Kosova”
   ,
   është libri i tij i parë, ku rapsodi na prezantohet edhe si poet....për të na
   lënë duarve vargje të shkruara me aq dashuri dhe ndjenjë, për heronjtë,
   dëshmorët e rënë për çështjen e madhe dhe fisnike, siç është
   liria.

   “Për liri e për atdhe,

   Gjakun trimat derdhin rrëke

   Po
   në këtë luftë kush është më i pari,

   Kryetrimi Adem Jashari”   Edhe nëpër vargje, jehon zëri i rapsodit.

   Jo
   rastësisht ai përdor jehonën e tij në to...


   “E-heej ...Oo-hoo-uuuuu


   Atë
   do ta dëgjosh edhe nëpër vargje të këndojë, të kumbojë si një zë majë maleve shqiptare. Zëri i tij do
   fluturojë si një shqiponjë që kërkon të çmallet me gurët dhe gjithçka nga
   vendlindja.

   Edhe nëpër fletët e bardha të një libri, ai do të shoqërohet nga sharkia
   e tij...e cila e ka shoqëruar dhe vazhdon ta shoqërojë një jetë të tërë, hap pas
   hapi.

   Ndërsa në skenë, Agimi nuk është më i zakonshmi. Ai shndërrohet i gjithi
   në një zë të fuqishëm, që depërton tek të pranishmit në sallë...që do të
   përjetojnë për të parën herë emocione, të cilat di ti falë vetëm recitimi i
   rapsodit Gashi.

   Me sa duket disa njerëz lindin
   artistë dhe nuk është jeta, ajo që i shndërron në të
   tillë.

   Agim Gashi është një i tillë.

   Ai
   ka lindur për të mos heshtur, por për të mbetur gjithmonë pjesë e këngës,
   folklorit dhe patriotizmit, me të cilat një ditë do mburren edhe brezat e
   ardhshem
   _
   [media]http://www.youtube.com/watch?v=lP3GGr7ExGM&feature=related[media]   _
   [media]http://www.youtube.com/watch?v=KTAjN72vGWc&feature=related[media]


   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.