Nisin sot xhirimet e projektit të filmit “Heroi”

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Nisin sot xhirimet e projektit të filmit “Heroi”

   [Blockierte Grafik: http://i42.tinypic.com/66klsg.jpg]
   Kllapa
   e parë e xhirimit të filmit, që trajton jetën e luftëtarëve të UÇK-së
   pas luftës “Heroi”, do të bie të dielën, është bërë e ditur nga një
   komunikatë për media. Ndërkaq, në mbrëmje në “Sheshin 21” në Prishtinë
   do të mbahet një ceremoni rasti e ditës së parë të xhirimit të këtij
   projekti filmik nga kompania “ILIRIA FILM” me regji të Luan Kryeziut.

   Skenari
   i këtij filmi ka qenë i përzgjedhur nga komisioni artistik dhe bordi i
   Qendrës Kinematografike të Kosovës dhe në bazë të kësaj përzgjedhje
   Ministria e Kulturës do ta financojë me 50% të shumës së totalit të
   projektit.

   Filmi trajton jetën e luftëtarëve të UÇK-së pas
   luftës; duke pasqyruar jetën e kosovare gjatë dhe pas luftës, si dhe
   veset që shkaktojnë dhe kanë shkaktuar dëme në zhvillimin e shoqërisë
   sonë, ndërsa në veçanti se si i ka pranuar shoqëria e pasluftës ata që
   kontribuan për lirinë e tyre.

   Aktorët që do të marrin pjesë në
   këtë film do të jenë aktorë të njohur shqiptarë nga vendi dhe jashtë
   vendit. Bartësi i rolit kryesor Heroi (nga i cili edhe filmi mban
   titullin) i është besuar aktorit tonë të njohur në botë Arben
   Bajraktaraj. Ky aktor është i njohur me rolet e tij të realizuara në
   filma ndërkombëtar “Taken”, “Harry Potter”, “Sex Traffic”, etj.

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.