Trota në furrë ( Trotta al cartoccio)

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Trota në furrë ( Trotta al cartoccio)

   Trota në furrë ( Trotta al cartoccio)
   Duke sixhiluar mire peshklun me leter alumini, gjate zierjes ne furre peshku ruan aromen e saj.

   [Blockierte Grafik: http://i46.tinypic.com/23m3myw.jpg]


   Përbërja:   - trot (pesha 120g – 250g)

   - feta te holla limoni

   - feta domate

   - mardanos

   - udhra

   - vaj ulliri

   - leter alumini

   - patate

   - krip dhe piper   Pergatitja: prismi feta te holla domate, limoni dhe udhra. Mbasi keni lare peshkun, ne mbrendesine e barkut mbusheni me 2 – 3 feta domatesi, n° 1 fete limoni disa feta udhrash sipas deshires suaj, dhe disa flete mardanosi. Hidhni pak vaj ulliri dhe mbeshtilleni peshkun me leter alumini duke e byllur mire ne mynyre qe mos ti hyje oksigjen.

   Vendonsi ate ne pllake ose tepsi dhe futeni ne furre per 25-30 minuta me 175 C°.

   Kohen qe te behet peshku, lani patatet duke eliminuar balten ose pislleqe te tjera. Ziheni ato deri sa te rizultojne te zime mire. Eliminoni lekuren dhe i ndani ne 4 pjese patatet nese jane te medhaja.

   Mbasi eshte bere peshku vendonsi ate ne pjate dhe hiqni letren prej alumini. Vendosnsi prane patatet.

   Duke sixhiluar mire peshklun me leter alumini, gjate zierjes ne furre peshku ruan aromen e saj.