Gurabija

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Gurabija
   Shije e paharueshme e gurabijave shtëpiake.


   [IMG:http://i50.tinypic.com/8vymx1.jpg]

   Receta e gurabijeve turke

   Përbërësit

   • 1 margarin250gr

   • 1 filxhan sheqer pluhur

   • 1 filxhan niseshte

   • 1 çokollatë për gatim

   • 1 portokall

   • 1 pluhur për fryrje

   • 1 vanilin sheqer

   • miell   Udhëzime për përgatitje

   Margarinën e zbutur në temperaturë të dhomës e qesim ne një enë të thellë dhe ia shtojmë sasinë e sheqerit. Pastaj e rrahim me mixer dhe ia shtojmë niseshten, pak miell, pluhurin vanilin dhe çokollatën e gërryer në rende. Këtij brumi po ashtu ia shtojmë edhe lëvoren e portokallit të cilën e ngjeshim me dorë dhe ia shtojmë miell sipas nevojës. Brumin e fituar e lëmë të qëndroj gjysmë ore dhe më pas i ndajmë në toptha dhe vendosim në letër për pjekje. Brumi i gatshëm duhet të piqet në temperatura jo shumë të larta.

   Pas pjekjes, gurabijet i spërkatim me lëngun e portokallit. Ju bëftë mirë ...