Gurabija

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Gurabija
   Shije e paharueshme e gurabijave shtëpiake.


   [IMG:http://i50.tinypic.com/8vymx1.jpg]

   Receta e gurabijeve turke

   Përbërësit

   • 1 margarin250gr

   • 1 filxhan sheqer pluhur

   • 1 filxhan niseshte

   • 1 çokollatë për gatim

   • 1 portokall

   • 1 pluhur për fryrje

   • 1 vanilin sheqer

   • miell   Udhëzime për përgatitje

   Margarinën e zbutur në temperaturë të dhomës e qesim ne një enë të thellë dhe ia shtojmë sasinë e sheqerit. Pastaj e rrahim me mixer dhe ia shtojmë niseshten, pak miell, pluhurin vanilin dhe çokollatën e gërryer në rende. Këtij brumi po ashtu ia shtojmë edhe lëvoren e portokallit të cilën e ngjeshim me dorë dhe ia shtojmë miell sipas nevojës. Brumin e fituar e lëmë të qëndroj gjysmë ore dhe më pas i ndajmë në toptha dhe vendosim në letër për pjekje. Brumi i gatshëm duhet të piqet në temperatura jo shumë të larta.

   Pas pjekjes, gurabijet i spërkatim me lëngun e portokallit. Ju bëftë mirë ...