Angepinnt FIFA Kampionati Botëror i Futbollit

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • FIFA Kampionati Botëror i Futbollit

   Rregullat


   Si çdo kampionat po ashtu edhe kampionati botëror ka rregullat e veta. Për të marrë pjesë në kampionatin botëror, kombëtaret duhet së pari ti nënshtrohen një kualifikimi (përveç kombëtares së shtetit organizator dhe kampionit botëror). Në kualifikim marrin pjesë të gjitha shtetet, kombëtaret e të cilave janë të pranuara nga FIFA. Ato luajnë kundër njëra tjetrës të organizuar në fillim sipas kontinenteve, shtetet e së cilave janë të ndara në nëngrupe.


   Botërori i parë u mbajt në vitin 1930 në Uruguaj. Historia kontemporane e futbollit fillon para 100 vjetësh. E gjitha filloi në 1863 në Angli, ku futbolli amerikan dhe futbolli europian morrën dy rrugë te ndryshme, gjë e cila themeloi Shoqatën e Futbollit ne Angli(Britanin e Madhe). Te dy llojet e futbollit filluan nga një rrënjë por u zhvilluan ne dy degë te ndryshme. Ne kohët e mëparshme quhej tepër natyrale të gjuaje topin me dorë dhe ky veprim nuk kërkonte dhunti. Në te kundërtën, futja e gjithë pjesëve te trupit në përjashtim të duarve, kërkonte pergatitje të vecante fizike dhe talent për shkak te vështirësive teknike te lojës. Më së shumti tituj në Kampionatin Botëror ka Brazil me 5 tituj të fituar ndërsa pas tij vjen Italia me 4 tituj të fituar
  • Vendet fituese të Kupës Botërore

   Vendet fituese të Kupës Botërore

   Nr. Viti Fituesi — Vendi i dytë Rezultati ---------- Vendi organizator
   1 1930 Uruguai — Argjentina 4:2 Uruguai
   2 1934 Italia — Çekosllovakia 2:1 Italy
   3 1938 Italia — Hungaria 4:2 Franca
   4 1950 Uruguai — Brazili 2:1 Brazili
   5 1954 Gjermania — Hungaria 3:2 Zvicra
   6 1958 Brazili — Suedia 5:2 Suedia
   7 1962 Brazili — Çekosllovakia 3:1 Kili
   8 1966 Anglia — Franca 4:2 Anglia
   9 1970 Brazili — Anglia 4:1 Meksika
   10 1974 Gjermania — Holanda 2:1 Gjermania
   11 1978 Argjentina — Holanda 3:1 Argjentina
   12 1982 Italia — Gjermania 3:1 Spanja
   13 1986 Argjentina — Franca 3:2 Meksika
   14 1990 Gjermania — Argjentina 1:0 Italia
   15 1994 Brazili — Italia 0:0 P. 3:2 SHBA
   16 1998 Franca — Brazili 3:0 Franca
   17 2002 Brazili — Gjermania 2:0 Korea J. & Japonia
   18 2006 Italia — F Franca 1:1 P. 5:3 Gjermania
  • Viti Golashenuesi Gola
   1930 Argentina.svg Guillermo Stabile 8
   1934 Czechoslovakia.svg Oldrich Nejedly 4
   1938 Brazil.svg Leônidas da Silva 7
   1950 Brazil.svg Ademir Menezes 7
   1954 Hungary.svg Sandor Kocsis 11
   1958 France.svg Just Fontaine 13
   1962 Croatia.svg Dražan Jerkovic 4
   1966 Portugal.svg Eusebio 9
   1970 Germany.svg Gerd Müller 10
   1974 Poland.svg Grzegorz Lato 7
   1978 Argentina.svg Mario Kempes 6
   1982 Italy.svg Paolo Rossi 6
   1986 England.svg Gary Lineker 6
   1990 Italy.svg Totò Schillaci 6
   1994 Bulgaria.svg Hristo Stoitchov 6
   1998 Croatia.svg Davor Shuker 6
   2002 Brazil.svg Ronaldo 8
   2006 Germany.svg Miroslav Klose 5