Hamilton iu gëzua fitores në Kanada

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Hamilton iu gëzua fitores në Kanada

   Ngasësi i Meklarenit, Luis Hamilton është fitues i garës së tetë të edicionit në Formula 1, atë për Çmimin e Madh të Kanadasë.
   Hamilton deri te triumfi i dytë në këtë edicion arriti në shtegun “Zhil Vilnev” me kohën prej 1:33:52.456 orë, para kolegut të skuadrës Xhenson Baton. Përveç ngasësve të Meklarenit në podium është ngjitur edhe Fernando Alonso i Ferrarit. Falë kësaj fitoreje Hamilton e ka marrë kryesimin në renditjen e përgjithshme të ngasësve me 109 pikë, para kampionit aktual, Baton (106 pikë) dhe Veberit (103). Meklareni falë fitores së dyfishtë, ngjitet në vendin e parë në renditjen e konstruktorëve me kuotën e 215 pikëve e ndjekur nga Red Bull që ka tubuar 193 dhe Ferrari 161 pikë. Edicioni në Formula 1 do të vazhdojë me garën për Çmimin e Madh të Evropës që do të zhvillohet më 27 qershor në Valencia.

   Rezultatet
   1. L. Hamilton (Meklaren) 1:33:53.456
   2. Xh. Baton (Meklaren) + 2.254
   3. F. Alonso (Ferrari) + 9.214
   4. S. Fetel (Red Bull) + 37.817
   5. M. Veber (Red Bull) + 39.291
   [Blockierte Grafik: http://i50.tinypic.com/2le2wzn.jpg] Mirë se erdhët në Oden Folklor-Shqiptar-Burimor Video, & CD, & Kaseta me Shirit C9000 Vetum të Rambo6!