Ninulla – Këngë djepi

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Ninulla – Këngë djepi

   Kenget e djepit, ninullat ose nina-nanat shprehin dashurine dhe
   deshirat e prinderve per femijt e tyre. Ato ne pergjithesi jane kenge te
   shkurtera, me te cilat nena ve ne gjume femine. Keto kenge, me gjithe
   se i gjejme si varjante mjaft te perhapura, shpesh jane improvizime qe
   nena i ben aty per aty.

   Zakonisht keto kenge fillojne me fjalet: “nani-nani djalin/vajzen” ose
   “nina-nana” Ne disa kenge djepi, sidomos ne ato te jugut, gjejme dhe
   fjale te pashpjegueshme ose emra njerezish te cilet dallohen per ndonje
   karakteristike te vecante per kete ose ate gje. Ninullat jane monologe
   intim poetik, ku prinderit shprehin deshirat e tyre per femijet qe jane
   te lidhura me urtesine, dashurine, trimerine, shendetin, jeten e gjate
   etj.

   Mjetet artistike, figurat letrare qe perdoren zakonisht jane krahasimi
   dhe personifikimi. Ninullat jane teper lirike. Nena e krahason vajzen me
   gonxhen e trendafilit, me lulen e sheges, me mollen kurse djalin me
   pellumbin, yllin. Shume i bukur eshte personifikimi i gjumit te cilin
   nena e paraqet is pellumb qe vjen dhe e merr femijen ne krahet e tij.

   Nina-nina, more pllum

   Flej se nana te don shum

   T’i m’u rritsh-o nafaklum

   Nafak lum-o djal i ri

   Dielli ty gjithmonë me t’pri

   Kur te rritesh mor zamak

   Tash gzon nanen ne konak

   Kur te rritesh djal im

   Ti moj zemër do m’dalsh trim   Ninulle Kosovare

   Nina ninë, nina nina!

   E shkofsh jeten me shum t’mira

   E dalsh n’bjeshka e n’rudina

   E ninë ninë, ty t’pastë nana!

   Nu’t'le nana pa tre mitana

   T’i vnon nana dhent dhe dhite

   Del rudinave pergjithdite

   Tuj vikate dhe pushke tuj qite

   Ninulle Tropojane

   Nina nine, po t’perkunde nana

   Nina nine, djepin me dushk

   T’martofte nana me’ i qind krushq

   Nina nine, djepin me sane

   Ti u rritsh me babe e nane

   Nina nine, djepin me ferra

   Ti u rritsh me treqind shtjerra

   Nina nine, nana ty

   Ti u rritsh-o per Shqipni!