Mesele / Anekdota

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team


  • Kan qenë Mehmet Reqani dhe Qamil Reqani edhe kusheri ne mes veti po edhe plqenar te fort te ketyre anëve po edhe mahiqar te mirë.
   Nje ditë del Mehmeti para dyerve te veta dhe pe sheh Qamilin dhe pi thot Qamilit: O Qamil i kam pa gratë ne sabah tuj shti simite e ma merr menjda se tash jan pjek e hajde shkoj e hajm sa jan te nxeta.
   Qamili ish kan marak ne simite dhe spret rigja e shkojn drejt e ne dhomë te grave po kur hyn Qamili ne dhomë pe sheh qe mbi shporet ishin kan tuj zirë tesha grat, a mendjen e kish te simitet
   e dojke me ju than grave oj gra a ju kan ardh simitet po ju perzi me tesha dhe po ju thot oj gra ju kan ardh teshat bre.
   Mehmeti nuk murr huva po ju drejtu Qamilit uhhhhh Qamil nenen ta ladrovsha une a te thirra me hanger simite a me mi vet grat a ju kan ardh teshat,
   Qamili pi marres qe gaboj nuk u ungj hiq po tuj ladru dul pi dere e shkoj ne shpi pa hanger simite

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • TA KISHE PASË TI GISHTIN NË TÂNA PUSHKËT…

   Ish kanë ni burrë i zoti, trim, po pikë ore s’kish pasë edhe po i vjen shtirë qi s’kish pasë orë (autoritet). Teshet n’Sylejman agën e Batushës. Aga ish kanë çaush at’herë. I thotë:
   - Lum aga, ama pak orë se s’po m’din kush qi jam gjallë.
   - Qysh me ta dhanë orën? - i thotë aga.
   - Une po dal me armë n’çarshi. Ti je me sejmen. Ti thum: ,,Dorzoi armët!’’ e une s’po i dorzoj. Ti mos ëm çart e hallki m’shohin qi s’mujte me m’çarmatosë e mue m’hyp autoriteti n’popull qi s’mujte me m’çarmatosë.
   Aga pranoi. E lanë pjekjen t’nesret n’midis t’qytetit, ku ka popull ma shum, për me e krye at kuvên. Kur duel ky me armë, aga e rrethoi edhe i tha: ,,Dorzoi armët!’’, si i kishin pasë ba fjalët. Ky i tha: ,,S’i dorzoj’’. Aga u tha sejmenve: ,,Mos ma lshoni’’. Sejment i kthyen pushkët pej ti. Ky i dorzoi armët. Aga i tha:
   - Pse, t’vraftë zoti i dorzove armët? A e di qysh i kemi pasë fjalët?
   - He, more agë, ta kishe pasë ti gishtin n’tâna pushkët, s’pata me i dorzue, po ktu, dhetë sejmen, dhetë gishta n’pushkë. Bani e luejti gishti i njanit, mue m’shkoi jeta
   (Padalishtë, Drenicë)
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Me dashtë e shqyej
   Rexhë Ilazi, këngëtar e hokatar nga Kopiliqi i Drenicës, këndonte nëpër dasma këngë trimërie si për Azem Bejtën, Qorr Ilazin, Bec Sinanin etj. Në mbyllje të dasmës Rexha shpesh e këndonte edhe këngën: “Marshll Tita në kali të bardhë“, në mënyrë që ta kishte si mbulesë nëse ndonjë spiun e denonconte të pushteti i atëhershëm.
   Një ditë e thërrasin Rexhën në stacion të milicisë, dhe i thonë: - Rexhë, ti po i këndon disa këngë jo të mira nëpër dasma. Për këtë Rexhë duhet me pagua tatimin! Rexha u habit fare e po u thotë se si ka mundësi me pagua njeriu tatim për gojën e vet?! Unë me dashtë nuk këndoi fare, ose nuk flas, apo ia fus gishtat dhe e shqyej gojën deri të veshtë...
   Njeri nga inspektoret e UDB-së, duke e humbur durimin po i thotë: - Rexhë, ti po ha m*** e po këndon nëpër dasma këngë për Azem e Shote Galicën, Qorr Ilazi, Bec Sinanin etj. Pra, po këndon këngët për kaçakët që kanë luftuar kundër Serbisë!
   Ngadalë, - i tha Rexha inspektorit me të butë, se në çdo mbarim të dasmave po e ha edhe nga një m** të madh duke kënduar edhe këngën e Marshall Titës. Këtë sikur po e harroni ju zoti inspektor, - deshi të arsyetohej Rexha, por krisi dajaku...


   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • MYSAFIRËVE U QITI GJELLË T'QENIT

   Ish kanë miqasue rrafshi khâ me Malsi atje.Miqasi e re.Ky mik khâ me ata atje
   pale se qysh janë njoftë.
   Po duen me shkue kta t'rrafshit te miqt n'Malsi.
   Malsori i kish pregaditë tâna t'mirat-me bukë,me djath,me mish e tjera sene,si
   asht adeti i pritjeve.
   Kta tânët,nja tre mashqi,kur shkuen atjetu miqt,po u qet i zoti shpisë kafe e
   duhan.
   Kur kishte nevojë nojnjani me dalë përjashta n'oborr,i zoti i shpisë,n'derë e
   dvetke kët qetrin:
   Çka asht ky,cfarë burri âsht?(me u njoftë ma mirë,me kanë miqasi e vjetër qi
   mos me ba lazëm me dvetë).
   -Ha-tha-qeni qi â ky.
   Duel dikur edhe tjetri.Pveti i zoti i shpisë:
   -Çfarë burri â ky?
   -Qen i madh âsht.
   Kur duel i treti,prap dveti edhe për tâ.
   -Çfarë burri â ky?
   -Ha qen i keq â ky.
   Shkon malsori e po i thotë baqicës:
   -A di shka?Ato jemeke leji t'gjitha aty e m'e marue ni koritë t'madhe gjellë.
   -Për kâ?
   -Për qata miqt.
   -Marre,mori njeri;ikena pregaditë tâna senet.Mos se po koritesh!Konaku yt s'ka
   bâ kurr ashtu.
   -Une po t'tham vetëm koritën e qenit gjellë me ma mushun edhe lugët me m'i pru.
   I zoti i shpis urdhnoi.Baqica ja bani gati.Kur e pruni n'sofër:
   -Urdhnoni-u tha musafirëve.
   -Bre burrë i fortë na gjellë nuk hamë.
   -Paj masi qi ishit qen...Ky m'tha për kët shoqin e vet:"Qeni qi asht
   ky";ky tjetri m'tha për ket shoqin:
   "Qeni i madh asht",e ky i treti m'tha për ket shoqin tjetër:"Qen
   i keq â ky".
   Masi ishit të tret qen,edhe une u pregadita gjellë.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...

  • Xhamajl Abria Dhe Vëllai Mburravec
   Shkoi Xhemail Abria n’Prishtinë, n’ditë t’mretit, e po banë llaf me gjin. Nër burra ish kanë edhe vëllai i Xhemailit, Vesel Çaushi, çaushi i mretit e kapadai i madh. P’e vesin xhinja Veselin:
   A ke vra shumë gjin, Vesel ?
   -Valla nizet e pesë me qit gisht, - tha Veseli edhe p’e luen gishtin.
   E veten Xhamail Abrinë:
   -Po ti , Xhemail, a ke vra shumë ?
   -Sall ni magju e kam vra.
   -Qysh ni magjup !
   -Po, besa, se ma rrehi vëllain tem, Veselin.*

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • DHANDRRI DHE GRUEJA E MÊÇME

   Ish kanë ni djalë koxha mênjemadh edhe ish kanë martue.
   Masi fjet natën e parë me grue, t’nesërmen u çue e shkoi me mjellë grunë n’arëedhe u tha te shpija:
   - Bukën me ma pru djali!
   Kur shkon te ara edhe ja nis me livrue. Po pret çka po bâjnë robt e shpisë - kush po ja çon bukën.
   Kta te shpija s’dinë qysh me ja ba. A bâhet prâmë me u martuee e sod me ja çue bukën djali te ara. Mirëpo, ajo nusja ish kânë e meçme edhe u thotë robve t’shpisë:
   - Binma bukën edhe ni drapën , se une kam me ja çue bukën.
   Ja bien bukën e drapnin e niset nusja me shkue te ara. Kur mrrin tu i shoqi i tha:
   - Puna e marë!
   - Marë paç!
   - Ku me ja nisë me korrë, o njeri?
   - Qysh me korrë - i tha i shoqi - po une qe sa ja nisa me livrue…!
   - Po si qaj djali yt, o njeri - i tha grueja - promë u martove e sod po don me ta pru djali bukën.
   (Krilevë, Gollak)
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...

  • Dija kimetin vëllait
   Xhemail Abrinë, në një tubim e kishin pa vetë:
   -Çka është ma dam për njeriun ?
   -Ka shumë dame për njerin, po s’ka dam ma i madh se mos me njoftë vëlllaun, mos me dashtë edhe mos me ia dijtë kimetin.
   -Po ka turli vëllau !
   -Unë flas për vëlla si ashtë taman vëlla e jo “për turli vëllau”.

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • I GJALLI RRUDHET PAK

   -Shkoi ni katunar m'e e ble ni jargan. Edhe e lypi ni jargan ma
   t'madhin.Dugajxhija ja qiti njâ, po s'kish pas jargana shum t'gatë. Katunari u
   shtri n'dugâjë edhe u m'lue me jargan, po i metën kamët pak përjashta.Tha:
   -Kanka i shkurtë.
   -A e do për t'gjallë a për t'dekun,- i tha dugajxhija.
   -Për t'gjallë,- i tha katunari.
   Dugajxhija i ra shtagë kamëve. Katunari i rrudhi kamët e jargani ja mloi.
   At'herë dugajxhija i tha:
   - Qe vlla,taman e ke jarganin se i gjalli rrudhet pak.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...

  • Shkojne nrikllat te kumbara me nejet edhe ishin ly e ndreq mire e kur hyne ne dere te oborrit qeni i lidhun filloj me leh e ato u tuten . Ateher dul kumara ne oborr e po ju thote hajdi nriklla e ato po i thone kumbar keqyre se po na hane qeni. Kumbara iu kthey more valla veq ne ju hangesha une se qeni lidhe eshte po hajde hini mrena e mos u tutni.

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • BOLL MA....

   Ish kanë ni katunar e e përziu drithin me dhe për me i ardhë ma i rânë e e con
   n'magaze me e shitë.Magazinjeri ish kânë njeri i drejtë.E kqyr drithin edhe e
   pâ t'përziem me dhe.S'po i thot:"Pse e ki t'përziem me dhe",po po e
   vetë:
   -Sa vjet i ki?
   -Gjashtdhejt.
   -Boll ma,-i tha magazinjeri-hiq dorë prej ktyne seneve se vakti â.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...

  • Nji mbret kishte dale nji here tebdil, me rrobe te panjohuna, per te pa punet e mbretnise se tij. Rruges takon nje nepunes te vogel edhe hyni ne kuvendim me te:
   - Si shkoni me qeverri, si i ke hallet?
   Nepunsi ju pergjegj shkurt:
   - Une per veten teme jam keq! Kam nji tufe fmije e s'po mundem me i mbajte me rrogen e vogel qi marr. Bile jam nise me shkue ke mbreti me i qa hallin.
   - Po nuk t'dha gja? - e pyeti mbreti.
   Nepunsi i vogel fshatar, qi nuk e njofti, ju pergjegj si pa te keq:
   - Po s'me dha gja, ne djall vafte! - Dhe i futi nji te shame te madhe mbretit.
   Mbas ktyne fjalve mbreti i muer ne shenim emnin dhe u largue.
   Kur shkoi fshatari ne nesret te mreti, e njofti me njihere qi paska qene mbreti vete aj qi paska takue dje me te dhe e paska sha keq fort, prandaj po mendohesh se si t'i pergjigjesh sot e te lante te shamen e djeshme.
   - Ckemi - i tha mbreti - pse qenke mundue deri ktu?
   - Jam shume ngushte, kam nji tufe fmije, rroga e vogel...
   - Mirepo, n'qofte se nuk t'jap gja? - e pyeti mbreti me dinakeri.
   Fshatari ju pergjegj:
   - Per ate u muerem vesht dje, madhni.

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • QITMA ZOT NJI KALI

   Ish kanë ni drumtar kah shkon vetun për shehër.Dikur po e sheh ni
   përpjeze e po thot:
   -Qitma,zot,ni kali e t'kapërcej qeket përpeze teri n'qat kodër se jam lodhë e
   kputë.Nuk shkon nja pesdhjet hapa e zatetet n'ni zabit t'mretit.Zabitit i kish
   pjellë atkija.Mazi i vogël nuk mujke me ecë e zabiti me pritë s'kish vakt.Kur e
   pa zabiti drumtarin,i tha:
   -Paja kâ!-Drumtari ju afrue.
   -Kape ket maz,qite n'shpinë se s'po munet me ecë e qitma n'kodër.
   -Vallahi jam lodh e s'muj.-i tha drumtari.
   Zabiti ja qiti alltin,ja drejtoi e i tha:
   -Kape mazin qite n'shpin se t'vrava.
   S'pat cka me ba drumtari,e ngarkoi mazin n'shpinë.Po i n'gjitet kodrës përpjetë
   me gjith maz e po flet me vedi:
   -Hej more zot,une t'thash:"Qitma 'i kali t'i hipi n'shpin e t'dal
   n'kodër",se jo me m'hipë mue kali n'shpinë e m'e qitë une kalin n'kodër.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...


  • KA KORRE?--NUSJA
   Ish kane ni zotni e kish pas toke shum.Kish pas shti argat n'are me korre grune , e ner ta ishte edhe 'i nuse e shpis.Kah akshami ish kan shkue zotnija te argat.Vetke zotnija tuj shkue ares:
   --Kush i ka korre qita rena kaq keq?
   --Nusja,-- thojshin tjeret per me e pshtue veten se e dishin qi nusja nuk flet.Shkojke ma larg zotnija e prap vetke:
   --Kush i ka korre qeta rena kaq keq?
   --Nusja,--ithojshin prap argat.
   Kur u ba aksham e erdh vakti m'i marre hakun,zotnija tana paret ja dha nuses.Argat i thane:
   --Pse me ja dhane nuses tana paret?
   --Prej fjalve t'juja po merret vesh qi nusja e paska korre krejt aren.

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • DO TU TREGOJ T'GJITHËVE...

   I kish pas thanë njani ni shoqit t'vet:
   -Po t'kallxoj dishka n'besë,po ti kurkuj mos i kallxo.
   Ai tjetri i tha:
   -Besa do t'i kallxoj t'tanve.Masi s'po mun e ruen ti at fjalë,kah ta ruej une?
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...


  • A HIHET NE KET UJE
   Ish kane njani tuj ba udhe.Ja mrrini tu ni uj , e zatetet ni coban stomit t'ujit.E kish menen me dale n'at ana ujit.E veti cobanin:
   --O coban , a hihet n'qet uj?
   --Po.
   Ujt ish kone koxha i felle.E merr drumtarin e e con nja 'izet-tridhet metra teposhte.Dikur drumtari mezi qi duel.U k'thue te cobani e i tha:
   --Pse , bre coban , ke tuj m'marre n'qafe e nuk m'kallxove t'drejten?.Gati u myta.
   --Ti nuk m'pvete a dilet , po a hihet n'qit uj.Me hi a kollaj , po me dal a zamet.Duhet me vete a dilet e jo a hihet.

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • PËR FYTYRË--- KATËR LIRA

   -N'kohë t'vjetra, gjaku për fytyrë ish kânë katër lira;gjaku i burrit dymdhet
   lira,e varra sakat gjashtë lira.
   Shkon njâni te ni plak edhe e vet:
   -Qysh bâhet kjo punë , qi varra i ka gjashtë lira e fytyra katër lira?
   -Fytyra nuk lahet me pare,-ja kthei plaki.-Ai qi nuk don m'e hupë ftyrën e
   vet,për tâ âsht âlltija.Ai qi nuk ka dert për fytyrë e do m'i marr paret,boll i ka katër lira.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...

  • QITEM MOTER TA LAJ FTYREN
   Shkoi njani te motra e vet e martueme e nejti rrum dy muej pa luejte hic.E kish gjet mire aty;me punu s'punojke e miku i bajke muhabet boll.Ma s'mrami miqt nisen me u merzite,po s'kishin qysh me i thane me u cue.Edhe motres nuk i vike mire qi po rrin vllau aq shume.Ni dit natje i tha vllau motres:
   --Qitem uj , moter , t'e laj ftyren.
   --Uh , vlla--i tha motra.---Cfare ftyre po do me la!?.Ti me pas ftyre, shkon te shpija jote.

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • ME M'I DIJTË TË ZEZAT QË I KAM...

   E muerën nusen n'ni katun.Shkuen gra e qika me e pa.Nusja ish kanë e zezë
   n'fytyrë.Njana prej grave tha:
   -Mashalla,mashalla,mori nuse po e zeza qi kanke!
   -He mori gra,-tha nusja-me i dijtë ju t'zezat qi i kam une mrapa,kurgja nuk jam
   e zezë n'fytyrë.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...


  • RAHMET PASTE KUSH E KA GJETE MISHIN E PASULIN.
   Njani kish shkue n'mal per dru.Gjith diten nejti pa buke.Edhe e lagu shiu.Kah u kthye ,po thot me vedi:"Ishalla e gja ' ni pasul per darke".Kur i pruni drute tu shpija, u shtrue darka.Bacica kish shti pasul , edhe me mish.Kur e pa ky pasulin me mish u gzue.Hanger shum.Piu edhe i'gote uje, e dhezi ni cigare e tha:
   --Zoti zhdrypte rahmet n'shpirtin e ati qi i ka ra n'men me i bashkue mish edhe pasul bashke.Pasuli jemek n'veti, e mishi kapaki i t'tanave,a ka si bahet ma mire!

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.