Mesele / Anekdota

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • MBRETIT JA ÇELTË ZOTI SYTË E ZEMRËS

   Ke ni hallë plakë.E pat ni djalë edhe renë e vet.Djali ish kan shkue ni ditë
   n'pazar.Kur erdh pej pazarit,p'e vetë e ama:
   -Bir, a mun erdhe?
   -Erdha nanë.
   -A kish naj haber,a njeve naj sen?
   Djali deshti m'u mahitë pak me nanën për dashtnim e i tha:
   -He mori nanë,ni urdhën qi e kish qit mreti,vejushk kun mos me lanë,vec tana me
   e marr ka ni burrë.T'reja e plaka,jashta m'e pasë ni dham n'gojë,s'ka care pa u
   martue.
   Halla e shtini gishtin n'gojë e po kqyr mos e ka naj dham.
   -He, more bir,-tha plaka-ja zgjat jetën zoti mretit shumë se po deshka me
   sunue mirë.
   Reja ish kanë n'magje tuj e sitë miellin.Keshi ho-ho-ho,se p'e merr vesh qi
   djali po mahitet.Halla i tha:
   -N'dash ban ho-ho-ho,n'dash hi-hi-hi,shka â folë,ka mu ba.Mretit ja celtë zoti
   syt e zemrës.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...

  • UNË SE KAM MJELLË ARËN HALA
   (Padalisht,Drenicë)

   Ni i zllakuçanas i ngjet kijet me livrue ditën e dielle.Prifti kapërcen atypari edhe,n'ven se me i thanë "Puna e mar!",po i thotë:
   -A s'po t'vjen marre si i ki ngjitë kijet t'diellen?A e di ti qi zoti,kur e ka jaratisë dynjanë për gjashtë ditë,t'shtatën ditë, t'diellen,ka pushue!?
   -Paj,zoti e ka krye punën edhe ka mujtë me pushue,a une, si p'i sheh ti,lum urata,s'e kam mjellë arën hala,-i tha i zllakuçanasi.


   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • TRE VJET TË KAM LAVDUE

   E kish pas marrë ni plak ni grue për djalë t'vet.Reja i kish pa bâ hyzmet shumë
   plakut rrum tre vjet.Plaku tre vjet e kish pa livdue renë n'ka ish zatetë,kur
   kish pas shkue nëpër miq:"Ni re qi e kam marrë une,kush se ka n'ket
   rrethinë".

   Mas tri vjete reja s'po i ban hyzmet e as s'po e ngon.Plaku ni ditë po i thotë:

   -Hej moj bi,shum n'zor jam ra une tash.Tri vjet t'kum livdue e , tash tri vjet
   m'duhet me t'kesh për me jau mush menen hallkut qi s'asht qashtu çysh kam
   thanë.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...

  • PAK TLYNE,PAK DUHAN
   Nifare Shaba ' Dema i Vuqines e kish pas pi duhanin shum.Djemt ishin kan pas menue me ja hjek duhanin e po i thone ni dite:
   --Ish.kallaj, bre babe, me e lane duhanin.Na ka kallxue dikush.
   --Qysh , bre bir?
   --Me e hanger ka 'i luge tlyne sabale.
   Plaku s'kish pas qef me e lane krejt.Po u thot t'bijve:
   --Jo,bre bir,s'un e kini marre vesh mire.Kan thane:Pak tlyne e pak duhan!

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • S'KE MBETË AS PËR TE SHPIA

   Ish kanë ni njeri e kërkojke shumë nëpër miq e dostllarë.Kur vike te shpija i
   lodhun,i thojke grues:
   -E moj grue,s'jam mbet ma me dal kund.
   Grueja ni ditë su durue e i tha:
   -He,more njeri,ti s'je mbetë besa as për te shpija (se s'po ta sheh kush hajrin)
   .
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...

  • NUK TE NJEH KUSH A JE GJALLE
   Ish kane ni katunar i thjeshte , po menen e madhe.N'mbramje shkon te shpija e ulet e po rrin mazun.E shoqja e këthei darken edhe e thirri me hanger.
   --He , moj grue , nuk e din ti cfare derti kam une.S'muj me hanger buke.
   --E cfare derti ki o njeri?
   --A dekë filan bajraktari;filan aga e filan parija e m'ka mete fisi n'krye.
   Gruja priti e i tha:
   --Hajde njeri e ha buke , se s'të njehë kush qi je gjalle , se veçë taksirati i ktyne thmive me m'i lane unet , qi t'ka hype menja e madhe , se kush s't'njeh.


   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • TË KA HUPË EDHE LAMSHI

   Njani s'i kish pas punët kurrqysh.Po u ankohet disa dostllarve t'vet:
   -M'ka hupë fija.
   Ata dostllarët ja dijshin punët mirë e i thanë:
   -Shka bahet qi t'ka hupë edhe lamshi,se për fije kallaj bahet!
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...

  • S'TA LEN AS MRENË E LE MA N'HAMAR
   (Likoshan,Drenicë)

   Njani,tuj shkue udhës,e sheh njanin tuj livrue.Lavërtari e lake laknor,bajke trapa.Udhtari po i thot:
   -Puna e marë!
   -Marë paç!
   -Keq paske punue.
   Lavërtari i tha:
   -N'hamar t'zotit!
   -Vallahi-i tha udhtari-s'ta le as mrenë e le ma n'hamar.


   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • KUR PO MË KUJTOHET DAJA....

   E kish pasë njani dajën e keq.Kish pas thanë:
   -Kur po e kujtoj dajën,edhe nana po m'mërzitet.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...

  • DIJA E ZBULUEME DHE E PAZBULUEME
   Ish kan dale ni njeri me shetit.Shkon deri n'stom t'detit.Aty ish kane ni peme e madhe.N'at peme ni shpend i bardhe.Ai shpend e kish pas ni pike uje n'kaqep.Ky njeri quditet shka ish ajo peme aty e ai zogë me ni pike uje n'kaqep.Kah kthehet n'kujtim,teshet n'ni plak t'menqur.E veti plaku:
   --Cka ki qi je kshtu menueshëm,more bir?
   Ai u pergjegj:
   --Kshtu e kshtu e pashe ni pemë n'stom t'detit e ni zog n'pemë me ni pike uje n'kaqep.S'po di se cka do me thane kjo pune.
   --Po t'kallzon plaku--i tha i mrrini.--Pema n'stom t'detit asht dyjeja.Shpeni n'peme asht insani.Pika e ujit n'kaqep t'shpenit asht dija sa kan mrri njerzit,e ata ujt tjeter t'detit asht dija e pazbulueme.


   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • HAJNAT EDHE BORXHLIJT KRYET E MBAJNË ULËT

   Kur ish kanë Shemsi pasha n'Mitrovicë,ishin kan vjedh dugajët natën shumë.Disa
   prej shehrit shkojnë e i thonë pashës:

   -Cka u ba kjo punë si na fikën hajnat?Me na i gjetë hajnat!

   -Bre burra,-u tha Shemsi pasha,-une i kisha gjetë hajnat n'pikë dite,po m'u kan
   përzie me borxhlijt e s'po mij i daj.

   -Qysh kshttu përzihen hajnat me borxhlit?

   -Se si borxhlija qi shkon me krye ulët e tuj u tutë se mos pe e zatet borxhlin
   e vet e nuk ka me ja pague paret,ashtu edhe hajni shkon me krye t'ulët prej
   tute mos p'e ngjeh nakush qi asht hajn , edhe e kapin.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • QYPI ME PARE NË VJESHTË
   (Cerrovik,Prekorupë)

   Ish kanë ni plak e i kish pasë tre djel.Djelt ishin kanë si de-mela.Plaku po i urdhnon me punue dishka,ata s'po donë.E kish pasë plaku ni vneshtë.Mirpo vneshti,pa punue s'bajke. 'I ditë pej ditsh u thot djelve:
   -Bir,jam lodhë,pra kishna m'u kallxue dishka.
   -Shka babë?-thanë djelt.
   -E kam shti ni qyp me pare n'vneshtë.N'mujshi me shkue m'e nxjerrë,ju muni me metë gjallë.
   U cuen djelt,i kapën tarrakopat e shkuen n'vneshtë.Kur shkuen,po gropojnë fellë për at qyp me pare.Mirpo qypin nuk e gjetën.U k'thyen te plaku e i thanë:
   -Babë,s'mujtëm m'e gjetë qypin.
   -Ani,babo e gjeni dikur.
   N'at sene v'neshti bani shumë mirë,se ish punue fellë.Djelt cuen e e shitën rrushin n'pazar.Banë pare boll e nisën me e përmisuegjenjen e tyre.Ni mramje,tuj nejtë n'odë,po flet njani djalë:
   -He,more babë,shka t'bajmë qi smujtëm m'e gjetë at qyp?
   -Po,bre bir,qeky asht qypi me pare-fryti qi na dha v'neshti.
   Se,mos me e pasë punue qashtu,kurrni dinar s'un e kishim marrë.Pra,ne e punofshim edhe mas tashti qashtu,gjithmon kena me pas pare.
   E,prej at'herit e t'e mas ata iu përveshën punës e u banë puntorë.

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • BINI JU SHAHADET

   -Ni i Drenovcit kish bâ me dekë.Robt e shpis po i thonë:
   -Bjer shehadet,babë!
   -Bini ju shehadet se mue mrrou dreqi.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...

  • Valla bre Bossi pasi që s'po dojnë me na ndihmue të tjerët po e vazhdojmë ne edhe më tutje:

   UNË JAM MEHË KAMERI
   (Vitak,Drenicë)

   T'vllajn e Ukës,vinë m'i pa do gjin si njeri t'meçum.
   Ky i kish pas lshue dhet me kullotë e i kish pas varë qysteket e sahatit dej n'tokë.U zatetën me ata qi kishin ardhë te ky,edhe i veti:
   -Ku ja keni m'sy kshtu?
   -Te Mehë Kameri.
   -Une jam Mehë Kameri.
   -Qysh,mej rue dhitë?-i thanë k'ta.
   Njani pej tyne ish n'kali t'shalës edhe i tha:
   -Ma qef kishim pasë mus me t'pa se qi t'pamë,cfarë zani ke pas ti.
   -Paj,more burra,-u tha Mehë Kameri i Suhogerllsë-sa marre me punue n'shpi tane.

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • A Ximi të tjerët po lexojn...mos helbetna msojn najsen prej këtyne meseleve....

   U NIS PËR MEVLYD E DUEK SURLE E TUPAN

   Cohet Lima Kelmendi e e thrret hoxhën m'e k'nue ni mevlyd.Nuk vjen hoxha se i
   del ni dek a punë.Ja con zoti tupanxhinë e surlaxhinë qi i kish zanë nata e
   shkojnë me bujtë te Lima Kelmendi n'Balincë-I shtinë mrena Limani e u shtron
   darkën.Mas darke i shtinë djemt e shpisë musafirt me i ra tupanit e surles.Ja
   fillojnë kta e po bâjnë gjymysh.Limani u ba n'qef e kish pas folë:
   -Kalleni,kalleni e bani gjymysh!E kam pas nisë për mevlyd e m'duel surle e
   tupan.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...

  • SHPIJA E MADHE
   (Vitak,Drenicë)
   Ishin kan shkue do t'drenicakë n'nahije t'Pejës me ba pazar e tuj shkue udhës,n'pik t'verës,i pashin do rob t'ni shpije t'madhe qi gjith ditën rrishin e kuvenojshin nër hije.Dit' pej ditsh hallku, tuj kapërcye asajde e tuj pa qi s'punojshin kurgja,e vetën ni kojshi:
   -Allahile,çka kan qata rob t'qasaj shpije,a mus jan s'***ë,a?
   Kojshija u tha:
   -Valla s'di gja-edhe eci.
   Kishin vetë edhe shumë hallk për kit shpi e robt e saj edhe kurkush su kallxojke.Mas do ditsh udhtarët kapërcyen asajde,e kur si panë robt e shpije t'madhe nër hije,vetën:
   -Allahile,a dini me na kallxue,ku janë robt e qisaj shpije?
   Kojshija priti e foli.
   -E,vallahi ishin kanë ba marak m'u da e pej qasaj dite qi u danë err e terr punojnë e s'i sheh kush ma nër hije tuj nejë.

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • MUHABETI I GOJËS

   Njani po thot:
   -Thonë hallku se ata qi kërkojnë (shëtisin),shkojnë veç me hangër. E une jo,
   nuk shkoj me hangër, po due me pasë muhabet t'gojës.

   Tjetri ja priti:
   -Krejt njâ asht bre jaran. Muhabeti i gojës âsht buka.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...

  • T'CELNIT E ARËS I BJEN KATËR T'MIRA
   (Obrijë e poshtme)

   Xhemajl Obrija,kah shkon n'Plluzhinë,i takon do t'katunas kah e celin ni mal e bajshin arë.Masi u fal me ta,po u thotë:
   -çelni,babo,çelni,se t'çelnit e arës i bjen katër t'mira.
   -Cilat janë ato t'mira o baba Xhemajl?
   -E shton arën,i ban hazër cungat për dimën,t'hahet buka ma fort edhe t'merr gjumi ma mirë,u tha Xhemajli edhe shkoi.

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • MERRJAU BUKËN SE E HARROJNË DJATHIN

   Ni zot shpije,kur shkoi tu shpija, po i nien tu kajtë fmit. E thrret t'shoqen e
   i thot:
   -Oj grue, çka kanë thmija qi po kajnë?
   -U kam dhanë bukë e tash po lypin edhe djath.
   -Merrjau bukën se e harrojnë djathin.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...

  • A QITI DJERSË BUKA KAH E GATOVE?
   (Kishnarekë,Drenicë)

   Njani e kish marr ni re (nuse).Renë e kish marrë pej shpije 'zingjinit.Nusja s'kish pas gatue kurrë bukë n'shpi t'vet sa ish kanë cikë.Kur hini n'magje si nuse,bukën e parë se qiti hic t'mirë.Plaku i shpis ish i mecëm.Nuk dashti me ja marrë f'tyrën resë,po i tha:
   -Deshta me t'vetë,bre bi,a qiti njersë buka kah e gatove?
   Reja i rrudhi kraht e s'diti shka me thanë.Plaku tha:
   -Kqyre pra nestra,kur t'gatuejsh.Kqyre mirë bukën a po qet njersë e toni nisja m'e pjekë.
   Reja ,kur hini n'magje t'nesrit,kah po gatuen,po kqyr a mos po qet brumi njersë.E n'gjeshi,e ngjeshi sa mujti,po brumi s'qiti njersë.Djersët i shkojshin vadë resë,e dikur,kur u lodhë.e qiti bukën n'qerep edhe e poq.Kur ushtrue sofra,plaku po e shef qi buka kishte dalë e mirë.I tha resë:
   -A u njersë buka?
   -Jo babë,-tha reja.-boll u lodha.njers't m'kanë shkue vadë,po brumi kurrqysh nuk qiti njersë.
   Po qato,moj bi,kur t'njersësh ti n'magje,qato janë njersët e bukës e qat herë buka del mirë.


   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.