“Cheese Cake”

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • “Cheese Cake”

   “Cheese Cake”

   [Blockierte Grafik: http://i56.tinypic.com/2epswv4.jpg]

   Përbërësit:

   1 pako biskota digestive
   1 filxhan arra ose bajame
   1/2 pako gjalpë
   1 pako krem djathi (maskeronë)
   1 filxhan qumësht panda (qumësht i ëmbël dhe i trashë)
   2 limona
   1 vazo reçel / marmelate luleshtrydhe ose fruta te pyllit (mund të përdorni çdo lloj reçeli ose marmelate)

   Përgatitja:
   1. Në radhë të parë përgatisim bazën e ëmbëlsirës. Ne mikser vendosim biskotat dhe arrat.
   2. Shkrijmë gjalpin dhe e përziejmë me biskotat dhe arrat e shtypura.
   3. Këtë masë e shtrojmë në një tepsi dhe e ngjeshim mirë me dore, që të formohet një shtresë e njëtrajtshme.
   4. Në mikser rrahim kremin e djathit (maskeronë) me lëkurën e grirë të dy limonëve dhe qumështin panda, derisa masa ta shtojë vëllimin.
   5. Kremin e përfituar e shtojmë mbi biskotat.
   6. Për të përfituar salcën që do të hedhim mbi krem, hollojmë reçelin (marmelatën) me pak ujë.
   Këtë salcë do ta hapim mbi shtresën e kremit të ëmbëlsirës vetëm pas një ore, pasi ta kemi vendosur njëherë ëmbëlsirën në frigorifer që të mpikset pak.

   Ju befte mire!