Kallamar të mbushura të Parosit

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Kallamar të mbushura të Parosit

   Kallamar të mbushura të Parosit   Përbërësit:

   2 kg kallamarë të freskët
   2 presh
   Një tufë selino
   Një tufë qepë të njoma
   Oriz të verdhë
   1 shishe të vogël (150 ml) uzo
   250 gr vaj ulliri
   kopër
   kripë dhe piper të zi të bluar

   Përgatitja:
   1. Pastroni dhe lani mire kallamarët. Kokën dhe mustaqet e tyre prijini në copa të vogla.
   2. Kaurdisim qepet e njoma dhe preshët.
   3. Shtojmë kokët dhe mustaqet e kallamarëve, koprën, orizin dhe i lëmë të pinë ujin.
   4. E heqim tenxheren nga zjarri dhe fillojmë të mbushim kallamarët.
   5. I mbyllim me anë të kruajtëseve të dhëmbëve që të mos dali mbushja.
   6. I vendosim në një tenxhere tjetër, më të madhe dhe të cekët. Shtojmë vaj ulliri dhe i kaurdisim lehtë.
   7. Shuajmë me uzo dhe shtojmë dhe pak ujë nëse është e nevojshme.
   8. Mbulojmë me kapak, shtojmë kripë dhe piper dhe i leme te ziejnë në zjarr të ulët.
   9. E servirim me feta limoni.

   Ju bëftë mirë!