Konsumimi i çokollatës....

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Konsumimi i çokollatës....


   Çokollata e zezë- Me konsumimin e saj, rritet prodhimi i endorfinës. Çokollata përmban 300 përbërje të ndryshme, mes të cilëve edhe anandamidën, një substancë kimike që imiton në tru efektin e marihuanës dhe teobrominës, një stimulant mjaft delikat.
   Një gotë qumësht në ditë- Qumështi përmban triptofan, i cili duke u metabolizuar, konvertohet në serotoninë (agjent për humorin e mirë). Kalciumi, magneziumi dhe potasiumi mund të kontribuojnë për të mbajtur të qëndrueshëm presionin e arterieve.
   Pini çokollatë të ngrohtë- Pijet e ngrohja rrisin temperaturën e trupit, një ndjesi që shkakton rehati të përgjithshme në organizëm.
   Çaj i zi- Ky lloj çaji rregullon humorin. Kështu thotë një studim i Universitetit College të Londrës. Konsumimi i çajit të zi, katër herë në ditë për gjashtë javë ul nivelin e kortizolit, hormonit të stresit, sidomos pas një situate kritike.
   Çaj jeshil- Ky lloj çaji është i pasur me teaninë dhe ndihmon në çlodhjen e trurit. Studimet laboratorike tregojnë se çaji është i pasur me polifenolë, që veprojnë si çlodhës natyrale dhe ushqyes për stomakun.
   Pini ujë të ftohtë- Konsumimi i ujit dhe më pas një ecje e gjatë në ajër të pastër do t’ju shërbejë për çlodhjen e trupit dhe trurit. Uji është si benzinë për trupin dhe influencon në qarkullimin e mirë të gjakut.


   [Blockierte Grafik: http://img121.imageshack.us/img121/6838/bosssiiii.gif]

   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...