Poezi Dashurie...

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Poezi Dashurie...

   DIKUR DO TA KUPTOSH

   Në stinën e luleve ti buzëqeshe një herë
   unë fatit tënd ,kuptimin s,ja gjëj dot
   nuk e dij se q,dashuri tek ti troket
   apo jetë e shthurur zemrën ta rëndon

   Në rrugët që kalove ti dikurë
   unë sot po eci me kujtimet tua
   e emri yt i zbehur po me thotë
   pse vrapon pas meje kot, kur unë nuk te dua

   Eh se q,mallë kam per ty o jeta ime
   nuk ke se si vetën ta mallkosh
   Unë njëherë në këtë jetë të dashurova
   E ti qendron shumë larg, s,don as ta kuptosh

   Sa vargje e fjalë do ti shkrija për ditët tona
   Për ta thurur kuptimin e asaj që e humbe ti
   Me vite e vite do te kalojnë , sdo të ndalesh dot
   Ne fundë do ta kuptosh sa ishte e thjesht kjo dashuri

   Në pragun tim buzë etur , venitesh ti
   shtigje të kaltërta fikur në bebëzat e mia
   do te qendroi kujtimi im për ty
   materie e harruar ne hapsirë
   edhe pse keto fjalë te mia tretën
   janë gjurmë që në mua mbetën................

   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Te urrej apo te dua?

   Kuptoj qe te dua
   edhe kur te urrej
   kur nuk je me mua.
   Kur nuk je me mua
   ti je gjithandej,
   prandaj me shume te dua,
   prandaj me shume te ndjej.
   …e kur je gjithandej
   ti je dhe me mua,
   ja perse te dua,
   ja perse te urrej.
   …e kur me shume te ndjej,
   ti je larg nga une,
   zotohem te te urrej
   por te dua edhe me shume.
   Urrej kur te dua,
   - kur je larg nga une.
   Çfare po ngjet me mua
   …asgje s’po kuptoj…
   Te urrej apo te dua?

   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Kur të Jesh Mërzitur Shumë

   Këtu s'do të jem, do jem larguar;
   Nën tokë i tretur si të tjerët,
   Në kafenenë e preferuar
   Nuk do më shohin kamarierët.
   Dhe nëpër udhët ku kam ecur,
   S'do ndihet kolla ime e thatë,
   Mbi varrin tim do të rrijë i heshtur
   Një qiparis si murg i ngratë.
   Ti do trishtohesh atëherë,
   Se s'do më kesh në dhomë të gjallë,
   Dhe, kur në xham të fryje erë,
   Do qash me erën dalëngadalë.
   Po kur të jesh mërzitur shumë.
   Në raft të librave kërkomë,
   Atje i fshehur do të jem unë,
   Në ndonjë varg a ndonjë shkronjë
   Mjafton që librin pak ta heqësh
   Dhe une do zbres, do vij pas teje;
   Ti si dikur me mall do qeshësh,
   Si një blerim pas një rrëkeje.

   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • “PËR TY”

   Në këtë ditë të bukur dielli
   nën kaltërsin e këtij qielli,
   jam ul pran i vetëm dhe mendoj
   si të të them se aq shum të dashuroj!
   Të të them se për ata sy
   digjem si zjarr e bëhem hi,
   të të them se për ato buzë
   përvëlohem bëhem prush!
   Aq shum gjëra dua të t'them
   kur pran teje unë do të jem,
   vetëm një gjë kërkoj nga ti
   të lutem të ma kthesh këtë dashuri!!!

   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Ti...

   Ti je fillimi dhe fundi
   Ti je gëzimi që humbi
   Ti je jeta vetë
   dhe vdekja qe me thërret
   Ti je zilja e mëngjesit
   Ti je dielli në perëndim
   je dhe lot i syrit tim
   Ti je vitet që kaluan
   Ti je orët që më shkuan
   Ti je orët që do vijnë
   je dhe ditët që s'do gdhijnë
   Pra ti je gjithçka për mua.
   E kupton se sa të dua?
   E kupton se të kam nevoj?
   Mos kërko të të haroj !!!!!!!!!!

   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Të Dua...po ti mua?

   Të dua të pres
   Nuk dua të vdes
   Me ylzit e natës
   Unë të përshëndes
   Kujto erën e mali
   Kujto erën e lehtë
   Kujto zemrën time
   Që të don për jetë
   Ah sa natë e lumtur
   Ah sa natë e qetë
   Gjithmon më kujtohesh
   Nga ora 12-të
   Të dua pa masë
   Të dua pa mbarim
   Të dua më shumë
   Se sa shpirtin tim
   Të dua ,të dua
   Për ty do të vdes
   Por ti a më don mua?
   Përgjigje po të pres?

   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Te Kam Endrruar Shpirt

   Mbi dritare nata leshon qetsine
   dhe shiu i fuqishem shoqeron vetmine.
   Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
   nje zemer te vetmuar e mbushin shprese.
   Heshtja mbreteron...
   Dy sy te vegjel ngadale mbyllen...
   nje buzeqeshje e embel
   vjedhurazi shikon
   dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
   ***
   Ngadale lundron ne det
   dhe ngritet e fluturon ne qiell
   me dy sy qe shkelqejne atje lart
   buzeqeshja flet.
   Nata kalon...
   Buzeqeshja mbledhe krahet
   dhe kthehet ne qerdhen e vet...
   Serish heshtja mbreteron...
   dhe syte e vegjel hapen me nxitim
   Tani dielli i posalindur ndriqon
   " Te kam enderruar,"
   nje ze tingellon
   dhe...
   serish heshtja mbreteron...
   ♥♥♥♥♥♥ "Nëse më duhët të zgjidhja në mes frymëmarrjes dhe Ty ....
   ...unë do të zgjidhja Ty sepse Ty më je frymëmarrja ime". ♥♥♥♥♥♥
   ███████████████████100% Shqipet.Eu
  • Eja...

   Si i burgosur në syt e tu,
   si mërgimtarë larg teje,
   po më djeg ky mall
   po me përvëlon,
   këto dhimbje shpirt
   zemra nuk i duron,
   eja rri me mua
   nje puthje ta fali
   e që në buzët e mia
   të më shuhet mallii...
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • U bera edhe une Poete lol hahahah

   Qdo dit pa ty,ështe si një dit pa diëll..!!
   Qdo m'brëmje pa ty, ështe si një nat pa yje..!!
   Qdo or pa ty,ështe si një nat pa ndjenja..!!
   Qdo minut pa ty,ështe si nje minut mos të isha në jet..!!
   Qdo sekund pa ty ështe si mos t'më reh zemra
   $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
   $$_____________________________$$
   $$_____________________________$$
   $$_________$$$$$$$$$$__________$$
   $$___________$$$$$$____________$$
   $$___________$$$$$$____________$$
   $$___________$$$$$$____________$$
   $$___________$$$$$$____________$$
   $$___________$$$$$$____________$$
   $$___________$$$$$$____________$$
   $$___________$$$$$$____________$$
   $$___________$$$$$$____________$$
   $$___________$$$$$$____________$$
   $$_________$$$$$$$$$$__________$$
   $$_____________________________$$
   $$_____________________________$$
   $$______$$$$$_______$$$$$______$$
   $$____$$$$$$$$$___$$$$$$$$$____$$
   $$___$$$$$$$$$$$_$$$$$$$$$$$___$$
   $$___$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$___$$
   $$____$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$____$$
   $$______$$$$$$$$$$$$$$$$$______$$
   $$________$$$$$$$$$$$$$________$$
   $$__________$$$$$$$$$__________$$
   $$___________$$$$$$$___________$$
   $$____________$$$$$____________$$
   $$_____________$$$_____________$$
   $$______________$______________$$
   $$_____________________________$$
   $$_____________________________$$
   $$___$$$$$$$$$_____$$$$$$$$$___$$
   $$_____$$$$$_________$$$$$_____$$
   $$_____$$$$$_________$$$$$_____$$
   $$_____$$$$$_________$$$$$_____$$
   $$_____$$$$$_________$$$$$_____$$
   $$_____$$$$$_________$$$$$_____$$
   $$_____$$$$$_________$$$$$_____$$
   $$_____$$$$$_________$$$$$_____$$
   $$_____$$$$$$_______$$$$$$_____$$
   $$______$$$$$$_____$$$$$$______$$
   $$________$$$$$$$$$$$$$________$$
   $$__________$$$$$$$$$__________$$
   $$_____________________________$$
   $$_____________________________$$
   $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
   ♥♥♥♥♥♥ "Nëse më duhët të zgjidhja në mes frymëmarrjes dhe Ty ....
   ...unë do të zgjidhja Ty sepse Ty më je frymëmarrja ime". ♥♥♥♥♥♥
   ███████████████████100% Shqipet.Eu
  • Të Dua...

   Dashuria ime s'ka kufij,
   sepse ka vite përjetesia që është larguar prej tyre,
   ajo ka prekur pafundësite e galaktikave
   më të pakonceptueshme sepse zemra ime është kaq e
   madhe të të fut ty të tërën brenda,
   zemra ime madje sa nuk çahet prej teje,
   zemra ime të do ty si një dhuratë të çmuar,
   zemra ime të do vetëm ty!
   Ja kush je ti, ja edhe unë kush jam,
   ja kush është dashuria që më lidhë pas teje
   me zinxhirë ndjenjash dhe vetëmohimi!
   Le të thonë që jam i çmendur,
   ...le ta thone prape, gjithmonë,
   sepse unë e di që i tillë jam,
   i çmendur pas teje...i marrosur,
   sepse ti je frymëzimi im,
   je gjithëçka që kam dhe do të kem brenda zemrës!
   Të dua dhe nuk pyes përse jetohët, sepse e di që vetëm për TY jetoj!
   TË DUA!!!
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Lufto per at qe e do
   dashuro deri sa smundesh ma
   edhe kur mendojsh se ska shpetim
   e le zemren te vendos per fatin tim
   ----------------------------------------==
   kur dashuroj shpirtin e leshoj
   se mbaj brenda gjithqka qe kam
   asaj i dhuroj

   =================================
   e kuptova qa esht dashnia
   e verejta ket nga lotet
   qe pikojn ne duart e mia
   ==================================

   mes ngurro te kesh at pran vetes bej te pamunduren
   qe mos ndodh gje tjeter
   se mas disa kohe zemra nuk pushon
   kur ti nga shpirti asgje nuk degjon
   ---------------------------------------------------------------

   E mira e nje njeriu te dashur vjen nga dashuria per te pare te tjeret te Lumtur ♥
  • Më fal..

   Më fal që të dashuroj
   është një ndjenjë që smund ta ndaloj
   nuk jam unë që të them të dua
   por është zemra ime që smë pyet mua
   jemi të ndarë larg njëri..tjetrit
   gjithë koha na shkon në mall e në vetmi
   fati deshti të mos jemi
   bashkë po dije që sdo të haroj
   asnjë çast...malli do të më marrë..
   dhe pse e dij që ndoshta më stë takoj...
   por me dashurin që kam për ty
   gjithë jetën do të jetoj..
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Mendoj për Ty....

   Kur dielli ndriçon në mëngjes
   është zemra ime që për ty u ndez
   kur në drek del ndonje re
   është zemra ime që kërkon fole
   kur të shohësh diellin duke perënduar
   vëre dorën në zemër dhe mendo për mua
   kur hëna të lëshoj rrezet gjithë mahni
   më kujto e dashur se unë po mendoj për ty
   dhe kur yjet të shkëlqejn në errësir
   jam unë o shpirt që të them ''natën e mirë''....
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • thahet jeta thahet lulja
   thahet gjithqka ne ekt bot
   por a thahet dashurija
   ket se din askush
   jo,jo,jo ajo lind forcohet
   dhe gezohet por dhe lendohet
   por ajo rrin ne zemer dhe mbetet gjithmon
   ska me bukur te duash dike te lotosh
   te luftosh por a eshten fer
   tet tradhtojn dhe pa meshir tet len
   ahhh sa e keqe kjo dashurij
   ta keput zemren ta ben shkrumb e hi
   un e dua jeten ashtu dhe ty zemer mos ma bej
   ket se un smundem pa ty
   smundem pasha keta dy sy

   dikur i thash te dua ... me tha sdua tja dij
   sot u kthye dhe me tha... dua te jemi bashk ?
   i thash nihem gje bashk
   :P

   SHQIPET,EU,,,,,,,,,NESSA
   :love:
  • Ike larg...

   Ike larg nga zemra ime
   më le përmbi buzë një fjalë
   dhe në shpirt e mbylla ndjenjën
   se për ty isha i marrë
   dua të të gjej prap sonte
   ta prek trupin tënd të bukur
   përmbi gjunj ta ulë unë kokën
   si fëmij të them më fal
   do të thërras ku je në këtë natë
   veç të të shoh kam etjën dhe mall
   mbi trupin tënd të trem ngadal
   si loti mbi xham
   ike ti dhe ndali ora
   diellin me sy më se pash
   zemrën e mbylla me pranga
   askush tjetër mos ta marr
   s'dua të mbetëm i vetëm
   s'do të vdes jo pa të par
   dhe nëse s'të gjej mes botës
   do të vi lart në parajsë...
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Poezi për Ty...

   Sonte po shkruaj për ty jeta ime
   fjalët që dalin nga zemra ime po shkruaj
   thellë jam zhytur në kujtime
   e nga malli e dashuria po vuaj
   ti më bëre poet në dashuri
   ti më bëre të shkruaj vargje
   për ty thur gjithë jetën poezi
   për ty që zemrën ma knaqe
   le të bëhet himn kjo poezi
   dhe në çdo moment të jetës
   ka për të qen një mrekulli
   ah,sikur ta dije sa të dua
   se sa shumë më mungon
   çdo çast që rrije me mua
   se zemra zemrën kërkon
   po ta le këtë kujtim në vargje
   që gjtihmonë ti lexosh
   edhe kur të jem larg ndoshta do më kujtosh...
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...