Poezi Dashurie...

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Për Ty...

   Lulet e reja do t'i mbledh
   Në kopeshte e fusha ngado janë
   E me të mirat do t'i zgjedh
   Duke kërkuar në çdo anë.
   Ja një trendafil, dhe një tjetër.. dy
   Sa lule që kam e dashur për ty!

   Në kopshte e fusha, ngado janë
   Kam mbledhur tufa lule plot
   Me jasmine e jorgovane
   Sa nuk numërohen dot..
   Vura një të puthur, dhe një tjetër..dy,
   Sa dashuri kam e dashur për ty!
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • gjithqka filloi thjesht si nje miqesij
   ne mes ne dyve lindi nej dashurij
   pse po don ti me shku pse po don mem harru
   pse fati yn o zemer qenka shkru keshtu
   pishman ke mi ra por von ke me kuptu
   ski me mujt mem harru se ne zemer mu me ki
   nuk e dij qka ndodhi nuke kam as iden
   kujtimet per ty zemer mu po em thejn
   kthehu po te lus se nuk kam em shpres
   sepse po nuk erdhe ateher un do vdes
   pse po shkon pse pom harron
   pse ket dashurij ti pe nenqmon
   dua qe ta dij pse po don mem lan
   shum shpejt i harrove fjalet qe mi ke than

   dikur i thash te dua ... me tha sdua tja dij
   sot u kthye dhe me tha... dua te jemi bashk ?
   i thash nihem gje bashk
   :P

   SHQIPET,EU,,,,,,,,,NESSA
   :love:
  • - Po ti ku më je, në ëndërr a më sheh?
   Kur ika veç ty të mbarta me vete se nuk e dija se sa orë zgjaste rruga nga Dashuria në Dashuri.
   Kur ika ndjenjat nuk i zhvesha dot, si lëkurat vitaminoze të portokallit.
   Ku jam unë?
   Ku je ti?
   Nuk e di !!
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • - Pse moj vajzë të mbaj në zemër, si më hyre kështu në shpirt?!
   Si mendjen ma ke tërhjek?!
   Pse në mua nuk ka më hapësirë por vetëm ty aty të ndjej?
   Do të kalon koha, do të rrënohet gjithësia,do të përfundon jeta
   por ti tek unë do të mbetesh ajo, gjithënjë e vërteta.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • aty ku jeta me buzeqeshi
   mendova se sdo derdh me lot
   mendova se jeta mu gezu
   ohh pasha keta dy syt
   e lumtur dhee ehetur
   per dashurin ton kendoja
   ne gjdo hap ftyren tende
   doja ne gjdo cep te shpis me pa
   pysja veten mos kam lujt mend vall
   jo ajo ishte dashurija qe kisha per ty
   por gjithqka u shu sa lindi perfundoj
   mendoj ku gabova vall
   mos ndoshta pse te doja shum
   mos ndoshta pse doja me te miren per ty
   kete se kuptova se ti sma lejove
   me le lotin si kujtim dhe tjetres
   i shkrun shum fjali
   ma mir ma heret se ma von
   boll derdha lot me kot
   dikur i thash te dua ... me tha sdua tja dij
   sot u kthye dhe me tha... dua te jemi bashk ?
   i thash nihem gje bashk
   :P

   SHQIPET,EU,,,,,,,,,NESSA
   :love:
  • Sytë e ty më kan thënë atë që smë the kurr ti
   Që nuk jam askund si figurë në dashurin tënde
   Sikur gur ku kam ra aty kam mbet
   Të marr frymë jam ndalur….
   Nganjëher duhët që zemra trimërisht të fshehët
   Kur dhemb loti që kurr nuk rrjedh
   Sikur gur ku kam ra aty kam mbet
   Të marr frymë jam ndalur….
   Ke ardhë,ke shikuar nga lartësia
   Ftohët ke thirr emrin tim
   Ke dashur lotët e mia si dhuratë
   …por unë kurr nuk qaj…
   …s’do të shohësh lotin tim….
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Kam qenë si ujku-I vetëm dhe I pikëlluar
   I thyer,I sigurtë që s'do gjejë lumturinë
   Dhe pastaj u ndryshu e tëra
   Në jetë më hyre ti,më tregove dashurinë

   Më hyre në jetë si në ëndërr
   Dhe klithmën e zemrës prapë më zgjove
   Si fluskë borë në dorë më re
   Të ndjej dashuri prapë më mësove

   Diçka quditshëm po ndodhë
   Tash po zgjidhët fati im
   Duhët ta dish se vetëm për ty egzistoj
   Ty dhe vetëm ty të don ky shpirti im….
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Sa herë,për disa minuta
   Për mua qan,lëshon lotin
   Unë vetëm e uli kokën
   Dhe në shpejtësi,ashtu ty të ndjeshme
   Të bindi në të kundërtën
   A e di që e ke mirë…

   Mos shko,ende jam unë
   Princi I përrallës tënde
   Shetis dikund,
   Por më ke në dorë
   Mos shko,ende jam unë
   Engjëlli që ty të ruan
   Para e kisha humb jetën
   Se sa ty të humb ndokund…
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Te Dua Te Dua

   Te dua te dua
   te them te verteten
   perveq meje mos
   dashuro tjetern

   edhe dua te them se
   vetem ti je ne ket bot
   qe per ty po qaj me lot

   je mshefur diku thell
   ne zemren time qe nuk
   mundi te nxerri as me
   qe nuk ki mundesi te
   dalesh me gjithato kujtime

   edhe ste them per jet
   qe nuk te dua por vetem
   vetem kur te vie dita
   e fundit per mua

   ditet e tona ****
   si harroj kurr per jet
   e gjithmon i kujtoj e i
   shkruj ne gjdo flet

   te dua te dua
   deri sa te vdes
   edhe kur te vdes
   ne ate bot te pres .
  • Do ju shkruaj deri sa mundëm
   Se nga dhimbja skam tjetër shpëtim
   Kujtimet le të shkojnë me atë
   Jetën e re nisi me fundin
   Me fundin e gotës që ska mbarim

   Vitët do ti njehi për mbrapa
   Sonte vuajtja mbushët për ne
   Pjesë e imja shkon me atë
   Dhe me ëndrrat e mia të rrenuara
   Vetëm që dhimja të më harrojë
   Dhe t'më le përjet të fle…
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
   gjysmen e vets ke en faj
   ti humbe besimin dikush do qaj
   dhe ti do ndiesh mir
   ej zemer qpo ndodh po ec ngadal
   e degjo fjal q eun ti them
   mos vuaj zemer edhe en qastin
   si ateher un te dua gjdo her
   un ndihem vetem pse nje gabim
   te vendos per ne kur un te dua zeme rte dua
   gjithmon ndodhem ne prag
   te nje jete pa jet e dij diferencen
   shum e prekshme pse sme mbron
   pse shikon fjal per fjal qka un tham
   qfar nuk do beja ti te me rikthehesh
   sepse gjdo qast po mundohem tet them
   un ndihem vetem zemer te dua
   dikur i thash te dua ... me tha sdua tja dij
   sot u kthye dhe me tha... dua te jemi bashk ?
   i thash nihem gje bashk
   :P

   SHQIPET,EU,,,,,,,,,NESSA
   :love:
  • Te luta shumë herë tek unë të vish
   E dashur nuk erdhe ke faj ta dish,
   I vetmuar gjithë jetën ty po të pres
   Në fytyrë i qeshur por në zemër po vdes ...
   ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Shiko...

   Shiko... kush të erdh në derë,
   Unë miku yte, përjetë!
   Nuk erdha të të ngushëllojë,
   Por vetëm me të përshëndetë!

   Shiko... kush të erdh përsëri,
   Jo nuk kam ardhur të të kërkoj mëshirë,
   Por vetëm të të shoh ty më mirë!

   Shiko... kush troket pa ndalur,
   Të kam thënë të kesh durim,
   Se një ditë kam për të ardhur,
   Përveç nëse më merr rruga e pakthim!

   Shiko... edhe njëherë,
   Nëse është hera e fundit,
   Dhe më trego a të të pres, a po jo,
   Pastaj ma jep ilaçin e gjumit?!

   Shiko... si shkoj nga kjo botë,
   Pa asnjë frikë nga VDEKJA,
   Pasiqë më shumë më pëlqenë kjo,
   Se pa TY, përplotë t'më është JETA!
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Se di...

   Se di çdo të ndodhë me ne të dy
   A thua do të jem ndojherë me ty
   Sikur kjo ëndërr të ndalët një ditë
   Se di a do të të shoh me o drite?

   Se di pa ty çdo bëj o yll
   Pa ty kjo botë me duket një pyll
   Pa ty kjo botë s'do këtë kuptim
   Se di o fiksim i trurit tim.
   Se di vallë a do të duroj
   Pa të puthur në atë goje
   Pa të prekur me këtë dorë
   Se di a do ndjej më nxehtë a borë.

   Se di sa gjatë agonija do të vazhdojë
   Por di se shumë të dëshiroj
   E di sa shumë ti më gëzon
   Kur pak vëmendje më kushton
   E ndjej se shumë do të të dua
   Sa kohe ato buzë do më puthin mua
   Sa kohë që zemra do t'më punojë
   Emrin tënd do të kem n'zemër dhe n'gojë.

   Se di sa shumë do të zgjase kjo jetë
   Sdi si do shkojë në të vërtetë
   Por diçka di me siguri se
   TY do të të DUA në përjetësi....
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Gjindësh diku larg,
   që as vetë s'mund të paramndoj,
   se kur do të vish tek unë
   fati do ta përcaktoj.

   Si mund të jetoj pa ty
   kur më mundon vetmia
   jam njeriu me gjysëm shprese
   do të më mbys e shkretë dashuria....
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Kush je ti?

   Kush je ti që këtë natë
   Nëpër vargje më tërheq?
   Unë në dhomë, yjet në qiell
   Ti si Hënëz në mes.

   Gjumi ikën ndër të tjerë
   Mua qepallat nuk m'i ul
   Era fryn, troket në derë
   Ti si erë vjen tek unë.

   Më flladit ti në fytyrë
   Këtë natë plot erë e yje
   Era jashtë le të fryjë
   Unë të pres i ngazëllyer.

   Ndoshta fle ti aq e qetë
   Kurse unë sonte s'kam gjumë
   Shkruaj vargje nëpër fletë
   Sepse TY të dua shumë!
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Të themë shpirt se
   rrugët një ditë ndoshta do na ndahën
   ndoshta do largohësh dhe Ti nga Unë

   Do ndahët gjithçka
   që është reale në këtë botë
   do ndahët gjithçka
   që se fshehim dot...

   Si mund ta fshehim dhimbjën
   nga një çast gëzimi?
   si mund ta kuptoj unë
   që ti s'je më e imja???

   SI mund ta fal heshtjën
   kur pas saj fshihët një gabim
   dhe një ditë do të më thuash
   nuk ishim për njëri-tjetrin shpirti im!!!
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Si të të nxjer nga zemra ime,
   kur je bërë një pjesë e saj?.
   Si më thua të të harroj,
   kur për natë me zemër për ty qaj.

   Nesër si do mund të të shoh,
   a do mund të të përshëndes?.
   Apo do bëj sikur s’të njoh,
   si do duroj të mos vdes?.

   Ëndrrat që për ty i thura,
   si do mundëm ti largoj?.
   Si do mundëm të mos vdes,
   kur vetëm për ty unë sot jetoj?
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Janë nga janë
   fjalët më të bukura për ty ... i mblodha ,
   ndjenjat më të bukura
   që s'kërkojnë prova ,
   E dashur,përgjigjmu , më dëgjon ?
   Ke kohë të mendosh ,
   ke kohë të qash e të qeshësh ,
   je me mua me asnjë tjetër ,
   janë nga janë të gjitha gëzimet,hidhrimet ,
   me ty i mësova kur nga ai çast kur
   me ty u njoftova ! ! !
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Nuk mundëm as të fle ,
   as ëndrra të shoh.
   Ika nga robëria e botës së njerëzve.
   U ngrita në qiellin e zemrës tënde
   ti aty me bulzat e gishtave të tu
   më fërkon vetullat
   kapakët e syve mëmbyllen
   fluturoj, ëndërroj, filloj të fle
   nën qiellin e zemrës tënde.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...