Poezi Dashurie...

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • sa kam mall sa kam merzi
   vetem per ata syt e tu
   nje mall qe zemren ma lendon
   a e din zemer se per ty jetoj
   nje mall o shpirt nga shpirti
   smu largu dua te te shoh
   te te puth ne sy tet mbaj
   ne gjoks per gjdo nat e per gjdo dit
   e jotja te jem zemer pergjithmon
   nje jet e kam ate e ruaj per ty
   te jem me ty deri sa vdekja
   te me vij
   :love: :love: :love:
   dikur i thash te dua ... me tha sdua tja dij
   sot u kthye dhe me tha... dua te jemi bashk ?
   i thash nihem gje bashk
   :P

   SHQIPET,EU,,,,,,,,,NESSA
   :love:
  • [Blockierte Grafik: http://img190.imageshack.us/img190/3903/ea0f90a76d6a6223324a7e6.jpg]

   Tё tё kisha aq pranё

   dhe nata donim tё mos mbaronte

   tek luteshim si tё ishim n'ёndёrr

   prekja jote tek mё eksitonte   Pashmangёsisht po frymёzoheshim

   tё zhytur thellё nё dashuri

   natёs po i jepnim shkёlqim

   e qiellit plot kaltёrsi   Sa dёshironim qё kjo natё

   pёr ne dy e pafund tё ishte

   ashtu sikur dashuria e zjarrtё

   kuptimin e pёrjetёsisё tё kishte   Me sa ёmbёlsi tё deshta

   puthje plot duke tё dhuruar

   flokun e lagur qull'

   pa pra duke tё ledhatuar
   Jam shoqja e diellit mikja e henes E adhuruara e gjithkujt E dashuruara e askujt
  • KUSH TË VRAU DASHURINË

   Kush dashurinë tënde ka vra
   E dënoftë perëndia,
   Kush lotët t’ka sjellë në sy
   Mos i ardhtë ardhmëria!

   Ëndërrat e thurrura kush ti përzuri
   Dritën e diellit mos e paftë,
   Kush me njenjat e tua luajti
   Perëndia atë e vraftë!

   Mos ia fal zemrën trathtarit
   Që nuk ia din vlerën,
   Mos u lidh me atë që tall dashurinë
   Ai dimër ta bën dhe verën!
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...

  • JETO

   Nëse zemra të është thyer,
   dhe ti akoma po derdh lot,
   mos ja fal zemrën zhgënjimit,
   jo kjo botë nuk është e kotë.!

   Nëse shpirti të është vrarë,
   nëse besimi të mungon,
   mos ja humb syve shkëlqimin,
   nëse dikush të tradhëton.

   Ngrije kokën,ec perpara
   mposhte dhimbjën dhe mos qaj
   harro të këqijat e kësaj botë,
   dhe me të ardhmën syt mbaj.

   Jeto jetën se është e bukur,
   ngriu ec para dhe bëhu flutur,
   jeto,jeto dhe mendo lumturinë,
   dhe një ditë do njohësh vërtet dashurinë.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Lërma lotin...

   Nëse një ditë më gjen me lotë në sy
   Të lutëm shumë mos ma fshij
   Ai lot qe del nga syri im
   Ai lot dije që do je ti...

   Nëse mbi faqe rrokullisët
   Mos e ndal as atëherë
   Lëre le të rrjedh sa të doj
   Deri sa njëher të shterr!

   Loti im diqka tregon
   Duhët ta lexosh
   Të lutëm nëse se kupton
   Lotin mos t'ma trazosh!
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Po shkon nga unë ...

   Po shkon nga unë,ashtu ndoshta është më mirë
   E mbyte dashurin merri edhe kujtimet
   Më nuk më duhët as zemra ime
   sepse ajo tjetrën kurr s'do ta don...
   Po shkon me hapa të sigurtë
   E kthen kokën ashtu nga unë
   Vitet për asgjë,mi theve shpresat
   Shkretëtira ime,
   Pa ty gjdo send tek unë vdes
   Ti mos rri vetëm
   Fatkeqësia ime mos të bëhet jetë
   e unë do të të dua gjithmonë
   edhe pse pa ty kam mbetë....
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Prej që ty s'të kam ...

   Shikoj jetën time
   krejt në fotografi,
   dhe kthej prapë mbrapa filmin
   nuk jam fajtor unë,
   të gjitha mi kan bërë fjalët
   të thënat dhe të pathënat,
   Në ëndërr jam me ty,
   por mbetëm vetëm si ti hap këta sy,
   në dy shfaqje hero dhe njeri tragjik
   s'ka dhimbje që s'kam provuar
   me shkronja të zeza shkrova jetën time
   kaloj pranë teje gjdo ditë
   ..me sy të lagur nga loti, me zemër të coptuar...
   Prej që më ty s'të kam
   sikur s'kam më askënd në këtë botë plot vuajtje...
   ..O Zot...
   ..pse bash këtë femër unë e dua...
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Asgjë nuk zgjat përgjithmonë ..
   ...as netët e gjata ku në xhamin e lagur kërkoja shëmbëlltyrën tënde, tretja muzgjet...
   ...mos ndoshta në mëngjes diku mund të shihja pasqyrimin e buzëqeshjes tënde ...
   ...as pasditet e ftohta të dimrit ku kaloja vetëm trotuarëve
   mos thithja pakëz ajër që mund të mbante aromën tënde ...
   ...as shëtitjet e gjata buzë detit ku më torturonin mendimet..
   Nuk do doja shumë, veç të kisha një copëz qiell e aty të pikturoja
   atë botë të vogël e të trazuar që gjendet brenda meje, e me shkronja të medha
   të shkruaja "TI NUK ME MERITON" dhe të të falenderoja sepse ishe ti
   ajo që më mësove se "Asgjë nuk zgjat përgjithmonë"...
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Ti
   Ti erdhe m’hape plage n’
   Ti erdhe e le gjurme ne mua thell
   Po mundohem te kuroje plagen
   Po mundohem te i fshije gjurmet
   Medikametin nuk e gjej dot!

   Ti erdhe i mistershem
   Ti edhe ike i mistershem!!
   Une u bera skllave jotja ne dashuri!
   Ah sa shume me vret kjo skllaveri!

   Me quajte dashuri hyjnor …!
   Te lutem mos me trajto si djallzore
   Me quajte shume te respektuar
   Me quajte simbol i dashurise
   Me thirre shpirt i pastertise ….!

   Me digjet shpirti
   Nga flake e dashurise
   Jeta po me tretet…
   Nga zjarri i pa drejtesis!!!
   HERE YOU GET WHAT YOU NEED