Ëmbëlsirë me reçel pjeshke

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Ëmbëlsirë me reçel pjeshke

   [Blockierte Grafik: http://i54.tinypic.com/6jn2j8.jpg]


   Përbërësit për brumin:
   * 250 gr miell
   * 100 gr sheqer
   * 1 ve
   * 1 qese sheqer vanilje
   * 125 gr butër ose margarinë një maje gishtërinjsh
   * kripë

   Mbushja:
   * 250 gr reçel pjeshke
   * 2 lugë gjelle lëng
   * pjeshke ose raki pjeshke
   * 1 ve
   * 2 lugë gjelle qumësht

   Përgatitja:

   Mielli qitet mbi tryezë ose në një enë. Në mes bëhet një gropë, aty qitet veja dhe sheqeri, përreth miellit qitët kripa, sheqer vanile, dhe buteri i prerë në copa. Të gjithë përbërësit
   përzihen me dorë, ose me lugë, dhe brumi formësohet në topth, mbështillet me varak, dhe futët në frigorifer për 30 minuta.

   Pastaj 2/3 e brumit tëhollohet në petë në trashësi 5mm dhe qitet në një tepsi të rrumbullakët (diametri 26 cm) te lyer me yndyrë, rrethit të tepsisë peta ngrihet përpjetë
   për 2 cm. Pastaj, reçeli përzihet me lëngun e pjeshkës dhe qitet mbi petë.

   Brumi i mbetur tëhollohet ne një petë me trashësi 7mm, pastaj nga peta prehën 10 rripa që vendosën sipër reçelit 5 në formë horizontale e 5 vertikale, pra të kryqëzuar njëri mbi tjetrin.

   Në fund, e kuqja e vesë përzihet me qumësht dhe ëmbëlsira lyhet sipër.

   Në furrën e nxehtë prej 200°C ëmbëlsira piqet 30-35 minuta.