Angepinnt Poezi Dëshmorëve

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Poezi Dëshmorëve

   DËSHMORËT NUK VDESIN KURRË
   Dëshmorët kurrë nuk vdesin, ata kaluan vetëm n' përjetësi
   ndaj të gjallë prore mbesin, duke na vështruar në qetësi
   Dëshmorët më nuk protestojnë, pushtetarë ju të qetë flini
   ata në heshtje pyesin, pse vall mbi gjakun tonë ju shkilni!?
   **
   Titulli i shkruar FJALË të mos mbesin, analizojeni në thelb vëllezër të gjithë
   "Dëshmorët kurrë nuk vdesin", është realitet apo i takon vetëm poezisë!?
   Të stolisesh me titullin dëshmor-hero, është krenari e papërshkruar
   përvjetorët shkojnë e vijnë, luftëtarët e lirisë njejt duhet përkujtuar.
  • Isa Kastrati e Avdi Xhaqku nga Hogoshti
   Dy Hogoshtas që i lidhë fati
   Isa Kastrati e Avdi Xhaqku,
   Fjalën LIRI edhe SHTET
   e vulosën me gjakun e vet.
   Ndaj kudo që shoh shqipe-shqiponjë në Flamur
   Bindem se dëshmorët nuk vdesin kurrë
   si hogoshtas ndihem më shumë se krenar
   ndaj dot' shkruaj për ju kurr pa ndalë.
  • Rexhep Mala
   Nga kjo shkollë "fotografi"
   dolën gjenerata me radhë
   trim mbi trima sot në histori
   Rexhep Mala mbi-atdhetar.
   ***
   Ktu nis'
   abc-eda e trimit,
   abc-eda e dëshmorit
   Ktu nis' abc-eda
   për Bashkim Kombëtar
   Ktu nis' abc-eda e heroit.
   ***
   Ktu nis'
   Ktu s'përfundon jo
   Rexhep Mala është kudo.
   ***
   Ai është nën qiellin e shqipeve
   Ai është përjetsisht i gjallë
   Ai ka vetëm ditëlindjen
   Ai është në altar.
  • Kënga e Lirisë

   Krismat e armeve buqasin
   ato shkyejn bjeshkë e mal
   mbi armikun e ndytë shkaun
   ejani o vllezër shqiptarë.

   Komandant Isa Kastrati
   kushtrimin lëshon me zë t'lartë
   gjëmon kodra e gjëmon shpati
   Atdheu është më shumë se i artë.

   Në lagjen Bullaj n'fole t'skifterit
   dëshmorët ranë n'fushë t'nderit
   aty n'Bullaj rrënzë atij shpati
   ra dëshmori Isa Kastrati.

   Amanet i fundit për vellezër t'vet
   të luftohet në këto troje
   lidhuni me besa-besë
   deri në fitore.
  • Jusuf Gërvalla,Kadri Zeka,Bardhosh Gërvalla

   Tre Dëshmorët

   Në Vendlindje ju pushoni,
   N'prehër t'Kosoves, n' zemër.
   Oh.., ju më shumë meritoni,
   Pa ju s'do kish Kosova emër.

   Shpirt bashkimi ju kishit,
   Kund s'e shoh, më s'e takoj.
   Ju të Tre sikur Një ishit,
   Përkulem Ju përqafoj.

   Në një rimë ,n' refren të ri,
   dhe t'Jusufit melodi.
   Këmbkryq Bardhosh e Kadri,
   Shembull brezash, simfoni.
  • Mu kur Drini dul’ nga shtrati
   Dul’ burr’urti iu ngjit bjeshkës
   Syrin gacë o Isë Kastrati
   Sjell pranveren midis vjeshtës.

   Bashkë me djemt’ e çlirimtares
   Msyn’ përpara s’e ndal’ vrapin
   I hap’ rrugën liribardhes
   Nga Hogoshti, n’grykë të Llapit.

   Luftë e burgje plot një shekull
   Nj’ajo kullë s’u përkul kurrë,
   edhe xhaxhai Muharremi
   N’log beteje ra si burrë.

   Natën – ditën sy-pafjetur
   Rri Isa-i e plas dhe mordjen
   Zemra tij shkrinë plumb e hekur
   S’e njeh frikën, s’e njeh lodhjen.

   Sa papritur ngryset dita
   Rrezja fshihet pas një reje,
   Pabesisht e godet prita
   Isa bahet flakë rrufeje.

   I hap rrugën horizontit
   Që përpara t’rendin bashkë,
   Dhe Krejona e Festoni,
   Lavdi brenda-lavdi jashtë.
  • Pran Lapidarit

   Një jetë në shërbin kombëtar
   një jetë resistencë kishit,
   lavdi Komandant Isa Kastrati
   që kurr s'u përule para armikut.

   Nëna që të lindi trim
   Hogoshti që të rriti Isë
   krenarë deri n'amshim
   për atdheun rrezove dritë.

   Në lapidar të fshatit
   me shikim shqiponje
   krenohesh me fatin
   duke i bëre roje.

   Të putha ftyrën në lapidar
   ndjeva se më buzëqeshe fortë
   mbete krenar siç ishe prore
   e unë, mua më rrodhën lotë.
  • Ai eshte kudo
   (Isa Kastrati)


   Kur marsi ia zë vendin prillit
   e pranvera buzëqeshë ngado,
   Isën mos e kërkoni vetëm në Marec,
   Prishtinë, Besianë e Hohosht,
   Ai është kudo, ai është kudo.

   Ja, tek po përgjaket
   për universitet e flamur
   Dhe këngen idhnake
   po e kendon edhe ne burg ky burrë.

   Profesori Isë
   gjithnjë ishte në ballë
   Pushkë e Atdhe i ka bër bashkë,
   E vret pabesinë e vret robërinë
   E nga jeta e tij, i jep jetë Lirisë
   Isa I KastratëveHogoshtas-bir i Shqiptarisë.

   Sa herë që Atdheu do ta festojë Lirinë
   Ti do të zgjohesh në rreze i larë,
   Ne do të jemi përfundimisht të vdekur
   E Ti do të jesh’ përjetësisht i gjallë.
  • Rexhep Mala e Isa Kastrati
   Hogoshti
   është qerdhe trimash
   lindi e rriti përherë heronjë
   Hogoshti
   është e mbetet prore
   Krenaria jonë.
   ***
   Hogoshti
   është vendlindja ime
   Hogoshti është legjendar
   Lindi, rriti, dhuroi dëshmorë
   Ata janë të gjithë të gjallë.
   ***
   Hogoshti
   vend ku frymoj besa
   Hogoshti vend ku peshoj fjala
   Hogoshti
   është vendlindja e shqipeve
   Këtu lindi REXHEP MALA.
   ***
   Hogosht
   Legjendë trimash
   periudhave të historisë
   ku lindi legjenda Isa Kastrati
   dëshmori i lirisë.
   ***
   Isai edhe Rexha
   si gjithnjë krenarë
   Kosovës i bëjnë roje
   ata janë të gjallë.
  • Kushtrimi

   Bashkohuni vëllezër e motra shqiptarë
   të gjithë para Flamurit japim betimin
   t'gjithë në rrugë t' Bashkimit Kombetar
   Komandant Roki lëshon kushtrimin.


   Të gjithë t' bashkuar , në Iliridë t'shkojmë
   sllavo-maqedonëve kufirin t'ua tregojmë,
   me Flamur përpara,armët drejt armikut
   ta bashkojmë rrënjën me degën e lisin.


   Amanet nga dëshmorët e kemi
   përherë t' bashkuar ne të jemi
   amanet i dëshmorit,trimit ton të madh
   Rrahim Beqiri, legjenda jonë e rrallë.
  • Në vend të përkujtimit
   (Avdi Xhaqkut nga Hogoshti
   dëshmorit që heroikisht bie
   me 1 qershor 1999,varrimi i tij u
   bë me 2 qershor në Pashtrik...)


   Ecin ditët,
   muaj e vite
   një dekadë sot kaloj,
   Dëshmorin Avdi Xhaqku
   me krenari e mall e kujtoj.
   °°°
   Nëna Zylfije
   baba Ibrahimi
   derdhin lotë,
   Lotë krenarie
   përmallimi.
   °°°
   Tetë vite
   larg nënës,
   Tetë vite larg babait
   tetë vite në Zvicër
   larg motrave e vëllait.
   °°°
   Iu ktheve bjeshkëve
   maleve t'Pashtrikut
   Iu ktheve Kosovës
   me pushkë kundër armikut.
   ***
   Ah ... syri nënës
   biri im,
   kush më zëvendsoj
   kujt i tha nënë
   kujt i tha baba
   ku i gjete motrat
   kush t'u bë vëlla?
   °°°
   Më fal' nënë
   më fal' baba,
   ju motra e ti vëlla,
   të gjithëve ju gjeta
   nën qiell të Kosovës
   afër prap më keni
   n'Hogosht ju bëjë roje.
   °°°
   Nëna jote e babai
   motrat e Rexhepi-vëllai
   krenar , ballëlartë të gjithë
   për ty Avdi që t'kem' rritë.
  • Dëshmori kombit
   Kosova djemë trima prore kishte
   Dardana dha dëshmorë padyshim
   Avdi Xhaqku aq trim i madh ishte
   shkruaj për Ty Hogoshtasi im.
   °°°°°°°°
   Më kujtohen ditët e rinisë o trim
   ishit aq i urtë,i qetë e bujar
   të edukoi babai-baca Ibrahim
   si ta duash kombin shqipëtar.
   °°°°°°
   Rrugëtuat shumë gjat
   europës tatëpjetë,
   n'Kosovë erdhe me vrap
   për të flijuar jetë.
   °°°°°
   Luftove në Kroaci në rreshta të parë
   aty mesove luftën e shkaut barbarë
   aty nxorre hak për vllezërit shqiptarë
   që hordhitë qetnike na i kishin vrarë.
   °°°°°
   Avdi Xhaqku në Zvicër dha betim
   o sot o kurr në atdheun tim
   pas tetë vitesh s'erdhe në Hogosht
   por hyre drejt në front,zjarr e barot.
   °°°°°
   Iu bashkove UCK-së që kishit ëndërruar
   a ka më nderë se për Liri me u flijuar
   Avdi Xhaqku në majë të Pashtrikut
   tmerr e vdekje i solli armikut.
   °°°°°
   Atdhetarët vetëm për Atdhe vdesin
   Ata përjetësisht të gjallë mbesin
   Të shkrova vargje me ngjyrë gjaku
   Lavdi të qoftë dëshmor AVDI XHAQKU
  • Metush Krasniqi trim legjendare,
   Ne vitin 1947-48 ne shkollen fillore
   Ne Shipashnice te Eperme
   Ti mi mesove shkronjat ne klasen e pare.
   Kishte trup te drejte syte si Shqiponja qe shkrepin si hena.
   Mesuesi im i dashur shume te kam dashur
   Ti mi mesove shkronjat per te lexuar e shkruar
   Ty nuk te harrojme deri sa te jemi gjalle.

   Ne arsim ai eshte betuar,
   Per atedhe me luftue!
   Metush Krasniqi atedhetar
   Arsimdashesi yne kombetare.
   Pa u shkolluar me djem e qika
   Jo!Jo! per ne nuk zbardhet drita.

   Metush Krasniqi o zemer gure
   E dha jeten per flamure,
   Per flamurin e SKendebeut
   Per te drejtat e atdheut
   Smund ti thyen idealet,
   Per Kosove jeten e fale.

   Ngrite zerin deri ne re
   Pa liri,jo ska atdhe
   Nuk i leshojme kurre tokat Shqiptare
   Gjer ne djep per pa dal fare!
   Se leshoj pushken jo kurr prej dore
   Ose vdekje ose fitore.

   Gjer ne vdekje luftoj keto male
   I pathyeshem ne ideale
   Per bashkimin gjihe kombetare!
   Per kufirin gjithe Shqiptare.


   Metush Krasniqi trim legjendar
   Ne burgjet Serbe u trete per popullin Shqiptare
   Oj Kosove,Kosova nene,
   Emrin e Metush Krasniqit kurr nuk do ta harrojme
   O Kosove,emrin ma din,por mbiemrin e kam Shqiperi
   Bine lulekuqet dhe lule drita,
   Gëzon Kosova Republikë


   Kete poezi patriotike e shkroj R.Dërmaku - veteran i arsimit nga Shipashnice e eperme komuna Dardane ish Kamenice


  • == Pavarësia ==


   Per Metush Krasniqin

   Mire se te gjej Kosove Martire,
   thuja Kenges burrneshe Ilrie,
   Hije te ka sot fisknikeria e dheut,
   permendorja e Skenderbeut

   Ndarsem tende krushk sot kam ardhe,
   o kosova ime te qofsha fale.
   Nji urime sot me shperthen nga gjoksi
   Pavarsine per jete e gezofshi,
   Per Kosove na eshte kalle zemra
   Si vullkan kena vnu permbrenda
   Ku eshte zjarmi kemi kthyer fjalen,
   poshte Tirani poshte Barbaret,
   Kemi zgjedh te madhe se na u mur zani
   Pa kosove te lire ska Paqe Ballkani

   autori; R.Dermaku
  • Sa e shtrjte qenka lirija
   dal nga dale erdh pavarsia
   sa ka vujtur Shqiptaria
   neper burgje u tret rinia
   Sa te zhdukur sakatosur
   te dhunuar e te plagosur
   sa jan djege e jane be hi
   t'ket Kosova pavaresi
   Pavarsine e fitum,por shum shtrejt e pagum
   edhe gzime dhe pikellim,Ka kosova vendi Im,
   jemi gezuar o Shqiptare,
   per me pa naj dite te bardhe
   Se armiku ska gjume ne sy
   vendit tone per me ja msy
   ta festojme por mos te harrojme
   tan deshmoret ti kujtojme
   qe dhane jeten per kete dite
   qe me shekuj kemi prite

   Te pritem me kenge e me valle
   Ti ishe per ne endrra ma e madhe
   Ti zgjindesh kur kerkohesh
   ti nuk falesh por fitohesh
   shume bijte per ty rane
   shume nena per ty kjane

   Boll Boll 100 vjet murum plage e beme gajret
   por roberia vjen e shkon se drejtesia mbetet
   sot Shqipja me dy krere,fluturon e qielli zbret pavarsine e gzofshim perjete

   Ta festojme Ta festojme sonte sot kete dite
   1000 vjet 1000 vjet kete dite ne e kemi prite
   Ta festojme Ta festojme gjithe shqiptaria
   Gezuar Kosove Gezuar Pavarsia.
  • O simboli yne kombetare, O Mendela Kosovare
   Ne prishtine e Dardane,ne Gjilan e Rogane
   Disa objekte arsimore sportive e kulturore
   rruge e sheshe kryesore me respekt e krenari
   sot e mbajne emrin e tij,
   andaj vllezer e miqt e mi,per Metushin si njeri
   une qe isha nxens i tij e shkrova kete poezi me respekt e krenari
   per ti thene "I QOFTE LAVDI"
  • Poezi per Metush Krasniqin nga ish nxensi i tij

   Vitet vinin edhe shkonin,
   me mësusin Metush rralle here u takonim
   mirepo sa here e takoja me dy durte e perqafooja
   ishte shume intelegjent i vendosur dhe sekret
   pa i tregu familjes vet
   u regjistru ne fakultet
   ne nje afat te caktuar
   u be jurist i diplomuar
   te gjithe i kishte befasuar
   ju tregoj dy djemve te vet
   se pa mund ska fakultet
   gjate vitetve pesedhjete
   gjashtedhjete e shtatdhjete
   shpesh here ui rrezikohej Jeta
   se sa here qe deshironin
   e burgosnin dhe e denonin
   pa meshire e turturonin
   se ate ligjet nuk e mbronin,
   ai denohej me dekret,
   her tre muaj e here tre vjet
   her gjashte e here nenete vjet
   aq sa deshironin vete
   mirepo atij zemer guri
   i punon mire goja dhe truri
   edhe ashtu i dermuar
   flista haptas i pa nguruar
   ta kishte endja me degjuar
   Kosova,Qameria Ulqini e Malesija
   nje Pjese e Maqedonise
   dhe Jugu i Serbise jane pjese e Shqipersie
   ketu Serbet jane pakice
   por kan sundu me shumice
   ata ketu kan qene faktore
   se çdo gje e kan pase ne dore
   kurse Shqiptaret kan qene hamallgji
   qymyrshgji e sharragji
   Shqiptaret nuk kan qene te lire
   jane turturar pa meshire
   burgjet kan qene sikur me pare
   te stermushura me Shqiptare
   e neve po na vinte vrare,
   me perbuzje e perplasje
   se kinse kan bene vetvrasje
   po une kam qene prej dites se pare
   per bashkimin tonde kombetare,
   Metush Krasniqi ishte Metush 18 vjet larg shtepise
   u kalb ne burgjet e Serbise
   ai vunte larg burg te rende i izoluar ne qdo ane,
   ne kembe kishte perhere pranga 50 kiligram
   e munduan tetembedhjete vjet
   me i zbuluar shokte e vet
   mirepo u munduan kot
   se ai nuk i zbuloi dot
   edhe ashtu i dermuar e qonin per te punuar
   dikur larg me nje Klisurë
   e detyronin me thy Gure
   e kur mbet asht e lekure
   nuk ishte as per mjek
   ia falen nja dy vjet
   qe te vdes ne shtepi te vet,
   djemve te vet dhe familjes ua la amanet
   me vorrosni faqebardhe
   atje te e vetmja dardhe
   afer rruges te nje shpati
   larg vorrezava te fshatit te lindjes Djakoc
   ndrroji jet me 15 tetor 1986
   familja e nderuar deshiren ja plotesuan
   e vorrosen me dinjitet
   me flamur e respekt mu aty ku deshi vete
   tani ne qdo pervjetor me 15 Tetor,qytetare e puntore
   nxensa e arsimtare bashkepuntore e familjare
   me kurora e nderojne
   lule te fresketa i dhurojne,
   emocionet nuk mungojne se aty pushon nje PISHTARE
   Patriot e atdhetare
   qe u perpoq si askush me pare
   per bashkimin tone kombetare
   Nelson Mendela Kosovare,18 vjet large shtepsie
   u kalb ne burgjet e Serbise
   ishte Trim dhe ishte burre
   brezi ime se harron kurr
   per punen e tij shume vjeqare
   per kauzen tone kombetare
   per qendresen dinjitoze
   para bandave mafioze
   brezat kane per ta kujtuar
   kombi ka per ta nderuar
   me mirenjohje e dekorata
   me kurora e vargje te gjata
   lapidare e shtatore
   dhe pllaka perkujtimore
   rruge e sheshe kryesore,ne fushe Kosove nje pemendore
   Shtepia e kultures ne Dardane
   Shkolla fillore ne Rogane,
   sot e mbajne me krenari emrin tend o burr dai.

   Kete poezi e shkroi R.Dermaku.
  • Gjaku është e vetmja metaforë e kuqe,
   që vdekjes i jep kuptim, përjetësisë rrënjë.
   Mbi imazhin e sakatosur t' atdheut tim, Kosovës sime,
   Aty ku gjëmon toka, aty ku derdhet gjaku,
   Aty do vije liria, keshtu thoshte bacë Metush Krasniqi – Plaku.

   N' oda burrash është pjekur burrëria,
   n’oda burrash tingllonte dhe digjej teli i lahutës
   Tingllonte me ma t' lartin zë sharkia e qiftelia.
   Janë përcjellur këngët e burrave që kishin trimëri
   n’oda burrash ATY u lidhë besa për vdekje a liri.

   Kosovë trime, je kala ndër shekuj,
   mbi të gjitha simbol i qëndresës,
   Ndër stuhi e shtërngata qëndrove e hekurt
   Kosova ime, ishe, je e mbetesh e pushkës dhe e besës.

   Kosova…. din ta cmoj gjakun e dëshmorëve,
   gjakun që din ta urren robërinë,
   Kur derdhet për tokë t' Kosovës dhe sjell lirinë.

   Varg-varg rrjedh gjaku tek pragu i përgjakur
   Populli im shqiptar për liri i përflakur.
   E hekurt UCK-ja, radhitet në male,
   xhamadan për dek' dhe bënë ftesë
   Lëshohet kushtrimi lidhet besa-besë.

   Ka shumë burra të ktij dheu e shumë burra të fisit
   Ka sternipa t’Skënderbeut, e nipa t' Metush Krasniqit.
   Ka Adem, Hamëz e Shaban Jashara
   Që lirinë tënde Kosovë,
   shihnin vetëm me pushkë përpara.

   Isë Kastrati, Avdi Xhaqku e Rexhep Mala,
   Nuhi Berisha e Kadri Zeka lum për ju bëjnë nanat,
   Selver e Emin Kryeziu me Besnik Marocën si luan
   Rrahim Beqiri, Musli Imeri u flijuan për vatan.

   Kush na e zbukuroj me t’madhe Dardanën,
   Kush qëndron në k’të lapidarë,
   Sabri e Driton Krivaqa dy djemë të një nane,
   Agush Isufi me rrespekt aty u qëndron pran.

   Dardanë , qerdhe e madhe trimash përherë,
   SHYT Mareci,Ramë e Zeqir Maroca plot nderë
   Luftuan e trimat për t'mos vdekur kurrrrrr
   Kurr nuk ju harrojme , ju kem në Flamur.

   Ku krisi pushka e të parëve? pikrisht në kulle te Jashareve,
   Aty dridhej toka deri sa i madh e i vogel luftonte
   Aty Legjendari Adem Jashari luftë po bënte.
   Nga kulla e Jasharëve në Drenicë,
   Liria rrugë të mbarë ka nisë.
   Nga kjo betejë në front lufte,
   u mbush Kosova plot lulëkuqe.

   …e kam pa me sytë e mi vëllezër, o shoke ,
   fluturimin e pavdekshem sy shqiponjë
   ndonëse kishte plagë në kokë,
   Muharrem Fejza i thonë.

   Por….e shihja edhe në ëndërr kur flija,
   me plagë në gjoks kah ecte Haki Efendija.

   Por që kurr s’pranoj ligjet serbo-sllave,
   lart iu ndegju zëri, besa dhe FJALA
   Me paraftyrohet para syve trimi Rexhep Mala.
   Kushtrim lëshon sikur rrufeja që pret
   Kadri Zeka me shokë t’idealit të vet.

   Nga mergimi po vie me vrap ,ishte Avdi Xhaqku
   Krenaria jonë per Kosovë deshmor ra,
   s’ju dhimt fare gjaku.

   Një amanet, që Dëshmorët lan, nuk mundem dot pa ua thane:
   "Kur vritet një ushtar lirie nga Hogoshti fjala bie,
   Ju mos qani as mos vajtoni,
   por me zerin me të lartë deri në qiell këndoni.
   Dhe mos thuani se u vra, Komandant ISA.

   Po të vritet edhe një ushtar lirie, ju prap mos qani por me të madhe kendoni
   Dhe mos thoni u vra ushtari me emrin Avdi
   Por thoni se ra për Kosovë e Shqipëri".

   ……Ah, ctë them për kta trima e heronjë të lavdisë
   po-po, një gjë e di,
   se kurrrrr nuk vdesin trimat e lirisë.
   Ata vetem sa bien,
   gjakun ta njomin me të shijshmin ATDHE
   Ata vetem sa bien për t'ju bërë ATDHEUT DHE.
   Ata vetëm bien për të mbi lulëkuqet n’Kosovë e në cdo anë
   Bien për t’na treguar se LIRIA e Kosovës quhet NANË.

   Për bijtë tuaj, ushtarët dhe dëshmorët e lirisë Kosovë këndo,
   Kudo që i ke e kado që shtrihet e gjithë shqiptaria
   E kur zëri juaj lart të jehoj, s’ka cna bën moti as stuhia.
  • Kur të mendoni se kam rënë e jam flijuar
   Nga varri do të ngritem pa u trembur, pa u friguar,
   Kam mall një herë me të pa oj e imja nanë
   Mos derdh lotë, jam gjallë nuk jam vrarë.

   Idealin tim e të shokëve të mij ti nanë e di
   është fat t'flijohem e ju t’ shijoni Lirinë,
   ti e din nanë se tokat tona në robëri janë
   ashtu nuk mundem më kurr me i lanë.


   A të kujtohet nanë, kur isha fëmijë
   më thoje se nuk jetohet dot pa liri,
   për at liri me ambleme te UÇK-s nanë po luftoj
   s' kalon një qast që unë ty s'të kujtoj.


   A e di nanë, se s'ka bër shkina shka
   mua që del aq leht e kot me m’ vra,
   të premtoj edhe njëherë oj loqka nanë
   se kurr s'do t'i bie ndermend

   shkaut të sundon ma n’Kosovë e Dardanë.


   M' bezdisen thneglat e plaget këndej pari
   Burrërisht ndryja lotët prej zemërvrari.
   s’dua pas shokëve të rënë shpindën me e kthye,
   Hordhitë Çetnike n’Shumadi t’vdekur pa i shpie.

   Me lindi kjo tokë e kjo nanë e munduar
   Në djepin e saj me nina-nana më përkundi,
   Me klithmat e dhimbjes mëkuar,
   ah.....vajet e nënave , kengë gjumi.
   Hodha unë hapat e parë që t’i sjell liri
   Mbi fytyrën e saj përplot me krenari.
   Mësova të flas edhe pa fjalë unë
   Për hallet që s'paskan t' sosur kurrë.


   Me rriti kjo tokë e lashtë dhe nëna Shukrije mua
   Me shumë ëndërra e përplot shpresa në gji,
   Sot zemra tek ti oh nënë plot mall më është mbulua,
   Oh ngrohtësia jetës sime më ishe përherë Ti.

   Ndaj...... kujt t’i shkruaj unë, kend ta pyes vallë..???
   Busti yt or vëlla mungon në Kosovë, mungon edhe në Dardanë!!!!
   mbështjellur me folie ruhet në një „muze“ diku në Dardanë
   Deri sa të gjinden dy metra për ty Besniku jonë i madh.

   Dikujt sytë iu kan çorrue, dikush nuk sheh e as nuk ndëgjon dot
   Pushka e jote, heroizmi i pashoq,
   Krenaria ime që të them se jam nga Dardana edhe unë
   Krenohem Besnik Maroca me ty edhe më shumë.

   për ty dhe për shokët tuaj dëshmorë
   lavdia ndjehet kudo në Kosovë,
   Jemi më të lirë se kurrë më parë
   E ju...u flijuat per t’u shëndrru “Kamanica n’Dardanë“
   “Kosovë e metohi” të jetë përherë Kosovë
   Pë të pasur flamur, liri , kufi shtetëror.


   Të shkruaj për dëshmorë, jam më tepër se krenar
   Të këndoj për deshmorët ç’ndjenjë e veçantë vall,
   Por tani kur librat me histori i shfletoj unë,
   Për dëshmorët e lirisë s'pushoj së vepruari kurr.


   Besnikun si shumë djemë të shqiptarisë
   Krismat e gjejnë në tokë të Gjermanisë
   Me vrap u kthye në Kosovën e tij
   Që Shqiponjet t’flutorojnë të lira në ajri.


   Ndër beteja si luan, Besniku me këngë të shtëna zjarrë
   Luftonte armikun breg në breg e iu hapte varrë,
   Me një dëshirë për të III-tën herë në shtëpi ka shkuar
   Deshirë e prindërve, ta shohin të uniformuar.

   Rrefejnë babai, nëna dhe e motra
   që at ditë ishte gëzuar qielli edhe toka,
   Plot tri netë n' shtëpi kënga , hareja s’kan pushuar
   Ishte i fundit takimi , krenarë sot për ta kujtuar.

   Më kujtohen fjalët thot nëna Shukrije me plot krenari
   Besnikun tim e rrita që Kosova sot të ket' liri,
   E babai thot s’është ba kurr shumë për atdhe e vatan
   Amanet të parët Rama , Zeqiri, Xhafer Maroca e lan.

   Në betejen e fundit me 21 prill ‚99 pikërisht në mesnatë
   Besnik Maroca qante rrethimin e acarit të thatë
   Thret shokët, Musli, Ibrahim, Bahtir me zërin deri në ajri
   ATA kishin rënë dëshmorë që Kosova t' ketë liri.   I zmadhoj sytë Besnik Maroca , shtrengoj bombat në duar
   Në dorë automatikun dhe në betejë është drejtuar
   Bashkë me krismat këngen kurr s'e ndali
   “ Oj Shqipri mos thuj marove” sa mirë i shkonte zani.

   Nëse ju bisha barbare, o derra o shki
   Jeni dehur me raki rrushi, s’ka luftë me gra e fëmijë
   Shkoni n' shumadi dhe tregoni ç’ju ka ndodhë me ne
   Kurr-më s’durojmë hordhi endacake mbi këtë dhe.

   Ju ende jetoni me mitet tuaja të ndyta që keni
   La për tokë shumë armiqë, u tregoj se vetëm shqiptarë jemi
   Vdesim për këtë tokë që Dardani i themi plot krenari
   Kjo ishte fjala e fundit para rënies së tij.