Ja çfarë ndikon lëngu i domates

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Ja çfarë ndikon lëngu i domates   Pija për zbutjen e urisë. Mes kafjallit dhe drekës është mirë që të pini lëng domatesh. Ai do t’ju freskojë me vitamina dhe kripëra minerale, e njëkohësisht do të mbushni barkun. Vetëm mos i hidhni shumë kripë lëngut dhe mos e teproni me erëza sepse mund ta irritoni lukthin. Pija për zbutjen e tremës: Përse oratorët mbajnë një gotë afër mikrofonit? Fyti i thatë, sikur edhe shumë simptome të pakëndshme, mund të jenë pasoja të tremës. Një gotë me ujë mineral mundet të ndihmojë. Goja nuk do të jetë më e thatë, gjaku do të qarkullojë më lehtë nëpër vena, e truri do të funksionojë më mirë. Një gotë është e mjaftueshme. Pija kundër stresit: Vazhdimisht ndjeni një ngërç në lukth? Pini një gotë qumësht. Qumështi përmban triptofan dhe kazemorfinë, substanca këto që relaksojnë dhe largojnë ngërçin nga lukthi. Mund të pini edhe një frape qumështi.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...