Lëngu i rrushit forcon imunitetin

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Lëngu i rrushit forcon imunitetin

   Një hulumtim i shkencëtarëve nga Universiteti i Floridës ka zbuluar se konsumimi i rregullt i lëngut të rrushit forcon imunitetin. Në studim kanë marrë pjesë 85 participantë, me moshë mesatare, të cilët janë ndarë në dy grupe. Grupi i parë, gjatë nëntë javësh, çdo ditë ka konsumuar lëng rrushi, derisa grupi i dytë ka konsumuar pije placebo (të rrejshme). Rezultatet e studimit të publikuar në Journal of Medicinal Food kanë treguar se personat të cilët kanë konsumuar lëng rrushi kishin numër dukshëm më të madh të qelizave T imunitare, si dhe sasi më të madhe të vitaminës C në serum- në raport me personat nga grupi që kanë konsumuar pije placebo. Duke u bazuar në të dhënat e këtij studimi, shkencëtarët erdhën deri te përfundimi se konsumimi i rregullt i lëngut të rrushit ndikon pozitivisht në forcimin e imunitetit
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...