Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • fajtore je ti
   që je robëruesja e gjakut tim
   ti je fajtore që më joshë kahdo nëpër bukuri
   mbas vrapit tënd në përshkrim
   ---
   ti po më nxitë nëpër maja
   nëpër gurra e shtojzovalle
   në brigje e male e pllaja
   në valë e gurë e zalle
   ---
   fajtore je ti robëruesja ime
   më ke lidhë për globeve me dhe
   ti më nxitë me artet e tua intime
   pas kureshtjeve ndër kombe e fe
   ---
   ti me at ngjyren tënde që nuk shterret
   shekuj'tërisht më robëron
   me fjalen tënde që nuk djerret
   joshë'sisht më hipnotizon
   ---
   ti më nxitë të vrapoj pas detit
   pas luleve e artit të jetes
   ti më merr kudo pas vetit
   në cak të vrapoj pas t'vërtetes
   ---
   ti më ke lidhë me zingjirët e lakmisë
   pas vrapimeve tua të pa fund
   un jam rob i yti që vdes pas dashurisë
   pas fjales që e fitoj nga ti me djersë e mund
   ---
   Të dua domosdo se jam rob i yti
   por bukuri ka kjo robëri
   vrapi pas teje nëpër djersë më mbyti
   her në gaz her në gjykime e mëri
   ---
   un të dua e her në ty zemërohem
   se dua të jem zog i lirë
   sa bukurish't nganjiher nga ti robërohem
   o penda ime e mirë
   ---
   se ti më ke nxitë pas dielli e hëne
   të vrapoj pas etikave e seciles fe
   shqip më ke joshë me at gjuhë të lashtë nëne
   ta mbjelli mu në dashuri fjalen e shenjtë atdhe
   ---
   vrapi pas teje kalon male e fusha
   me zemren time fluturuese me krah
   oh ti ja ma e bukura shpirtëbardha ime engjëllusha
   që më fluturon ngazëllyeshëm gjithkah
   ---
   të dua robërisht me kët bukuri mistere
   o zot sa je ti magjike
   un pas teje do të jem si nji zog vere
   me cicërima kahdo poetike
   ---
   e duam njëri tjetrin të dy jemi të beses
   e di se e mbajmë të dy fjalen
   sa her më ke shënd'rruar lot bardhë të veses
   kur thellsisht të kam ndje poetike valen
   ---
   ti pas fjales më tërheq e' më dirigjon
   më tregon me gisht gjithqkajat
   dhe kah menquria e kërkimet më dikton
   andej ku jan thelbet e majat
   ---
   më menquron kur un nganjëher dua të rri në cektësi
   ti më zhyt' thell në kërkime
   në secilin detal në secilen imtësi
   më jep cak e s'pjegime
   ---
  • Vargu i lotit
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''

   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
   Vargu im shkon degë më degë
   pikë mbi toskë e pikë mbi gegë
   kahdo në lot si curril ari
   prekë,n'për gjak,të qdo,damari
   thrret,n' për,krena,e n' për,ndergjegje
   rrokllisë,lotin n' gurë prej,megje
   kërkon,dritë,e kërkon,shtegje
   ju kërkon,bijve t'shqipnisë
   n'gjuhë,amtare,të lashtsisë
   nji themel,të ri,me e,nisë
   me besë hane,e,rreze,dielli
   me currila,që,i lshon qielli
   me,erë t'freskt prej,karajfili
   e porsi za që lshon bilbili
   me dy krah e me dy kokë
   t' mbesin vllezer miq e shokë
   e t' mos kputet gJaku e fija
   as aortë që e lidhë shqipnija
   rrugë e,zemres n' fise t' mija
   lidhnu,prore, n' fjalë,t'qelikut
   n'besë e shend t'adriatikut
   si ai diell që lidhë ,bregore
   n' rreze e dritë,që i mbanë për dore
   që i mbanë shendi i ti i dritsisë
   gjithkah rrin toka e etnisë
   me ato thekse e me zanore
   mbane bashk zemren arbnore
   porsi ylberi i bukurisë
   mbajeni artin t' dashurisë
   porsi harku e ngjyra e ti
   që lidhë,qiellin e bjen me pi
   tu i,shëndritë,currilat,n 'shi
   edhe ju me gjakun shegë
   lidhni pipat degë më degë
   jo shqipninë për t' gjallë me e djegë
   veq pse don kshtu i' far' padroni
   Me u nda copash dhe i joni
   mbani lidhjet porsi vlla

   t' gjith damartë gjaku ku i ka
   lidhni bashk si'q'lidhet ari
   me kullim e gjuhë shqiptari
   mos u shponi,n,fjalë e,zhgjetë
   sa,nji gogel për me mbetë
   n'hartë,shqipnija,mos,,me,u,gjetë
   lidhni,kokrrat n'për,qdo pip
   n'sy largpams,,e gjuhen shqip
   me ngjyrë shege sa nji det
   ti mbajmë bashk tri fe,n'nji,shtet
   s'ka q'na,bën as krajl as mbret
   shkrueni n' qiell,kto vargje t' mija
   ti'lexojnë kur t'lindin fmija
   ti,mbajnë,syt,për,kah shqipnija
   jo kah greku e kah armiku
   se me u thye mundet qeliku
   se,na'qanë ,adriatiku
   na,qanë,dheu e'na kjanë'shkolla
   na,shkretohen,shegë e mollla
   na,lidhë*hasmi n'pranga e,bolla
   na,i nxinë,ditët që,i ka moti
   na,largon prej jete e,zoti
   e na djegë,me,flakë baroti
   kur,njiherë n'copë,t'na ket nda

   n,tre,gishtrijë,me,grek,e shkja
   kur në zemer trinitrinë
   te na e ngulë e t' therrë,shqipninë
   me shtizë,hasmi,n,.dy barkusha
   kan me kja po mali e fusha
   myzeqeja e dardanija
   fusha e shkodres e qamërija
   mosni ,mosni,toskë,e,gegë
   gjaku juaj që vlon n'dy degë
   prej nji nane e nji rremë,mishi
   besen tuaj vallë,kush e prishi
   e ka prish thonë trinitrija
   mos me mbetë nji brum vllazrija
   lot me ra neper saksija
   e jo ujë qe lshon currili
   e jo shqip me kndue bilbili
   me e gzue fleten karajfili
   me lidhë ,n'gjuhë ,e, n'komb,krahinen
   dialektin e mot e stinen
   bashk me e mbajt shqiptart kaptinen
   at kaptinë me dy kokë,nane
   të shqiponjes iliriane
   vargu im që pikë në vrri
   majes t' pendes,n'ftue e bli
   shkon tue pikë po flet më fletë
   tue mbledhë ngjyrë ndër hoje e bletë
   don shqipninë me e kthye në jetë
   gegë e toskë me i ëmbëlsue
   shkon tue marrrë currila n' krue
   tue thirrë vashë e tue thirrë grue
   tue marr',ari gurrë me gurrë
   tue prekë gjakut djalë e burrë
   kah rrijnë moshat i ri e plak
   vargu im tue pikue n' gjak
   tue rrshqitë ngjyra porsi shegë
   sharton ëmbël toskë e gegë
   pajton djemt ,t' nji nane ! djegë !
   edhe moshat,lidh n' ylbera
   vargun tim që e mbanë era
   era e shqipes n' krih pranvere
   që thrret diell e yllë dritë'vere
   qe thrret shqipet,në cak,ndere
   n'lidhje e punë e në asht t' skeletit
   n,për,kallij të bereqetit
   bardh me qeshë si vala e detit
   nanë shqipnisë me i mbajtë at dinë
   kryq e fe edhe krahinë
   mbajë karrshi sllav e latinë
   o toskë e gegë se jeni vlla
   mos ndëgjoni grek as shkja
   as gjarpij që,u,flasin n'vesh
   tokë e dhe që u bëjn përshesh
   sa per dinë e per krahinë
   leni pllumba e kanarinë
   le të këndojnë në gjuhë të vet
   leni valët bardh mbi det
   lidhni gjuhë lidhni adet
   lidhni gjuhen e shekujt n'cak
   shqipja jonë e ka nji gjak
   lidhni shpresat,nxeht si flakë
   e mos ndigjoni fjalë turrece
   kah shpërdajnë shtrigat kasnece
   anë e mbanë me kryq t' ballkanit
   akingji të car dushanit
   jeniqerë të helenisë
   rus e vlleh të trinitrisë
   mbani,n' cak krent e shqipnisë
   mbani thumbin mirë në sy
   hasmi n' tokë,kur don me msy
   me tri fe,qe i keni n ,kry
   me dy krena e me dy krah
   mos u bëni mish për gjah
   se për gjah e m'ni u kan nda
   mish t' nji nane për me tha
   bëhuni djem të urt për nanen
   per shqipnin që e,mahnitë,hanen
   që din bashk me ndejtë n'tri fe
   që i gzon tokes gurë e dhe
   por që gjakut ia njeh eren
   se e ka nanë shqipni pranveren
   prandaj kryqi kurr si ndanë
   sa t' ket lulja qelë mbi thanë
   ngjyren t' bardhë,e gjaku i ftonit
   forcë e shqipes krah t' drangonit
   kurr shqipnija s' bahet dy
   se nji zemer e ka e sy
   i ka bashk në shqipe të ballit
   bashk e ka edhe dheune zallit
   bashk e ka fushen e detin
   male e ara e bereqetin
   bashk e ka mishin e gjakun
   bashkl e ka gjuhë e bajrakun
   se e ka t' nanes veq nji mish
   nuk ësht tym që del n' kamish
   kah kush t'don at me e shpernda
   por ësht gjak qe,vlon n'nji vlla
   kot e keni o ,grek e shkja
   gegë e toskë kurrë s' kan me u tha
   sa të jet gjallë,moti me dhe
   gurë e zalle e diell me nxe
   as n' tri fe s' mbanë m'ni etnija
   se at gji ju dha shqipnija
   ata vrap bien n' prehen t' nanes
   kur ti thrret shkëlqimi i hanes
   ashti i vjeter i ilirianes
   kur ti thrret nji grup i gjakut
   vargu im e shekujt t'cakut
   kur ti thret vargu i poetit
   kan me ushtue si vala e detit
   në emocione kan me u ndje
   bashk me e mbajtë shqipninë me dhe
   me ato fusha e maja të malit
   të jet shqiptare djal pas djalit
   turr e vrap po kan me vlue
   gegë e toskë kan me vërrshue
   n' dashuri,shqipnin me e,shtrue
   edhe ne lule karajfile
   e me e dashtë si nanë pa hile
   deri n' dardanë e n 'mollë të kuqe
   kan me i lidhë moza e burbuqe
   kan me lidhë ara e ledina
   fletë me shegë lisa e qetina
   kan me lidhë po mote e,stina
   me gjak t' kuq që ju dha nana
   me at ballë,qe u shndritë si hana
   fara e lasht ah pellazgiana
   kah ka fis e kah ka farë
   gegë e toskë që jan shqiptarë
   qam dardan edhe malsorë
   kan me i lidhë n' damarë arbnorë
   siq lidhë besa gjak e dorë
   ka me u lidhë e fortë etnija
   n' det e tokë ku rrin shqipnija
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''
  • Unë dhe hiri
   ''''''''''''''''''''''''''''''''

   '''''''''''''''''''''''''''
   unë dhe hiri bëhemi nji
   kur ,un të bëhem hi
   un dhe hiri ,do të bëhemi fli
   kur,toka ,do të kërkoj,me pi
   -----------
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
   unë dhe hiri jemi,nji trup
   mbi ne kalojnë shkrumbet,kohore
   gjakun e,kemi,me dhe ,nji grup
   të lidhur ,hi,e hirësisht dor' për dore
   -------------
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
   hiri ,dhe un ,pluhurisht
   do të hyjmë,nëpër ,qeliza toksore
   do të rrijmë nëpër shekuj paqësisht
   në zemer e ftyren toksore

   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
   ---------------------------

   unë dhe hiri shkruar
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
  • Që të mos vuani
   --------
   ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

   ----------------------
   që të mos vuani gjithmonë në vuajtëri
   ndërtoni ura nga zemra në zemer
   lidhuni me besë e përkrahje e dashuri
   shqip kah frymon qdo emer
   --------
   që të mos vuani gjithmonë në robëri
   ikni nga vetlavdija
   nga vet mburrja e nga secila vetiakëri
   cak i jetes tuaj le të bëhet etnike shqipëria
   ------------
   që të mos vuani në lot
   lidhuni me shpirtra si qeliku
   mos rrini kurr pa barot
   në gjumë të mos ju gjejë armiku
   --------
   që të mos vuani mbi dhe
   lidhuni si damarë
   shqip bashkohuni me fe
   lindni dhe vdisni si shqiptarë
   --------
   që të mos vuani gjithmonë në mjerim
   vraponi mbas pune
   punoni nat e dit punoni o kombi im
   që të mos shkelni prej armiku e dhune
   ---------
   që fëmijët të mos ju qajnë prore
   e gratë e dhunuara të ju dënesin
   mbi dhe e tokë arbnore
   largoni të ligat e vesin
   ---------------
   që të mos vuani me shpirtë ndër dhëmb e shpërnda
   bashkohuni në besë e armë e shkollë e qëllim
   në thumb mbani gjithmonë grek e shkja
   armatë le të jet kombi im
   ------------
   që të mos vuani gjithmonë e të ju laget qerpiku
   mbani bashk tri fe
   të mos ju ndajë në hasmëri armiku
   shqipërinë etnike mbane si diell me u nxe
   --------
   shpirtin ta keni nji e të pa ndarë
   brengen për secilin bashkkombas ta keni
   shpirtin për njeriun tuaj solidarë
   sytë e mendjen shqip mbani bashk si kalaja e bedeni
   --------
   dhe për secilin shqiptarë mendoni se mund të ju duhet
   mos hudhni njerz ti mbani pran me kimet
   vetëm kështu qdo armik ju druhet
   kur keni mbi dhe unitet
   -----------
   dhe mbane kahdo shqiptari shqiptarin
   nëse nuk doni të gjëmoni në vuajtëri
   mos e ndjeni zot metelik edollarin
   por bashkimin e kultin etnike shqipëri
   ---------
   mos lakmoni pas luksit vetmashtrim
   se prap motra e fëmij ju qajnë gjith nën shkja
   merrni o shqiptarë o kombi im mësim
   se vuajtëria mundet përëri me të tha
   ----------
   nëse nuk doni të tmerrshme vuajtëri
   armët ti keni adhurim e dijen shkollare
   me gegë e toskë mbani shqipëri
   një zemër shqipëri ta keni shqiptare
  • Ah sikur të isha përkthyes i dashurisë
   ------------------------------

   -------------------------------
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

   ah sikur të isha përkthyes i dashurisë
   sikur të isha un vet gjuha dhe ndjenja e sajë magjike
   sikur të njihja te gjitha gjuhët e gjithsisë
   sikur të isha vet ndjenja e veshur me ndjenjen dashuri zbërthim'analitike
   --------------
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '

   ndoshta do të flisja me formim subjektin e ndjenjave të dashurisë
   sikur të kisha në qdo mikrondjenjë nji det
   dhe vet zanafillen e botkuptoimit të paranismërisë
   dashurinë që e nisi ajo vet
   -----------
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
   ndoshta qëllimit njerzorë di ti kisha ofru zbërthim
   me kët gjuhë e ndjenjë laborator te kuptimsisë
   me miliona gjuhë'ndjenja në secilen germë e shkrim
   ndoshta e kisha thënë fjalëndjenjen e dashurisë
   ------------
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''
   po ku ta marrr kët gjuhë'pasuri mbi'qiellore
   kët zanafillë të para nismërisë
   ku ësht ky material i syve i zemrave krijim nismëtore
   e ndjenjat që jan nisë i kan mbjellë para foljoret'mbiqiellore
   ndjenjat i kan mbjellë mbiqiellorë paranismëritë mahnitore

   -------
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

   në secilen paranismëri mbiqiellore të ndjenjë dashurisë
   në secilen mikrondjenjë gjuhë fenomen qudi spjegim
   paraqiellori quhet kjo gjuhë që flet e para'gjithsisë
   spjegim ndjenjë mahnitore që u mbjell si vlim
   në paragjith'sinë e paranismërisë dedikuar për njerzim

   ---------
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''
   mahni shkencoro laboratoro zemre e ndjeshmërisë
   që ësht nisë në gjakun e para gjithsisë
   ndjeshmëri gjuhë mikrondjenjë në të qdo miliardten qelizë
   qehreshprehje shartim gjuhë komponent fenomen habitse ësht analizë
   sikur të isha përkthyes mbi qiellorë i kësajë dashuri kuptimsisë
   ah sikur te isha përkthyes gjuhtarë mbiqiellorë i dashurisë
   shkencë të re të përsosur për dashuri do të kisha nisë
   -------------

   ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
   por ku të gjendet kjo materialo filozofi sherr'ëmbël'nisje nisje ëmbëltare
   që nxiti të gjitha flakë zjarmtaro ndenjë'ndezese që qiellorisht flet
   me të padukshmet spjegime vullnet formë nismëtare
   paranismëri në qdo mikropikë ndjenjë nga nji det spjegimsi planet
   dashuria dashuria para zjarmtare
   para toksore para ujore para det
   ishte nisma ishte dashuria vet
   ---------

   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
   ku ta gjejë në ndihmë galaktiken logjiken e taktiken
   e fuqishme të perendisë
   ku ta gjejë gjuhë fenomene gjuhtare'ndjenjë galaktiken
   që dashurinë në mbi qiell e ka nisë
   kur paranisma nisi fenomen'istiken
   ather edhe dashuria ësht nisë
   ---------
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

   dhe vetëm me ah e oh nuk mund të bëhem përkthyes dashurije
   kur nuk kam zbërthimin të para'nismërisë
   se kjo ësht mahni e forcë perëndije
   që din kso qudirash me nisë
   --------
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

   e si mud të jem un përkthyes kur në qdo ndjenjë të sajë
   ësht një qudi si mister që gjuhë zemre flet
   kur asnjë sekret toksorë zemërsisht si dry s' ka fuqi ta mbajë
   ajo qiellorisht i ka gjeniale gjuhë e vaj
   e lotët hidhrim'gzim sa nji det
   ----------
   ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

   si të bëhem un përkthyes i sajë kur jam njeri i varfër - gjuhtarë
   kur të thellsishmen para'nismëri nuk e njoh fare
   si të jem un gjuha e intepretit për dashurinë për kët farë
   që zbritë ka nga para'qiejt me drita rrezetare
   ------------
   ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
  • Trojet tona gjithkombtare
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
   Nga autori Xhelal Ferizi
   ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''
   trojet tona gjithkombtare
   përmbi dhe ku vlon shqip jeta
   do i bashkojmë e n' gjuhë shqiptare
   do t' vloj shqipja n' troje t' veta
   do të ket shqipni etnike
   sa të ken shekujt ecje para
   e pathyeshme si qelike
   do të rrin shqipni e mbara
   në mes europë një lule prilli
   qelur n' fletë me sharm mahnije
   mbarë shqipnisë do i niset filli
   në za do të jet për punë e dije
   nami i sajë edhe jehona
   në fise e fe do t' jet sa i qiellit
   kahdo shqip mbi trojet tona
   ka me nxe n' gzim rrezja e diellit
   kan me vlue dijet shkencore
   e flamujt me i mbajtë hjeshija
   përmbi dheun e tok's arbnore
   ka me shndritë n' shekuj liria
   kan me vlue shum abetare
   në gjuhen shqip do t' kndojnë filizat
   gjuha e jonë si qehlibare
   ka me i joshë fllade e puhizat
   e shqipnija e lashtë etnike
   ka me vlue si vala e detit
   gruri i sajë mbi tokë antike
   përmbi ara t'bereqetit
   kahdo tokes karajfilat
   kan me qelë edhe në degë shum pipe
   kan me kndue gjithkah bilbilat
   kahdo flitet gjuha shqipe
   ka me lue shtati i kallirit
   kahdo shtrihet bereqeti
   shtati i sajë bija e ilirit
   me tri fe n' nji aortë shteti
   me tri fe do të ket nji zemer
   si kah deti e si kah toka
   nji shqipri me t' bukurin emer
   me shqiponjen me dy koka
   me lavdi ndër fise e fe
   do t'permendet si dukati
   porsi zonjë do t' rrin mbi dhe
   do ti shndrisin puna e fati
   do ti vloj gjuha magjike
   nder ma t' vjetrat vlerë e motit
   lart mbi fron do të rrin etnike
   si ma i bukuri yllë i zotit
   edhe kohrat do e bekojnë
   kahdo dheut e kah zallinat
   mbi qiell t' sjaë gjith do t' flutrojnë
   me dy krena gjeraqinat
   do i permendet sqepekrruta
   sa të jet kanga e fjala e shkrola
   do ti kndoj per jetë lahuta
   për skendera e mic sokola

   mbi ato male bjeshkë e suka
   do t'permendet edhe vranina
   mbi barot ai oso kuka
   ku la nam edhe martina
   edhe tjerë por si skyfteri
   do t' përmenden kah trimnija
   selam labi e jakup feri
   do ti kndoj gjithmonë sharkija
   por edhe trimin legjendarin
   me shtat zemra prej qeliku
   trim si rrfe adem jasharin
   që se trembi kurr armiku
   --
   e shqipni do të ket mbi dhe
   sa te ket diell e hanë e yje
   nje etni që i mbanë tri fe
   me kreshnike kreshta e pyje
   e me të bukura ato lulzime
   me plot drita ato qytete
   do te kndoj shqipnia trime
   n' za do t' jet nder kombe e shtete
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
  • Deshta të ndërtoj për miqsi kala
   ---------------------
   Xhelal Ferizi autori
   -----------------------
   me optimizmin tim
   u turra për të ndërtuar kala marrveshjesh nëpër botë
   sa i pa kuptim dola me kët vet'mashtrim
   po kjo qenka më than një punë e kotë
   -----------

   dhe a e dini pse? sepse un isha muratorë!
   me nji pe të drejtë human e pa lak
   dhe kur doja për ta vendosë gurin në qdo miqsi e marrveshje me dorë
   kërcenin kombet me të pa rehatshmin gjak
   ---------------
   o un po ndërtoj kala ju thash me ton dashamirësije
   për të gjith ju për njerzi e paqe
   që të jet kala e përjetëshme marrëveshje e miqsije
   ku nuk do të bëhen ngatrresa e gjaqe
   -----------------
   jo më than nuk e ke ndërtuar mirë kët themel
   nji më thoshte vendose sipas kutit tim
   kur nji tjetër me nji rrënim më del
   në gërmadha ma shëndrroj mundin plot pelim
   -------------
   sipas penit të fortit pastaj
   u ngrit e tha nji tjetër
   do ta vendosi si dua un
   kala nga mbrendë me lugetër
   ---------------

   mandej u ngrit nji tjetër i zi e nji tjetër i verdhë me lëkurë
   e plot tjerë si demon me hipokrizi
   më prishnin pe e gurë
   të bardhë e të kuq e të zi
   --------------
   nuk je ti mjeshtër më than
   q' ësht kjo kala e butë
   këtu nuk vendose as tmerr as hatanë
   në qdo cep e skutë
   ---------------------
   po pse përse ju thash! un e dua mir'sinë
   të gjith që të rrini'në paqe të lirë
   kala kjo që përfaqson njerzinë
   që kohen ta keni drit'mirë
   ------------------
   jo tha nji tjetër sherr'nxitës shoven për kah gjeni
   me lëkurë të bardhë por me pamje mongoli
   ti nuk do të vendosësh këta gurë miqsije e bedeni
   priti luftënxitsi e foli


   ---------------------
   dhe u ngrit nji tjetër që cakun e kishte
   me pre me gri e me vra
   ma i ziu ndër shekuj që virgjri vashash prishte
   sa nënat e vashat për së gjalli i i kishte tha
   ----------
   ndalu ti shqiptarë më tha paqsorë i ballkanit
   gojën e kishte krokodil
   mos je farë e ilirianit
   ndal se të ha o bilbil
   -------------
   pse don ti kala këtu miqsije
   për kombe për njerz e fe
   të ndërtosh për breza njerzije
   kur dheun duam ta shembim ne
   ------------
   po jo thash jo se të bukurin globin
   si lëmsh mahnit's me dhe e ujë
   e fali zoti për jetë e paqe e pse ju kobin
   ja doni............!
   mosni a nuk e shihni sa shum po vuaj

   ---------------------------
   qeshen gajasur do tjerë
   lene më than at aventurë
   ti ndërton diten ne ta rrëzojmë naten
   a nuk e sheh o i mjerë
   se kombe e fe mbi dhe me gjak e lot rropaten
   ---------------
   por un dua thash dua kala dhe besë e paqe për breza
   më leni të lirë të ndërtoj me mirësi më lejoni
   se mjaft na mbyten kobet varfri e,luftrat e zeza
   që ju priu me sherre luft'nxitëse gjithfar lloj demoni
   ----------------
   më leni tash e kërkon qytet'rimi modernija
   e koha e menquria e brezat e ri
   se kaloj koha e absurdeve kaloj barbaria
   ësht koha për shije jete e liri
   --------------
   jeta nuk ësht për luftra e lot
   për masakra e tmerre e vujtëri
   për gjëmime dhimbje e flakë e barot
   por për jetë e arg'time e liri
   ------------

   jo më than do tjerë me fe të veshur zi si korba
   dhe do tjerë me katran klanorë
   dhe dolën disa tjerë që përzienin intriga e sherr qorba
   e disa tjerë si akuj disa të ftoft si borë
   --------------
   kishin dalë të gjith në qiell e mbi dhe
   shikonin në mua e në skenë
   dikush po gajasej dikush lotin rrëke
   mos e nis më than disa se nuk ja vlenë
   ---------------
   dhe un me qekan në dorë e gurin në latim duke e gdhendë
   me këmbngulje paq'sore në punë
   kur ja mbërriinë erdhen disa puthadorë
   e nisen të më shisnin mendë
   sa të mjerë ishin sa të gjorë
   ------------
   më than morëm vesh nga larg
   se ti ndërton nje kala
   me gurë për paqe kombe e miqsi të renditur varg
   por këtu servili as dhelpri nuk ka
   ----------
   e 'q' më duhet thash nëpër gurë servilija
   a'jeni ju në vete
   se kala të qëndrushme të drejtë don qytetnija
   e jo si tuajat servile adete
   ------------
   pse ju kërkoni në kala servilinë
   nëpër qdo rrudhë të gurit e në themel
   jo jo se gurët në servili nuk rrijnë
   parimet nuk duan me i shkelë
   -----------
   un me gurë nëpër mure vazhdoja me ideal në punë
   me varg me pe e me pendë
   kur u duken te muret disa të etshëm për dhunë
   e disa tjerë mbas tyre të pa mendë
   ---------
   kishin marrë vesh se kala miqsije botrore po ndërton poeti
   kishin ardhë për rrënim e shkatrrim
   dinake sarhoshe e servile e gjithfar soj naleti
   donin ta ndalnin hovin tim
   ----------
   po q' bën ti këtu më than,kala don të njerzisë
   po a nuk shef ti të zezat plane
   se nuk don askush ndërtim të sinqert' të miqsisë
   se bota po mbahet me luftra padrejtësi e klane
   ---------------
   po pik'risht për kët shkak thash o njeri
   kala e gurë miqsije me themel kam nisë
   kjo kala përmbanë paqe e njerzore dashuri
   ndërtuar nga peni i pa hile i drejtsisë
   ------------

   qeshen edhe k'ta dhe më than mos e nis
   se natën do ta rrezojnë gjahtar'të
   ata i duan brezat si qyqet mbi lis
   ata nuk i duan brezat t' barabartë
  • iken edhe k'ta dhe un po vazhdoja
   me pe e gurët në latim
   me një këngë lirije nga shkrumbueshmja goja
   i etur për miqsi nder kombe e v'llazrim
   ------------
   o zot kur paprimtmas erdhen danajt grek
   dihatnin me vrap e rrëmujë
   pse ti më than mua o shqiptarë akoma s' ke vdekë
   ilir i mallkuar dhe ndërton si në krujë
   ----------
   ndërton kala jo për trinitrinë
   por kala ku nuk mud të hyjmë ne
   me veset e tona intrigë e tradhtinë
   me kuaj druri e panhelene me fe
   -----------
   un shtanga e mbeta me gurin në dorë ngri
   jo ju thash ju lutem kuptoni
   kala po dua për paqe miq'si e liri
   ku vend nuk ka luft'nxitsi e demoni
   ---------------
   lej ato p'rralla më than ata me akuzë
   ne duam grek e pansllavian dhe vetëm tradhti
   që boten ta bëjmë shkrumb e hi e shpuzë
   me sllav së bashku në një trinitri
   -------------
   un shtanga u habita nga ky mos'kuptim
   kur erdhen dhe rus e shkje
   e tjerë radikal esktrem për' shpartallim
   që e duan planetin e shembur për dhe
   -------------
   e duart më dridheshin nga ky presion
   se peni s' më mbahej dot
   kishin dalë me sulme vampir e demon
   dhe në guri më pikën lot
   -----------
   e në qiell të gjith paqsorët kishin dalë
   hanë e diell e yje
   po e vështronin skenen edhe fusha me mal
   te bukurat kreshta e pyje
   ---------
   të gjith edhe era e puhiza
   me dashuri më thonin vazhdo nderto kala
   se jeta e jonë ësht në rrezik
   se njeriu me fe me klane ësht nda
   na e prishë hilja natyren o mik
   ----------
   e un për hirë te yjeve për hirë të dheut luleve e zallit
   për hirë të gur've e ranes
   edhe pse n' trysni e në pikë të hallit
   gur've po ju flisja në gjuhen shqip të nanes
   -------------
   secilit në palcë në rrudhë e në qendresë
   secilit në kala në gdhendje e latim
   që të rrijnë në kala të drejtë gurë e me besë
   për pe pa u lëkundë në lakim
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
  • Karajfilin e kuq kur ta dhurova
   ---------
   Autori Xhelal Ferizi
   --------------
   karajfilin e kuq kur ta dhurova
   në bukurinë e atij shekulli nuk e dija që struken dështime e dhimbjet
   un qiellorisht me të gjitha bukuritë e virgjra u dashurova
   shejtërore i mbaja kult dehje'dashurinë përkushtim bindjet
   -------
   un pushtueshëm me shekuj zbukuruese ëndrra shtrohesha në qilima dashurues lumturije
   mbi ajr ëndërrueshëm i dhash krah shekuj bardhes dashurisë
   me buzqeshjen time emblemë të padjallzuar si kullim shejtërie
   po bëja hapat nëpër mbretëritë e quajtura dashuri iluzionet e ardhmërisë
   ----------
   nuk e dija se në karajfil do të mbillet nga ti kobi shekullvrasës
   e fati i dërguar nga rrënimi yt lojë kob ves mbjelluri i satanit
   që nën fletët e karajfilit mshifej dyshim fekonduesi mbarsës
   pjellë sadiste vulë e djallzuar e namur e dërguara e hiles së zandanit
   ---------
   zandan i hiles pjellës sherri ku un duhej të shkriheja përjetsisht
   ai qast njohje kishte djallzuar me ferr secilen fe të karajfilit në petale
   dhe gjuhen time shekull sherbete me rrënjë zemre mjeranisht
   ma shëndrroj tash në poezi që tundin dhimbsurisht fusha e male
   ------------
   ku e dija un se në pa djallëzinë e karajfilit fshiheshin aq shum dhimbje udhë
   ku secila ishte rrënjë që do të shkonte në brerje të dashurisë deri në gjenetikë
   ku e dija un se e imja dhe e karajfilit secila rrudhë
   do të bëhej për mua brerje e mbjellur në kohen time tragjikë
   ----------
   un karajfilin e dhurova dashurisht me pa mashtri si arti në zemer fëmije
   nuk dija se në te do të hynin njimij djaj si kuaj danajsh nga marrëzia
   un diellit të dashurisë që ta fala i dhash plot rreze fllade e hije
   që aty të bashkohet lulëzueshëm mahnitore e jonë përjetsia
   ------------
   un e dhurova karajfilin pa menduar se fatet e zeza të zandaneve vula do
   ta vyshkun
   nuk dija se mjeshtria e djallit fshihej me gjemba mu në qastin karajfil
   un kur këndova dashuruseshëm nuk e dija se do të këndoja dhimbsurisht me ndryshkun
   nuk e dija se kurtha e jetes vetvrasëse mshifej mu në të dhuruarin karajfil
   --------
   dhurata të kthehet në thikë nganjëher o qiri i sakrifices plot përkushtim
   dhurata ësht arti ma i vizllueshëm tragjik që din edhe të vret
   un qastin e karajfilit dhurues e bëra në dhimbjet e mia pendim
   udhë loti e dhimbje që i mbajë në shekuj qerpik derdhje det
   -----------
   me mosmirnjohje ma shartove pastaj karajfilin
   e ujite me pelim helm që përjetësinë ia brenë
   gjithmonë djalli e ka tradhtuar bilbilin
   karajfil të pa djallzuar si timin ma nuk gjenë
   -----------
  • Mos premto

   --------------------
   Autori xhelal ferizi
   -----------------------
   mos premto shekuj dashurie
   të dehur
   o zemra idealiste e padjallzuar
   o art mbyllur në vetvete
   ti je arti vet nga ego qenjet i pa kuptuar
   ti o zemer arti
   që puthë idealizmin ëndrrimtarë
   që përmbanë plot thënje të heshtura me sasi si dete
   o zemer ti je arti im i përvluar
   në notin e lotit zhgënjimtarë
   ti je botë në vete
   që flet e proteston vetmevete
   akuzon të gjith shekujt
   me gjuhë idealizim
   askush duke të mos kuptuar
   vetmevetja zemer monologuese mbete
   kush të kupton pëshpëritjen që mbrendsisht je duke e lotuar
   ti je gjersia vet
   ti je pafundsia që je shprehur
   zhgënjimtarisht duke përshkruar
   por muzat e shurdhër në ty kurr nuk jan dashuruar
   ti je vetmia e harruar e zbehur
   ti je nga të gjith e harruar
   ti je e pafajshme nga harresat e pandehur
   e lidhur në prangat të vetmevetes
   të pëshpëritjes së zhgënjimit të mallkuar
   të flet vetëm përpjekja e qujtur iluzion
   ideal nga vetvetja pothuajse i trilluar
   bota nuk ësht si don ti o ëngjëllusha ime e padjallzuar
   bota ësht shartim mish kemikal i pakuptuar
   bashkdyzim ethje kafshrore e instiktizuar
   bashkim i dy komponentave bastarde
   inetreso demon
   qfar konstrukti teatrorë
   e ti je viktima e enderres së idealizuar
   që vetven nuk e gjen asnjëher në të ashtuquajturin
   në skenen e kti vrapi të truar
   bota ësht vrasëse mashtruese
   o arti im o tik tak ja ime dhimbshurisht e mishëzuar
  • Fjalen do ta shpalli kult
   ------------------------
   Autori Xhelal Ferizi
   --------------------------
   do ta shpalli kult fjalen
   do ta ndertoj të shejtrueshëm kult
   do ta vendosi mu në mes të ndërlidhjeve të zemrave të materjeve
   në mes të lëvizjeve dhe betejave
   në mes të marrëveshjeve dhe zezonave
   në mes të vjetrave fenomene dhe të rejave
   në mes të apokalipsave
   në mes të shekujve
   në mes të beses dhe gjenetikes së quajtures jetë
   në mes të artit
   në mes të qendrave e shqisave
   në mes të ndejnjave e hapit
   në mes të nismëtarve jetsorë ide prijsave
   mu në mes të lëizjeve e joshjeve e zapit
   në mes të hamendjeve e premisave
   mu në mes të vrapit
   në mes të thënjeve
   në mes të shpikjes magjike e vulave njerzore
   në mes të zbulimit dëshirorë ma të zjarrtit
   në mes të kafkes mendore
   mu në mes të lotit
   në mes të dhimbjeve
   në mes të gjinive rracore
   në mes të thënjeve e të menduarit
   mu në mes të gjenialiteteve njerzore
   kult do ta ngris aty
   fjalen
   kur thuhet në sy
   në te do të ndalen
   ndoshta dikush me qa
   dikush me qeshë
   dikush me pshty
   të gjith aty
   të gjith shekujt aty kan me u kthy
   me shikim rrespekti
   ndoshta diksuh shanë
   dikush pendueshem ka me shfry
   para kti kulti do të përkulen të gjitha gjuhët
   të gojes të syve të zemrave
   trajtat do ta shquajn emroret
   rrespektin do tia bëjnë ndjenjat
   ujitjen
   zanoret
   bashktinglloret
   rregulloret
   kult do ta ngris
   me material të veqant në qender të të gjitha vetëdijeve
   token për ndërtim do ta marr në mahninë e vet sajë
   fjalen do ta ndërtoj si kult kahdo
   në qendra mendore botrore njerzore
   mbi dhe mbi dete
   mbi amanete
   në shkolla në universitete
   fjalen do ta skalis si kult në memore
   mu në shpirtin e kohrave shekujve dijeve
   në secilen pore
   në secilen domethënje ,mendore
   kult ku do do ta bëj fjalen
   le ta dijnë qenjet
   para sajë të gjith do të përkulen do të ndalen
   edhe vet fenomenet
   fjalen do ta bëj kult ndërtim
   kahdo në sfera në dije në vlera
   ndër kombe kult e kult te kombi im
   fjala do të jet mbretreshë si përhera
   do të jet kult në gjuhë e në shkrim
   kahdo mbi dhe do të jet kult vlim
   në lot në dashuri në art
   në dhurim lules që i qelë pranvera
   në bukuri
   në amanete e secilin flijim
   në shprehje në thënje në thellsi të shpirtit
   do të jet kulti vet i ndërtuar në spjegim
   kult do ta bëj fjalen
   kult
   ma të magjikshmin ma të përjetshmin lapidarë ndërtim
   --------------------------------------------------
  • Koha po sjellë krim
   Koha po sjellë krim

   autori xhelal ferizi

   djallëzi e kanibal mizorë

   kujdes' o kombi im

   kërkoni atdhetarë arbërorë

   mos bini në mashtrim

   në kurtha do mbeteni të gjorë

   tradhëtari gjakun ua pin

   kërkoni ju atdhetarë

   ku do jan të mohuar

   me zemrat e tyre lidhuni

   ikni nga djajt e shëmtuar

   nga magjitë' e satanëve zgjidhuni

   se mjaft ju kan dërmuar


   armiku ju ndërton rrjeta

   njerz ju blenë me pare

   e zezë per ju bëhet jeta

   largoni klanet tradhëtare

   armiku e përdorë metelikun

   armiku shpifë nëpër mote

   të mbreh't ta keni qelikun

   se p'rrojet do u sjellin lote

   kujdes' nga kurthat e zeza

   kujdes' nga armiku e tradhtari

   se vaje do të keni ndër breza

   e qyqe't ju qajnë përmbi bari

   zhdukeni tradh'tarin pa m'shirë

   lidhuni në organizim

   gjevshjani masken e p'shtirë

   tradhtarëve o kombi im

   zgjohuni lidhuni me besë

   vrojtoni kahdo sogjetarë

   se hasmi ju nxitë në ngatrresë

   ju blenë lirë mercenarë

   ju mbjellë përmbi dhe sabotime

   sytë hapni më mirë

   ju sjellë të reja rënkime

   e ditë nuk ju len të lirë

   prandaj ju duhet rr'jeti

   lëvizjet e hasmit ti dini

   se toka ju qanë e deti

   pasiv mbi dhe nëse rrini

   punoni prore punoni

   të gjith në at tokë diellore

   kohrat e juaja kulloni

   goditni maskat tradhëtore

   ndaleni armikun shkja

   ndaleni armikun grek

   qelizat duan me u vra

   e jeten të ua lënë pa shtek

   autori xhelal ferizi
   ...............................


   Modifikimi i fundit nga lirik më E Enjte Maj 13, 2010 7:40 am, modifikuar 1 herë ne total.


   Profili

   lirik
   Subjekti postimit: Re: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
   PostPostuar: E Djelë Prill 18, 2010 6:59 am
   Anëtar/e aktiv

   Antarësuar: E Shtunë Prill 17, 2010 8:44 pm
   Poste: 1212
   Jo në linjë
   Mafia beograd athinë
   -------
   autori xhelal ferizi
   mafia beograd athinë
   pansllave e panhelene
   ua vret zogjve shqiptarë qdo stinë
   kalatë ua rrenon me bedeme

   nga mafia pansllave sekrete
   helene e ruse mizore
   renkojnë malet shqip me dete
   e lashta toka arbrore

   ku do e kah do agjenturat
   zogjve ju vrasin fole
   shqipes ia këpusin urat
   dy brigje si lënë per mbi dhe

   gjarpij te helmuar shqiptarve ju l'shojnë
   e ju blejnë me para kahdo mercenarë
   udhet kahdo me kurtha ua ngatrrojnë
   n' pshtjellime kohore i lënë varë


   sllavi mizorë ne nje anë
   ne anen tjeter te tjerë
   o diell e yj mbi dardanë
   qani per token e mjerë

   qani për etnike shqipëri
   kahdo për trojet e te parve
   sherbimet sekrete i kan ngri
   yjet kah do te shqiptarve

   nuk lënë ndonji yllë me nxe
   ylber ne qiell me ngjyrë
   askund patriot mbi dhe
   sherbimi sekret i ndyrë

   sherbim sekrete sherbime
   vershuan kah do mbi troje
   token na e mbushen mjerime
   gjarpijt' na i l'shuan neper hoje

   e toka e jonë po helmohet
   po ngrihen sa zemra kombtare
   me akull jeta po shtrohet
   na i mbollne modat bizare

   kahdo me sabotime
   bythëtarë sklluqa po shiten
   etnike shqipërisë trime
   sa rriqna të zi po i njiten
  • Ne kosovë po mbinë perseri behari

   autori xhelal ferizi

   mire s e vini ne ket te shejt dhe
   ne aeroportin adem jashari
   madheshtor qe rrin nder ne

   mire se vini ju vlorë
   sarandë e shkoder e tiranë
   o durrsi i lashtë arbnorë
   ju pret e bukura dardanë

   gjakun ne nji e kemi
   na vlon i kuq damarit
   shqiptaret si gurë bedemi
   do te rrijnë ne trojet e te parit

   do te rrijnë ne kala kombtare
   keta bij te te lasht te qendreses
   ne shqipni te bashkuar kombtare
   me shqipen e bukur te beses

   do te vijnë edhe kuksi e kanina
   korqa e lezha e tropoja
   ulqini preveza e janina
   e kruja e voskopoja

   do te behet nje dasem e madhe
   do te bien sa daulle kombtare
   do te hedhen sa valle ne livadhe
   n' dardanen e bukur shqiptare
   ------------------
  • Ne qdo cep të shqipërisë
   autori xhelal ferizi
   ne qdo cep te shqiperisë vraponi
   se penda ime ju thrret
   atdheun kahdo ta lulzoni
   e fushat me bereqet

   ju thrret kahdo vargu im
   vraponi ne qdo anë e cep
   shqipninë etnike n' lulzim
   ta beni ne qdo lug e shkrep

   se djepat armiqt ua permbysin
   kur t' ua shkatrrojnë unitetin
   ne varfri e coptime ju mbysin
   ua marrin token e detin

   mos bini ne kurtha tradhtare
   punoni ne tuajin dhe
   ikni nga hilet tinzare
   ato ju duan pa atdhe

   ndegjoni vargjet e mia

   ne gjuhë amtare qe thrrasin
   ne pune lete dal shqipnia
   malet ku do te buqasin

   pash zotin e te bukurin qiell
   te kaltert porsi mahnija
   e t' shqipnisë at te arit diell
   mos leni me hy tradhtija

   punoni neper kopshtije
   ne malsi ne fusha e ara
   shqipnija kjo perle bukurie
   ne bote le te dal ma e para

   ndegjoni o toske e gegë
   vargjet kah do feriziane
   si gjaku i embel ne shegë
   ecni ne toke iliriane

   bashk atdheun ta lulzoni
   pshtyni mbi paren e huaj
   si zogj ne shqipni ciceroni
   tradhtari me ju te mos luaj

   se u dogjen guret e zallet
   paraja e huaj don me u ble
   e tallen me tuaja hallet
   shqiptar nuk po duan mbi dhe
   autori xhelal ferizi
  • Deshten të na fshijne
   autori xhelal ferizi
   deshten te na thajnë
   deshten te na shkrijne
   nen kembe te na mbajnë

   sllavet e ardhur nga stepat
   te na hanë deshten të gjallë
   na i vranë foshnjet e djepat
   dheun e lashte na e kan kallë

   pse jemi shqiptarë vendorë
   pse jemi me rrënjë ilire
   deshten të na lënë të gjorë
   pa trojet gjavahire

   pa tokë pa fis e dhe
   si qyqet me na shpërnda
   të tallet bota me ne
   mizori grek e shkja
  • Rusët vrapojnë për oborre
   autori xhelal ferizi
   rusët vrapojnë kahdo botes për oborre
   ata duan ta vendosin skllalvërinë
   idetë i kan qorre
   e duan ta vrasin lirinë

   ata robërojnë qdo dhe
   e turren si ujq kah europa
   nuk duan komb të lirë mbi dhe
   me dhëmb duan te shkyejnë copa


   qëllimet i kan mizore
   te etur jan per gjak
   e sillen kah trojet arbnore
   ti bëjnë shkje e karadak

   ata duan të skllavërojnë
   boten e kohrat e lirisë
   njerzinë duan ta shëmtojnë
   për hirë të pansllavisë

   ata nuk duan tjeter fe
   per veq fesë pansllaviane
   nder kombe kahdo mbi dhe
   skena duan demoniane

   ata kekrojn vetëm gjak
   se jan te bijt e gjaksorve
   botene duan ne lak
   nën thundër të egër t' hamshorve
   ...........................
  • Nuk do te ket mbi dhe hjeshi
   autori xhelal ferizi
   liriku ne mergim
   po nuk pat t' bukur shqipni
   me ato male me ata lisa
   me qetina e qiparisa

   po nuk pat investitorë
   gjak e gjuhë qe i kan arbnorë
   qe e kan zemren fort bujare
   qe e kan nderen atdhetare

   biznesmen shqiptarë kah ka
   te gjith bashkohuni si nji vlla
   forcë e mendje e kordinime
   ta forconi shqipnin trime

   se aty toka esht magjike
   i ka fushat idilike
   si ne vlorë si ne dardanë
   te mahnisin diell e hanë

   prandaj zemres jepni zjarë
   te gjith mbi dhe kah ka shqiptarë
   kush dollarë e kush ndoj pare
   ta shpetojmë token shqiptare

   ti shpetojmë ne ato troje
   që jan te ëmbla por si hoje
   qohuni djem te kastriotit
   per me e u lidhë me besë te zotit

   kah ka zemra shqip qe flasin
   hap e vrap sot le ti ngasin
   kush ma i parë si e lehta era
   te vrapojn neper tendera

   se ne kthetra te varfrisë
   na la skilja e pan sllavisë
   veq me humbë shqiptart shpernda
   me sundue leht grek e shkja

   edhe europa shtriga e motit
   qe se ka besen e zotit
   por esht shtrigë e zezë vampire
   qe i shemton trojet ilire

   mandej kina mendjezezë

   tjerë hindus e shum kryezez
   edhe arab e tjerë mizorë
   hileqarë sabotatorë

   -
   duan qe ne te jem varfnjak
   me na i prishë gjenet ne gjak
   ne luftra prore me na kallë
   ne mergim t' vyshkem me mallë

   ikë prej babe ikë prej nane
   si n' shqipni si ne tokë dardane
   lene tokë e trollë e voter
   lene nuse lene moter


   farë e fis e kalo detin
   djerrë le ara e bereqetin
   tue kendue do zogj e qyqe
   e shqiptart tue ndejt ne udhkryqe

   veq pse e don europa e zezë
   me na e vyshkë prore qdo brez
   me na u thye shpresa e qeliku
   se kshtu lojen e don armiku

   por nje bese ju shtrengue
   te gjith shqiptart per me u bashkue
   pa dallim n' krahinë e fe
   shqip t' lulzojmë mbi gurë e dhe
  • Kosovë o mëmëdhe atdhe
   ----------
   Autori Xhelal Ferizi
   -------------------
   kosovë o atdhe për ty lulet e prillit më kan tregue
   kosovë o atdhe për ty vet prilli më ka nxitë
   dimri vera vjeshta për ty më kan thanë me shkrue
   për ty kosovë më ka mallënngjye secila ditë
   --------
   për ty o atdhe secila fletë vjeshtore
   me qehre të vet më ka folë
   për ty oj nanë shqipni etnike arbnore
   ndjenjë më ësht bë secila shkrolë

   ---------------
   për ty atdhe më ka ndje secila fije bari
   për ty më ka ndje secila qelizë e diellit
   për ty kam derdhë lot zemre e prej pende ari
   kam shqiprue gjithkah edhe qelizat e qiellit
   --------
   për ty kam folë me shekuj e lule gzime
   per ty kam kja hall me lule vajtimi
   per ty jam dridhë nëpër përmallime
   dënesshëm me lot kujtimi
   ------
   për ty o i dashur mëmë dhe u bëra harrim
   për ty u bëra për së gjalli mërgim varr
   për ty o mëmëdhe u bëra mërgim i gjallë murim
   e din secili dru ah e bung e qarr
   -------
   e din secila lule që e kam njomsue me lot
   e din se cila fije bari
   e din secili yllë nga qielli dje e sot
   që më ka pa në dorë me pendë shqiptari
   ----------
   a e sheh kosovë në secilen shkronjë time ka zemer
   në secilen shkronjë ka qelizë me dashuri
   në secilen shpirtë'shkronjë ka shqiptarë me emer
   ka ndjenjë në secilen shkronjë ka qelizë etnike shqipëri
   -----------
  • Qanë veriu medet qe sa vjet
   autori xhelal ferizi
   mbetë i ndarë andej kah kalaja
   fusha te mdha e tokë me bereqet
   kah luginat e malet me pllaja
   kah bjen maja e larta sokolica
   ndaj jan trojet e arta shqiptare
   mes per mes u nda mitrovica
   veq pse deshten hilet nderkombtare
   mendja e zezë e frances mizore
   nxori ushtri e armë aty vrastare
   mu në urë ne ballë t' shqipnisë arbrore
   ja ndau ballin tokes atdhetare
   e la ne vuajtje ibrin la me lot
   që rrjedhë gurëve si margaritari
   mbet qyteti i perlotur ne mot
   u nda per se gjalli shqiptari nga shqiptari
   se hilja ishte buka e frances prore
   edhe e te tjerve ne europen qe esht tallë
   e i ka la ne gjak trojet arbnore
   ne n serbian i ndau e i la me mallë
   per te ra mbi ne dhuna e ferrit
   njiqind vjet pa nderpre sa thika
   mbyllja e gojes edhe hieja e territ
   e dhunua jan sa gra e qika
   eh sa shum lumej jan skuqë nga gjaku
   sa shum gurëta kan pelcitë vuajtërie
   sa shum therrat jan mbulua sa praku
   sa shum qyqet jan pa n 'kulm qatije
   sa vajtimet jan ndje neper troje
   sa shum lulet jan pergjakë mbi dhe
   gjak ka dalë e bertimë per goje
   ne trojet tona kur ranë grek e shkje
  • Por se nuk esht askund siguria
   autori xhelal ferizi
   kot e kan qendrat nderkombtare
   se per se gjalli nuk ndahet shqipnija
   se veriu esht nje toke shqiptare
   deri te lugjet ku bjen albaniku
   ku frynë era e lehte kah lugina
   le te din pansllaviani armiku
   se nder mote nder shekuj e stina
   ne dore armike trojet iliriane
   nnuk do te mbesin vendet e teutes
   sa te jen gjallë shqiponjat albaniane
   edhe kraht e lehte te sqepekrrutes
   bijt t shqiponjas e sokola te malit
   kan me ra si rrufeja mbi leshak
   nuk do te ndalet pushka djal pas djalit
   ka me u skuq gjith ibri me gjak
   se nuk i falet toka të mërdhirit
   akull ziut qe erdhi prej rusije
   thue se hise e pat i biri i vampirit
   ne ket mesdhe ardh prej siberie
   po pse serbit duhet falur troje
   pak nga pak siq ja jep europa
   me i far kryqi ajo me i far loje
   jap jep ne mote disi copa copa
   trojet tona qe jan te trashgimit
   qe bardhyli i la e iliria
   deri sa ne gjak te jet deshira e vlimit
   nuk i lshon jo trojet rinia
   sa te jen pushket me ato rrethatore
   mbi kala do te ushtojne bataret
   kan me dalë sa ushtri arbnore
   flakë do te ndizen barotet e zharet
   se me falë tokë nuk ka shqipnija
   gjithfar shkelsi qe vjen ardhacaku
   ne albanik do te shkelqej liria
   me dy kren do t 'ngritet bajraku
   do te ngriten zanat n 'bjeshkë shqiptare
   per liri me gjak do te vloj djelmnija
   ne tokë t' parëve s' do t' ket farë barbare
   sa t' jet gjallë per mbi dhe shqipnija