Poezi nga Maniela Hoxholli (Sota)

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Kontrast të absurd ...


   Bota rreth meje dhe unë do të jem vetëm,
   Dritat rreth meje dhe unë në terr

   I pyetur veten se çfarë po ndodh
   Por ajo dhemb, nuk e kuptoj ...

   Kudo unë bujë dhe në heshtje
   Kudo dielli dhe shiu shumë ...

   Kaq shumë kontradikta në ditën e
   Mendja ime udhëton në brendësi të ajrit ..

   Unë nuk e di se unë shkoj, nuk kam destinacion
   Çdo gjë ishte e humbur në absurditet ...
  • Kam bërë shumë udhëtime
   Gjithmonë i shtyrë nga zemra
   I kthyer botët magjike
   Unë shkova në vende të veçanta

   Dashuri shumë të ishte
   Ajo tha se një e vogël
   Udhëtimin e shpirtit
   Udhëtime e një jetë e fshehur

   Në këto udhëtime
   Nuk ka kufizime
   Nuk ka kufizime
   Përgjegjësitë dhe vrasjen e një

   Unë jetoj në zemër
   Me ëndrrat e gënjeshtra
   Ëndrrat me realitetin
   Kjo është një absurditet për të gjithë ...

   Ëndrrat nuk mund të jetojnë
   Ëndrrat që helm ju me lotim
   Njomje të varfërve në botë
   Bota e ëndrrave të vështirë
  • Jeta eshte e bukur e une dua ta jetoj
   jeta ndonjehere mund te na zhgenjeje
   nje momente heshtje zhytur ne trishtim
   dy sy te perlotur e pastaj ne vajtim
   te duket se gjithcka u rrenua
   dhe rreshqiti ne duart e tua
   dicka qe shum e desha por ste shkemben
   nje buzeqeshje shpirti i plagosur
   renkon por fatin e tij te hidhur vajton
   dhe ne vesh me ze te ngritur dicka kerkon
   eja lumturia ime ti eja perseri
   merrme ne krahet e tu dhe ktheme
   buzeqeshjen time dikur ne dashuri
  • Dikush fshehtas me veshtron
   dhe me duket sikur thelle me verbon
   kalo e nuk di ckerkon
   Perse kur ecen koken mbrapa mban?
   apo prapa tyre dicka kerkon?
   kur shikimin drejt meje hedh
   syri loton kur dy hapa larg meje eshte
   zemra gufon
   O zot! cpo ndodh me mua?
   Ceshte ky ndryshim?
   mos valle nje ndjenje adoleshente?
   apo nje trishtim?
   Ah jo nuk eshte kjo eshte
   ajo qe flet ajo qe ndjenjat zgjon eshte
   DASHURIA VETE
  • Ka ende kohë

   A ka ndonjë agim netë
   pse .. janë disa ëndrra që qe krijohen ne netët e mia,
   ata që zgjodhi te lesh gjysmë varrosur unë dua që ju me të vërteta e gjysmë që nuk janë edhe guxonte të mbante ...
   Largoj një shpirt të keq dashurinë time me logjikën dhe nevojën, as në ëndërr nuk te len për të jetuar ..
   dhe ata janë një makth të vijnë dhe përsëri tek ju për të ju përkujtojnë që ju të përpiqen të harrojnë ..
   Por insistoj unë fsheh dhimbjen time pas një maskë që duket si ju, por ju nuk jeni insistuar, le nevojën për të dominuar jetën time
   dhe tërheq më në humnerë që keni zgjedhur
   .. Dhe pastaj të presin për një shpengim buzëqeshje që kurrë nuk do të vijë, por .. shpëtim dhe buzëqeshjet janë të fortë?
   dhe ju nuk jeni?
   Drita nuk mund të largoj errësirën ...
   për aq kohë sa ju të qëndroni në muzg tradhti veten ...
   Koha kalon shumë .. .. ende mbajnë ju në mua, edhe nëse ai ngrin, vetmia juaj lot dhe nuk e le të roll ...
   Ka ende kohë për ëndrrat ..
   [color:8d2d=#000]nuk e le të
  • Unë nuk jam këtu për të fshehur
   them
   Unë shkel ne tokë, unë shoh qiellin
   qesh-qaj.
   E hëna nuk e prek atë,,
   buzë e qiellit
   accost dielli,
   hapur me të, të ecin.
   Ka shumë afër, fshehurazi
   Çfarë faji; Mind për të thënë;
   Unë nuk shkoj në qiell
   Angel kurrë nuk e panë,
   as t se 'ëndërruar
   Por njerëzit e panë atë,
   flasin,
   me sytë e përlotur
   lumtur ose të trishtuar,
   ndriçuar shurdhër,
   habitur nga indiferent
   qetë ose i zemëruar,
   krenar të frikësuar,
   Unë pashë tek ju,
   Unë e pashë veten.
  • Lindur direkt në sy tuaj
   vdesin një lot
   Dashuria ime për ty Vjen
   në skajin e dheut
   Unë do të vdes te betohem!
   nëse më thua
   Unë jam i frikësuar dhe unë mendoj se
   që ju do të humbni
   por unë betohem për ju
   ju kurrë nuk do të qani
   për të mira dhe e keqja
   se unë nuk do të qaj
   të ndjehemi të pikëlluar diku
   Ju lënë kurrë nuk do të harroj
   Unë betohem megjithatë
   Nuk ju lënë
   dhe meritojnë sytë e mi
   ju dashurojn
   sytë tuaj do të duket si
   detit do të shohin
   ju gjithmonë e di
   si Perëndia do për ju
   Unë kurrë nuk do të vdes
   te betohem per ju
   në qoftë se ju nuk e besojnë sytë e mi
   për një jetë unë do të qaj
  • Luleshtrylle
   Hëna e plotë është duke u përpjekur gjatë natës
   me ngjyrë vjollcë e frymë të ngritur
   luleshtry dhe hollë në serra

   për të shitur vajzat e ftohta
   kombëtare, në mesditë ne pritje
   Drejtë të etur për jetën

   shitësit brutale ne luftimet
   per luleshtryllen të kuqe
   në thellësi të botës.
  • Sytë mjegulluar nga lotët

   qan turp Thuaj!

   nuk e bën të tjerët të shohin ty te trishtuar

   mirë, ju buzëqeshje

   jo për ju

   Por për të tjerët

   Por e vërteta është mbytur në lot

   nuk e bëjnë atë për të parë

   dua të shoh të lumtur


   E pra, jo unë nuk dua të shoh më të lumtur

   e vërtetë që unë dua që ju të dini

   une dua ata për atë që ata janë

   dashuri mua për atë që sjell

   të më dojë në dhembjet e mia

   të jetë në dashuri me gëzimin tim.


   Sytë e saj të paqartë me lot

   pa një buzëqeshje

   une dua gëzimin tim

   pse largë shpirtin tuaj!
  • Lufta e dashurisë

   Unë shoh në fytyrën tënde unë e gjej veten

   I llogarisin në tuaj rrudhat vitet e mia shkuar.


   Unë shoh në sytë tuaj brenda vetes.

   Unë kërkoj nga të pavdekshëm ëmbël tona dashuri .


   Prek zemrën time, lufta e dashurisë sonë

   dhe me luftë, gëzimi im

   të ketë "të gjitha e ju gëzimi im.
  • NUK DUA


   Unë nuk pres ndonjë
   trishtim dhe të lehta
   Për të hedhur dritë mbi të motit
   si ujë të ftohtë ...


   si ujë në një burim
   një mal bledesh
   mëshirë dhe hiri i ftoht
   anë në lëndinë të vërtetë.


   Unë nuk dua era nga majat e
   ose ngrohtësi në buzë
   një kërkesë që e quan
   në hapin e fundit ...


   parajsë që ishte vetëm dje
   dhe kishte dyert e hapura
   për disa kohë të tjera
   në hijen e një thirrje.


   Unë nuk dua të qarat e ujërve kristal
   nëntokësore ose haptazi,
   Unë dua të lehta që godet mua
   Për të mbajtur me dhimbje të ngrohtë ...


   dhembja mua të më rrahë!
   të mos harrojmë, në mes të gëzimit,
   se gjumi është jeta
   ëndrrat qe presin kohë të gjatë!
  • SHPRITI I DESHPERUAR


   Eshte ndjej kaq e fort e dhimbje gjithandej
   oh Zoti im qfare eshte kjo dhemb shume
   trupi im i mbuluar nga dhimbjet
   une qaj aq shume me shprtin tim
   vajtoj!!!!!!!!
   Lotet e mia rrjedhin sikur uji i ujvarave
   e degjoni juve vajtimin tim?
   shkrimet e mia jan mbuluar nga lotet
   qdo fjal qe un kam shkrujt dhemb ``eh``
   por qdo fjal qan me tjeter ze
   kur qaj zeri ndryshon ashtu sikur dhe fjalet
   eh un jam perfundi tmerrit!!
   vetem sepse une ate dua
   une doja diqka te mire per te dy
   un doja gjithashtu nje here te jemi te lumtur ne jete
   lumturia ,gezimi,hareja te gjitha moren fund!
   urrejtja dhe dashuria jan bere tash me shoqe per mua
   dhemb kaq shum..........
   e degjoni ju vuajtjen time tani ?
   apo skeni dashuruar ndonjher?
   oh Zoti im ne qiell
   te lutem me jep kurajo dhe forc
   merr urrejtjen time nga mua
   me largo mua nga kjo dhembje
   I dashuri Zot ,un e desha nje njeri!
   ai me la mua te shtangur pa fjale
   ai nuk kthehet niher te shof ,pse si dhe qfar?
   ai ska te drejt te merr asgje timen
   skam me forc me kaq mjafton!
   mjaft more nga une
   qfare dhe vete zoti kete se deshti per mua!
   degjon ti?
   ti ske te drejt me asgje mbi mua!
   edhe pse ende te dua
   mendimet e mija per ty jan te mijat
   ta haj dreqi un jam e cmendur
   sepse te dua ty!
   zemra ime nuk degjon me kuptimin e kesaj!
   Zotin e kam deshmitar un sdo te dashuroj me kurr
   degjove ti? si te dua un kur ti ka koh qe je me dike
   ne krahun e nje femre te pafajshme!
   thuaj dhe asaj ti je femra e endrrave te mija!
   une e kuptoj se kjo dhemb shume
   me vjen shum keq qe un te deshta ty
   dashuria te verbon dhe nganjeher gabon rrugen
   shkon ne zemer ku ska vend per te ose e zen
   dhe per kete nganjeher jeta eshte erresir!!!!!
  • MALLI

   Malli me ka marr per ata sy
   malli me ka marr qe te rri me ty
   oh Zot pse kaq shum po vuaj
   qe mallin tend me asgje smund ta shuaj


   malli me ka marr per buzqeshjen tende
   malli me ka marr te jem ne krahet tua ende
   engjel lart ne qiell ku je , merrem me vete mos me le
   zemra me rreh ngadal se per ty ka shum mall
   oh perendi dergoje nje engjell dhe mua te me marr


   malli me ka marr vetem per nje fjal
   per nje fjal qe dikur ma thoje
   ``TE DUA ``qe dhe qielli buzqesh kur ti fluturoje
   ti ishe jeta dhe krenaria ime
   tani jam e vetmuar,e derrmuar ne jeten time!
   malli,merzia,dhimbja ,vetmia jan bere pjes e jetes sime!!!
  • Dhimbja!!

   Dhimbja e madhe te tregon nje rrug te re
   dhimbja me dhimbjen takohen
   edhe nese un kaq gjate e perjetoj kete
   un rri e vetmuar ne errsire dhe vrapoj gjithnje kunder murit
   kjo eshte sepse un kam nevoj per diqka!
   se kjo zemer po me plas shpirti po me renkon
   e skam kontroll se sa dhimbje trupit i shkaktoj
   renkon shpirti renkon deri sa loti nga syri kalon
   zemrimi dhe urrejtja ngadal nga koka ime largohen
   mos me ndaloni,sepse asgje s´mundeni te me ndihmoni
   dhimbjen lermani mua sepse e di qe akoma kete jete jetoj
   vetem keshtu mund une ta di ,se qfare ne jeten time ndodh
   edhe qfar besushmerie dhe humbje ne jete munde te kete
   lermani mua qe dhimbjen ta luftoj
   lotet dhe lote token mbulojn
   nje shpirt eshte trete,dhe zemra ime ka kohe qe ka vdek!
   nuk mundem me ta perballoj kete realitet
   per fate te keq kjo eshte e vertet
   jan bere vetem nga lotet syte e skuqur
   qe enderrojn per nje jete te lumtur
   nje kohe e doja veten time dhe tani e urrej
   sepse fati jeten time mbrapa e ktheje
   eh fati i shkret qe si lejove njerzit te gezohen ne kete jete
   qdo fillim thojne ka nje mbarim!
   ´´por un them´´ qdo njeri lind me dhimbje dhe ky eshte fillimi!
   dhe qdo njeri vdes me dhimbje dhe ky eshte mbarimi!!
  • Maniela Hoxholli (Sota) lindi në 19 gusht 1978 në qytetin e Fierit.
   Mbaroi studimet e larta në Bukuresht, Rumani në vitin 2001.

   Në vitet 1991 – 1996 ka botuar poezi në gazetën lokale “Fjala jonë” dhe disa ese në gazetën “Brezi 2000”.
   Në vitin 1995, 16 poezi të Maniela Hoxhollit botohen në antologjinë letrare "Në krahët e ëndrrës", ndërsa në vitin 1996 botoi librin me poezi "Lotë me ngjyra".
   Ne gusht 2009 boton vellimin me poezi "Kur flasin syte".

   Botime si autore e teksteve shkollore të gjuhes angleze:

   Në vitet 2007 – 2008 - “Hello 1”, “Hello 2” dhe “English for you 2”

   Botimet në fushën e perkthimit:
   Në vitin 2004 botimin special “Të dashurosh dashurinë” – Botim i “Erik”.
   Në shkurt 2010 albumin “Jeta e nje legjende” të shkrimtarit anglez Michael Heatley, Botim i “ELVE”.
   Në Maj 2010 romanin bestseller “Majkëll Xhekson – Magjia, çmenduria, e gjithë historia 1958 - 2009” të shkrimtarit amerikan J. Randy Taraborrelli, Botim i “PLANET”.