Ja kush jane personalitetet qe prehen jashte atdheut

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Ja kush jane personalitetet qe prehen jashte atdheut

   Shumë personalitete të shquar të historisë shqiptare ende nuk i kanë eshtrat dhe varrin në vendin e tyre. Edhe në rastet kur dikush merr iniciativë për të kthyer eshtrat, ceremonitë nuk janë ashtu si duhet. Dy ditë më parë në aeroportin e Rinasit erdhën eshtrat e nënkryetarit të parë të qeverisë shqiptare Dom Nikoll Kaçorri. Një ceremoni aspak dinjitoze nga ana e shtetit shqiptar që për njeriun që ka themeluar për herë të parë qeverinë shqiptare iu ngarkuan eshtrat në një karrocë që ndoshta ishte që nga koha e Kaçorit. Janë plot dyzet nga figurat më të shquara të Shqipërisë që jetuan në kohëra të ndryshme, banesën e tyre të fundit e kanë jashtë vendit. Madje, katër nga krerët më të mëdhenj që kanë drejtuar Shqipërinë, si mbreti i Ilirisë, Genti, "Heroi ynë Kombëtar", Skënderbeu, Pashai i Janinës dhe mbreti i Shqipërisë, Zogu I, nuk i kanë eshtrat në Shqipëri. Por kësaj liste i shtohen edhe personalitete si Fan Noli, Luigj Gurakuqi, Ernest Koliqi, Vaso Pasha, Halim Xhelo, Aleksandër Moisiu, Martin Camaj etj, të cilët edhe pse dhanë kontribut të çmuar për Shqipërinë, u prehën në dhe të huaj, shpeshherë duke lënë edhe amanetin që trupin e tyre ta varrosnin atje ku kishin lindur. [IMG:http://www.shqiperia.com/fotoshqip/1297525868-mbreti_zog.jpg]
  • Varret që mbetën pa atdhe Mbreti i Ilirisë gjatë Luftës së Tretë Iliro-Romake, i cili drejtoi luftën kundër Perandorisë më të madhe të asaj kohe, Romës, nuk mundi dot t'i bëjë ballë ushtrisë më të madhe të asaj kohe. Ai iu dorëzua legjioneve romake, së bashku me familjen e tij, me qëllim që këto të mos kryenin masakra ndaj popullsisë vendase. Mbreti Gent, vdiq në vitin 146 para erës sonë dhe u varros në Gubbio, afër Peruxhias në Itali. Por nëse varri i mbretit Gent, në Itali, është i paprekur dhe eshtrat e tij ndodhen aty, ai i heroit tonë në qytetin e Lezhës është bosh. Sipas historianëve, eshtrat e "Heroit tonë Kombëtar", nuk ndodhen më në varrin e tij. Pasi sipas historianëve, në vitin 1478, kur forcat osmane arritën të pushtonin të gjithë qytetet shqiptare, ato arritën të gjenin varrin e Skënderbeut. Pasi e hapën, ushtarakët më të lartë turq morën eshtrat e "Heroit tonë Kombëtar", për t'i përdorur si hajmali për të qenë më të fortë dhe më trima në luftë, ashtu siç kishte qenë edhe prijësi i arbëreshëve për afro 25 vjet me radhë. Por nëse të gjithë njerëzit kanë një varr, ka nga ata që mund të kenë edhe dy.
  • Amanetet Por një fat të keq ka pasur edhe mbreti i fundit i shqiptarëve, mbreti Zog I. Ai u detyrua të largohet nga Shqipëria, pas pushtimit të vendit nga Italia në prill të vitit 1939. Mbreti i shqiptarëve vdiq në Paris, Francë, në vitin 1961. Me gjithë amanetin e tij, ai nuk mundi të varroset në Shqipëri, pasi vendi në atë kohë udhëhiqej nga diktatura komuniste. Por edhe pse Shqipëria ka 15 vjet që ka dalë nga regjimi i egër komunist, amaneti i mbretit Zog nuk është vendosur në vend. Kohët e fundit është bërë një kërkesë për kthimin e eshtrave të mbretit Zog në Shqipëri dhe përmbushjen e amanetit të tij. Amaneti i diplomatit dhe shkrimtarit të shquar Faik Konicës, që vdiq në Amerikë në vitin 1942, u përmbush vetëm pas 63 vitesh, në vitin 1995. Miku i tij i ngushtë Fan Noli u mundua menjëherë pas vdekjes së Konicës që trupi i tij të kthehej në atdhe, duke e mbajtur atë për 6 vjet në morg, por nuk arriti ta realizojë dot. Por të varrosur në dhe të huaj janë edhe shumë nga rilindësit tanë si dhe politikanë të njohur të viteve '40, të cilët u detyruan të emigrojnë pas vendosjes së regjimit komunist në vend.
  • Kërkesa për kthimin e eshtrave të mbretit Zog

   Një
   grup prej 43 deputetësh, ka kërkuar në vitin 2003 kthimin e eshtrave të
   mbreti Zog, në Shqipëri. Ata hartuan një projektligj për dhënien e një
   statusi të veçantë familjes mbretërore. Sipas kërkesës së deputetëve,
   eshtrat e mbretit Zog duhen të kthehen në atdhe dhe të prehen me
   nderime në vendin ku ka qenë e varrosur Nëna Mbretëreshë, në Parkun
   Kombëtar të Tiranës. Por vetëm pas gjashtë vitesh qeveria shqiptare
   është kujtuar për kthimin e eshtrave.
  • Lista

   1. Mbreti Gent, mbreti i Ilirisë në vitin 171-167. Varri në Peruxhia, Itali, vdiq më 146 p.e.s

   2.
   Gjergj Kastrioti Skënderbeu, prijësi i shqiptarëve për 25 vjet, varri
   në Lezhë, vdiq më 1468, eshtrat u marrë nga turqit si hajmali

   3. Sulejman pashë Ballgjini, themeluesi i Tiranës, 1614, varri në Tiranë, zemra në Bagdad, Irak

   4. Ali pashë Tepelena, Pashai i pashallëkut të Janinës për 31 vjet. Trupi i varrosur në Janinë, në vitin 1822, koka në Stamboll

   5. Hoxha Tasin, rilindës shqiptar, varri në Stamboll, Turqi

   6. Eqerem bej Vlora, ministër në Perandorinë Osmane, varri në Vjenë, Austri

   7. Fan Noli, politikan, shkrimtar dhe klerikë, varri në Boston, SHBA, vdiq më 1965

   8. Ahmet Zogu, mbret i shqiptarëve për 11 vjet, varri në Paris, Francë, vdiq më vitin 1961

   9. Luigj Gurakuqi, atdhetar dhe pjesëmarrës në Shpalljen e Pavarësisë 1912, varri në Bari, Itali, vdiq më 1925

   10. Vaso Pasha, rilindës shqiptar, varri në Liban, vdiq më 1892

   11. Mit'hat Frashëri, kreu i Ballit Kombëtar, varri në Neë York, SHBA, vdiq në vitin 1949

   12. Branko Merxhani, publicist i njohur i viteve '30, varri në Turqi, vdiq në vitin 1981

   13. Ernest Koliqi, shkrimtar, ministër në qeverinë fashiste, varri në Itali, vdiq në vitin 1975
   14. A.Z.çajupi, shkrimtar rilindës, varri në Kajro, Egjipt, vdiq në vitin 1930

   15. Halim Xhelo, atdhetar, pjesëmarrës në Luftën e Spanjës, varri në Spanjë

   16. Xhafer Deva, ministër i Brendshëm gjatë pushtimit gjerman, varri në Kaliforni, SHBA, vdiq në vitin 1978

   17. Mehdi Frashëri, politikan dhe atdhetar i njohur, varri në Itali

   18. Tajar Zavalani, gazetar i BBC-së, publicist i njohur, varri në Amerikë, vdiq në vitin 1976

   19. Rexhep Mitrovica, kryeministër i qeverisë kuislinge në Shqipëri, varri në Itali, vdiq në vitin 1967

   20. Aleksandër Moisiu, aktor i njohur i viteve '30, varri në Itali, vdiq në vitin 1935

   21. Hasan Dosti, ministër në qeverinë kuislinge, varri në Los Angelos, SHBA, vdiq në vitin 1958

   22. Ali Këlcyra, një nga anëtarët e kabinetit në qeverinë kuislinge, varri Itali

   23. Patër Anton Arapi, ministër në qeverinë kuislinge, varri në Itali

   24. Koço Muka, ministër në qeverinë kuislinge, varri në Aleksandri, Egjipt, vdiq në vitin 1947

   25. Ago Agaj, ministër në qeverinë kuislinge, varri në SHBA

   26. Preng Previzi, ministër i qeverisë kuislinge, varri në Belgjikë, vdiq në vitin 1977

   27. Vangjel Koça, publicist i njohur në vitet '30, varri në Greqi

   28. Naum Veqilharxhi, rilindës, varri në Rumani, vdiq në vitin 1846

   29. Qemal Jusufati, një nga anëtarët e kabinetit në qeverinë kuislinge, varri në Itali

   30. Ragip Frashëri, një nga anëtarët e kabinetit në qeverinë kuislinge, varri në Stamboll, Turqi

   31. Ali Kelmendi, një nga drejtuesit komunist të viteve '30, varri në Francë, vdiq në vitin 1939

   32. Martin Camaj, shkrimtar i njohur, varri në Munih, Gjermani, vdiq në vitin 1992

   33. Mustafa Kruja, ministër i qeverisë kuislinge, vdiq në Niagara, Falls, SHBA, më 27 dhjetor 1958

   34. Xhemal Aranitasi, komandant i Mbrojtjes në Mbretërinë Shqiptare, varri në Turqi, vdiq në vitin 1961

   35. Salih Myftija, një nga anëtarët e kabinetit në qeverinë kuislinge, varri në Turqi

   36. Abaz Ermenji, kryetari Ballit Kombëtar, varri në Paris, Francë, vdiq në vitin 2003

   37. Filip Shiroka, poet dhe prozator i njohur shkodran, varri në Bejrut, Liban, vdiq në vitin 1935

   38.Vasil Andoni, sekretar i kabinetit i qeverisë kuislinge, varri Itali

   39. Abaz Kupi, atdhetar nacionalist, varri në SHBA,
   vdiq në vitin 1976