Kosovë Urime Pamvarësia !

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Kosovë Urime Pamvarësia !
   Populli i Kosovës,Shqipëtar kudo që jeni,URIME DITA E PAMVARËSISË. Kjo është nje datë me rëndësi të madhe per popullin tonë shqipëtar.Dita e sotme është angazhim dhe sakrificë shekullore e shumë gjeneratave. Kjo ditë u arrit me gjakun e deshmorëve, vujtje, perndjekje dëbime dhe sakrificë të shqiptarëve nga kater anët e botes, - me ndihmen e Zotit dhe të miqve të Kosoves.
   Kush dëshiron mund të na e dhuron ndonjë poezi ose ndonjë tregim për dëshmorët e Lirisë...

   PËR DITËLINDJEN TËNDE ATDHE


   Atdhe, unë ty, më s’të ëndërrojë,
   Ti tash u bëre realietet,
   As për ty ditët më s’i numërojë,
   Mjaftë i numëruam me qindra vjet.

   Të kam menduar gjithnjë të prekshëm
   Jo imagjinatë as iluzion,
   Sa shtrija dorën me ikje tmerrshëm,
   Në zi të mbështillte një veladon.

   Tash që të shoh e t’prekë me dorë,
   Shumë këngë për ty do t’i këndojë,
   Me tuat simbole do t’thurë kurorë,
   Varret dëshmorëve do t’ua mbulojë.


   Një për Azemin e Shotë Galicen,
   Për Ahmet Delin që të ndejti n’besë,
   Një për Isan, një për Drenicën,
   Një për Prekazin, një për Qëndresë.

   Një për Jasharët dhe për trimëri,
   Për xha Shabanin dhe Hamzën trim,
   Për sakrificën ... gjakun liri,
   Një hymn kombëtar ... Atdheut tim.

   Për Kaçanikun e Idriz Seferin,
   Hasan Prishtinën të vrarë në pritë,
   Një për Reçakun një për Qirezin,
   Për Likoshanin dhe mizoritë.

   Një për Jusufin dhe Kadri Zekën,
   Dhe për Bardhoshin një këngë e kam,
   Një për Ademin dhe Sali Çekun,
   Një për Zahirin që n’Altar ranë.

   Një për Agimin... thyrejn e kufirit,
   Një për Kosharen mbushur dëshmorë,
   Një për betejat dhe për trimëritë,
   Për t’gjithë martirët nga një kurorë.

   Një për Tropojën, një për Tetovën,
   Për bukën, pritjen ... për vëllezërinë,
   Dhe një të veçantë për Shqipërinë,
   Për Nanën e Madhe... për krenarinë.

   Dëshmorët tu këta janë Kosovë,
   Janë detyrimi dhe amaneti,
   Janë bij e bija, për neve sprovë,
   Janë gurëthemel, janë bazamenti


   Atdhe!...

   Nëse n’gjirin tënd vdekja s’më gjenë,
   Qoftë ditë me diell a me acar...
   Malli për ty në varr s’do m’len,
   Dhe vdekja ime do t’jetë e marrë!


   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

   Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von Ximi_ch ()

  • Urime gjithashtu nga une t'gjithve   Pavarsia na erdhi

   Po gëzohet plaku
   Gëzohet fëmija,
   E zhgënjyer mbeti
   Shtriga plak Serbia.

   Feston kombi ynë
   feston shqiptaria,
   pas shum shekuj pritje
   na erdhi Pavarsia.

   Krenohu me bijt e tu
   O’Kosovë heroine
   bijt e tu më të mirë
   të bënë sot të lirë.

   Sa trima na vdiqën
   të tjerët na i vranë,
   që të jeshë krenare
   Ata dëshmorë ranë.

   Dëshmorë ra
   burërisht më i pari,
   trim mbi trima
   Adem Jashari.

   E gjithë bota pyesnin
   ga e muar frymëzimin
   mos harioni shokë
   Isa Boletinin.

   Bajram Curi plaku
   Shotën trimëreshë,
   për krah sajë Azem Galica
   në këmbë e tan malsia.

   Përpara u printe
   vet Ahmet Delia,
   kalorës më i miri
   qe Shpend Dragobia.

   Krenohet sot Kosova
   krenohet shqiptaria
   të rojë kombi ynë i lashtë
   t’i rojë me shekuj
   Kosovës pavarsia.

   Po kremton Kosova
   pranë sajë Maqedonoia,
   Hoti plava ,Gucia
   presheva dhe Çamëria.

   Të punojmë e të mësojm
   Se punët po shkojn mbar
   ta bëjmë realitet
   bashkimin gjithkombëtar.

   Urime pavarsia
   O’Kosova nënë,
   E festofshim këtë ditë,
   Sa të ketë diell e hënë.

  • Të nderuar anëtarë në përgjithësi dhe shqiptarëve kudo që ndodhen:


   Urime katër vjetorin e shpalljes së pamvarësisë së Kosovës,dhashtë zoti që së shpejti ta festojmë edhe Bashkimin kombëtarë!

   Sotë eshtë publikuar spoti televiziv për promovimin e Kosovës në rrjetin më të madh mediatik amerikan, CNN.
   [media]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=BAZckpF0mPc[media]
   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

   Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von Ximi_ch ()