Memli heq fotot e Nënës Terezës dhe Ibrahim Rugovës

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Memli heq fotot e Nënës Terezës dhe Ibrahim Rugovës


   Memli heq fotot e Nënës Terezës dhe Ibrahim Rugovës


   Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Memli Krasniqi, dje
   (e enjte) ka nisur ditën e tij të parë të punës, por jo në mënyrën më
   të mirë.
   Gani Elshani, deri dje ushtrues detyre i ministrit
   të Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, ishte befasuar kur një pjesë e murit
   të korridorit që çon në zyrën e kreut të MKRS-së ka qenë i rrjepur. Për
   të marrë vendime, shefi i ri i MKRS-së, Memli Krasniqi, nuk ka pritur
   as orën 11:00 të së enjtes, kur edhe zyrtarisht është ulur në karrigen
   e kreut të MKRS-së. Kjo as që i ka penguar atij të heqë
   fotografitë-posterë të ish-presidentit e kritikut letrar Ibrahim Rugova
   dhe të humanistes Nëna Terezë. Ai ka lënë vetëm foton e aktorit Bekim
   Fehmiu.
   Elshani, për të përditshmen “Koha Ditore” ka thënë se është ndier i
   hutuar me këtë veprim. “Më vonë e mora vesh që ministri i ri i ka
   hequr”, ka thënë ai.
   Këto fotografi së bashku me një tjetër, që pasqyron ngjarjet që kanë
   shënuar 100-vjetorin e lindjes së nobelistes së paqes, kanë qenë të
   vendosura në murin hyrës të korridorit që të çon në zyrën e ministrit
   të Kulturës.
   Ministri Krasniqi e ka pranuar se me vendim të tij janë hequr
   fotografitë. Për të fotoja e humanistes shqiptare dhe e ish-presidentit
   Rugova nuk janë të kohës.
   “Ka kapërcyer 100-vjetori i Nënës Terezë. Tash jemi në vitin 2011
   dhe meqenëse s’ka pasur ministër qe disa muaj, nuk kanë mundur t’i
   heqin më herët”, ka thënë Krasniqi.
   Edhe për fotografinë-poster të ish-presidentit Ibrahim Rugova, ministri i sapoemëruar ka dhënë të njëjtin arsyetim.
   “Fotografia e Rugovës ka qenë e njëjta gjë. Ka qenë e ndërlidhur me
   vitin 2010”, ka theksuar ministri Krasniqi. Por urgjenca e heqjes së
   fotove nuk do të jetë edhe për zëvendësimin e tyre.
   “Do të vendoset diçka aty. Mirëpo ajo nuk është asgjë urgjente që t’i vë menjëherë”, ka thënë Krasniqi.
   Fotoja e Rugovës e Nënë Terezës dhe ajo e Bekim Fehmiut në
   korridorin e MKRS-së ishin vendosur gjatë mandatit të ish-ministrit të
   MKRS-së, Lutfi Haziri. Pikërisht ky i fundit ka thënë se veprimi i
   pasardhësit të tij ka qenë i panevojshëm.
   “Ato fotografi kanë qenë pasqyrim i asaj se çfarë është synimi i
   ministrisë. Fotografitë kanë qenë pjesë e planit punues të ministrisë”,
   ka thënë Haziri. Sipas tij, fotografitë s’kanë qenë në plan të hiqen.

   “Brendësia e ministrisë ka qëllim të zgjerohet me fotografi të tjera, por jo të hiqen”, ka thënë Haziri.
  • Qeveria e re njerzt e ri,mendime tjera.Sa i perket krejt qeverive tjera asnjona nuk e kane livrit as gishtin ma te vogel per Mitrovicen veriore,e vetmja kjo qeveri ka ba diqka...kas renovu shpija ka financu familjet ne veri etj etj.Nese nisemi nga kendveshtrimi im,ne rastin se une do ta kisha mare postin e ministrit fotot ishin djeg e zyret dezinfektu disa dite me radhe.
   Oportunizmi i qeverive te kaluara ka qene shume fatal per veriun e Mitrovices,kryetari i Komunes Mursel LDKeja ashtu i thojshin,thojke:na skemi qasje ne veri.
   E mos te foli per hajnit qi paten bo AAK+LDK do te dalin ma vone edhe pse po dihen veq shume sende,ky Mursel LDKyja me landrover te komunes vike ne Ulqin e mos te foli per shpija e sene tjera,e na jemi bo qe shkijt me na myt veq me pempasa me mut e le mo me bomba si kti Selverit e ati Isanit ,ky i dyti pshtoi per pak cm,po Selverin e kom njoft edhe vet,thojke krejt let e shesin une se shes banesen edhe pse ne perdhese ishte.
   E qka folin ministrat e LDkes qe po kapen me ner me thon per klinat e I.Rugoves se brllog mas brllogut jon duhet me ju hi fshis gjdo 8 vjet njerz te ri ne qeveri,se masnej po msohen me vjedh,po ne gjake e kishim pas hajnin na shqiptart.
  • Mu nuk po me doket e Arsyeshme me i hjek Fotografit pa marr parasysh as nje parti po kur flasim per Mitrovicen as nje qeveri nuk ka punue boll u pa edhe me kta njeher me Fusnoten e tash edhe me Votimet e lejuara nuk pe shoh te arsyeshme ti marrim naper goj kjo qeveri ajo qeveri po ishalla punojn secila ma mir se tjetra se sa kan Kapacitet ato punojn Une ju deshiroj gjith Qeveris dhe te gjith Partive kur behet fjal per qeshtje Kombetare mu ba me nje za me rrespekt