Maqedoni, televizionet shqiptare t’i ndalojnë telenovelat

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Maqedoni, televizionet shqiptare t’i ndalojnë telenovelat


   Maqedoni, televizionet shqiptare t’i ndalojnë telenovelat


   Shoqata joqeveritare "Illyricum Libertas" ka reaguar lidhur me
   paralajmërimet për miratimin e Ligjit të ri për radiodifuzion. "Edhe
   propozimet e fundit sa i përket Ligjit për veprimtari radiodifuzive, ka
   paqartësi serioze lidhur me titrimin e programeve televizive, gjuha
   shqipe trajtohet si një gjuhë e huaj dhe nuk gjen përdorimin e njëjtë
   si gjuha tjetër zyrtare, ajo maqedonase.
   Duke u nisur nga
   kjo gjendje jonormale dhe absurde, u bëjmë thirrje përfaqësuesve
   shqiptarë në qeveri në radhë të parë dhe përfaqësuesve të opozitës
   shqiptare, që të jenë shumë të kujdesshëm në atë që propozojnë dhe
   pastaj miratojnë në Kuvend, të kërkojnë ekspertizë profesionale për
   çështje të caktuara dhe të kenë qëndrim të përbashkët për sfida të
   tilla si ajo e gjuhës shqipe", theksoi Valon Kurtishi, kryetar i
   Organizatës joqeveritare "Iliricym libertas".

   Kurtishi kërkoi nga një numër i televizioneve shqiptare në vend, që
   të ndalojnë krejtësisht ose në bazë të mundësive të ulin në minimumin e
   mundshëm telenovelat që i shfaqin në disa gjuhë të huaja me gjuhën
   shqipe, pasi kultura shqiptare është duke pësuar goditje të rënda nga
   këto filma në gjuhë të caktuara ballkanike, nga të cilat shqiptarët
   janë asimiluar dhe nga të cilat në të kaluarën kanë qenë dhe janë akoma
   sot të rrezikuar.
  • PO do ishte gjeja ma e mir qe ti ndalonin krejt
   eshten nje qmendurij te shohesh telenovela te shpifura dhe nga ata e merr dhe ti shembullin
   sepse ka gjera tjera ne jet qe duhet emsurar dhe jo telenovelat kam pa raste vet qe duke pa telenovela femrat jan qmendur fare sepse duhen edhe burrat ose te dahsurit e tyre te reagojn si naper filma dhe e din qfar ju thuajn ??? A po ju sjeni burra qe memeti eshten burr ose esmeri qe kjope shten gjeja me e uilet qe un e shoh .... po qfar dreqin ems hef telenovela kur femija qan per te pir ose per te ngren buk
   ose burri vjen nga püuna dhe ti i thua mos fol se ja nisi filmi hmmmm kjo aspak sme pelqen
   thjeshjt e shoh nje qmendurij qe duhet ndalur sa me par dhe aq me shum kan zen dhe djemt te shphin telenovela dhe qeshten me e forta jan emsu krejt nga fjalit e ratisteve dhe i shpresin ne lidhjet e tyre a se kan iden qe ka femra i kuptojn keto gjera duke i emituar te tjeret
   shpifje i them ksaj un ,,,,, per mu do ishte sa ma shpejt ti ndalin telenovelat aq me shum do perparonim sa me shum telenovela aq ma shum do ket ndarje mes qifteve femij te lodhur nga sjelljet e neneave burra te merzitur nga grat e tyre e shum gjera tjera ,,,,
   shpresoj ti ndalin ju pershendes
   dikur i thash te dua ... me tha sdua tja dij
   sot u kthye dhe me tha... dua te jemi bashk ?
   i thash nihem gje bashk
   :P

   SHQIPET,EU,,,,,,,,,NESSA
   :love: