Poezi - Me mungon

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • KTHEHU...
   [Blockierte Grafik: http://i56.tinypic.com/ja9hli.jpg]
   Sjell ndër mendjen time,
   kënaqësinë e ditëve tona.
   Kështu do ta nisja kujtimin për ty,
   për ato ditë që ishim të lumtur të dy.

   Thonë se dashuria është det,
   e ç'do njeri duhet të notojë në të!
   Pasi pa notuar në atë det,
   nuk e kupton jetën në realitet!

   Unë notova në atë det,
   ndaj e di ç'është vuajtja!
   E di ç'është dashuria,
   dhe sa vuan njeriu nga tradhëtia!

   Gjethja kur këputet nga dega,
   bie në tokë e harruar!
   Ti copëtove shpirtin tim,
   që në ty qe dashuruar!

   Të kaluarën e lëmë pas,
   se të ardhmen e kemi përpara.
   Kthehu, kthehu e dashura ime,
   ende sa nuk është shume vonë...
  • LAMTUMIRË!...
   [Blockierte Grafik: http://i52.tinypic.com/20psvo1.jpg]
   Kur aq shumë të desha,
   ti mua më tradhëtove!
   Pa i marrë parasyshë vuajtjet,
   jetën mua ma shkatërrove!

   Isha i sigurtë në përqafimin tënd,
   moj zemër ftohtë dhe e pabesë!
   Besoja në fjalët e tua gënjeshtare,
   e në zemrën tënde mëkatare!

   Ti ishe ajo që desha më së shumti në jetë,
   atë kohë ishe jeta ime vetë!
   Ndërsa tani je ajo që ma shkatërrove jetën,
   e që kurrë nuk ma the të vërtetën!

   Dikur isha i lumtur me ty,
   ndërsa tani jam i penduar!
   Nga dashuria që me ty pata,
   e nga fjalët e tua të kota!

   Por tani nuk jam i vetem,
   pranë vetes kam një qiri.
   Që tretet ngadalë në heshtje,
   ashtu sikurse zemra ime për ty!

   E pyes; përse kemi të njëjtin fat,
   që të tretemi për të tjerët?!
   Në një kohë, kur ata nuk na duan,
   dhe vetëm na bëjnë që të vuajmë!

   Por ai nuk më përgjigjet,
   vazhdon të tretet në qetësi!
   Atëherë nuk i bëj më pyetje,
   dhe e lë të digjet me lumturi.

   I drejtohem vetes time,
   e pyes; përse loton?!
   Përse akoma mendon për vajzën,
   e cila ty të tradhëtoi?!

   T'i plotësova të gjitha dëshirat,
   asgjë nuk të mungoi!
   Por kurrë nuk e vlerësove,
   zemrën që të dashuroi!

   Të desha më shumë se jetën time,
   por ti m'a shpërbleve me tradhëti!
   Duke më lënë të mjerë,
   e të vetëm me lot në sy!

   Pikat e qiriut më duken,
   se u bashkohn lotëve të mi!
   Që nuk kanë aspak të reshtur,
   që prej dites kur u largove ti!

   Me tjetrin kur të shoh, më duket,
   sikur shembet qielli e më bie mbi kokë!
   Ndërsa unë si i pashpirtë,
   përplasem pa ndjenja në tokë!

   Ti ecën duke qeshur,
   e unë kur të shikoj vuaj!
   Harrove që më pate dhënë besën,
   e tani shkonë më një të huaj!

   Pra edhe mua më duhet,
   tani ty të harroj!
   Lamtumirë moj shpirtëkatile,
   lamtumirë sot e përgjithmonë!...
  • Atije...
   [Blockierte Grafik: http://i52.tinypic.com/2z5tydu.jpg]
   Atije t'mi thoni qe vdiqa duke u perveluar nga malli.
   Me lote ne sy qe etjen e buzeve s'ma shuajten dot.
   Mes enderash e kujtimesh te shumta per se gjalli.
   Qe edhe atje ne varr, s'do mundem ti harroj dot.

   Atije t'mi thoni qe vdiqa duke e pritur gjer ne vdekje.
   Se edhe fjala e fundit qe peshperita, ishte i saji emer.
   Mos te mbaj zi per mua, sepse une andej do t'a pres.
   Ashtu sikurse edhe e prita derisa me ndaloi kjo zemer.
  • me mungon zemer pa mas
   me mungon e nashta ti se din
   kuptoje oj zemer se te du shum
   me mungon zeri qe me shkrin
   buzet qe akoma si kam shiju
   me mungon fjala te du pergjithmon

   dikur i thash te dua ... me tha sdua tja dij
   sot u kthye dhe me tha... dua te jemi bashk ?
   i thash nihem gje bashk
   :P

   SHQIPET,EU,,,,,,,,,NESSA
   :love:
  • Me mungon nje pjes e jetes e ajo je ti
   me mungon nje dor qe me prek e mi ledhaton keta dy sy
   me mungon nje ze i embel qe me therret ne emer
   me mungon pranija jote
   shpirt dua qe ta dish vetem ty te kam zemer
   me mungojn puthjet tua qe ende si kam pas
   me mungojn momentet me ty per to jam ka bertas
   me mungon diqka e vogel por e madhe ne shpirtin tim
   me mungon me mungon ti je gjith gzimi im

   E mira e nje njeriu te dashur vjen nga dashuria per te pare te tjeret te Lumtur ♥
  • Thone qe me kohen gjithqka harrohet
   dhe dikur si ne zbehtesi kujtohet,
   thone qe me kohen dashuria rrallohet
   dhe dikur vje momenti qe edhe harrohet...
   Por mua TI me mungon si dje ashtu edhe sot
   dhe keshtu do jete per mot...
   sepse je ajo qe kam dashuru ne kontakt te pare
   dhe do te jesh e vetmja ne zemren time sa
   te eshte kjo bote e te jem gjalle...
   ...Te dua...Me mungon shume....
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...