Vargje nga mergimtari xhelal ferizi 2

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Vargje nga mergimtari xhelal ferizi 2

   Përtej nji oh
   ....................

   Autori Xhelal Ferizi
   .....................................
   sa her më ka therrë nji oh
   .........................................

   sa her kam shkuar përtej nji oh
   dhimbje mu në zemër
   por nuk kam ditë si i thuhet
   si quhet
   si njihet
   si përshkruhet
   aq e paspejguar ishte
   aq shum për tu thënë kishte
   sa her kam mbetë në moh
   kur fatet dhimbjet më godisnin
   dhe më buzqeshnin
   vetmashtrime të ksaj bote mashtrimtare vizlluese
   maskë e bukur rrumbullake me dhe
   qfar globi
   vizllues nga jasht
   pseudo hjeshi
   i përzier me laramani mashtrimtare
   oh dhe pertej oh
   qeshur'qjerre'irrmë
   qjerrje qeshur dhimbje pasthhirrmë
   që rrin në dikundin e hapsires
   pa rrënjë duke u endur
   prodhimtare e së bukures maskë i quajtur detyrim jetë
   i dhimbjeve prodhim
   i pasthirrmave oh

   dhe përtej oh
   që në shekujmendje
   pa fjalorë
   na i thurë
   qfar prodhimi që oh dhe pasthirrma prodhon
   her me gaz e lot e gjak
   e her me entuziazëm
   e gajasje
   sa oh i quditshëm
   ku nganjiher biem për toke duke qeshur
   pa ditur
   se në rrugë ësht nisur
   edhe nji oh tjeter
   se
   se oh ja tjeter përtej
   oh' jes na pret
   oh'
   e përtej oh
   pse me oh
   dhe prap vjen gëzimi deri në qiell
   aq sa mbërriijmë re të bardha
   shkurt ky oh
   e dalim pastaj përtej oh
   kur biem pastaj pingul
   prap në ngrysje
   në lot në smundje në vdekje në dhimbje
   dhe prap
   në ahengje në oh e përtej oh
   q' përjetsi bizare mashtruese vetmashtruese
   e përjetshmja e njejta maskë dinake që jeten mashtron
   q' paskurpullsi
   që në shtratin e vdekjes dy syt ti len hapur
   me oh e përtej oh
   as at'her nuk e di si thuhet si përshkruhet
   nuk e njoh
   sa i quditshem oh
   e dhimbjet
   kur i sjell
   qfar fenomen materie kapitale
   oh
   qfar lloj oh
  • oh e padukshme
   por aq goditse
   oh përtej oh
   maskë që nuk shihet
   përtej oh
   që as ju as un
   nuk e njihni
   q' esht ky moh
   qe nuk e njeh kush
   as un nuk e njoh
   sa her e kam shqiptaur në ndarjet
   për se gjalli
   at oh
   dhe kam shkuar shpirt' kureshtarë
   në strofulline e sajë
   me nji kurreshtje shekull shkencore mendje
   mendjekërkimtare zbulimtare
   për të njoftë
   aryseen esencen e thirrjes oh
   dhe origjinen e sajë
   oh dhe pertej oh
   doja të bëhesha i kti spjegimi
   me cak definimi
   hulumtimi
   kam shkuar
   pertej oh
   me shekujndjenja
   e shekumnedje
   e shekuj penda
   shekujdhimbje shekujgzime shekujpërjetime
   shekujqaste
   deri në orgazmen qfrenuese nga oh në përtej oh
   që vërtetë në fjalorë në shekujshprehje
   nuk e njoh
   jo jo më besoni
   nuk e njoh
   sa dhimbjet i solli
   pastaj
   nga oh ja deri në përtej oh
   por për qudi nuk e zbërthej dot
   filozofikisht nuk e njoh
   në oh
  • menjiher mbas embelsive
   nga oh
   në tjetrin ekstrem përtej oh
   qfar esence njeri jam por nuk e njoh
   zemra gjuhë nuk ka që e zbërthen
   sa e quditshme pasthirrma oh
   dhe ja po flas për nji oh
   nga loja e vrapimi pas flutrave

   pas dasmeve
   pas vllzimeve
   knaqsive defrimeve argtimeve
   fëmminore rinore
   dashurore
   papritmas
   dhimbjet përtej palce
   ndarjet për së gjalli
   ikjet eksodet burgimet masakrat dhunimet
   bërtimat
   pasthirrjet grithjet nxjerrje floksh
   piskamat vetvrasjet varfria
   populli im
   mergimet
   humbjket
   smundjet
   tradhtia
   poshtrimet papunsia
   uria dredhia
   mafia makutria xhelozia
   hutija roberia oh oh oh

   pendimet
   zhgenjimet
   mallengjimet tharjet
   dhunimet humbjet ete dahsurve
   humbjet targjike
   tragjikomike
   dinake
   plasese
   oh pertej oh
   perjetsi e mallkuar e kesaj bote
   na trego ku esht qelsi yt
   magjija dhe ligsija jote
   dhe rrota jote e gradimit
   që te gradojmë ndryshe
   na thuaj si quhet gjuha jote
   njohja jote emri yt fjalori e
   psehja jote
   oh pertej oh
   qe ne asnji jet ndoshta nuk do t e njoh
   kush te ka ne dorë ty
   zoti
   engjulli
   djalli
   qe nga ohja jote pelcasin dheu guri e zalli
  • kam thirrë shekujshprehjet ne ndihmë
   por nuk e kam gjetë mendjepalcen
   diagnozen formim fjalë të enigmave pertej oh
   edhe pse qiellin e kam pergjakur trazuar
   hallakatur
   ne kontrollim egersisht
   neper fjalorë te pafund
   plot lot e mund
   duke e shprishur
   kur nevrik
   ndezesha hallakmë kontrolli
   dhe kur problemin nuk e zgjidhja
   kthehesha ne oh
   e pastaj ngadal
   i lodhur ne ringjallje
   deri sa sa vinte nji buzqeshje
   knaqsi e sterknaqsi dhe prap oh
   e pertej oh
   dhe
   keshtu vinin me radhë ne ket jet provokuese
   her nxeht e her ftoft
   te kilmave
   e stinve mashtruese
   oh e pertej oh
   qe akoma
   ne shekuj kerkimet e mia
   ne fakt
   nuk di si ti quaj
   me penden tieme shekujshkencorë
   te shtrenguar ne dorë
   nuk e di
   as me majen esaj te gjeniut shkollorë
   si quhet ky fjalor jetsorë
   perjetsorë
   nuk di ku mbjelllen keto shprehje
   ku i kan rrenjet
   folozofike
   jetsore qiellore gjaksore
   lot burimore gzim qudije mahnije
   dashurije
   te gjitha keto vijn me oh
   qe un akoma ne ngjyr as brum nuk po i njoh
   qudi prejardhjesh fenomene
   oh e pertej oh
   nga dhimbjet pastaj
   duke e shkyer token me thoj
   nga dhimbjet goditse
   sa her pertej oh
   kam shkuar se paku ta kisha gjet spjegimin
   pertej oh
   pse me derguat
   kush me dergoj
   sa her kam pyetur
   shekuj gjygjet qiellore
   a e meritoj
   oh ket lojë
   lojë pafundsi
   pakuptimsi
   oh te perzierera dhimbje e dashuri
   jeta katran i perzier
   me sherbetet me te bukura
   dhe pelime te zeza
   ku secila ne oh dhe pertej oh e ah
   pasthirrma marramendse
   qudi vlime
   te padukshme
   qe as fjalori i gjakut te damarve
   nuk i njeh
   edhe pse direkt me lmim
   e pelim e gezim
   i nxjerr me ah me oh
   q' esht ky fjalor
   qudije
   qe mbjellet pa pyetur në ne
   dhe nuk pranon njohje vetem moh
   si ta them si ta njoh
   parajs ferr legurë
   qudije
   q' formulë
   Q# ekuacion i panjohur
   kob gezim maskaradë
   kombinim me gjurm te padukshme
   por ndikim qudites
   enigmë e kendshme e pakednshme laramane
   oh pertej oh
   sa esa her mi ka thyer shekumendjet
   me ka zbrapsur
   dhe pendat e holla te mia plot ngjyrë
   e lotet ndermjetsuese
   e lutjet
   e majat mendjeholla
   mi thermoj mi dermoj
   o zot
   por kot
   ne te gjitha kohrat e mot
   nuk enjoha ket pasthirm oh e pertej oh
   mbeti kokforti moh
   oh pertej oh
   qe ne fjalorë te
   pendes time nuk e njoh
   nuk e njoh
  • a thua pikrisht mua mi mbollet oh et
   nga kjo torturë shekuj kopshtesh pa gjurmë
   ngjyrpadukshmet vepruese pse
   o epoka qiellore pse pse
   me q'drejtpse pa afat
   pse me perjetsi
   u nisa per ket spjegim
   ne rruget e gjata diagnsotike kerkim shpetimi
   zgjedhje te ketij problemi global
   qfar aventure e shekullmendjes time e pednes time
   dhe adresen qiellore nuk ia gjeta oh es as pertej oh es pasthirrmëfilozofi e mallkuar komplikim imagjinare
   fjalor fenomen natyror
   dua te iku nga burgu i perjetsisë tende
   kam hy pertej oh eve sa e sa her
   deri ne te heshturin gurë
   me penden time plot kurreshtje
   sa shekujt i kam pergjakë duke i shtryrdhur
   origjinen e dukuris pertej oh
   e fjalen per ta gjetur
   si quhet
   kurreshtje e quditshme kjo
   sa shum me shtynë
   te dij kah dhe pse vinte te un
   e si quhej
   qe as ne fjalorin e qiellit nuk po e gjej
   oh dis a e her e kam gjetur
   por jo
   asnjiher pertej oh
  • oh ,jetë oh bukuri oh dashuri
   oh penda ime
   oh dhimbjet e mia
   oh nëna ime
   oh rrisku im
   oh e paarritshmja ime
   oh imagjinata ime
   oh pervlimi im
   në vetedijen time dhe nënvetedijen
   në lakmi shtytse dhe në vdekjen e nënës time
   oh
   nëna ime
   oh e dashura nënë
   ne palcen e dhimbjeve
   dhe ne vuajtjet e sajë
   ne dhimbjet e pergjithsme
   ne vdekjen e vllaut
   ne vdekjen e babait
   te shokut tim te ngushtë

   ne dhunimet e femrave shqiptare
   ne masakrat e kombit tim
   ne lotin gjakun
   ne humbjen e atdheut
   ne lindjen dhe humbjen e dashurisë
   ne shpresate rrejshme ne mashtrimin e zhgenjimit
   oh dhe pertej oh sa e sa her per tej oh
   si ta quaj
   me ndihmoni dikush nga engjujt e qiellit
   si ta njoh
   qfar pasthirrme kjo
   permbajtje e quditshme

   kjo
   sa her oh
   ah kjo oh
   sa her lotin tim e ka derdhë
   nganijher e kam njkoftë ket oh
   ne esencë
   por pertej oh kur kam shkuar
   ne mosnjohje pa gjetur shprehje kam ngecë
   ket pertej oh
   me thuani o engjujt e qiellit
   si quhet kjo enigmë si emrohet
   si ta njoh
   oh dhe pertej oh
   më mirqenjen e kombit tim ne mirqenjen time dua ti njoh

   xhelal ferizi autori ne mergim
   krijuesi i vargjeve qe nga rinija
   i mallengjyer per atdhe i lanun ne harresë
  • Nëse yllë ësht kjo diana
   ***********************

   Autori xhelal ferizi në mërgim
   ****************************

   në qoftë se yllë ësht kjo diana
   pse s’ treguan kurr dielli as hana
   pse s’ tregoj arti me fjalë
   pse s' treguan currilt mbi valë
   pse s’ treguan as moti as stina
   as bilbili as kanarina
   pse kan heshtur toka e deti
   por me vargu s’ heshti poeti
   ai e pau mshehur n’ rreztare
   kah po shndriste kjo shqiptare
   kah shqipninë kjo rrezanike
   po e shëndriste estetike
   penda ime tue ecë qiellit
   gjith tue folë me rreze t’ diellit
   nji ditë heret e ka pa
   kur kjo n’ gurra shkoj me u la
   mu në at gurrë ku pin ylberi
   mija yj ranë përnjiheri
   me art fjale e fenomeni
   foli balli e foli gjeni
   balli i qiellit i kaltrisë
   edhe hana e bukurisë
   gjeni i nurit i gjenetikes
   foli në rreze për sharm t 'qikes
   aty penda argjentare
   e hetoj n’ kullim ujvare
   si optika n’ mes t’ currilit
   e porsi thyen zëri i bilbilit
   e ktheu artin kjo n’ lakime
   edhe e nisi n' fjalë rimime
   siq përthyhet vala e detit
   e ka nxitë në art t’ poetit
   mu aty në gurrë ujvare
   nisi e tha për kët ylltare
   pse o qiell ju yje e hana
   pse ju o zogj ju shpendë e zana
   deri tani ndejtë pa fjalë
   pse ju o flutra në fushë e mal
   nuk treguat ju kët thesarë
   pse oj shkumba mbi ujvarë
   pse e msheft ju bukurinë
   pse s’ tregove oj kanarinë
   priti e foli at'her mbi dhe
   bukuria e hanes t’ re
   diije mirë ore poet
   se diana ësht’ylli vet
   ajo ësht margaritare
   që e kan la sa shum ujvare
   e kan la sa gurra zalli
   prej safiri ju la balli
   prej ingjije e prej biseri
   me kullim ylli e ylberi
   ju ka la qafa e krahnori
   e prej gurrë kroni burimori
   ndër diamante ku rrin kthjellur
   karajfili i zotit mbjellur
   edhe bilbili pika pika
   thua ka zbritë nga galaktika
   thua ka ardhë me nji mij lara
   ylli e solli te ujvara
   se kurrr syt s’ kan pa t’askujë
   veq kullimi për mbi ujë
   kso hjeshije magjistare
   si diamantet shkëlqimtare
   e kan ruajt shum'dritë pasqyra
   shum reflekse e bukur ftyra
   ftyra e detit e qiellorisë
   edhe e lehtë era e puhisë
   jan shartue shum her jan pa
   rreze ari e gurrë e va
   gurra e zallit e sharmi i drites
   vet burimi i kolorites
   koloriti në lule ere
   edhe sharmi e gaz pranvere
   gjith’her bashk kto jan vargisë
   me i la ballin t' bukurisë
   me shum art e shum kujdesë
   jan shartuan qerpikt me vesë
   n' vesë diamanti e dritë mahnije
   e kan terë me fllad e hije
   hije flete të lehtë l’mimtare
   me lang t’ kuq prej shege e nare
   ja kan lye buzët magjike
   e kan sjellë n’ shqipni etnike
   afër lumi e afër deti
   ku e diktoj me pendë poeti
   ky liriku kërkimtari
   e qëndisi n’ gjuhë shqiptari
   që nuk pyeti diell as hanë
   as kullim as ujë as ranë
   e nuk pyeti për sekret
   e shartoj me gjuhë të vet
   edhe pse e quajn poet kryeneq
   ehdhe pse i than s e syrit t’ keq
   e kan mshefë kahdo dianen
   por poeti s’ pyeti hanen
   diell as fijet rrezatare
   por e nisi n’ gjuhë shqiptare
  • kahdo në art të bukurisë
   me e shpalosë n’ kolor t’ larmisë
   n 'bukuri t’ gjuhes shqiptare
   n’ zanafillat magjistare
   ku i ka shqipja e lashtë etnike
   e qëndisi në rimë lirike
   tue qëndisë si gurë biseri
   si curril kur shndritë ylberi
   driten t’tij’ me dritë të hanes
   kur sharton optikes t’ ranes
   kur ajo shndritë me zallinore
   me ujë ngjyre diamantore
   kur bjen poshtë valbardha varë
   me shartimin qëndistarë
   shartim vale e shartim rime
   me valbardha gurgullime
   n’ kto shartime u la diana
   e kan ditë po yje e hana
   edhe vet qelsi i sekretit
   era në pyllë puhija e detit
   por se penda e lirikut
   ja zbuloj magjinë t'qerpikut
   ai nder gurra tue vrapue
   me pendë n’ dorë ky tue ligjrue
   tu prekë gjith mbi dhe damarë
   kahdo trupat rrezatarë
   tue kërkue n’ për gurra e vlime
   me art pende vargu e rime
   nëpër vlera e hulumtime
   tue marrë art prej dielli e hane
   tue ligjrue shqip me gjuhë nane
   kah bjen vala e bukuria
   kah do lmojnë po flladi e hija
   kahdo lirë shpërndehet arti
   e në at lis të atij shtat larti
   ky tue pa si kndojnë bilbilat
   tu i pa n’ brigje karajfilat
   me pendë n’dorë ky tue vrojtue
   ndoj hjeshi kund me e zbulue
   ku dianen yjt e hanes
   n’ besë ja dhan bilbil e zanes
   që ta lajnë n’ për t ‚bardha gurra
   në lugje e bjeshkë ndër male e curra
   ku e mahnitë toka e etnisë
   vet at syrin e gjithsisë
   edhe i lan ata porosi
   kahdo ngjyrave n’ kolori
   kahdo optikes që dridhet në ujë
   të mos e shoh kund syri u kuj'ë
   se mund t'merret syshë diana
   mandej plast bien dielli e hana
   për kët t’ shejt’ me bukuri
   që e mbajnë yjet si perri
   e i tha fjalt e amanetit
   kahdo lugut pyllë e detit
   që ta ruajn si sytë e ballit
   i tha vales t’ kullim zallit
   edhe i tha tokes shqiptare
   që ta ruaj me besë krenare

   zana pran ti rrinte pyllit
  • n’ vrojtim arti t’ drites t’ yllit
   deri sa ajo ta lante ballin
   ku e ndriqonte vala zallin
   syrit t’ keq kto gjith tue rue
   por poeti e ka hetue
   nëpër gurra tue kërkue
   tue vrojtue ky gurrra e detin
   e në gurë qmue kahdo sekretin
   në vetull arti të ylberit
   e në ngjyrat e sheqerit
   në sherbetin e kristalit
   e kahdo rrin hjeshia e malit
   tu e vrojtue kullimit ranen
   mu n’ burim e pau dianen
   Në art ja dhe pendes sekretin
   peshë e qoj po dhe e detin
   hanë e yje re e qiellin
   edhe gjersinë kjo qe e mbanë diellin
   edhe driten kullimore
   kah përthyen n' bilure arbnore
   ja dha kodin të bukurisë
   ja shpalosi mbarë njerzisë
   vet poeti këngatarë
   e kahdo vargut ndriqimtarë
   në vulë diamanti n’ piedestal
   në yllë të qiellit ma ka ndalë
   bukurinë tu ia lavdrue
   para saj mi ka gjunjzue
   te gjitha ngjyrat e larmitë
   art e shend e t’ bardhen dritë
   para sharmit tash po shtrohen
   e gjith njerzia thonë betohen
   me mahni me fjalë vlimtare
   për dianen vashë shqiptare
   aferim i thonë lirikut
   që e ka nxjerrë me sharm t’ qerpikut
  • me sharm balli e buzë magjike
   kët vashë ylli qiellorike
   që ky e gjet n’ shqipni etnike
   kah po lahej në buzë t’ nji ujvari
   edhe e lshoj n’ kushtrim ma i pari
   edhe e nxori nder visare
   n’ sharm estet e n’ gjuhë shqiptare
   mu në vizllimë të bukurisë
   në majë arti n’ fron t’ mahnisë
   me shërbye për stinë jetsore
   sa të jen kohrat shekullore
   sa jan bjeshkë e shekuj e mote
   rrnoftë dianë hjeshija jote
   tu i mahnitë gjithmonë mbi dhe
   kahdo zemrat me gjak rrke
   tue mahnitë fe e etni
   e gurë e dhe ku i thonë shqipni
   *************************

   Autori Xhelal Ferizi autorë i vargjeve shqiptare në mërgim
   *********************************************
   Xhelal Ferizi mergimtarë shumvjeqarë në gjermani
   (I njohur si Xhela i Mitrovices )
  • Sytë e pendimit
   **************

   Shkruan Xhelal Ferizi
   *****************

   kush don të lexoj ejani dhe shihni sytë e pendimit
   kudo mund ti lexosh
   ne dashuri në zhgënjime nëpër mashtrimet e njerzimit
   në viktima e në dheun kahdo të shkosh
   lexoni edhe në sy të hanes shihen
   edhe në diell
   edhe në yje shihen
   në det në tokë e në qiell
   ********************

   Shkruar nga Xhelal Ferizi mërgimtari
  • Me na e prishë gjenetiken kan dalë te bijtë e sadomazohizmit
   Të bijt e sanksioneve dhe moteve shekuj'zi
   Te bijt shekullorë të politikave me qekane
   secili shekull ma pedofil ma zemerzi
   ma prodhimtarë ma djep vrastarë
   mëshirë tash po quhet katrani i zi
   drejtësi po quhet me vra ma shum shqiptarë
   o sa shekuj kohra prodhim 'zeza mjerane
   nuk dihet se nga cila anë erdhen e u shtuan,pa masë
   kombinim i zi i shoveno komunisto fashizmit
   fjaltregtarë puthagjijë të pshtymave lpisatarë
   diplomat hendeqesh vorrtarë
   krymbfarë se jo mahi
   sa pijet sa gotat kemi cakrruar me ta
   njimend diplomaci
   ata mbi të gjitha dijnë shum mirë me rrasë
   ndoshta qiellin e diellin shakull për dhe kan me e plasë
   ata na sjellin gjithfar lloj modelesh veshje të satanit
   se ku i marrin ato lëkura gjithkah nëpër ferre të përvlmit
   na jepin ngjyrë per zemër direkt prej gjentikes së katranit
   Na ushqejnë si foshnje me do far ujë t' pelimit
   Na vijnë mysafir t' paftuar e të ftuar me qeshje venerike
   Lëkurë duket vërtetë njerzore
   Nuk dihet se në cilin laborator vneri ësht prodhue
   Me maska të përsosura me dofar zgërdheshjesh cinike
   Na ftojnë të uritur të leckosur djallzisht me vallzue
   Aheng i përzier leckash e zotërijsh' vërrtetë kombinore
   Valle ciganësh shartojnë gajasur cinikisht tue aktrue
   Artist tallavash na u mbush ah toka jonë arbnore
   ësht varë dielli përvajshëm e driten don me e shue
   Yjet nuk flasin ma me dhe
   e hana ma në buzqeshje nuk don me vizllue
   terri vetëm terri i don ata kalemgji
   loja po shkon kurriz lak
   na japin ujë moqalik e na marrin gjak
   me vlerat lozin sarhosht e shartimit ,zanatli të krimit fajdegji
   kompozitorë kanibaloid që në mes të zhurmes së ballkanit
   qetsisht thinin e ngulin në qdo sferë gjenetike e qelizore
   shesin e blejnë lirë e tregtojnë me nipa të car dushanit
   e i shtrojnë but nën bark mandej do lavire tonat puthadore

   epshin akulltarë për të ua ngritë mediteranet nxeht vegla trupore
   që lojnat ti luajn' sipas modelit lakadredha
   hamshorqe kta duke kaliruar sipas vesit të orgjisë
   tregje të mëdha e të vogla akrobacionesh
   mallra s a të duash të skadim anarkisë
   dhe varje gjithfare nëpër qafa hajdutësh varje medaljonesh
   merita i mbetet gjithmonë dhunshëm etnike shqiperisë
   ngreh e mos këput shekujt nëpër rruleta
   dhe fjalen perdredhë rruspisht me mjeshtri me kuleta
   lojrat e zotërijtë ndrrohen sipas kohes e rrethanes
   edhe valle kan aq shum kiq e shund sa shekujt moshatarë
   sa të gellltitura i dhan shqipnisë kosovë dardanes
   tash njeriun e ri po e duan shartim jevgo shqiptarë
   kurrizin po duan të na e bëjnë model shtëpi publike
   ndëgjueshmërinë skllave e përjetshme e padronit
   me na e prishë duan gjuhë e gjenet e lashta antike
   me do far përzierjesh prodhim që e kan t' zhargonit
   zhargon paskan pasë vërrtetë se jo mahi
   moj nanë shqiptare etnike gjith kah je n' qdo skutë
   ushqim për venash me zdrol të kan dhënë me pi
   me ja përlye gjakun shqipes sqepekrrutë


   xhelal ferizi autori shqiptarë në mërgim
   -------------------------------------------------
   i titullit
   --------------------------------
   gjenetika vajton shqip
   ----------------------------------------
  • Tradhtarë të shpallet
   ******************

   Autori Xhelal Ferizi
   ******************

   kush nxitë ndarje me krahina
   ai tradhtarë gjith le të shpallet
   kush i ndanë shqiptartë me kthina
   kush ua ndanë po gurë e zallet
   ***
   gurë e zalle t'tok's shqiptare
   ai gjak shqipje nuk mbanë n' zemer
   vepra e ti si nji tradhtare
   le të jet mbi dhe me emer
   ***
   trojet tona ku rrin etnija
   duan si bleta kahdo nektare
   shqip e ëmbël nanë shqipnija
   me vlue në gjak si valë shqiptare
   ***
   vet prej dielli e gjenetike
   ku rrijn gjenet në yje e drita
   nisë ësht gjaku në vlerë etike
   me ecë shqip kah moti e dita
   ***
   prandaj driten kush ja ndalë
   me verbri me nisma qorre
   kush ndasi përhapë me fjalë
   kush ju hapë shpresave vorre
   ***
   ái ësht vegel e armikut
   ai ësht qelbi përmbi dhe
   at ma preftë tehu i qelikut
   që përqanë n' krahinë e fe
   ***
   se me krahina e me fise
   ndahet prore veq barbari
   ai që e ka vetëdijen pise
   e nuk ka zemer shqiptari
   ***
   ............................................
   Autori xhelal ferizi në mërgim
  • Dhimbjet më kan bë poet
   **********************
   -----------------------------------

   Autori Xhelal Ferizi
   ............................................
   l i r i k u

   duke kaluar padjallzueshëm në për jetë
   më rrëmbyen
   avokaturat
   zemrat e plasura
   të këputurat urat
   fatkobet me identitet
   më kidnapuan
   sa po e panë talentin tim për vargun
   ato më robëruan
   vet dhimbjet
   dhe detyrueshëm
   u bëra me pendë
   i dhimbjeve deputet
   ato duhet un ti perfaqsoj
   në paralamentet
   perbuzse
   në kuvendet e epokave injoruese
   ne shekujt e intrigave
   ne kohrate intereesave
   e të gjitha vorbullave ku zihen grabitje e të liga
   qfar sizifi jam
   ku jam caktuar deputet
   nëpër kohrat tallse
   ku veshin askush nuk ua ven fjalve
   kot me pendë lotoj
   për dhimbjet penda ime
   në kohrat që zgerdheshen e gajasen
   sot flet
   me shkrime
   qirresh kot oj e shkretë
   penda ime
   pse mua pse pikrisht mua
   o dhimbje
   më zgjodhët tuajin deputet
   avokat
   përfaqsues
   ndjenjëtarë
   pse
   dikush tjeter
   mbi dhe
   mbi materje
   pse nuk u gjet

   xhelal ferizi autori në mërgim
  • Un për ty

   Shkruan autori xhelal ferizi në mërgim

   un për ty nuk i lash të qeta të gjitha bukuritë
   nuk i lash të qeta as filozofitë më të holla
   i shkunda esencat nëpër kuptime të tyre për të depërtuar me dashuri'dritë
   për ty kam nxjerrë shprehje edhe nga pipa e molla

   edhe ujvarat për domosdoshmëritë e shprehjeve i kam pi
   të gjitha pikturat i kam mohuar për të lënë ty pikturë më të bukuren
   të gjitha majat e zbërthimet e arteve me qels pende në dorë kam dashtë me i mbrri
   vetëm që pikturën ma madhështore ta shpalli fluturen


   un edhe shekujt i kam shkundë nëpër qehre arkiva e shpirtë
   nuk i kam lënë të qeta askund edhe kullimet
   kam hulumtuar gjithkah nëpër qendrat e bukurive edhe në burimin ma të dlirtë
   kahdo i kam shpirtëzuar e fjalëzuar për ty në botë!shpirtin tim përjetimet

   un i lidha lumturueshëm secilen kokërr zalli e të dheut
   për shpirtit tim duke i quajtur mahni vetëm për shkak se ty të dashuroja
   un me pendë kam vrapuar gjithkah gurgullimave prronit e sheut
   për ty kam menduar kur gurgullimat e valët dashurisht i testoja

   ti u bëre mbretëreshë e zemres time sepse secila e jote pore në lëkurë
   e secila mikro gjurmë rrudhë e buzve tua ishte roman plot me art
   ti secilen shprehje qehre e kishe për zemren tim grep e urë
   që më bëre peshk i zanun që rrij varë përjetsisht lidhur në dashurinë e zjarrtë

   edhe kokrrat e dheut nëpër rrugë të largta kur kam shkuar me makinë
   meditueshëm i kam shiku lidhur secilen zemërsisht shpirtlidhshmërisht me ty e për teje
   si ka mundësi që edhe relievet me qehre ti lidhi me ty e dashurinë
   edhe qetinat e pishat e lidhura me degë me heshtje e neje

   un kët dashuri e quaj gjithqka e pashembullt shum ma absolute e ma e gjerë se secili deti
   se secili qiell ma e gjerë se secila gjithsi
   si ka mundësi që un edhe kur flisja vet me veti
   në krahët e tu të gjitha miliarda ndjenjat e shprehjet e jetës i vërshoja për ti shkri

   un flokun tënd e kam nxjerrë të pa konkurencë me të gjitha garat botrore të diamantit e arit sharm fijet
   nuk lash as pejzë të hollë lulje kund ma të bukur mbi dhe
   un flladin tënd të dashurisë për zemren time e kam shpallur ma të lehtin në mbretëritë mbi driten e hijet
   jan habitë edhe ekspertët e dritave yjet e dielli e hana që shkojnë kahdo me nxe

   dashurisht lidhur me ty kam shikuar pemën arren man e bli
   qershinë gështenjen thanat e mollen e trupin e sajë
   un ma shum se secili ylber jam shtruar kahdo shprehje me pi
   për ty dhe dashurinë o zot si po mundem në miliarda kujtimet kaq shum ti mbajë

   nuk lash kund mbi ty as mbret as mbretëreshë në asnji absolute materie garë
   në asnji lëvizje të bukurisë as pikturë as në ma të voglen mikropikë
   askund as në ma të voglin curril as në ma të madhen ujvarë
   nuk lash kullim ma të bardhë dashurisht përvjedhurazi ma bukur se bukuria jote me ''pikë

   prandaj habiten lulet me artin tim të pa fund
   habiten edhe mbretëritë e fenomeneve e të gjitha mirsive
   si ka mundësi që un në qiell e dhe askund
   nuk lashë garë mbi ty të tjera prej të gjitha bukurive

   u habiten edhe pikturat më të bukura edhe ato mbi dhe edhe ato qiellore
   se pa kunkrencë piktura jote në shijen mbretrore të zemres time
   doli më e përsoura në secilën pjesë fytyrore e pore
   mbi të gjitha majat tjera të arteve me mahni përshkrime


   Xhelal Ferizi autori me të drejta
  • Titulli fjala ësht shkruar nga Xhelal Ferizi
   autori në mergim

   Fjala nuk ecë ma
   Këmbët ia mori djalli
   Nuk ecë ma fjala
   të drejten ia mori pseudo'ligji
   mbrapa'skena
   kërcnuesi me maskë demokrati
   krahët ia preu koha e pa kohë

   lirinë ia mori pranga
   vendin ia zuri hiqi
   vleren ia mori hilja
   Nuk ecë ma fjala
   Se forca ia mori erzin
   Se intriga ia shtrydhi gjakun
   Se lufta ia mori paqen,
   se paqja ia mori vleren
   vullnetin ia mori degjenerimi
   fronin ia mori myku
   se brerjen ia futi i ligu
   koken ia kputi injoranca
   e vrullin ia ndali brryltari
   i padijshmie e la pa famë
   me te u tall analfabeti
   në gara mbeti shum mbrapa paraje
   rrespektin ja vrau interesi
   rrencarët e përdorodhën si njala
   mashtruest e shtynë ne grenmina si vala
   e poshtruan dobiqët
   fjala
   arsyen nuk e ka në pushtet
   askund nuk pritet si mbretreshë
   e shkeli paraja e korrupti
   e shkelen shum luget
   përthurjet ja ngatrroi laku
   e loti i rrejshëm gradat ia hoqi
   e shundi e kiqi lakuriq e lan
   fjalen e gjveshi moda e re bizare
   ajo nuk mund të ecë cullak
   mbretreshë nuk ësht ma fjala
   ajo nuk ecë ma as n' grada
   ajo ngeci mbet
   pothuajse shkret
   e nëpërkëmbi koha bajate
   secili nalet
   mbeti fjala krahthate
   paraja po bëhet mbret
   nuk ecë ma fjala mbi dhe
   nuk ësht ma ligj as fe
   as pushtet
   ajo nuk ësht ma mbret
   nuk ecë ma ndër kombe e fe
   fjala tash ësht paraja
   aj e ka ble
   fjala
   nuk ësht ma ikonë kurorë
   besë
   fjala nuk nuk rrin ma ndër ne
   hilja paraja rruleta
   e rrëzuan shakull për dhe
   nuk ecë ma nuk ecë ma fjala
   se i ligu lirë e ka ble

   Titulli fjala nga autori Xhelal Ferizi
  • Myku i shpirtit

   Autori Xhelal Ferizi

   l i r i k u n ë m ë r g i m
   *********************************************


   Myku i shpirtit i mbledhur nga knetat ku pshurrin gjarpij e krokodila
   si modë e mendjeve të prishura ka hypur në fron
   kujdes ruajuni nga ata o të pa faj të pa djallzuar bilbila
   tinzri u bë tash besa jonë

   besa jonë e dikurshme shqiptare
   nuk ësht ma mbi dhe
   vendin ia zuri lakmija vrastare
   demonja nga vesi i huaj që u ble

   ruajuni shqiptarë kujdes prapa shpine
   se hardhuca e dhelpra e gjarpri jan bashkue
   kan ndërtuar një qenje intresant në kombinime
   duket si njeri por gjithqka i ësht kafshrue

   duket me dy këmbë por mbrendesinë e ka servile
   e ka zemren qorre si urithi nën dhe
   kujdesë o ju shpirtra e zemra bilbile
   kjo lloj kafshe sot po rritet ndër ne


   prandaj besen ma as mos e përshkruani

   ajo iku e ndoqen me thikë
   kujdesë mos besoni se shum do të vuani
   se kjo kafsha e re fare s njeh etikë

   kujdesë pra alarm nga këto kafshë të reja që veset perverse e pollen kët ndërtim
   këto kafshë jan të ndertuara nga veset kanibale
   shpirtin e kan nga lakmija e qakallit e nga vampirat e etur për krim
   po vijnë tash kto kafshë në skenë dal nga dale

   kujdesë kujdesë o shpirti i pa djallzuar i njerzisë
   këtu në kët konstrukt prej këti të prishur mishi bizarë
   kan dalë specialist për faisje etikash bijë të stërkequr të tinzrisë
   po ndertojnë kso kafshësh i shartojnë si shqiptarë

   këtu edhe miu i nevojtoreve ka dorë në kët ndërtimtari konstrukt muta' cion
   prej flliqsirave e pollen kët shpirtë të gjetur nëpër të tilla kneta
   po pjellin mijtë vrastarë e nevojtorja e zezë me demon
   tinzarë me shpirta kanibal që hanë tinza e pas shpine marrin jeta

   u ndërtua kafsha e re për qudi njerzore duket me fytyrë por konstrukt zvarraniku
   kujdes shpinen ruajeni nga ky kafshues tinzak që nuk njeh shok as mik as vlla
   ruajuni nga ky dinak ky ësht i civilizimit i njerzisë armiku
   ky paranë dhe tinzrinë kult e shpirtë i ka

   ky vret për para shok e mik e tjerë
   këdo vret sepse e ndertoj e gjarprit tinzria
   ky nuk njeh besë nuk ka pi kurr etikë as në ndoj krua njerzorë vlerë
   këto kafshë që flasin ti izoloj etnija


   kujdes askujt mos ja besoni paranë
   se vesi i miut e urithit veq ka hy nder ne
   lakmija tash e dora e demonit po na mbanë
   me sekrete e kode ecni përmbi dhe

   po se as shokut ma nuk i besohet besa na ishte një her
   ajo tash na duket si një prrallë
   njeriu tash nuk ushqehet me mëlmesa por me helm e vnerë
   gjarpri i rrin në zemer e maska i rrin në ballë

   me tinzri gjithnji e ma shum po ushqehen
   po vijnë lëkura mashtruese të reja me vizllime
   shum shekujt në shpirtë do të thehen
   se maska njerzore po joshet në krime

   ushqimi human shpirtrorë askund nuk po blehet
   askush se kthen koken edhe pse falas ësht ky margaritarë
   kurva kohë e zezë që në hap qëllimi të zi po krehet
   do të vret në te ardhmen do të vret edhe ma shum shqiptarë


   ************************************************** **
   Xh e l a l F e r i z i
   (xhela i Mitrovices
  • Ikja nëpër të llahtarshmen rrugë

   shkruan xhelal ferizi
   l i r i k u * n ë *m ë r g i m
   *****************************

   nëpër qdo rrudhë me nga një det shekull pritje
   me të qelikten qëndresë
   duke ecë nëpër të kota gjasa n' përpëlitje
   me një të quditshme të gozhduemen besë

   as hapat e mi nuk i njihja
   sa për stinët qudi sa të panjohurat monotoni
   me një mendje të shpirtmallshme mallëngjyeshëm që po i shkrija
   duke ecë pendueshëm nëpër udhët si hi

   kahdo po ndeshesha me stinë shpirt'huaja
   që flsinin një gjuhë plot vdeksi
   i thash shekullmendjes dil e,thuaja
   kto fjalë pendës time o mjeshtri

   po ku të gjeja art shpirti
   të shprehesha për kët lëngim
   se as te akulli më i ngrirti
   se gjeja 'shprehjen për huazim

   po ecja kështu pendesës
   her gjallë e her gjysëm vdekë
   kur dilja n' brigje të shpresës
   sizifat si gurë i ringrisja përpjetë

   kështu rrokullismës hallemadhe
   nëpër qdo rrudhë shekull'trisht
   kahdo nëpër ato brigje e livadhe
   kam shkelë me hapin e brisht


   sa shum në ato rrugë zhgënjimi
   kam pikë ah lotin që flet
   un isha në at mbretri pelimi
   si vetja me veten që flet
  • Lahuta e tokës Dardane

   SHKRUAR NGA KRIJUESI I VARGJEVE SHQIPTARE XHELAL FERIZI
   Në MëRGIM

   Ne sy lotin ma të kthjellun curril
   në degë më të bukurin bilbil
   në lot ma të kjartin qëllim
   në curril ma të dhimbshmin burim
   në damarë ma të vjetrin gjak
   në fyt,ma të pazgjidhshmin lak
   në sahat,ma të pabesen minë
   në udhë,gjithmonë shkja grek latin
   shkronjat gjithmonë la me gjak
   qyqet gjithmonë mbi ogjak
   qiellit ,me re të zeza sterrë
   arat,baroti ti la djerrë
   shum shtëpi të mbyllura me therrë
   Flokët shum,her nxjerrë prej koke

   gjakun për ujitje toke
   penden për shkrime prej loti
   lirinë ,ëndërr ,nëpër shekuj moti