Autoportreti i Warholit shitet për 38.4 milionë dollarë

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Autoportreti i Warholit shitet për 38.4 milionë dollarë

   [Blockierte Grafik: http://i55.tinypic.com/ztfcb4.jpg]

   New York, 12 maj - Autoportreti i artistit amerikan dhe themeluesit të pop artit, Andy Warhol, është shitur dje për 38.4 milionë dollarë në ankandin e Christie’s në New York.
   Vepra e artistit të famshëm, e cila u bë më 1963-1964, tregon artistin me syze dielli në katër pano të ndryshme, ndërsa çmimi i shitjes është më i larti për ndonjë autoportret.
   Vepra para ankandit vlerësohej midis 20 dhe 30 milionë dollarë. Para kësaj, çmimi rekord për një portret të Warholit ishte 32.6 milionë dollarë, transmetojnë agjencitë.
   Artisti më 1986 bëri 7 autoportrete të mëdha, prej të cilave 6 gjenden në muze apo koleksione.

   Moxxi

   Fc Barcelona Nr.1