Tortë me çokollatë

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Tortë me çokollatë

   [Blockierte Grafik: http://i53.tinypic.com/o74sw9.jpg]

   Përbërësit
   400 g çokollatë të zezë, 400 g margarinë, 60 g bollgur misri, 1.5 lugë kakao, lëvore të gërryer të portokallit, 8 vezë, 320 g sheqer, gjysmë luge pluhur për pjekje

   Për lyerje: 200 g çokollatë për zierje, 150 g margarinë, 100 ml ajkë të ëmbël

   Përgatitja
   Qiteni çokollatën dhe margarinën që të shkrihen në avull, e më pas shtojeni bollgurin të përzier me kakao dhe me lëvoren e gërryer të portokallit. Përzieni vezët me sheqer, shtojeni pluhurin për pjekje dhe përziejeni lehtësisht në masën e çokollatës. Qiteni në tepsinë e lyer dhe të mbështjellë me letër për pjekje dhe piqeni për rreth një orë në furrën e nxehur në 150 ºC. Për lyerjen, nxejeni në avull margarinën, shtojeni çokollatën e copëtuar dhe përzieni derisa të shkrihet çokollata. Largojeni nga zjarri, qiteni ajkën e ëmbël, përziejeni dhe menjëherë qiteni mbi tortën e ftohur.
   Moxxi

   Fc Barcelona Nr.1