Vaksina efektive kundër AIDS-it testohet pas 3 vjetësh

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Vaksina efektive kundër AIDS-it testohet pas 3 vjetësh

   [Blockierte Grafik: http://i55.tinypic.com/2yjzcar.jpg]

   Ilaçi eksperimental, i cili ka kontrolluar infeksionin e AIDS-it në majmunë më shumë se një 1 vit mund të bëhet vaksinë për njerëz, ka zbuluar studimi i qendrës hulumtuese Oregon National Primate. Citomegalovirus (CMV) i cili është pjesë e ilaçit, përgatit sistemin e imunitetit për ta sulmuar shpejt virusin HIV sapo të hyjë në trup, d.m.th. në momentin kur është më së shumti i lëndueshëm, shkruan Daily Mail. Hulumtuesit shpjegojnë që vaksina do të jetë e gatshme për testim në njerëz në afatin prej tre vjetësh.
   Citomegalovirus përgatiti imunitetin për HIV-in, ashtu që të jetë në gjendje konstante të gatishmërisë. Hulumtimi i vaksinës në majmunë ka treguar rezultate të shkëlqyeshme dhe pas një viti pas vaksinimit shumica e tyre nuk ka treguar kurrfarë shenjash të infeksionit.
   “Vaksina për njerëz duhet të ketë vektor mjaft të dobësuar të citomegalovirusit për të mos shkaktuar sëmundje të tjera, por edhe më tej do të mbrojë nga virusi i HIV-it”, ka deklaruar udhëheqësi i hulumtimit, Louis Picker.
   Citomegalovirusi i takon familjes së viruseve herpes, i cili, sikurse dhe viruset e tjera nga ky grup, kurrë nuk e lëshon trupin kur njeriu infektohet një herë me të. E ka gati gjysma e të gjithë njerëzve të rritur, por simptomat e tij nuk janë aq të shprehura. Virusi përhapet përmes lëngjeve trupore, siç janë pështyma apo urina. Nëse shfaqen simptomat, janë të ngjashme me ato të gripit, ku përfshin temperaturën e lartë, lodhjen dhe ënjtjen e gjëndrave limfatike.

   Kokteji i ilaçeve ndihmon
   Kundër AIDS-it nuk ka ilaç, po kokteji i ilaçeve ndihmon gjatë një periudhe më të gjatë kohore. Virusi i cili shkakton AIDS-in ka infektuar 33,3 milionë njerëz në nivel global. Deri tani nga ai kanë vdekur 25 milionë njerëz. Meqenëse ka shumë mënyra të përhapjes së virusit, nuk ka asnjë mënyrë të thjeshtë për t’u parandaluar infeksioni. Vaksina është zgjidhja më e mirë dhe shumë kompani farmaceutike dhe shkencëtarë tentojnë ta zhvillojnë në mënyra të ndryshme.

   Moxxi

   Fc Barcelona Nr.1
  • Moxxi, ti vet po e shkrun postin pastaj vet po e vlereson hahahha.
   Vallahi se di qka me than. ata majmunat(doktorrt) vet e kan qit HIV ne treg per shum arsye, e jam i bindur se edhe ilaq kan, po nuk po guzojm me fol per te verteten se koha nuk po e deshiron mu kan i vertet. i njejti rast per automobile pa naft po me tjera substante.
   nejse, po shpresojm qe kan fat kta doktorrat.
  • ahahahhah deka me ju dyt per alla nim emoxxi e shkrun tana i bje nahsta pishman ahahahah deka o moxxi plaq ho je ba si mixha bip uhuuhuhu............. mice valla ska nevoj hiq na me komentu qe fol vet moxxi ahahhaha deka nime me za kum kesh ahahahahha

   as un sbesoj se ka dal ajo vaksin pffffffffffffff
   dikur i thash te dua ... me tha sdua tja dij
   sot u kthye dhe me tha... dua te jemi bashk ?
   i thash nihem gje bashk
   :P

   SHQIPET,EU,,,,,,,,,NESSA
   :love:
  • Une lajmin e postoj por edhe komentoj per ket lajm qka ma merr mendja mu dmth mu ma merr mendja qe ska ksi lloj ilaqi as nuk ka me pas ne te ardhmen.E nuk osht fjala qe i bi pishman por une e postoj se qka kan thon mjekt ktu psh por e jap edhe mendimin tem
   Ok ju pershendes te dyve ktu gjithkush mundet me jap mendimin e vet
   Moxxi

   Fc Barcelona Nr.1