5 kuzhinat më të mira në botë

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • 5 kuzhinat më të mira në botë

   [Blockierte Grafik: http://i51.tinypic.com/kdogfm.jpg]

   Kur udhëtojmë në një vend tjetëer, një nga kureshtjet më të forta, është kuzhina dhe gatimi i atij vendi. Është tashme gati si një postulat, çdo vend ka qoft edhe një pjatë, e cila përmbledh atë që quhet traditë.

   Më posht po rendisim vendet që sipas një klasifikimi të "Lonely Planet", sugjerohen për t′u vizituar pikërisht për ushqimin e shijshëm që ato të siqurojnë.

   1. Tajlanda

   Në këtë vend që ndodhet në kryqëzimin ndërmjet Kinës, Indisë dhe Oqeanisë, pjata në përgjithësi është shumë e pasur me hudhra dhe piper, lëng limoni të athët.

   2. Greqia

   Kuzhina greke shquhet për freskinë e produkteve. Shija e kuzhinës greke shkon që nga vaji i ullirit e deri tek oktapodi. Për këtë kuzhinë janë të papranueshme orvatjet për ta ndryshuar shijen nëpërmjet ndërhyrjeve dhe përpunimeve artificiale që mund të synojnë maskimin e saj.

   3. Kina

   Në traditën kineze, duke filluar që nga dyqanet në rrugë, dhe deri tek banketet me 5 yje, pjata kineze shquhet për finesën. Parimi më i rëndësishëm i kësaj kuzhine ështëe Yin e Yang (ekuilibër dhe harmoni).

   4. Franca

   Kuzhina franceze është shumë e përmendur për shijen e saj dhe për përfshirjen në të të shumë përbërësve. Në Francë, klima dhe pozicioni gjeografik që kanë rajonet kanë përcaktuar edhe shumë specialitete të ndryshme.

   5. Spanja

   E veçanërisht Barcelona, ka fituar me kohë mirënjohjen dhe vlerësimin e shumë kuzhinjerëve të specializuar. Kuzhina katalanase njihet për përdorimin e erëzës së xaferanos, që i jep një shije tepër të veçantë.

   Moxxi

   Fc Barcelona Nr.1